loading...

Kronika 2019

28 czerwca 2019  

Po Mszy św. uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawionej w  hotelowym pokoju i po śniadaniu pojechaliśmy do New Braunfels, do parku przy rzece Comal, gdzie trwała wielogodzinna zabawa. Gdy udało nam się „oderwać” chłopców od rzeki pojechaliśmy na dobry  lunch i samochód skierował się do Houston. Na  miejscu byliśmy tuż przez godz. 8:00 PM. 

 

27 czerwca 2019  

Rano czekała nas najbardziej ulubiona atrakcja, jaką jest Jacob’s Well. Mieliśmy zarezerwowany pobyt od godz. 10:00 do 12:00 lecz dzięki uprzejmości pracowników parku, mogliśmy go przedłużyć do 1:30 PM!  Chłopcy korzystali ile mogli. Każdy wykonał po sto skoków do studni. Po południu niestety znowu padał deszcz więc pojechaliśmy do San Marcos na lody i krótki spacer po mieście. Dzień zakończyliśmy długą zabawą na przyhotelowym basenie. 

 

26 czerwca 2019  

Na prośbę ludzi przychodzących na codzienną Mszę św. do naszego kościoła, dziś rano została odprawiona Msza św. z formularza o św. Josemaria Escriva, w jego liturgiczne wspomnienie.  

Po Mszy św. rozpoczęła się druga część obozu dla ministrantów. W tej części uczestniczyła Ewelina Reichert, jako ich opiekunka. Pierwszym etapem był Hamilton Pool. Tu niestety spotkała nas niemiła  niespodzianka. Poziom bakterii w rzece tak się podniósł, że nie wolno było korzystać z wody. Zrobiliśmy więc tylko spacer, żeby zobaczyć Hamilton Pool i za radą pracowników parku pojechaliśmy nad rzekę Pedernales. Tutaj także zbliżała się burza więc pojechaliśmy do hotelu w Wimberley, gdzie chłopcy jeszcze przez dwie godziny bawili się w basenie.  

25 czerwca 2019 

Rano na plebanii zjawili się ministranci, którzy rozpoczęli swój obóz letni. Pierwsze kroki skierowali do centrum św. Wincentego à Paolo, przy kościele St. Jerome, gdzie złożyli dwie torby ubrań, wśród nich ubrania pozostawione w naszym kościele i nigdy nie odebrane. Wolontariusze centrum opowiedzieli o swojej pracy. Potem pojechaliśmy do Galveston., gdzie chłopcy przez półtorej godziny „walczyli” z potężnymi falami. Gdy nad Zatokę nadeszła burza pojechaliśmy do miasta na lunch i...  niestety musieliśmy wracać do Houston, gdyż deszcz nie ustawał… 

 

23 czerwca 2019  

Śpiewając pieśń Twoja cześć chwała,  wyszliśmy  z procesją z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Przez 30 sekund trwał dość mocny deszcz, który „uszkodził” kartki z pieśniami na procesję. Po chwili trwogi aura się uspokoiła i mogliśmy doprowadzić procesję do końca, a więc do dziękczynnego Te Deum za dar Eucharystii.  

 

22-23 czerwca 2019 

W odpowiedzi na apel biskupów polskich, po każdej Mszy św. śpiewaliśmy przebłagalne Suplikacje, jako zadośćuczynienie za akty profanacji dokonane przez grupy homoseksualistów.  

 

22 czerwca 2019  

Od rana grupa parafian, głównie rodzice dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii św. przygotowywała nasz kampus na jutrzejszą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przygotowano cztery ołtarze, do których przyjdzie procesja z Najświętszym Sakramentem.   

21 czerwca 2019 

Kolejny gość z Towarzystwa Chrystusowego odwiedza naszą wspólnotę. Tym razem jest to ks. Sławek Melnyk z Polskiej Misji Katolickiej w Bonn, w dawnej stolicy Niemiec. Na lotnisku im. George’a Busha przywitał go ks. proboszcz. 

 

19 czerwca 2019 

Naszą parafię odwiedzi ks. Xavier Bilavendiran, proboszcz kościoła St. Katherine Drexel w Hempstead, TX, który rozmawiał na temat możliwości odprawiania w naszym kościele Mszy św. dla wspólnoty tamilskiej.  

 

16 czerwca 2019 

Tegoroczna uroczystość Trójcy Przenajświętszej wypadła w dniu, w którym obchodzi się Dzień Ojca. To on i byli w centrum naszej modlitwy. W ich intencji zostały odprawione dwie niedzielne Msze św. a potem zostali zaproszeni na „męski piknik”. 

 

14 czerwca 2019  

Niemal w samo południe do naszej parafii przybyła Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej, Agata Kornhauser-Duda, która została podjęta uroczystym śniadaniem na jej cześć. Naszemu Gościowi towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, z Kancelarii Prezydenta oraz Bogusława Chwastowska. Wcześniej Pani Prezydentowa przeszła przez teren szkoły, żywo interesując się wszelkimi pracami uczniów, które są umieszczone w salach i na korytarzu. W bibliotece odbyła się rozmowa z nauczycielami Szkoły im. Mikołaja Kopernika. Pani Prezydentowa, która jest matką i nauczycielem, prowadziła bardzo interesującą rozmowę na temat pracy nauczycieli i ich wyzwań. Podkreślała, że praca nauczycieli jest misją i powołaniem. Przekazała nam podziękowanie swojego męża za wczorajsze spotkanie z Polonią i wyraziła podziw nad dbałością o każdy szczegół.  Spotkanie przedłużyło się o 20 minut, co bardzo świadczy o serdeczności atmosfery w jakiej się odbywało. 

 

13 czerwca 2019 

Wieczorem do naszej wspólnoty przybył Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz delegacją, która towarzyszy mu podczas sześciodniowej podróży po USA. Wizyta rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem św. Papieża Jana Pawła II. W miejscu, na którym stali została ustawiona tablica upamiętniająca to historyczne wydarzenie. Następnie Para Prezydencka podeszła do The Houston Polonia Memorial, gdzie zapalono dwa znicze ku pamięci wspominanych tam zmarłych, wśród których jest między innymi Prezydent Lech Kaczyński, minister Paweł Wypych oraz sierżant Michael Ollis (1988-2013), który okrywając własnym ciałem rannego polskiego żołnierza, uratował mu życie. Pan Prezydent wspomniał, że zna rodziców tego bohaterskiego żołnierza. Po chwili zadumy, Para Prezydencka weszła do kościoła. Tutaj ofiarowano naszej wspólnocie patenę. Po tym Para Prezydencka przeszła do sali parafialnej, gdzie czekało nań ponad 300 osób. Spotkanie z Polonią Teksasu, ale także Nowego Meksyku i Oklahomy, rozpoczęło się od śpiewu hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Wszystkich gości przywitał Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston, Robert Rusiecki. Następnie dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą,  Jan Badowski, prowadził ceremonię dekoracji kilku osób odznaczeniami państwowymi. Wśród odznaczonych był biskup John Yanta, emerytowany biskup Amarillo, który obecnie, mimo podeszłego wieku i ciężkiej choroby stoi na czele komitetu budującego The Polish Heritage Center w Panna Maria, Teksas. Biskup John Yanta został  uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasług Rzeczpospolitej Polskiej. Po wspólnym zdjęciu odznaczonych i Prezydenta, odbyła się ceremonia wręczenia flag państwowych przedstawicielom organizacji polonijnych. W imieniu naszej parafii, flagę odebrał Radek Zieliński. Następnie głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który dziękował Polonii za podtrzymywanie polskości i prosił o budowanie zwartej wspólnoty. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania Para prezydencka przed godzinę rozmawiała z niemal wszystkimi uczestnikami spotkania, którzy podchodzili do wspólnego zdjęcia. Po godz. 9:00 PM kolumna samochodów opuściła nasz kampus.

 

8 czerwca 2019 

Od rana trwała praca nad przygotowaniem naszej sali i całego kampusa na wizytę Pary Prezydenckiej. Przede wszystkim należało oczyścić krzesła, które były schowane w jednym z pomieszczeń podczas gruntownego czyszczenia podłogi. Umyto także okna i rozwieszono biało-czerwone flagi. Odliczamy czas  do spotkania... 

Wieczorem odbyła się Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Odczytano wszystkie czytania ze Starego Testamentu, po czym po hymnie Chwała na wysokości Bogu, przeszliśmy do czytań  nowotestamentalnych.

 

31 maja 2019  

Wieczorem została odprawiona Msza św. jako podziękowanie za ciężką pracę podczas festiwalu, a po niej odbyło się pełne radości spotkanie. 

 

26 maja 2019 

W dniu, w którym w Polsce obchodzi się Dzień Matki zakończyliśmy biały tydzień, a na pamiątkę przyjęcia Pierwszej Komunii w naszym kościele dzieci otrzymały ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.  

Po południu wywieszono protokół z głosowania na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W komisji wyborczej nr 140 zdecydowanym zwycięzcą został komunista W. Cimoszewicz, działacz Związku Młodzieży Socjalistycznej (od 1968 roku) a potem członek PZPR (od roku 1971). Został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Carex”. 

25 maja 2019  

Do naszej parafii przybyła już druga delegacja przygotowująca wizytę Prezydenta Andrzeja Dudy w Houston. Tym razem gościliśmy Krzysztofa Krajewskiego, szefa Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Macieja Obcowskiego, naczelnika wydziału w Protokole Dyplomatycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obaj panowie oddali głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego komisji wyborczej numer 140, utworzonej na terenie naszej parafii. 

24 maja 2019  

Modlitwę dzisiejszego nabożeństwa majowego ofiarowaliśmy w intencji Kościoła w Chinach. Została odmówiona także specjalna modlitwa napisana przez Papieża Benedykta XVI. To właśnie on w roku 2007 ustanowił  dzień modlitw za naszych braci i siostry w Chinach,  cierpiących z powodu komunistycznego reżimu.

 

20 maja 2019  

Rozpoczęliśmy biały tydzień. Msza św. podczas której dzieci są ubrane świąteczne stroje będzie odprawiana codziennie, aż do piątku, 24 maja.  

Dziś także rozpoczął się remont podłogi w sali parafialnej. 

 

19 maja 2019  

Dzień Pierwszej Komunii św. jest przede wszystkim świętem Eucharystii, gdyż poszerza się liczba osób, które mogą Ją przyjmować, ale także jest to święto rodzin. Nasza dzisiejsza uroczystość zgromadziła rodziny 23 dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię św. Była to największa grupa w całej historii naszej parafii! Poprzednio rekordową grupą była grupa dzieci, które 17 maja 1992 przystąpiły do tego sakramentu. Było ich wówczas 21. Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od procesji dzieci i pokropienia wodą święconą. Po kazaniu dzieci odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, a podczas znaku pokoju serdecznie ucałowały swoich rodziców. Po Mszy św. ks. proboszcz odwiedził kilka rodzin, podczas ich świątecznych spotkań. 

 

18 maja 2019 

W dniu beatyfikacji Guadelupe Ortiz de Landázuri (1916-1975), pierwszej osoby świeckiej należące do Opus Dei, w naszym kościele odbyła się dziękczynna Mszaktórej przewodniczył ks. Frank Vera. Msza św. zgromadziła licznych członków Opus Dei, uderzająca była przede wszystkim duża liczba dzieci.  

Z okazji 99. rocznicy urodzin św. Papieża Jana Pawła II, po zakończeniu wieczornej Mszy św. udaliśmy się pod jego pomnik, gdzie zaśpiewaliśmy litanię loretańską. 

 

17 maja 2019  

Dziś wieczorem dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. przystąpiły do pierwszej spowiedzi. Także wielu rodziców skorzystało z możliwości spowiedzi, w której pomagał ks. Jan Kubisa.  

 

13 maja 2019  

W 102. rocznicę objawień Fatimskich zebraliśmy się na różańcu w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza w Wenezueli oraz w intencji nawrócenia Rosji. 

12 maja 2019 

W Dzień Matki nasze najlepsze uczucia i modlitwy koncentrowały się wokół Matek. W ich intencji odprawiono dwie Msze św. Podczas Mszy św. o godz. 11:00 AM najpierw odczytano imiona i nazwiska zmarłych Matek, po czym zaśpiewaliśmy pieśń żałobną, następnie pojawiły się imiona Matek żyjących, za które pomodliliśmy się pieśnią Była cicha i piękna jak wiosna.  

11 maja 2019  

Przygotowania do Pierwszej Komunii św. wkroczyły w ostatni etap. Dziś rano odbyła się próba wszystkich elementów uroczystości, która odbędzie się 19 maja.  

5 maja 2019  

Naszą wspólnotę odwiedziła dzisiaj Pierwsza Dama Teksasu, Cecilia Abbott.  Pani Abbott  została uroczyście wprowadzona do kościoła, w towarzystwie Roberta Rusieckiego, Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Houston. Po Mszy św. odbyła się parada festiwalowa, zakończona przemówieniami Konsula Generalnego RP i Pierwszej Damy Teksasu. Pani Abbott została ugoszczona polskimi specjałami i chętnie pozowała do zdjęć z  gośćmi festiwalu.  

Po południu przybyła do naszej parafii  grupa pracowników Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz oficerów Służby Ochrony Państwa, którzy przygotowują wizytę Prezydenta RP w Houston. Rekonesans terenu trwał 2 godziny. 

3 maja 2019 

Świętowanie uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski rozpoczęliśmy od Mszy w intencji moralnej odnowy Narodu Polskiego. Po południu natomiast rozpoczął się trzydniowy festiwal. Mimo fatalnych zapowiedzi pogody, niebo oczyściło się z chmur i ponownie mamy zapewnioną słoneczną pogodę.  

30 kwietnia 2019 

Nieoczekiwanie nasz kampus odwiedził gen. bryg. Andrzej Pawlikowski, w latach 2006-2007 i 2015-2017 szef Biura Ochrony Rządu. Pan generał wszedł do kościoła i obejrzał nasz teren. W tym czasie grupa ludzi pracowała nad przygotowaniem do festiwalu.

 

28 kwietnia 2019 

Niedziela Miłosierdzia Bożego, była dniem ogromnej aktywnościNa porannej Mszy św. po angielsku, Pierwszą Komunię św. przyjęła Mary Elizabeth O-Bar. Tej uroczystości przewodniczył br. Marcin Buntow.  O godz. 11:00 AM rozpoczęła się Msza św., na której odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Najpierw każde dziecko zostało przedstawione Wspólnocie, ojciec lub ojciec chrzestny zapalił od Paschału święcę, po czym wszyscy odpowiedzieliśmy na pytania Kościoła dotyczące wyrzeczenia się zła i wyznania wiary.  

Tuż po Mszy św. przygotowaliśmy kościół na Mszę uroczystości Miłosierdzia Bożego. Przed jej rozpoczęciem 7 księży słuchało spowiedzi. Punktualnie o 3:00 PM rozpoczęła się liturgia. Procesję poprowadzili Heralds of the Gospel i Rycerze Kolumba. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił br. Marcin Buntow. Najbardziej przejmującym jej elementem jest indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. „Ubodzy w duchu” (por. Mt 5, 3) podchodzą przed Najświętszy Sakrament i powierzają Chrystusowi największe tajemnice swojego życia.  Cała liturgia trwała 2 godziny. 


Dziś także gościliśmy John-a Cebrowskiego i jego żonę Amandę. John jest wiceprezydentem Polish Heritage Center w Panna Maria, Teksas. Przyjechał do nas, by przedstawić ideę budowy tego ośrodka, który ma być otwarty w przyszłym roku. 

 

20 kwietnia 2019  

Od godz. 10:00 AM na nasz kampus przyjeżdżały tłumy ludzi, w większości „katolicy jednego dnia”, by poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne. Br. Marcin przewodniczył dwóm obrzędom, na które składały się: Koronka do Miłosierdzia Bożego, składka na budowę wejścia do kościoła i poświęcenie pokarmów.  W tym roku zebraliśmy $2,389.00, to jest $251 więcej niż przed rokiem.

 

O godz. 9:00 PM rozpoczęło się nasze wielkanocne czuwanie. Parafianie i Goście zebrali się wokół wielkiego ogniska, przygotowanego przez Dariusza Bochusa. Orędzie Wielkanoce wygłosił br. Marcin Buntow. Procesja wokół kościoła także i w tym roku była tak wielka, że gdy jej czoło doszło do kościoła, ludzie wciąż wychodzili na procesję.  Do koncelebry dołączył ks. Jerzy Hordelski, sercanin.  

Zakończyliśmy zbieranie jałmużny wielkopostnej. Zebrano $590, które zostały przekazane na odbudowę domów w dwóch miastach w dolinie Niniwy, w Iraku: Bartella (gdzie zniszczono 1,772 domy) oraz Ba-Shiqua (580 zniszczonych domów).  

 

19 kwietnia 2019  

Ks. proboszcz wraz z Gościem z Polski udali się pod klinikę aborcyjną przy Gulf, gdzie odmówili modlitwę różańcową oraz pokropili wodą święconą wjazdy na teren kliniki.  Następnie nawiedzili konkatedrę Serca Pana Jezusa, gdzie odmówili modlitwę południową.  Wieczorem br. Marcin przewodniczył liturgii Męki Pańskiej.  Po niej Najświętszy Sakrament przeniesiono w uroczystej procesji, ze śpiewem Odszedł Pasterz od nas, do Grobu Pańskiego, przygotowanego w The Houston Polonia Memorial. 

 

18 kwietnia 2019  

Msza św. Wieczerzy Pańskiej zgromadziła przede wszystkim dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii i ich rodziców. Dwunastu ojców zostało poproszonych o udział w obrzędzie mandatum. W homilii ks. proboszcz nawiązał do  niedawnej wypowiedzi Papieża-Seniora Benedykta XVI, na temat aktualnego kryzysu w Kościele, gdzie padły ważne słowa na temat naszego stosunku do Eucharystii: „Zastanówmy się nad tym uwzględniwszy centralne zagadnienie, jakim jest odprawianie Świętej Eucharystii. Nasze podejście do Eucharystii może jedynie budzić niepokój”. Na zakończenie Mszy. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji, która w tym roiku została przygotowana w hallu naszej sali parafialnej. Mszę św. koncelebrował br. Marcin Buntow, franciszkanin,  który wczoraj przyleciał do nas z Krakowa.  

 

14 kwietnia 2019 

Obchód Niedzieli Palmowej rozpoczęliśmy od Gorzkich Żali, zaraz po nich nastąpiło poświęcenie palm i uroczysta Msza św. ku czci Chrystusa. Rozprowadzaniem palm zajęli się ministranci, zbierając środki na letni obóz. W tym roku zebraliśmy $355, to jest o $375 mniej niż przed rokiem. 

Po trwającej niemal dwie godziny liturgii dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii miały krótką katechezę na temat sakramentu pokuty i próbę spowiedzi.  

 

12 kwietnia 2019 

Ostatnie przygotowania do Wielkanocy dotknęły także naszych serc. Dzisiaj dwóch księży służyło przez 50 minut w konfesjonale, przybliżając na Boże Miłosierdzie.

 

10 kwietnia 2019  

Już wczoraj wieczorem The Houston Polonia Memorial został przyozdobiony kwiatami i świecami, dla upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Po tej niespotykanej w nowoczesnym świecie tragedii, Polacy zjednoczyli się w modlitwie i bólu, tworząc mocne podstawy do pojednania narodowego.  Szybko jednak proces ten został zakłócony przez ówczesną władzę i sprzyjające je wszystkie media. Plac przez pałacem Prezydenckim w Warszawie, stał się miejscem gorszących scen niszczenia znaków pamięci, profanacji krzyża, naśmiewania się z ofiar i ich rodzin. W dziewiątą rocznicę tej tragedii została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich Ofiar. 

 

7 kwietnia 2019  

Po Mszy i Gorzkich Żalach odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii. Cały dwuletni okres przygotowania podsumowaliśmy stwierdzeniem pewnej kobiety, spotkanej ostatnio przez ks. proboszcza: „Moim zadaniem jako matki, jest doprowadzenie moich dzieci do nieba”. Dla przykładu ks. proboszcz wymienił dzieci, które miały stuprocentową obecność na zajęciach. Są nimi: Wiktor Bilewski,  Julia Burdziak, Martyna Matuszyk,  Melania i Julia Rudnicki,  Potem wspónie zaplanowaliśmy ostatnie etapy przygotowania. Uroczystość Pierwszej Komunii św.  odbędzie się w niedzielę,  19 maja. 

 

6 kwietnia 2019 

Dziś nasza sala parafialna i podwórko były wypełnione ludźmi, którzy przygotowywali gołąbki na festiwal, który odbędzie się w dniach 3-5 maja. 

 

5 kwietnia 2019  

W nawiązaniu do inicjatywy rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), poranna Msza św. została odprawiona w intencji odnowy moralnej Narodu Polskiego. 

Wieczorem natomiast odprawiliśmy Drogę Krzyżową wokół naszego kościoła.  

 

3 kwietnia 2019 

Ks. proboszcz odwiedził kościół św. Faustyny Kowalskiej, w  Fulshear, TX, gdzie wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania. Podróż w jedną stronę zajęła 1 godz. i 40 minut.

 

31 marca 2019 

Wspólnota amerykańska miała dziś swój dzień wielkopostnej refleksji, prowadzony przez ks. Franka Verę z Opus Dei.Bardzo mała grupa wiernych wzięła udział w tym spotkaniu.

 

25 marca 2019 

Z największym szacunkiem uklęknęliśmy dzisiaj na Mszy św. wypowiadając słowa wyznania wiary: „On to za sprawą Ducha Świętego począł się z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem”. Kościół świętuje dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a więc początek ziemskiego życia Zbawiciela.  

Cała seria kłopotów spotkała naszego Gościa w drodze na Białoruś. Najpierw aż o 74 minuty był opóźniony samolot z Houston do Chicago. Tam natomiast okazało się, że samolot do Warszawy będzie opóźniony o 2 godz. i 15 minut. Rejs z Chicago lądował na lotnisku im. Chopina we wtorek, 26 marca o godz. 3:55 PM, kiedy nie było już szans na lot do Mińska, stąd ks. Oleg musiał zostać na noc w hotelu w Warszawie.  

Wieczorem ks. proboszcz udał się na adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy seminarium w Houston. Tym razem na adoracji zebrała się niemal cała kaplica wiernych.  

 

24 marca 2019 

Białe róże i biało-czerwone świece zostały postawione przed tabliczką upamiętniającą rodzinę  Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich 6 dzieci, którzy zostali zamordowani za ratowanie Żydów. Dziś mija 75. rocznica ich śmierci. Po Mszy św. odprawionej w ich intencji przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie zaśpiewaliśmy Psalm 130.

 

22 marca 2019 

Hymnem do Ducha Świętego rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Olga Szpiecia. Nasz gość służył w konfesjonale od godz. 6:00 PM. O godz. 7:00 PM rozpoczęła się Droga Krzyżowa a po niej Gorzkie Żale z kazaniem rekolekcyjnym.

 

Ciekawostka: Kwiaty przyniesione 1 marca, w  Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dopiero dziś zostały usunięte z The Houston Polonia Mermorial.

 

21 marca 2019  

W szesnastym dniu akcji 40 Days for Life, księża udali pod klinikę aborcyjną, gdzie odmówili modlitwę różańcową. 

 

20 marca 2019  

Ks. proboszcz zabrał swojego gościa do San Antonio i Panna Maria. Cała podróż była wypełniona  modlitwą. Na jej zakończenie księżą odmówili nad grobem ks. Leopolda Moczygemby (18245-1891)  nieszpory i modlitwy Towarzystwa Chrystusowego. Po drodze, w Gonzales,  odwiedzili ks. Stanisława Fiuka, który ugościł ich kolacją. 

 

19 marca 2019  

W uroczystość św. Józefa została odprawiona Msza św. w intencjach Kościoła, zakończona litanią do św. Józefa. 

 

18 marca 2019  

Późną nocą do Houston przyleciał ks. Oleg Szpieć, który będzie prowadził rekolekcje wielkopostne. Na lotnisku przywitał go ks. proboszcz.

17 marca 2019 

W dzisiejszej Mszy św. udział wzięli wysocy przedstawiciele Grupy Lotos: Patryk Demski, Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Innowacji, Robert Sobków, Wiceprezes Zarządu do spraw Finansowych oraz Grzegorz Pytel, doradca Zarządu. Także tym razem Tomek Pollak zgodził się zrobić kolka zdjęć ze Mszy św.  polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1971-Msza_sw_17_marca_2019.html

 

15 marca 2019  

Rozważania dzisiejszej Drogi Krzyżowej oparte było na fragmentach 15 Psalmów. 

 

14 marca 2019  

Zebranie dekanalne księży, które dziś odbyło się w kościele Epiphany of the Lord w Katy, gościło dziś nowego dyrektora finansowego archidiecezji (Chief Finance Officer), którym od kilku miesięcy jest Aad de Lange.  Przedstawił on swoją wizję pracy i chętnie odpowiadał na pytania księży, których zgromadziło się aż dwudziestu. 

 

13 marca 2019  

Ks. Ryszard Kulma zaprosił polskich księży z Houston na spotkanie z okazji urodzin. 

 

10 marca 2019 

Odbyła się pierwsza katecheza dla rodziców na temat przygotowania dziecka do pierwszej spowiedzi. To nowy element naszego programu, który zbliża się powoli do zakończenia. Skorzystało z niej kilka rodzin. Na dzisiejszej katechezie przedstawiono ogólne spojrzenie na sakrament pokuty i pojednania w Kościele i w Stanach Zjednoczonych. Za tydzień zostaną omówione wszystkie Przykazania Boże, jako przygotowanie do dobrego przeżycia tego sakramentu.

 

 

6 marca 2019    

Na rozpoczęcie Wielkiego Postu zaoferowano aż  4 nabożeństwa z posypaniem głów popiołem. Najsłabsza frekwencja była na popołudniowym nabożeństwie po angielsku. Przyszło około 20 osób. Ks. proboszcz przyjął popiół podczas Mszy św. w katedrze Our Lady of Walsingham.   

 

3 marca 2019     

Na kolejnej zbiórce dla ministrantów rozmawialiśmy na temat siedmiu sakramentów, w jaki sposób zostały usystematyzowane w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz na temat nabożeństw wielkopostnych, które już wkrótce się rozpoczną. W zbiórce nie wzięli udziału najstarsi ministranci, gdyż w tym samym czasie mieli przygotowanie do bierzmowania. 

Po południu została odprawiona Msza św. w 25. rocznicę sakramentu małżeństwa Davida i Marie Carmen Ginebra. 

1 marca 2019 

Rano w The Houston Polonia Memorial pojawiły się biało-czerwone świece oraz kwiaty. To znak pamięci o Żołnierzach Wyklętych, których dziś wspomina cała Polska. 

Na zakończenie dnia została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kościele bardzo ograniczono oświetlenie, aby uczestników wprowadzić w mroki Mokotowa, gdzie dokonano najwięcej zabójstw Żołnierzy Wyklętych. Podczas modlitwy powszechnej odczytano następujący list małych dzieci, które prosiły Bieruta o łaskę dla ich Ojca: Najjaśniejszy Panie Marszałku! Proszę Cię z całego serduszka razem z moim maleńkim braciszkiem Andrzejem - daruj życie mojemu najdroższemu Tatusiowi. Nie mamy nikogo ktoby nami opiekował się oprócz Mamusi, a jeżeli Tatusia nie stanie to i Mamusia nie będzie miała siły do pracy.  Aleksander i Andrzej Kawalec z Warszawy (zachowano oryginalną pisownię). Po tych słowach w kościele zapadła głęboka cisza. Pod koniec Mszy św. odmówiliśmy litanię do św. Józefa, Opiekuna Kościoła, początkując w ten sposób modlitwę, która będzie nam towarzyszyła  przez cały miesiąc marzec. Powrót do tej dawnej tradycji Kościoła  dokonał się dzięki inspiracji ks. Rafała Sorkowicza, chrystusowca, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.  Po odśpiewaniu hymnu Boże coś Polskę, przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie znajduje się kilka tabliczek upamiętniających  Żołnierzy Wyklętych. Tutaj zaśpiewaliśmy hymn Państwowy oraz pieśń o zwycięstwie Chrystusa, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana.  

25 lutego 2019 

Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary-s. Ku jego ogromnemu zaskoczeniu ostatnią pieśnią, którą śpiewano po zakończeniu adoracji był Święty, Święty, Święty, Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010). Utwór został oczywiście wykonany po polsku! 

11 lutego 2019 

Z okazji obchodzonego już po raz 27. Światowego Dnia Chorego, podczas porannej Mszy św. udzielony został sakrament namaszczenia chorych. 

10 stycznia 2019  

W prezbiterium kościoła ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, której liturgiczne wspomnienie przypada jutro. Przy tej okazji gorąco modliliśmy się w intencji ludzi chorych.  

9 lutego 2019  

Ksiądz proboszcz wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania, do którego po raz pierwszy przystąpiło sto dzieci z kościoła St. Edith Stein w Katy. 

2 lutego 2019 

W święto Ofiarowania Pańskiego kościół był wypełniony  niemal po brzegi. Mszę św. rozpoczęliśmy od poświęcenia świec i procesji, podczas której śpiewaliśmy pieśń Starca Symeona. W krótkiej homilii podkreślono, że ofiarowanie Jezusa w świątyni Jerozolimskiej oznacza, że każdy z nas potrzebuje świątyni, która powinna być naszym drugim domem.  

Po Mszy św. zespół „Wawel” gościł swoich sympatyków na ognisku. Mimo niewielkiego deszczu spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze.  

1 lutego 2019 

Po zakończeniu okresu odwiedzin kolędowych powróciliśmy do normalnego planu tygodnia, w tym do odprawiania wieczornych Mszy św. po polsku w piątki. Pierwsza z nich została odprawiona za rodziny, które w tym roku przyjęły kolędę. Po Mszy św. odbyła się kolęda na plebanii, na którą zaproszono kilka rodzin. 

31 stycznia 2019 

W domu Artura i Magdaleny Dunalów odbyła się ostatnia wizyta duszpasterska (kolęda). Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny zostanie odprawiona 1 lutego. 

27 stycznia 2019 

Odbyło się kolejne posiedzenie rady finansowej parafii. 

23 stycznia 2019 

Siostra Teresa Wicińska z Cochabamba w Boliwii przesłała serdeczne podziękowanie za pomoc dla swoich podopiecznych, którą w okresie adwentu i Narodzenia Pańskiego zebrały dzieci z naszej wspólnoty. 

22 stycznia 2019

W kolejną, ponurą rocznicę zalegalizowania aborcji w Stanach Zjednoczonych, Msza św.  została odprawiona w kolorze fioletowym.  Przed południem ks. proboszcz dołączył do ludzi modlących się o zaprzestanie aborcji, przed kliniką aborcyjną przy Gulf.  

19 stycznia 2019 

Wieczorem została odprawiona Msza św. żałobna, połączona z nieszporami w intencji ks. Wojciech Baryskiego, który był pierwszym proboszczem naszej wspólnoty (1982-1989). 

 

18 stycznia 2019  

Ks. Pablo Borgio z watykańskiego Sekretariatu Stanu przysłał nam liścik z podziękowaniem  za życzenia dla Papieża Seniora Benedykta XVI. 

 

16 stycznia 2019  

Grupa seniorów z kościoła St. Vincent de Paul odwiedziła nasz kościół. Oprócz informacji na temat naszej Patronki, konieczne były wyjaśnienia dlaczego zachowaliśmy świąteczną dekorację, gdyż taki zwyczaj nie jest znany w Stanach Zjednoczonych. 

 

Polska Parafia w Houston

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus expedita alias doloremque accusantium vel officia praesentium laudantium provident veniam consectetur. Quae voluptate iste sequi a voluptatem cumque, quas blanditiis consectetur?

matka Boska Częstochowska

KONTAKT

1712 Oak Tree Dr.
Houston,TX 77080, Tel. (713) 973-1081
Fax (713) 984-9501
proboszcz@parafiahouston.com
C2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone