loading...

Kronika 2019

31 grudnia 2019

Na wieczornej Mszy św. zebrali się przede wszystkim uczestnicy balu sylwestrowego. Na jej zakończenie zaśpiewaliśmy raz jeszcze Te Deum, dziękując Bogu zwłaszcza za  łaskę wiary.

W Roku Pańskim 2019 w naszym kościele ochrzczono 10 dzieci; 23 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii św.; zawarto 3 sakramentalne związki małżeńskie; udzielono 20,898 Komunii świętych, to jest o 4,150 więcej niż przed rokiem! Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu - cześć i chwała na wieki wieków! Amen. (1 Tym 1, 17)

 

29 grudnia 2019

Zgodnie z naszym zwyczajem podczas ostatniej liturgii niedzielnej w roku 2019, przeprosiliśmy Boga za wszystkie nasze zaniedbania śpiewając na klęcząco Suplikacje. Natomiast na zakończenie Mszy św. dziękowaliśmy za Jego opiekę i łaski, śpiewając Te Deum.

 

27 grudnia 2019

Wieczorna Msza św. w święto św. Jana została odprawiona w intencji zmarłej 12 grudnia  siostry Rafały Włodarczak, elżbietanki, założycielki sierocińców w Jerozolimie na górze Oliwnej i w Betlejem. Uchroniła przed bezdomnością kilkaset dzieci, zapewniając im byt, wykształcenie, miłość i opiekę. W Ziemi Świętej spędziła niemal 60 lat.

 

26 grudnia 2019

Spora grupa ludzi zebrała się na wieczornej Mszy św. w święto św. Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.

W domu Dariusza i Małgorzaty Walczaków odbyła się pierwsza wizyta duszpasterska (kolęda) tego sezonu. Obrazek kolędowy przedstawia ministrantów klęczących przed ołtarzem, a mottem kolędy są słowa z Księgi Psalmów „Stańmy przed Jego obliczem z uwielbieniem! (Ps 95, 2).

 

24 grudnia 2019

Jak zwykle w samo południe na plebanii zgromadzili się polscy księża z Houston, by spożyć tradycyjną polską wigilię. W tym roku zebrało się 4 księży i jeden brat zakonny.

Wieczorem, o godz. 10:00 PM rozpoczęliśmy świętowanie Narodzenia Pańskiego. Kościół był całkowicie zapełniony. Oprawą muzyczną zajęła się Eli Kline z ojcem a także Sebastian Dzielski. W homilii podkreślono fakt, że długa podróż Maryi i Józefa z Nazaretu do Betlejem związana była z wypełnieniem obywatelskiego obowiązku. To zresztą nie jedyny fakt, pokazujący, że Święta Rodzina była obowiązkowa. Tak samo stało się 40 dni po narodzeniu Jezusa, kiedy to jego Rodzice poszli z Nazaretu do Jerozolimy wypełnić religijny obowiązek ofiarowania Dziecka Bogu.

 

22 grudnia 2019

Ostatnią niedzielę adwentu poświęciliśmy na udekorowanie kościoła. Całość zajęła 4 godziny.

 

20 grudnia 2019

Nasza wspólnota przeżyła dzisiaj dzień sakramentu pojednania i pokuty przed zbliżającymi się świętami. Prośba o łaskę skruchy dla ciężkich grzeszników, którzy od lat nie przystępują do sakramentu miłosierdzia, jest stałym punktem naszej modlitwy. W dzisiejszy wieczór spowiedzi słuchało trzech księży: ks. Janusz Ihnatowicz, ks. Jan Kubisa i ks. Stanisław Fiuk, który przybył do nas aż z Gonzales, TX, w archidiecezji San Antonio. Na początku sprawowania sakramentu pokuty w intencji spowiedników zaśpiewaliśmy hymn  O Stworzycielu Duchu przyjdź.

 

15 grudnia 2019

Trudno było przeprowadzić dzisiejsze spotkanie ministrantów, gdyż chłopcy odczuwali bliskość Mikołaja, który miał odwiedzić naszą wspólnotę.  Spotkanie było poświęcone sakramentowi pokuty i pojednania.

Wieczorem na Mszy św. spotkała się wspólnota Tamilów.

Ks. proboszcz natomiast wziął udział w adwentowym koncercie  Lessons and Carols, który odbył się w katedrze Our Lady of Walsingham, Ordynariatu św.  Piotra (dla byłych anglikanów).

 

14 grudnia 2019

Wcześnie rano odbyła się Msza św. ku czci Matki Najświętszej połączona z konsekracją nowych członków Militia Immaculatae.

 

13 grudnia 2019

Wieczorna Msza św. została ofiarowania w intencji ofiar zbrodniczego stanu wojennego w Polsce, ogłoszonego 13 grudnia 1981. W związku z odradzaniem się komunizmu w Polsce, w ostatnim czasie trwa proces wybielania, stanu wojennego, o którym się mówi na przykład, że był prowadzony w „kulturalny sposób”.

 

12 grudnia 2019

W prezbiterium pojawił się obraz Matki Boskiej z Guadelupe, której święto dziś obchodziliśmy. Jak zwykle przy takiej okazji, ludzie spontanicznie zaśpiewali pieśń na zakończenie Mszy św.

 

9 grudnia 2019

Malutka grupa ludzi (jedenaście osób) wzięła udział we Mszy ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Patronki Stanów Zjednoczonych. Choć w tym roku nie było to święto nakazane, to jednak Polacy zawsze okazywali największą miłość Maryi.

 

8 grudnia 2019

Dzisiaj odbyło się doroczne spotkanie lektorów języka polskiego. Grono lektorów zmniejszyło się aż o 7 osób!

 

6 grudnia 2019

Przed Mszą śpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, po czym dzieci wyruszyły z procesją z lampionami. Ponieważ dziś obchodzimy także wspomnienie św. Mikołaja, po Mszy św. dzieci otrzymały  słodki prezent.

 

1 grudnia 2019

W drugim czytaniu na Pierwszą Niedzielę Adwentu, św. Paweł wzywa nas do powstania ze snu (por. Rz. 13, 11). Z takim nastawieniem rozpoczynamy Adwent, okres liturgiczny  niemal zupełnie wykluczony ze świadomości katolików,  którzy już od kilku dnia obchodzą – zgodnie z kalendarzem handlowym – Boże Narodzenie. Czy usłyszymy głos św. Jana Chrzciciela, by prostować ścieżki naszego życia i przygotować serca na spotkanie z Panem?

Zgodnie z naszą tradycją na zakończenie Mszy św. poświęciliśmy opłatki na stół wigilijny.

 

24 listopada 2019

Tegoroczna uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata stała się okazją do powiększenia grona chłopców służących Chrystusowi przy ołtarzu.  Wiktor Bilewski,  Jan Chojnacki,  Stefan Frydrych, Paskal Hernandez i Mateusz Zwolak zostali wprowadzeni w posługę ministranta.  Przed Mszą św. wszyscy przystąpili do spowiedzi św.

 

Zaraz po Mszy św. parafianie zostali zaproszeni na obiad z okazji Święta Dziękczynienia. Niegdyś obiad ten był przygotowywany przez wspólnotę amerykańską. Tym razem zorganizowali go rodzice ministrantów i dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św.

 

16 listopada 2019

W przypadające dzisiaj liturgiczne wspomnienie Matki Boskiej Ostrobramskiej, na zakończenie  wieczornej Mszy św. odbyło się poświęcenie Jej obrazu, który został umieszczony na chórze. Stamtąd też zostało udzielone końcowe błogosławieństwo, przez co nawiązaliśmy do tradycji Ostrej Bramy.

 

14 listopada 2019

W kościele Epiphany of the Lord, odbyło się spotkanie dekanalne, w którym uczestniczył ks. proboszcz. Tym razem naszym gościem była siostra Gina Iadanza, MSC, z biura formacji księży i kapelanów.

 

8 listopada 2019

Oktawę modlitw za zmarłych zakończyliśmy na cmentarzu Forest Park, gdzie mimo padającego zimnego deszczu przyszła grupa ludzi, w tym nasza niezawodna przewodniczka - Krystyna Aponiuk. Dzielnie prowadziła nas od grobu do grobu.  W tym czasie odmawialiśmy modlitwę różańcową. Tradycyjnie już naszą modlitwę zakończyliśmy na grobie rodziców Tony’ego Wolskiego, gdzie wspomnieliśmy Polaków pochowanych na wszystkich cmentarzach świata.

Zaraz po tym spotkaniu modlitewnym ks. proboszcz udał się na lotnisko im. Bush’a, skąd do Niemiec odleciał ks. Marek Ciesielski. Akurat tego dnia wykonano pierwszy – po dwóch dniach strajku personelu pokładowego -  lot linii Lufthansa z Houston do Frankfurtu.

 

4 listopada 2019

Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w modlitewnym czuwaniu w intencji świętej pamięci Rosalindy Garcii, która przez wiele lat codziennie uczestniczyła we Mszy św. w naszym kościele. Trzy tygodnie wcześniej zmarł jej ojciec José, który zawsze jej towarzyszył. Modlitwa odbyła się w kościele St. John Fisher w Richmond, gdzie proboszczem jest jej brat Jesse Garcia.

 

3 listopada 2019

Poranna Msza św. została odprawiona w intencji Polaków pochowanych na cmentarzu w Adampolu (Polonezköy) na przedmieściach Istambułu. Ta niewielka osada powstała w roku 1842 i była schronieniem dla polskich żołnierzy-rozbitków po Powstaniu Listopadowym. Do dzisiaj mówi się tam po polsku! Parafianie mogli obejrzeć galerię fotografii z cmentarza w Adampolu.

Nasz gość, ks. Marek Ciesielski, przewodniczył liturgii o godz. 11:00 AM.

 

1-2 listopada 2019

Intensywną modlitwą rozpoczynamy listopad. W  uroczystość Wszystkich Świętych zostały odprawione trzy Msze św. We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych dwie oraz odmówiliśmy trzy części różańca.

Wieczorem przybył  do nas ks. Marek Ciesielski, chrystusowiec, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Bonn, w Niemczech.

 

27 października 2019

Wieczorem ks. proboszcz uidał się do kaplicy seminarium w Houston, gdzie dołączył do osób adorujących Najświętszy Sakrament w intencji powołań. Tym razem niemal cała kaplica była wypełniona adoratorami.

 

26 października 2019

Rycerze Kolumba zorganizowali dzisiaj doroczny garage sale.

Wieczorem  odbyła się pierwsza katecheza nowego kursu przygotowania do Pierwszej Komunii św. W katechezie wzięło udział 7 dzieci oraz ich rodzice.

 

20 października 2019

Po niedzielnej Mszy św. odbyło się spotkanie proboszcza z rodzicami ministrantów oraz kandydatów na ministrantów. W dużej części poświęcone było bezpieczeństwu dzieci na terenie kościoła, za które odpowiedzialni są także rodzice. Proboszcz prosił, by w zakrystii zawsze był obecny jeden rodzic, doglądając czy chłopcy przygotowują się do swoich obowiązków. Prosił także, by wyrabiać w nich potrzebę wykonywania „dobrych uczynków”, którymi mogą być właśnie ich obowiązki (przygotowanie ołtarza, poukładanie śpiewników po Mszy św.). Rodzice chętnie przyjęli propozycję, by w tym roku zorganizować obiad z okazji Święta  Dziękczynienia, z którego dochód będzie przeznaczony na obóz letni dla ministrantów.  Ustalono, że uroczystość wprowadzenia w posługę ministranta odbędzie się 24 listopada.

Po popołudniu odbyła się kolejna Msza św. po tamilsku.

 

19 października 2019

Dwa dni po 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, w naszym kościele odbył się koncert jego muzyki w wykonaniu  Alicji Fiderkiewicz.

 

14 października 2019

Zaraz po porannej Mszy św. ks. proboszcz wyruszył na lotnisko im. George’a Busha skąd wyruszył w długą podróż do klasztoru Christ in the Desert, w Nowym Meksyku (ostatecznie na miejsce dotarł tuż przed godziną 7:00 PM), gdzie odbył rekolekcje w ciszy.

 

13 października 2019

Chłopcy, którzy od początku roku szkolnego  służą jako kandydaci, mieli dziś pierwsze spotkanie z proboszczem.

 

12-13 października 2019

Tydzień przed niedzielą misyjną gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Łukasza Walawskiego,  kapłana archidiecezji lubelskiej, który posługuje w diecezji Nueve de Julio, w Argentynie. Nasz gość wygłosił apel misyjny. Mówił m. in. o bardzo silnym wśród ludów Ameryki Południowej kulcie „pachamama”, inkaskiej bogini ziemi, której składa są różne ofiary: od kropel napoju po ofiary z ludzi (sic!). To właśnie modlitwa do „pachamamy”, w której uczestniczył Papież Franciszek poprzedziła tzw. synod amazoński i wywołała konsternację wśród wielu katolików, którzy – zgodnie z zapewnieniem Jezusa - poznali prawdziwy kult „w Duchu i w  prawdzie” (J 4, 24) i nie potrzebują oddawać czci bożkom.

 

11 października 2019

Wieczorem zebraliśmy się na dziękczynieniu za festiwal. Najpierw dziękowaliśmy Bogu. Aż trzy pieśni podczas Mszy św. nawiązywały do dziękczynienia. Potem odbyło się spotkanie połączone z  kolacją. Tym razem wybraliśmy kuchnię grecką. Było tak zimno, że fotoreporter nie zrobił żadnego pamiątkowego zdjęcia...

 

6 października 2019

Druga katecheza z serii Zrozumieć Mszę świętą również cieszyła się dużą frekwencją. Można było także zauważyć pierwsze owoce pracy rodziców, którzy mają przypominać i jeszcze raz tłumaczyć dzieciom treść katechezy. Na dzisiejszym spotkaniu wyróżniającą aktywnością zapisał się Kevin Reichert. Gratulujemy Rodzicom!

 

5 października 2019

Odpowiadając na liczne pytania rodziców o nowy kurs przygotowania do Pierwszej Komunii świętej, dziś wieczorem  odbyło się pierwsze inicjujące spotkanie. Zgłosiło się 6 kandydatów.

 

3 października 2019

Ks. proboszcz udał się do Centrum św. Dominika, przy Holcombe, gdzie odbyła się konferencja Parish Security. The Safe Parish Initiative.

 

1 października 2019

Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus wybrano jako dzień, w którym odbył się uroczysty wieczór modlitwy i śpiewu w katedrze Our Lady of Walsingham, w którym wziął udział ks. proboszcz. Modlitwie przewodniczył ks. Charles Hough IV, rektor i proboszcz katedry, a wieczór uświetnił obecnością i śpiewem chór z Uniwersytetu St. Thomas, pod przewodnictwem  dra Brady’ego Knapp’a.

 

29 września 2019

Dziś odbyła się pierwsza katecheza z cyklu Zrozumieć Mszę świętą, która jest przeznaczona dla dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię świętą i jeszcze nie przygotowują się do bierzmowania. Frekwencja byłą imponująca!

 

25 września 2019

Po poniedziałkowym sprzątaniu naszego kampusa (dziękujemy Wiktorii Pollak, Dorocie Pater, Mateuszowi Pollakowi) przyszedł czas na kolejne „zamykanie” festiwalu. Dziś liczyliśmy wszystkie bilety, żeby przygotować statystykę dotyczącą festiwalu.

23 września 2019

Ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji powołań, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary’s.

 

22 września 2019

Około godziny 3:00 PM zaatakował nas silny deszcz. Mimo tego nasi goście zostali na naszym kampusie i korzystali  z ostatnich trzech godzin festiwalu.

 

20 września 2019

Po wczorajszym ataku tropikalnej burzy Imelda, po popłudniu rozpoczęliśmy już jedenasty festiwal „Dożynki”. Ludzie nie dowierzają, że festiwal może się odbyć. W biurze urywają się telefony z zapytaniem, czy festiwal będzie miał  miejsce? W Ameryce ciągle za mało znana jest nasza determinacja, którą opisują następujące słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!

 

14 września 2019

Wspólnota chorwacka zebrała się na kolejnej Mszy św., po  której zawarto również sakrament małżeństwa.

 

Sakramentu w intencji powołań, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary’s.

 

13 września 2019

Na zakończenie wieczornej Mszy św. odmówiliśmy różaniec fatimski, prosząc o pokój na świecie i o nawrócenie Rosji.

 

11 września 2019

Zaledwie około 30 osób wzięło udział w nieszporach, które odprawiono dziś w konkatedrze Sacred Heart dla uczczenia ofiar ataku islamistów na World Trade Center w Nowym Jorku w roku 2001, w których wziął udział ks. proboszcz. Wieczornej modlitwie Kościoła przewodniczył Lawrrence Jozwiak, proboszcz i rektor konkatedry. Śpiew psalmów prowadziła Schola Cantorum, pod przewodnictwem Cristy Miller.

 

7 września 2019

Spora grupa parafian włączyła się w przygotowanie naszego kampusa na festiwal. Tuż po 12:00 PM zakończyliśmy zaplanowaną pracę.

 

1 września 2019

Podczas dzisiejszej Mszy św. o godz. 11:00 AM modliliśmy się w intencji Anieli Skowronek, z okazji setnej rocznicy urodzin. Życzenia Dostojnej Jubilatce wyraziliśmy śpiewając hymn Te Deum, zakończony słowami: „Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. Te same słowa były myślą przewodnią kazania.

 

31 sierpnia 2019

Kolejny etap przygotowań do naszego festiwalu. Dziś przygotowywaliśmy gołąbki.

 

28 sierpnia 2019

W budynku szkoły rozpoczęły się zajęcia Magnolia Independent School, prowadzonej przez Opus Dei. Trudności z oddaniem do użytku ich nowego budynku, skłoniły zarząd szkoły do poszukiwań budynku zastępczego, który znalazły właśnie  naszej szkole. Będziemy gościli szkołę Magnolia przez 6-10 tygodni.

 

25 sierpnia 2019

W przededniu uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej, obchodziliśmy nasz parafialny odpust. Z tej okazji, przy śpiewie litanii do św. Józefa,  wnieśliśmy do prezbiterium kopię obrazu św. Józefa Kaliskiego, który ofiarował naszej wspólnocie Mieczysław Banach z Kalisza. Obraz wnieśli do prezbiterium gospodarze tegorocznych „Dożynek”: Maria Rożek i Richard Zamecki. Po odmówieniu modlitwy poświęcenia, przed obrazem wzniósł się dym kadzidła. Zaraz potem została poświęcona patena, ofiarowana naszej parafii przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę, podczas jego wizyty w Houston, 13 czerwca tego roku.

 

17 sierpnia 2019

Biało-niebieskie kwiaty zdobiły wszystkie ołtarze, co nawiązywało do szafirowych godów Elżbiety i Marka Wachów. Mszę  św. w 45. rocznicę ich sakramentu małżeństwa (który miał miejsce dokładnie 17 sierpnia) śpiewu rozpoczęliśmy od hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź!

 

15 sierpnia 2019

Na zakończenie dnia nasza wspólnota zebrała się, by śpiewać Królowej Anielskiej... Dołączyliśmy do wielkiego chóru katolików, który uwielbił Boga w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kazanie było poświęcone obrazowi Wniebowzięcia z kościoła św. Zbawiciela na Chorze (Kariye Müzesi) w Istambule  (d. Konstantynopol), który przedstawia Wniebowzięcie jako powrót Maryi jako dziecka w ramiona Chrystusa. Na zakończenie Mszy św. odbyło się poświęcenie kwiatów i ziół.

 

12 sierpnia 2019

Kompania Twórcza ze Szczecina przeniosła naszą domenę internetową na swój serwer zmieniając jednocześnie wygląd naszej strony internetowej.

 

11 sierpnia 2019

Po porannej Mszy św. odbyła się prezentacja programu Specialize Telelcommunication Assistance Program, z której chętnie skorzystali najstarsi parafianie.

 

Śpiewem Modlitwy Armii Krajowej zakończyliśmy niedzielną Mszę św. i ze słowami tej modlitwy w sercu przeszliśmy do sali parafialnej, gdzie Paulina Kulesz przygotowała małą wystawę militariów z okresu II Wojny Światowej oraz zaprezentowała wstrząsający film dokumentalny o rzezi ludności cywilnej na Warszawskiej Woli, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

 

9 sierpnia 2019

Ks. Bogusław Migut opuścił Houston z dwugodzinnym opóźnieniem. To spowodowało kolejne utrudnienia w podróży do Lublina. Podczas przesiadki w Warszawie nie mógł skorzystać z jedynego połączenia z Lublinem a ponieważ miał już przyjęte obowiązki na niedzielę, ostatni odcinek drogi musiał odbyć busem.

 

1 sierpnia 2019

Ks. proboszcz rano odprawił Mszę św. w Klasztorze Mniszek Bosych Zakonu NMP z Góry Karmel w Warszawie na Woli,  w intencji Powstańców Warszawskich, po czym odwiedził Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

 

20-21 lipca 2019

W tych dniach modliliśmy się do św. Krzysztofa o bezpieczeństwo podczas wszelkich naszych podróży samochodami, które kropiliśmy święconą wodą.

 

21 lipca 2019

Ks. Xavier Bilavendiran odprawił po raz pierwszy w naszym kościele Mszę św. po tamilsku. Język tamilski jest językiem urzędowym w Singapurze, Sri Lance i w indyjskim stanie Tamil Nadu. Wspólnota Tamilów będzie się gromadziła na modlitwie w naszym kościele raz w miesiącu.

 

9 lipca 2019

Już po raz trzeci przybył do nas ks. Bogusław Migut z Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w  Lublinie, który spędzi w naszej wspólnocie najbliższy miesiąc.

 

7 lipca 2019

Sezon wakacyjny daje się we znaki. W dzisiejszej Mszy św. uczestniczyło zaledwie 80 osób! Po Mszy św. odbyło się spotkanie na temat organizacji festiwalu „Dożynki”, w którym uczestniczyła m. in. niestrudzona Melania Berłowska, matka Ewy Dumanej, która w czwartek wylatuje do Polski. Mamy nadzieję, że na krótko...

 

4 lipca 2019

Narodowe święto Stanów Zjednoczonych, Dzień Niepodległości, był ostatnim dniem pobytu ks. Sławka Melnyka w Houston. Rano koncelebrował on poranną Mszę św. z niezwykle bogatego formularza dla diecezji amerykańskich, przeznaczonego na ten dzień. Przewiduje on po dwie modlitwy (do wyboru): kolektę, modlitwę nad darami i modlitwę po komunii a także aż dwie prefacje, nawiązujące do historii  Stanów Zjednoczonych, oraz specjalne błogosławieństwo. Po spakowaniu bagaży, wczesnym popołudniem ks. Sławek wyruszył na lotnisko George’a Busha, skąd o godz. 4:25 PM odleciał do Monachium.

 

1 lipca 2019

Ks. proboszcz wraz z ks. Sławkiem Melnykiem udali się z jednodniową pielgrzymką do sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe, w stolicy Meksyku.  Dzień ten poświęcili wyłącznie modlitwie. Najpierw na terenie sanktuarium a potem w katedrze, centrum Meksyku. Jedną część różańca ofiarowali w intencji Towarzystwa Chrystusowego, w którym w tych dniach odbywać się będzie Kapituła Generalna. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św. przed obliczem Matki Boskiej, której przewodniczył ks. Sławek, ofiarując ją  w  intencji swoich rodziców.

 

30 czerwca 2019

Czerwone maki dominowały w dekoracji sali parafialnej, w której odbyło się spotkanie z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Casino. To nawiązanie do znanej piosenki o czerwonych makach, które wyrosły pijąc polską krew. Kilkanaście osób uczestniczyło w tym spotkaniu, pielęgnując pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy.

 

28 czerwca 2019  

Po Mszy św. uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawionej w  hotelowym pokoju i po śniadaniu pojechaliśmy do New Braunfels, do parku przy rzece Comal, gdzie trwała wielogodzinna zabawa. Gdy udało nam się „oderwać” chłopców od rzeki pojechaliśmy na dobry  lunch i samochód skierował się do Houston. Na  miejscu byliśmy tuż przez godz. 8:00 PM. 

 

27 czerwca 2019  

Rano czekała nas najbardziej ulubiona atrakcja, jaką jest Jacob’s Well. Mieliśmy zarezerwowany pobyt od godz. 10:00 do 12:00 lecz dzięki uprzejmości pracowników parku, mogliśmy go przedłużyć do 1:30 PM!  Chłopcy korzystali ile mogli. Każdy wykonał po sto skoków do studni. Po południu niestety znowu padał deszcz więc pojechaliśmy do San Marcos na lody i krótki spacer po mieście. Dzień zakończyliśmy długą zabawą na przyhotelowym basenie. 

 

26 czerwca 2019  

Na prośbę ludzi przychodzących na codzienną Mszę św. do naszego kościoła, dziś rano została odprawiona Msza św. z formularza o św. Josemaria Escriva, w jego liturgiczne wspomnienie.  

Po Mszy św. rozpoczęła się druga część obozu dla ministrantów. W tej części uczestniczyła Ewelina Reichert, jako ich opiekunka. Pierwszym etapem był Hamilton Pool. Tu niestety spotkała nas niemiła  niespodzianka. Poziom bakterii w rzece tak się podniósł, że nie wolno było korzystać z wody. Zrobiliśmy więc tylko spacer, żeby zobaczyć Hamilton Pool i za radą pracowników parku pojechaliśmy nad rzekę Pedernales. Tutaj także zbliżała się burza więc pojechaliśmy do hotelu w Wimberley, gdzie chłopcy jeszcze przez dwie godziny bawili się w basenie.  

25 czerwca 2019 

Rano na plebanii zjawili się ministranci, którzy rozpoczęli swój obóz letni. Pierwsze kroki skierowali do centrum św. Wincentego à Paolo, przy kościele St. Jerome, gdzie złożyli dwie torby ubrań, wśród nich ubrania pozostawione w naszym kościele i nigdy nie odebrane. Wolontariusze centrum opowiedzieli o swojej pracy. Potem pojechaliśmy do Galveston., gdzie chłopcy przez półtorej godziny „walczyli” z potężnymi falami. Gdy nad Zatokę nadeszła burza pojechaliśmy do miasta na lunch i...  niestety musieliśmy wracać do Houston, gdyż deszcz nie ustawał… 

 

23 czerwca 2019  

Śpiewając pieśń Twoja cześć chwała,  wyszliśmy  z procesją z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Przez 30 sekund trwał dość mocny deszcz, który „uszkodził” kartki z pieśniami na procesję. Po chwili trwogi aura się uspokoiła i mogliśmy doprowadzić procesję do końca, a więc do dziękczynnego Te Deum za dar Eucharystii.  

 

22-23 czerwca 2019 

W odpowiedzi na apel biskupów polskich, po każdej Mszy św. śpiewaliśmy przebłagalne Suplikacje, jako zadośćuczynienie za akty profanacji dokonane przez grupy homoseksualistów.  

 

22 czerwca 2019  

Od rana grupa parafian, głównie rodzice dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii św. przygotowywała nasz kampus na jutrzejszą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przygotowano cztery ołtarze, do których przyjdzie procesja z Najświętszym Sakramentem.   

21 czerwca 2019 

Kolejny gość z Towarzystwa Chrystusowego odwiedza naszą wspólnotę. Tym razem jest to ks. Sławek Melnyk z Polskiej Misji Katolickiej w Bonn, w dawnej stolicy Niemiec. Na lotnisku im. George’a Busha przywitał go ks. proboszcz. 

 

19 czerwca 2019 

Naszą parafię odwiedzi ks. Xavier Bilavendiran, proboszcz kościoła St. Katherine Drexel w Hempstead, TX, który rozmawiał na temat możliwości odprawiania w naszym kościele Mszy św. dla wspólnoty tamilskiej.  

 

16 czerwca 2019 

Tegoroczna uroczystość Trójcy Przenajświętszej wypadła w dniu, w którym obchodzi się Dzień Ojca. To on i byli w centrum naszej modlitwy. W ich intencji zostały odprawione dwie niedzielne Msze św. a potem zostali zaproszeni na „męski piknik”. 

 

14 czerwca 2019  

Niemal w samo południe do naszej parafii przybyła Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej, Agata Kornhauser-Duda, która została podjęta uroczystym śniadaniem na jej cześć. Naszemu Gościowi towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, z Kancelarii Prezydenta oraz Bogusława Chwastowska. Wcześniej Pani Prezydentowa przeszła przez teren szkoły, żywo interesując się wszelkimi pracami uczniów, które są umieszczone w salach i na korytarzu. W bibliotece odbyła się rozmowa z nauczycielami Szkoły im. Mikołaja Kopernika. Pani Prezydentowa, która jest matką i nauczycielem, prowadziła bardzo interesującą rozmowę na temat pracy nauczycieli i ich wyzwań. Podkreślała, że praca nauczycieli jest misją i powołaniem. Przekazała nam podziękowanie swojego męża za wczorajsze spotkanie z Polonią i wyraziła podziw nad dbałością o każdy szczegół.  Spotkanie przedłużyło się o 20 minut, co bardzo świadczy o serdeczności atmosfery w jakiej się odbywało. 

 

13 czerwca 2019 

Wieczorem do naszej wspólnoty przybył Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz delegacją, która towarzyszy mu podczas sześciodniowej podróży po USA. Wizyta rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem św. Papieża Jana Pawła II. W miejscu, na którym stali została ustawiona tablica upamiętniająca to historyczne wydarzenie. Następnie Para Prezydencka podeszła do The Houston Polonia Memorial, gdzie zapalono dwa znicze ku pamięci wspominanych tam zmarłych, wśród których jest między innymi Prezydent Lech Kaczyński, minister Paweł Wypych oraz sierżant Michael Ollis (1988-2013), który okrywając własnym ciałem rannego polskiego żołnierza, uratował mu życie. Pan Prezydent wspomniał, że zna rodziców tego bohaterskiego żołnierza. Po chwili zadumy, Para Prezydencka weszła do kościoła. Tutaj ofiarowano naszej wspólnocie patenę. Po tym Para Prezydencka przeszła do sali parafialnej, gdzie czekało nań ponad 300 osób. Spotkanie z Polonią Teksasu, ale także Nowego Meksyku i Oklahomy, rozpoczęło się od śpiewu hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Wszystkich gości przywitał Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston, Robert Rusiecki. Następnie dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą,  Jan Badowski, prowadził ceremonię dekoracji kilku osób odznaczeniami państwowymi. Wśród odznaczonych był biskup John Yanta, emerytowany biskup Amarillo, który obecnie, mimo podeszłego wieku i ciężkiej choroby stoi na czele komitetu budującego The Polish Heritage Center w Panna Maria, Teksas. Biskup John Yanta został  uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasług Rzeczpospolitej Polskiej. Po wspólnym zdjęciu odznaczonych i Prezydenta, odbyła się ceremonia wręczenia flag państwowych przedstawicielom organizacji polonijnych. W imieniu naszej parafii, flagę odebrał Radek Zieliński. Następnie głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który dziękował Polonii za podtrzymywanie polskości i prosił o budowanie zwartej wspólnoty. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania Para prezydencka przed godzinę rozmawiała z niemal wszystkimi uczestnikami spotkania, którzy podchodzili do wspólnego zdjęcia. Po godz. 9:00 PM kolumna samochodów opuściła nasz kampus.

 

8 czerwca 2019 

Od rana trwała praca nad przygotowaniem naszej sali i całego kampusa na wizytę Pary Prezydenckiej. Przede wszystkim należało oczyścić krzesła, które były schowane w jednym z pomieszczeń podczas gruntownego czyszczenia podłogi. Umyto także okna i rozwieszono biało-czerwone flagi. Odliczamy czas  do spotkania... 

Wieczorem odbyła się Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Odczytano wszystkie czytania ze Starego Testamentu, po czym po hymnie Chwała na wysokości Bogu, przeszliśmy do czytań  nowotestamentalnych.

 

31 maja 2019  

Wieczorem została odprawiona Msza św. jako podziękowanie za ciężką pracę podczas festiwalu, a po niej odbyło się pełne radości spotkanie. 

 

26 maja 2019 

W dniu, w którym w Polsce obchodzi się Dzień Matki zakończyliśmy biały tydzień, a na pamiątkę przyjęcia Pierwszej Komunii w naszym kościele dzieci otrzymały ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.  

Po południu wywieszono protokół z głosowania na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W komisji wyborczej nr 140 zdecydowanym zwycięzcą został komunista W. Cimoszewicz, działacz Związku Młodzieży Socjalistycznej (od 1968 roku) a potem członek PZPR (od roku 1971). Został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Carex”. 

25 maja 2019  

Do naszej parafii przybyła już druga delegacja przygotowująca wizytę Prezydenta Andrzeja Dudy w Houston. Tym razem gościliśmy Krzysztofa Krajewskiego, szefa Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Macieja Obcowskiego, naczelnika wydziału w Protokole Dyplomatycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obaj panowie oddali głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego komisji wyborczej numer 140, utworzonej na terenie naszej parafii. 

24 maja 2019  

Modlitwę dzisiejszego nabożeństwa majowego ofiarowaliśmy w intencji Kościoła w Chinach. Została odmówiona także specjalna modlitwa napisana przez Papieża Benedykta XVI. To właśnie on w roku 2007 ustanowił  dzień modlitw za naszych braci i siostry w Chinach,  cierpiących z powodu komunistycznego reżimu.

 

20 maja 2019  

Rozpoczęliśmy biały tydzień. Msza św. podczas której dzieci są ubrane świąteczne stroje będzie odprawiana codziennie, aż do piątku, 24 maja.  

Dziś także rozpoczął się remont podłogi w sali parafialnej. 

 

19 maja 2019  

Dzień Pierwszej Komunii św. jest przede wszystkim świętem Eucharystii, gdyż poszerza się liczba osób, które mogą Ją przyjmować, ale także jest to święto rodzin. Nasza dzisiejsza uroczystość zgromadziła rodziny 23 dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię św. Była to największa grupa w całej historii naszej parafii! Poprzednio rekordową grupą była grupa dzieci, które 17 maja 1992 przystąpiły do tego sakramentu. Było ich wówczas 21. Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od procesji dzieci i pokropienia wodą święconą. Po kazaniu dzieci odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, a podczas znaku pokoju serdecznie ucałowały swoich rodziców. Po Mszy św. ks. proboszcz odwiedził kilka rodzin, podczas ich świątecznych spotkań. 

 

18 maja 2019 

W dniu beatyfikacji Guadelupe Ortiz de Landázuri (1916-1975), pierwszej osoby świeckiej należące do Opus Dei, w naszym kościele odbyła się dziękczynna Mszaktórej przewodniczył ks. Frank Vera. Msza św. zgromadziła licznych członków Opus Dei, uderzająca była przede wszystkim duża liczba dzieci.  

Z okazji 99. rocznicy urodzin św. Papieża Jana Pawła II, po zakończeniu wieczornej Mszy św. udaliśmy się pod jego pomnik, gdzie zaśpiewaliśmy litanię loretańską. 

 

17 maja 2019  

Dziś wieczorem dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. przystąpiły do pierwszej spowiedzi. Także wielu rodziców skorzystało z możliwości spowiedzi, w której pomagał ks. Jan Kubisa.  

 

13 maja 2019  

W 102. rocznicę objawień Fatimskich zebraliśmy się na różańcu w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza w Wenezueli oraz w intencji nawrócenia Rosji. 

12 maja 2019 

W Dzień Matki nasze najlepsze uczucia i modlitwy koncentrowały się wokół Matek. W ich intencji odprawiono dwie Msze św. Podczas Mszy św. o godz. 11:00 AM najpierw odczytano imiona i nazwiska zmarłych Matek, po czym zaśpiewaliśmy pieśń żałobną, następnie pojawiły się imiona Matek żyjących, za które pomodliliśmy się pieśnią Była cicha i piękna jak wiosna.  

11 maja 2019  

Przygotowania do Pierwszej Komunii św. wkroczyły w ostatni etap. Dziś rano odbyła się próba wszystkich elementów uroczystości, która odbędzie się 19 maja.  

5 maja 2019  

Naszą wspólnotę odwiedziła dzisiaj Pierwsza Dama Teksasu, Cecilia Abbott.  Pani Abbott  została uroczyście wprowadzona do kościoła, w towarzystwie Roberta Rusieckiego, Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Houston. Po Mszy św. odbyła się parada festiwalowa, zakończona przemówieniami Konsula Generalnego RP i Pierwszej Damy Teksasu. Pani Abbott została ugoszczona polskimi specjałami i chętnie pozowała do zdjęć z  gośćmi festiwalu.  

Po południu przybyła do naszej parafii  grupa pracowników Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz oficerów Służby Ochrony Państwa, którzy przygotowują wizytę Prezydenta RP w Houston. Rekonesans terenu trwał 2 godziny. 

3 maja 2019 

Świętowanie uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski rozpoczęliśmy od Mszy w intencji moralnej odnowy Narodu Polskiego. Po południu natomiast rozpoczął się trzydniowy festiwal. Mimo fatalnych zapowiedzi pogody, niebo oczyściło się z chmur i ponownie mamy zapewnioną słoneczną pogodę.  

30 kwietnia 2019 

Nieoczekiwanie nasz kampus odwiedził gen. bryg. Andrzej Pawlikowski, w latach 2006-2007 i 2015-2017 szef Biura Ochrony Rządu. Pan generał wszedł do kościoła i obejrzał nasz teren. W tym czasie grupa ludzi pracowała nad przygotowaniem do festiwalu.

 

28 kwietnia 2019 

Niedziela Miłosierdzia Bożego, była dniem ogromnej aktywnościNa porannej Mszy św. po angielsku, Pierwszą Komunię św. przyjęła Mary Elizabeth O-Bar. Tej uroczystości przewodniczył br. Marcin Buntow.  O godz. 11:00 AM rozpoczęła się Msza św., na której odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Najpierw każde dziecko zostało przedstawione Wspólnocie, ojciec lub ojciec chrzestny zapalił od Paschału święcę, po czym wszyscy odpowiedzieliśmy na pytania Kościoła dotyczące wyrzeczenia się zła i wyznania wiary.  

Tuż po Mszy św. przygotowaliśmy kościół na Mszę uroczystości Miłosierdzia Bożego. Przed jej rozpoczęciem 7 księży słuchało spowiedzi. Punktualnie o 3:00 PM rozpoczęła się liturgia. Procesję poprowadzili Heralds of the Gospel i Rycerze Kolumba. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił br. Marcin Buntow. Najbardziej przejmującym jej elementem jest indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. „Ubodzy w duchu” (por. Mt 5, 3) podchodzą przed Najświętszy Sakrament i powierzają Chrystusowi największe tajemnice swojego życia.  Cała liturgia trwała 2 godziny. 


Dziś także gościliśmy John-a Cebrowskiego i jego żonę Amandę. John jest wiceprezydentem Polish Heritage Center w Panna Maria, Teksas. Przyjechał do nas, by przedstawić ideę budowy tego ośrodka, który ma być otwarty w przyszłym roku. 

 

20 kwietnia 2019  

Od godz. 10:00 AM na nasz kampus przyjeżdżały tłumy ludzi, w większości „katolicy jednego dnia”, by poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne. Br. Marcin przewodniczył dwóm obrzędom, na które składały się: Koronka do Miłosierdzia Bożego, składka na budowę wejścia do kościoła i poświęcenie pokarmów.  W tym roku zebraliśmy $2,389.00, to jest $251 więcej niż przed rokiem.

 

O godz. 9:00 PM rozpoczęło się nasze wielkanocne czuwanie. Parafianie i Goście zebrali się wokół wielkiego ogniska, przygotowanego przez Dariusza Bochusa. Orędzie Wielkanoce wygłosił br. Marcin Buntow. Procesja wokół kościoła także i w tym roku była tak wielka, że gdy jej czoło doszło do kościoła, ludzie wciąż wychodzili na procesję.  Do koncelebry dołączył ks. Jerzy Hordelski, sercanin.  

Zakończyliśmy zbieranie jałmużny wielkopostnej. Zebrano $590, które zostały przekazane na odbudowę domów w dwóch miastach w dolinie Niniwy, w Iraku: Bartella (gdzie zniszczono 1,772 domy) oraz Ba-Shiqua (580 zniszczonych domów).  

 

19 kwietnia 2019  

Ks. proboszcz wraz z Gościem z Polski udali się pod klinikę aborcyjną przy Gulf, gdzie odmówili modlitwę różańcową oraz pokropili wodą święconą wjazdy na teren kliniki.  Następnie nawiedzili konkatedrę Serca Pana Jezusa, gdzie odmówili modlitwę południową.  Wieczorem br. Marcin przewodniczył liturgii Męki Pańskiej.  Po niej Najświętszy Sakrament przeniesiono w uroczystej procesji, ze śpiewem Odszedł Pasterz od nas, do Grobu Pańskiego, przygotowanego w The Houston Polonia Memorial. 

 

18 kwietnia 2019  

Msza św. Wieczerzy Pańskiej zgromadziła przede wszystkim dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii i ich rodziców. Dwunastu ojców zostało poproszonych o udział w obrzędzie mandatum. W homilii ks. proboszcz nawiązał do  niedawnej wypowiedzi Papieża-Seniora Benedykta XVI, na temat aktualnego kryzysu w Kościele, gdzie padły ważne słowa na temat naszego stosunku do Eucharystii: „Zastanówmy się nad tym uwzględniwszy centralne zagadnienie, jakim jest odprawianie Świętej Eucharystii. Nasze podejście do Eucharystii może jedynie budzić niepokój”. Na zakończenie Mszy. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji, która w tym roiku została przygotowana w hallu naszej sali parafialnej. Mszę św. koncelebrował br. Marcin Buntow, franciszkanin,  który wczoraj przyleciał do nas z Krakowa.  

 

14 kwietnia 2019 

Obchód Niedzieli Palmowej rozpoczęliśmy od Gorzkich Żali, zaraz po nich nastąpiło poświęcenie palm i uroczysta Msza św. ku czci Chrystusa. Rozprowadzaniem palm zajęli się ministranci, zbierając środki na letni obóz. W tym roku zebraliśmy $355, to jest o $375 mniej niż przed rokiem. 

Po trwającej niemal dwie godziny liturgii dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii miały krótką katechezę na temat sakramentu pokuty i próbę spowiedzi.  

 

12 kwietnia 2019 

Ostatnie przygotowania do Wielkanocy dotknęły także naszych serc. Dzisiaj dwóch księży służyło przez 50 minut w konfesjonale, przybliżając na Boże Miłosierdzie.

 

10 kwietnia 2019  

Już wczoraj wieczorem The Houston Polonia Memorial został przyozdobiony kwiatami i świecami, dla upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Po tej niespotykanej w nowoczesnym świecie tragedii, Polacy zjednoczyli się w modlitwie i bólu, tworząc mocne podstawy do pojednania narodowego.  Szybko jednak proces ten został zakłócony przez ówczesną władzę i sprzyjające je wszystkie media. Plac przez pałacem Prezydenckim w Warszawie, stał się miejscem gorszących scen niszczenia znaków pamięci, profanacji krzyża, naśmiewania się z ofiar i ich rodzin. W dziewiątą rocznicę tej tragedii została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich Ofiar. 

 

7 kwietnia 2019  

Po Mszy i Gorzkich Żalach odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii. Cały dwuletni okres przygotowania podsumowaliśmy stwierdzeniem pewnej kobiety, spotkanej ostatnio przez ks. proboszcza: „Moim zadaniem jako matki, jest doprowadzenie moich dzieci do nieba”. Dla przykładu ks. proboszcz wymienił dzieci, które miały stuprocentową obecność na zajęciach. Są nimi: Wiktor Bilewski,  Julia Burdziak, Martyna Matuszyk,  Melania i Julia Rudnicki,  Potem wspónie zaplanowaliśmy ostatnie etapy przygotowania. Uroczystość Pierwszej Komunii św.  odbędzie się w niedzielę,  19 maja. 

 

6 kwietnia 2019 

Dziś nasza sala parafialna i podwórko były wypełnione ludźmi, którzy przygotowywali gołąbki na festiwal, który odbędzie się w dniach 3-5 maja. 

 

5 kwietnia 2019  

W nawiązaniu do inicjatywy rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), poranna Msza św. została odprawiona w intencji odnowy moralnej Narodu Polskiego. 

Wieczorem natomiast odprawiliśmy Drogę Krzyżową wokół naszego kościoła.  

 

3 kwietnia 2019 

Ks. proboszcz odwiedził kościół św. Faustyny Kowalskiej, w  Fulshear, TX, gdzie wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania. Podróż w jedną stronę zajęła 1 godz. i 40 minut.

 

31 marca 2019 

Wspólnota amerykańska miała dziś swój dzień wielkopostnej refleksji, prowadzony przez ks. Franka Verę z Opus Dei.Bardzo mała grupa wiernych wzięła udział w tym spotkaniu.

 

25 marca 2019 

Z największym szacunkiem uklęknęliśmy dzisiaj na Mszy św. wypowiadając słowa wyznania wiary: „On to za sprawą Ducha Świętego począł się z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem”. Kościół świętuje dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a więc początek ziemskiego życia Zbawiciela.  

Cała seria kłopotów spotkała naszego Gościa w drodze na Białoruś. Najpierw aż o 74 minuty był opóźniony samolot z Houston do Chicago. Tam natomiast okazało się, że samolot do Warszawy będzie opóźniony o 2 godz. i 15 minut. Rejs z Chicago lądował na lotnisku im. Chopina we wtorek, 26 marca o godz. 3:55 PM, kiedy nie było już szans na lot do Mińska, stąd ks. Oleg musiał zostać na noc w hotelu w Warszawie.  

Wieczorem ks. proboszcz udał się na adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy seminarium w Houston. Tym razem na adoracji zebrała się niemal cała kaplica wiernych.  

 

24 marca 2019 

Białe róże i biało-czerwone świece zostały postawione przed tabliczką upamiętniającą rodzinę  Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich 6 dzieci, którzy zostali zamordowani za ratowanie Żydów. Dziś mija 75. rocznica ich śmierci. Po Mszy św. odprawionej w ich intencji przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie zaśpiewaliśmy Psalm 130.

 

22 marca 2019 

Hymnem do Ducha Świętego rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Olga Szpiecia. Nasz gość służył w konfesjonale od godz. 6:00 PM. O godz. 7:00 PM rozpoczęła się Droga Krzyżowa a po niej Gorzkie Żale z kazaniem rekolekcyjnym.

 

Ciekawostka: Kwiaty przyniesione 1 marca, w  Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dopiero dziś zostały usunięte z The Houston Polonia Mermorial.

 

21 marca 2019  

W szesnastym dniu akcji 40 Days for Life, księża udali pod klinikę aborcyjną, gdzie odmówili modlitwę różańcową. 

 

20 marca 2019  

Ks. proboszcz zabrał swojego gościa do San Antonio i Panna Maria. Cała podróż była wypełniona  modlitwą. Na jej zakończenie księżą odmówili nad grobem ks. Leopolda Moczygemby (18245-1891)  nieszpory i modlitwy Towarzystwa Chrystusowego. Po drodze, w Gonzales,  odwiedzili ks. Stanisława Fiuka, który ugościł ich kolacją. 

 

19 marca 2019  

W uroczystość św. Józefa została odprawiona Msza św. w intencjach Kościoła, zakończona litanią do św. Józefa. 

 

18 marca 2019  

Późną nocą do Houston przyleciał ks. Oleg Szpieć, który będzie prowadził rekolekcje wielkopostne. Na lotnisku przywitał go ks. proboszcz.

17 marca 2019 

W dzisiejszej Mszy św. udział wzięli wysocy przedstawiciele Grupy Lotos: Patryk Demski, Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Innowacji, Robert Sobków, Wiceprezes Zarządu do spraw Finansowych oraz Grzegorz Pytel, doradca Zarządu. Także tym razem Tomek Pollak zgodził się zrobić kolka zdjęć ze Mszy św.  polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1971-Msza_sw_17_marca_2019.html

 

15 marca 2019  

Rozważania dzisiejszej Drogi Krzyżowej oparte było na fragmentach 15 Psalmów. 

 

14 marca 2019  

Zebranie dekanalne księży, które dziś odbyło się w kościele Epiphany of the Lord w Katy, gościło dziś nowego dyrektora finansowego archidiecezji (Chief Finance Officer), którym od kilku miesięcy jest Aad de Lange.  Przedstawił on swoją wizję pracy i chętnie odpowiadał na pytania księży, których zgromadziło się aż dwudziestu. 

 

13 marca 2019  

Ks. Ryszard Kulma zaprosił polskich księży z Houston na spotkanie z okazji urodzin. 

 

10 marca 2019 

Odbyła się pierwsza katecheza dla rodziców na temat przygotowania dziecka do pierwszej spowiedzi. To nowy element naszego programu, który zbliża się powoli do zakończenia. Skorzystało z niej kilka rodzin. Na dzisiejszej katechezie przedstawiono ogólne spojrzenie na sakrament pokuty i pojednania w Kościele i w Stanach Zjednoczonych. Za tydzień zostaną omówione wszystkie Przykazania Boże, jako przygotowanie do dobrego przeżycia tego sakramentu.

 

 

6 marca 2019    

Na rozpoczęcie Wielkiego Postu zaoferowano aż  4 nabożeństwa z posypaniem głów popiołem. Najsłabsza frekwencja była na popołudniowym nabożeństwie po angielsku. Przyszło około 20 osób. Ks. proboszcz przyjął popiół podczas Mszy św. w katedrze Our Lady of Walsingham.   

 

3 marca 2019     

Na kolejnej zbiórce dla ministrantów rozmawialiśmy na temat siedmiu sakramentów, w jaki sposób zostały usystematyzowane w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz na temat nabożeństw wielkopostnych, które już wkrótce się rozpoczną. W zbiórce nie wzięli udziału najstarsi ministranci, gdyż w tym samym czasie mieli przygotowanie do bierzmowania. 

Po południu została odprawiona Msza św. w 25. rocznicę sakramentu małżeństwa Davida i Marie Carmen Ginebra. 

1 marca 2019 

Rano w The Houston Polonia Memorial pojawiły się biało-czerwone świece oraz kwiaty. To znak pamięci o Żołnierzach Wyklętych, których dziś wspomina cała Polska. 

Na zakończenie dnia została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kościele bardzo ograniczono oświetlenie, aby uczestników wprowadzić w mroki Mokotowa, gdzie dokonano najwięcej zabójstw Żołnierzy Wyklętych. Podczas modlitwy powszechnej odczytano następujący list małych dzieci, które prosiły Bieruta o łaskę dla ich Ojca: Najjaśniejszy Panie Marszałku! Proszę Cię z całego serduszka razem z moim maleńkim braciszkiem Andrzejem - daruj życie mojemu najdroższemu Tatusiowi. Nie mamy nikogo ktoby nami opiekował się oprócz Mamusi, a jeżeli Tatusia nie stanie to i Mamusia nie będzie miała siły do pracy.  Aleksander i Andrzej Kawalec z Warszawy (zachowano oryginalną pisownię). Po tych słowach w kościele zapadła głęboka cisza. Pod koniec Mszy św. odmówiliśmy litanię do św. Józefa, Opiekuna Kościoła, początkując w ten sposób modlitwę, która będzie nam towarzyszyła  przez cały miesiąc marzec. Powrót do tej dawnej tradycji Kościoła  dokonał się dzięki inspiracji ks. Rafała Sorkowicza, chrystusowca, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.  Po odśpiewaniu hymnu Boże coś Polskę, przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie znajduje się kilka tabliczek upamiętniających  Żołnierzy Wyklętych. Tutaj zaśpiewaliśmy hymn Państwowy oraz pieśń o zwycięstwie Chrystusa, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana.  

25 lutego 2019 

Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary-s. Ku jego ogromnemu zaskoczeniu ostatnią pieśnią, którą śpiewano po zakończeniu adoracji był Święty, Święty, Święty, Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010). Utwór został oczywiście wykonany po polsku! 

11 lutego 2019 

Z okazji obchodzonego już po raz 27. Światowego Dnia Chorego, podczas porannej Mszy św. udzielony został sakrament namaszczenia chorych. 

10 stycznia 2019  

W prezbiterium kościoła ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, której liturgiczne wspomnienie przypada jutro. Przy tej okazji gorąco modliliśmy się w intencji ludzi chorych.  

9 lutego 2019  

Ksiądz proboszcz wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania, do którego po raz pierwszy przystąpiło sto dzieci z kościoła St. Edith Stein w Katy. 

2 lutego 2019 

W święto Ofiarowania Pańskiego kościół był wypełniony  niemal po brzegi. Mszę św. rozpoczęliśmy od poświęcenia świec i procesji, podczas której śpiewaliśmy pieśń Starca Symeona. W krótkiej homilii podkreślono, że ofiarowanie Jezusa w świątyni Jerozolimskiej oznacza, że każdy z nas potrzebuje świątyni, która powinna być naszym drugim domem.  

Po Mszy św. zespół „Wawel” gościł swoich sympatyków na ognisku. Mimo niewielkiego deszczu spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze.  

1 lutego 2019 

Po zakończeniu okresu odwiedzin kolędowych powróciliśmy do normalnego planu tygodnia, w tym do odprawiania wieczornych Mszy św. po polsku w piątki. Pierwsza z nich została odprawiona za rodziny, które w tym roku przyjęły kolędę. Po Mszy św. odbyła się kolęda na plebanii, na którą zaproszono kilka rodzin. 

31 stycznia 2019 

W domu Artura i Magdaleny Dunalów odbyła się ostatnia wizyta duszpasterska (kolęda). Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny zostanie odprawiona 1 lutego. 

27 stycznia 2019 

Odbyło się kolejne posiedzenie rady finansowej parafii. 

23 stycznia 2019 

Siostra Teresa Wicińska z Cochabamba w Boliwii przesłała serdeczne podziękowanie za pomoc dla swoich podopiecznych, którą w okresie adwentu i Narodzenia Pańskiego zebrały dzieci z naszej wspólnoty. 

22 stycznia 2019

W kolejną, ponurą rocznicę zalegalizowania aborcji w Stanach Zjednoczonych, Msza św.  została odprawiona w kolorze fioletowym.  Przed południem ks. proboszcz dołączył do ludzi modlących się o zaprzestanie aborcji, przed kliniką aborcyjną przy Gulf.  

19 stycznia 2019 

Wieczorem została odprawiona Msza św. żałobna, połączona z nieszporami w intencji ks. Wojciech Baryskiego, który był pierwszym proboszczem naszej wspólnoty (1982-1989). 

 

18 stycznia 2019  

Ks. Pablo Borgio z watykańskiego Sekretariatu Stanu przysłał nam liścik z podziękowaniem  za życzenia dla Papieża Seniora Benedykta XVI. 

 

16 stycznia 2019  

Grupa seniorów z kościoła St. Vincent de Paul odwiedziła nasz kościół. Oprócz informacji na temat naszej Patronki, konieczne były wyjaśnienia dlaczego zachowaliśmy świąteczną dekorację, gdyż taki zwyczaj nie jest znany w Stanach Zjednoczonych. 

 


Polska Parafia w Houston

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus expedita alias doloremque accusantium vel officia praesentium laudantium provident veniam consectetur. Quae voluptate iste sequi a voluptatem cumque, quas blanditiis consectetur?

matka Boska Częstochowska

KONTAKT

1712 Oak Tree Dr.
Houston,TX 77080, Tel. (713) 973-1081
Fax (713) 984-9501
proboszcz@parafiahouston.com
C2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone