dodano: 2019-07-19 10:34:50 edycja: 2019-07-19 10:35:20 autor: 1 odsłon: 3943

Kronika 2010

Kronika Parafii w Houston 2010.

 

Styczeń.

3 stycznia odbył się w kościele V Koncert kolęd.

8 stycznia – koncert Anety Barcik w sali parafialnej.

10 stycznia – tradycyjny „Opłatek” w nowej sali parafialnej gromadzi licznych wiernych na wspólnym przeżywaniu polskiej tradycji opłatkowej.

17 stycznia – Jasełka – Misterium o Bożym Narodzeniu w wykonaniu dzieci z Polskiej Szkoły.

 

Luty.

12 luty – rozpoczęcie pracy w parafii przez ks. Leszka Wedziuka SChr 

16 luty – spotkanie parafian w ramach „śledzika” w sali parafialnej

17 luty – środa popielcowa, rozpoczęcie Postu, msze św. o godz. 8am oraz 7pm

 

Marzec.

12 marca – kolejny postny piątek w którym Rycerze Columba zapraszają wszystkich parafian na smarzoną rybę

12 – 14 marca – rekolekcje wielkopostne, które przeprowadza ks. Andrzej Totzke SChr

18 marca – wielkopostne spotkanie duchowieństwa diecezji Galveston-Houston z kard. Danielem DiNardo w gmachu diecezjalnego Seminarium

24 marca – nawiedził naszą wspólnote misjonarz ks. Jan Koczy SVD, pracujący w Ekwadorze

28 marca – Niedziela Palmowa z tradycyjną procesją z palmami a po niej piknik w pobliżu kościoła

30 marca – Msza św. Chrism Mass w katedrze Houston

 

Kwiecień.

1 kwietnia – Wielki Czwartek – Msza św. wraz z adoracja

2 kwietnia – Wielki Piątek – ceremonie wielkopiątkowe od godz 6.30pm, Droga Krzyżowa, ceremonia oraz adoracja Grobu Pańskiego

3 kwietnia – Wielka Sobota – od godz. 10AM wystawienie Najświętrzego Sakramentu w Grobie Pańskim oraz ceremonia poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Tradycyjnie dzieci z sobotniej Polskiej Szkoły radowały się z ceremonii zbierania jajek wielkanocnych na terenie przykościelnym.

Wieczorem w kościele ceremonie Wielkiej Soboty przy licznym udziale wiernych.

4 kwietnia – Wielkanoc – rano o 7am wierni zebrali się na tradycyjną Msze św. rezurekcyjną. W pięknie udekorowanym kościele celebrowaliśmy w tym dniu Zmartwychwstanie Chrystusa. Sprawowane w tym dniu były jeszcze dwie msze św.

5 kwietnia – mimo dnia pracy w Stanach, wieczorem licznie zebrali się parafianie na mszy św. z racji II dnia świąt. Modliliśmy się w tym dniu o szybką beatyfikacje Sługi Bożego Jana Pawła II.

8 kwietnia – ks. Leszek bierze udział w konferencji dekanalnej z miejscowym duchowieństwem.

Wieczorem odbyło się w sali parafialnej spotkanie komitetu organizacyjnego tegorocznego majowego Festiwalu.

9 kwietnia – po wieczornej mszy św. piątkowej odbyło się zebranie Rady Parafialnej w celu omówienia najważniejszych spraw naszej Wspólnoty.

10 kwietnia – w godzinach rannych dotarła do nas wiadomość o katastrofie lotniczej w Smoleńsku, gdzie zginęła Para Prezydencka wraz z 96 osobami. Spontanicznie liczni parafianie zebrali się na wieczornej mszy św. w naszej świątyni, gdzie modliliśmy się w intencji wszystkich poległych.

11 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia Bożego – przed każdą mszą św. odmawiana była w tym dniu Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 3PM w naszej świątyni zebrali się czciciele Jezusa Miłosiernego na dodatkowej Mszy św. wraz o odmówieniem Koronki oraz Godziny Miłosierdzia. Także w tym dniu, przez cały dzień modliliśmy się w intencji wszystkich którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

12 – 16 kwietnia – ks. Leszek udał się na doroczne rekolekcje w ramach naszego Zgromadzenia

do Mundeline, IL. Ćwiczenia duchowne poprowadził bp Joseph Grech z Australii.

25 kwietnia – Rada Parafialna zorganizowała w sali parafialnej tradycyjny obiad - „święconkę”.

 

 

Maj.

1-2 maja – dwudniowy IV Polski Festiwal na terenie parafii. Od godz. 10am rozpoczęło się świętowanie polskich tradycji, tańców, zabaw, potraw i zwyczajów. Przez dwa dni, przy dobrej pogodzie dla kilkutysięcznej publiczności nasze parafialne zespoły, zaproszeni inni wykonawcy oraz goście prezentowali naszą polską kulturę. Były też stoliska z polskimi pamiątkami, okoliczna wystawa o Polsce i katastrofie pod Smoleńskiem oraz jak zawsze do zjedzenia tradycyjne polskie potrawy i ciasta.

9 maja – w tę majową niedzielę odwiedził nas jubilat ks. Jerzy Frydrych, były proboszcz naszej parafii, który w bierzącym roku obchodzi swój jubileusz 25 –lecia przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Jubilat sprawował Eucharystię a następnie spotkał się z parafianami w sali na uroczystym obiedzie.

W tym dniu z racji Dnia Matki, dzieci z Polskiej szkoły przedstawiły krótki program artystyczny oraz wręczyły kwiaty dla wszystkich Matek w kościele.

13 maja – Ks. Leszek udał się do San Antonio na kolejne spotkanie polskich księży w ramach Polish American Priests Association of Texas (P.A.P.A.).

14 maja – 16 maja - do parafii przyleciał ks. Richard Philiposki, który w najbliższą niedzielę zastąpi ks. Leszka. Ks. Leszek udał się do Toledo (OH), by tam uczestniczyć w uroczystości I Komunii św. dzieci które przygotowywał do tego sakramentu, gdy jeszcze był w tej parafii.

22 maja – ostatnia sobota nauki w sobotniej szkole przy parafii. W tym dniu dzieci zebrały się najpierw w kościele na Mszy św., by dziękować Bogu za cały rok szkolny a następnie w klasach z nauczycielami na rozdaniu świadectw oraz nagród za pilną naukę w szkole.

23 maja – po zakończonej Mszy św. cała parafia spotkała się na pikniku przygotowanym przez rodziców dzieci z Polskiej szkoły.

30 maja - dzień I Komunii św. dla 12 dzieci, które przez całoroczną katechezę przygotowały się do spotkania z Panem Jezusem.

 

Czerwiec.

6 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała – sprawowana jest tylko jedna Msza św. z tradycyjną procesją do 4 ołtarzy, przygotowanych przez grupy parafialne. Po procesji spotykamy się na parafialnym pikniku przy kościele.

14 czerwca – do parafii przylatuje na wakacyjne zastępstwo ks. Robert Nalepka z Chicago, ks. Leszek następnego dnia udaje się na urlop.

19 czerwca – na terenie parafii, w sali parafialnej, Konsulat z Los Angeles utworzył punkt wyborczy dla odbywających się w tym dniu wyborów prezydenckich w Polsce. Każdy polski obywatel zamieszkały na tym terenie miał możliwość oddania głosu w tych wyborach.

 

Lipiec.

4 lipca – w tym dniu w parafii odbywa się nawiedzenie Monstrancji z Najświętrzym Sakramentem w ramach diecezjalnego programu modlitwy o powołania. Po każdej Mszy św. odbywała się adoracja i wspólna modlitwa w tych intencjach.

29 lipca – po zakończonym urlopie ks. Leszka odbywa się kolejne zebranie komitetu organizacyjnego „Dożynek”, jakie parafia pragnie zorganizować we wrześniu.

 

Sierpień.

28 sierpnia – w tę sobotę rozpoczynamy Nowy Rok szkolny w parafialnej szkole. Dzieci wraz z rodzicami spotkali się najpierw w kościele na uroczystej Mszy św. a następnie z Bożym błogosławieństwem rozpoczęli pierwsze spotkania w szkole.

29 sierpnia – niedziela w czasie której przeżywany parafialny odpust z racji Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej patronki naszej Parafii. Po Mszy św. jest okazja do wspólnego świętowania przy kościele w ramach parafialnego pikniku.

 

Wrzesień.

6 – 10 września – ks. Leszek udał się do Detroit na doroczne Dni Duszpasterskie

16 września – ks. Leszek uczestniczy w dekanalnej konferencji w parafii St. Rose of Lima w Houston

18 – 19 września – II Parafialne Dożynki. Oto krótkie sprawozdanie jednej z parafianek:

 

DOŻYNKI CZAS ZACZĄĆ

Choc to juz druga połowa września, w Houston jest bardzo goraco. Termometry wskazuja 30C - 31C . Jedynie kalendarz przypomina, ze oto zbliza sie jesień i przychodzi czas plonow. Dożynki! W ubieglym roku cieszyły sie powodzeniem, wiec kontynuujemy tradycje. Prezydentem Festiwalu zostal Chris Krozel, funkcje Chairmana przyjal Bpbby Giles, obaj doswiadczeni juz w organizacyjnej pracy na Festiwalach Polskich. Pewnie to ich talenty i doswiadczenie pomogly w wyborze zadan, ktore przed soba postawili. Zadania niezwykle, trudne i pracochlonne. Bobby Giles potanowil przeksztalcic teren parafii w male polskie miasteczko... Z handlowa uliczka, na ktorej mozna kupic rozne polskie pamiatki, jak wyroby z bursztynu, fajans z Boleslawca, eleganckie ozdoby choinkowe, polskie koszulki specjalnie drukowane na nasze swieto .. Bary, kawiarenki, restauracja i estrada na wystepy artystyczne. Miejsce na relaks przy stolikach pod czerwonymi parasolami... Atrakcyjny plac zabaw dla dzieci... Z kosciolem gorujacym nad caloscia oraz widocznym z prawej strony posesji Centrum Kulturalnym im. Jana Pawla II, na wykonczenie ktorego cierpliwie czekamy. W realizacji projektu czynny udzial wzial Chris Krozel, ktory m. in. przygotowal drewniane konstrukcje fasad domow. Pomalowal je gustownie Jozek Kloc, wybitnie uzdolniony artysta malarz rodem z Krakowa. Jozef zajal sie tez scenografia sceny, na ktorej znalazl sie obraz wiejskiej chaty z bocianem na dachu i snopy zboza na tle blekitnego nieba. Basia Ostrowska zatroszczyla sie z pietyzmem o detale. Przybywajacych gosci witali stojacy przed ciekawie zaprojektowana brama gospodarze - ogromne postacie zbudowane z siana. Kopce siana lezace miejscami na posesji jak i artystycznie stylizowane bukiety kolorowych kwiatow, do zludzenia przypominajace polskie malwy i maki, tworzyly typowy polski krajobraz. Obok sceny znalazla sie studnia, przeniesiona zywcem z obrazow Jozefa Chelmonskiego, a na drzewach przysiadly szpaki ..... Program artystyczny przygotowala Ela Winiarska.

Na scenie pojawialy sie kolejno różne zespoły. Dzieci ze Szkoly Polskiej w ludowych kostiumach wzruszaly wszystkich tancami i piosenkami. Uzdolnione muzycznie dzieci wystapily w koncercie muzyki klasycznej. Niedawno zalozony 30-osobowy chor pod kierownictwem ks. Leszka Wedziuka spiewal polskie ludowe piosenki, Wielkim powodzeniem cieszyl sie taneczny zespol mlodziezowy, ktory prowadzi przybyly niedawno do Houston choeograf, Andrzej Kapiciak. Wystepowal duet muzyczny "Zawadiaki " - Edward Winiarski i Janek Zurawski, majacy w swoim repertuarze niezliczona ilosc polskich piosenek. To w czasie ich wystepow goscie zaczynali spontanicznie tanczyc na przygotowanym przez organizatorow parkiecie. Huczne brawa zbieral zespol muzyczny z Podkarpacia "Halny". Goscinnie wystapili Brian Marshall ze swoim zespolem i zespol Grega Harbara "The Gypsies". W bufecie mozna bylo zamowic pierogi, golabki, golonke i bigos. Nie obylo sie bez texaskiego akcentu - BBQ. W barach sprzedawano piwo, wino, wode, soki i coca-cole. Byla tez kawa i pyszne ciasta, upieczone tradycyjnie przez panie domu.
Zauroczeni tym co sie dzialo wokol nas, poczulismy, ze oto w jakis niezwykly sposob, ze przenosimy sie do Polski.

O godzinie 3:00 PM na teren parafii zajechala najprawdziwsza i wcale nie najbiedniejsza dorozka z bialym koniem, a w niej Starostowie Dozynek, Barbara i Stanislaw Burzynscy, ubrani w staropolskie stroje szlacheckie. Dostojnych gosci przywital gospodarz Dozynek ksiadz proboszcz Leszek Wedziuk
I tak zaczela sie najwazniejsza czesc programu. Starosta i staroscina zabrali glos, zyczac zgromadzonym gosciom powodzenia we wszystkich przedsiewzieciach, szczescia, radosci. Podziekowali za zaproszenie do przyjecia przez nich zaszczytnych funkcji starostow "Przyjelismy je z radoscia," powiedziala Basia Burzynska, "To dla nas wielki splendor. Cieszymy sie ze mozemy byc tu razem z wszystkimi, i zyczymy wszystkiego najlepszego!" Jako symbol milosci, zgody i pokoju wypuscili 60 golebi, ktore dostarczyl na uroczystosc Rysiu Kielbinski. Po "Polonezie", ktory starostowie odtanczyli z mlodziezowym zespolem tanecznym, przybyla na scene delegacja z pieknym wiencem dla gospodarza Dozynek, ksiedza Leszka. Nastepna duza grupa skladajaca sie z doroslych i dzieci przyniosla bochny chleba w pieknie ustrojonych koszykach. Po poswieceniu chleba przez ks.Leszka zostali nim obdarowani wszyscy, ktorzy w rozny sosob przyczyniaja sie do pozytywnego obrazu naszej polskiej rzeczywistosci w Houston. Dostali je rowniez sponsorzy. W nastepnej kolejnosci wszycy obecni zostali zaproszeni do podzielenia sie chlebem. "Jakiez to wzruszajace, jaki wspanialy gest pojednania i milosci" powiedziala o tej ceremonii Staroscina, Basia Burzynska. "Nasze glowne przeslanie - kochajmy sie! " Dzieki wspolnej pracy, wspolnej radosci nasza parafia bedzie coraz piekniejsza, a nam bedzie sie zylo coraz lepiej. Po uroczystosci zapytalam ks. Leszka jak postrzega idee dozynek w miejscu, gdzie nie mamy przeciez ani lanow zboz ani zniw ani sianokosow. Ksiadz powiedzial: "rozszerzamy troche pojecie tradycyjnych plonow na plony naszej pracy, a mamy wiele powodow zeby sie cieszyc. Mozemy byc dumni i szczesliwi, ze dzieki wielu Polakom mamy nowy kosciol, zbudowany praca naszych rak i darow. Dzis przed nami stoi zadanie wykonczenia Centrum Kulturalnego, w ktorym znajdzie swoje miejsce Polskia Szkola. Bedzie tez piekna aula -miejsce spotkan dla wszystkich. Chcemy stworzyc wspolnote ludzi wierzacych i tych, ktorzy gromadza sie wokol centralnego miejsca, jakim jest dla Polonii kosciol. Zatem idea Dozynek to cos wiecej niz zbiory zboza. Dozynki skonczyly sie pozno wieczorem w niedziele, Dwa dni wypelnione zabawa, radoscia, przyjemnosciami. Odwiedzilo nas okolo 4000 osob, Zawitali reporterzy ze stacji TV ABC, ktorzy zrobili film z uroczystosci i zaprosili pare osob do studia TV, gdzie Basia Ostrowska, Bobby Giles i Kasia Krozel opowiedzieli o naszych polskich tradycjach, polskich kostiumach ludowych, pielegnowaniu polskich zwyczajow. Sharon Szpak zawiozla kosz z polskimi tradycyjnymi potrawami.

Pewnie po sukcesie tegorocznego swieta bedziemy zastanawiac sie co zrobic, zeby przyszly rok byl jeszcze bardziej interesujacy.

Jak to ładnie powiedziała Ela Winiarska, "Każdy następny rok musi być lepszy. Musi!." Więc zabieramy siędo pracy nad nowymi projektami..

Do zobaczenia na Dożynkach 2011.

Maryna Kęstowicz-Lech

 

 

26 września – uczestniczymy jako parafialna wspólnota w dorocznym 47 Slavic Heritage Festival. Jest to okazja by wspólnie ze wspólnotą Czechów, Ukrainców, Chorwatów i naszą przedstawić dorobek i tradycję tych narodów.

 

Październik.

10 października – wspólnota Chorwatów zbiera się na wieczornej mszy św. w naszym kościele. Na mszę św. przyjeżdża ks. Mate Bizaca z Los Angeles.

14 października – ks. Leszek uczestniczy w kolejnej konferencji dakanalnej tym razem w Katy.

29 października – gościmy poraz kolejny ks. Jana Koczego misjonarza z Ekwadoru. Ks. Jan prezentuje tym razem film, który telewizja polska nakręciła o Jego pracy misyjnej oraz o wizycie w Houston.

31 października – niedziela przed dniem Wszystkich św. Po odprawieniu Mszy św. ks. Leszek udaje się na okoliczne dwa cmentarze, gdzie wspólnie ze zgromadzonymi wiernymi modli się i poleca wszystkich tam pochowanych miłosierdziu Bożemu.

 

Listopad.

1 listopada – dodatkowa msza św. wieczorna z modlitwą za wszystkoch polecanych w tegorocznych Wypominkach.

11 listopada – ks. Leszek bierze udział w kolejnym spotkaniu polskich księży pracujących w Teksasie, którzy zgromadzili się pod przewodnictwem Bp Johna Yanta w gościnnym ośrodku w San Antonio.

13 listopada – sobota, ks. Leszek wraz z delegacją parafian bierze udział w uroczystości 25 lecia Apostolatu Polskiego i posługi Księży Chrystusowców w Dallas, TX.

20 listopada – dzieci wraz z rodzicami ze szkoły polskiej przy naszej parafii biorą udział w Texas Renaissance Festival.

21 listopada – w tę niedzielę odbywają się wybory do nowej Rady Parafialnej w naszej wspólnocie oraz po mszy św. gromadzimy się na wspólnym obiedzie Dziękczynienia.

 

Grudzień.

3 grudnia – odbywa się pierwsze zebranie nowo wybranej Rady Parafialnej, na której zostają wybrani poszczególni funkcyjni Rady oraz nakreślony przyszły plan działalności.

5 grudnia – tradycyjne spotkanie najmłodszych parafian po mszy św. ze św. Mikołajem w sali parafialnej.

10 – 12 grudnia – rekolekcje adwentowe przeprowadza w nasze parafii Prowincjał ks. Paweł Bandurski.

14 grudnia – spotkanie duchowieństwa z kard. Danielem DiNardo w miejscowej katedrze przed Swiętami Bożego Narodzenia.

18 grudnia – spotkanie opłatkowe w polskiej szkole

21 grudnia – spotkanie wigilijne dla polskich księży pracujących w Houston. Przybyło 7 księży, by na parafii wspólnie przeżyć Wigilię, dzielić się opłatkiem i przeżyć wspólnotę na emigracji.

24 grudnia – tradycyjna msza św. Pasterka sprawowana jest przy wypełnionym po brzegi kościele.

25 grudnia – I dzień Swiąt Bożego Narodzenia, gromadzi licznych parafian wraz z gośćmi na mszach św.

26 grudnia – Niedziela św. Rodziny – w tym dniu podczas mszy św. udzielony jest chrzest dla 6 dzieci.

31 grudnia – tradycyjna zabawa sylwestrowa zorganizowana przez Radę Parafialną, gromadzi licznych uczestników w nowej sali parafialnej. Z Bożym błogosławieństwem kończymy ten Stary Rok rozpoczynając kolejny tym razem 2011.

 


19 lipca 2019r. 19 lipca 2019r. 1 3943