loading...

Kronika 2014

31 grudnia 2014

Na międzykontynentalnym lotnisku im. George’a Bush’a w Houston, ks. proboszcz przywitał ks. prof. dra hab. Antoniego Dębińskiego, Rektora Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II oraz towarzyszącego mu ks. dra Marka Grygla, chrystusowca, asystenta rektora do spraw kontaktów z Polonią, którzy przybyli z kilkudniową wizytą do Houston.

 

Dziękczynny hymn Te Deum laudamus zabrzmiał raz jeszcze  na zakończenie wieczornej Mszy św. Wcześniej ks. proboszcz złożył wszystkim noworoczne życzenia i zaprosił do sali parafialnej na zabawę.

 

W Roku Pańskim 2014 w naszej parafii ochrzczono 11 dzieci, jedno dziecko przyjęło pierwszą komunię św. 7 par złączyło się węzłem sakramentu małżeństwa, udzielono 16135 komunii św.

 

Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.(1 Tym 1, 17)

28 grudnia 2014

Kazanie podczas dzisiejszej Mszy św. było przeznaczone dla dzieci. Kontynuowaliśmy temat „dzielenia się” z drugim człowiekiem.

 

W nawiązaniu do przypadającej jutro 25. rocznicy przywrócenia Polsce jej historycznej nazwy „Rzeczpospolita Polska” oraz orła z koroną, jako godła, podczas Mszy św. używano kielicha mszalnego ozdobionego właśnie orłami z koronami.

 

26 grudnia 2014

O godz. 10:00 AM odbył się chrzest Anabelli Schiffer.

 

Wieczorem odprawiono Mszę św. święta św. Szczepana. W kazaniu padła zachęta do podtrzymywania polskich tradycji bożonarodzeniowych. Tradycją naszej wspólnoty jest, że ta Msza zawsze jest odprawiana w intencji Thalii i Jacka Mrożkiewiczów, w rocznicę małżeństwa.

 

Tego dnia także odbyła się pierwsza kolęda tego sezonu. Ksiądz wyruszył do domu Małgorzaty i Sebastiana Dzielskich. W tym roku obrazek kolędowy przedstawia pomnik św. Jana Pawła II, a hasłem kolędy są ostatnie słowa z ewangelii według św. Mateusza „Oto Ja jestem z Wami” (Mt 28, 20).

 

24-25 grudnia 2015

Liturgiczne świętowanie Narodzenia Pańskiego rozpoczęło się o godz. 9:00 PM Mszą wigilijną. Podczas kazania na temat genealogii Jezusa stwierdzono m. in., że Jezus przyszedł do ludzkości takiej, jaka jest, a więc słabej i grzesznej, i nie ma w nim jakiegokolwiek odruchu odrzucenia wobec człowieka grzesznego. O północy, rozważając łukaszowy opis narodzenia podkreślono, że zbawienie dokonuje się w ciszy i pokorze. W dzień Narodzenia Pańskiego, hymn o Słowie (J 1, 1-18) dał podstawę do wydobycia potęgi Boga, który – paradoksalnie – rodzi się jako małe dziecko potrzebujące pomocy. W ten sposób Bóg jak gdyby „zmusza” nas do przyjęcia Go do swojego życia.

 

Jak zwykle podczas Mszy św. o północy w żłóbku zagościła żywa szopka. W rolę Pana Jezusa wcielił się Brian Adam Burdziak , syn Emilii i Adama.

 

24 grudnia 2014

Jeszcze dziś rano Rafał Zieliński wraz z Adamem Dratwą uzupełniali świąteczną oprawę plebanii. W tym roku jest ona wyjątkowo pięknie ozdobiona.

 

Tradycyjnie w samo południe na plebanii odbyła się wigilia dla polskich księży pracujących w archidiecezji Galveston-Houston. W tym roku zabrakło między nami ks. Janusza Ihnatowicza, który święta spędza poza Houston. Tak wczesna pora wigilii ma związek z obowiązkami księży, dla których są to najbardziej wyczerpujące dni.

 

Wczesnym popołudniem miał miejsce dyżur w konfesjonale, z którego skorzystało kilka osób.

 

21 grudnia 2014

Spora grupa parafian została dziś po Mszy św. po to, by przygotować kościół na Święta Narodzenia Pańskiego. Po kilku godzinach pracy świątynia napełniła się świąteczną atmosferą.

 

20 grudnia 2014

Szkoła Polska zakończyła swoje zajęcia w roku 2014 uroczystą wigilią. Nasze spotkanie rozpoczęły dzieci od śpiewu kolędy, po czym ks. proboszcz odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza na temat narodzin Chrystusa. Następnie złożyliśmy sobie życzenia oraz spożyliśmy posiłek przygotowany przez restaurację „Polonia”.

 

Wieczorem na plebanii zabłysła świąteczna dekoracja przygotowana przez Adama Dratwę. Adam co tydzień troszczy się o estetykę naszego campusa. Dziękujemy!

 

17 grudnia 2014

Ks. proboszcz wziął udział w nieszporach adwentowych odprawianych w konkatedrze w downtown Houston, którym przewodniczył kard Daniel DiNardo otoczony duchowieństwem archidiecezji Galveston-Houston. Tego dnia zabrzmiała pierwsza wielka antyfona : „O Mądrości, która wyszłaś z ust Najwyższego,  Ty obejmujesz wszechświat od krańca do krańca  i wszystkim rządzisz z mocą i słodyczą;  przyjdź i naucz nas dróg roztropności”. Ona też stała się punktem wyjścia rozważania kardynała, w którym kilkakrotnie dziękował księżom za ich ofiarną służbę archidiecezji.

 

13-14 grudnia 2014

Wspominając kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, wszystkie Msze św. w tych dniach kończyliśmy śpiewem hymnu „Boże coś Polskę”.

 

13 grudnia 2014

Wspólnota chorwacka miała dziś swoją przedświąteczną spowiedź i Mszę św.  

 

12 grudnia 2014

W święto Matki Boskiej z Guadelupe w kościele został wystawiony Jej obraz. Podczas wieczornej Mszy św. modliliśmy się w intencji zmarłej w Polsce dr Wandy Błeńskiej, świeckiej misjonarki, która przez 43 lata służyła ludziom chorym na trąd. W kazaniu dotyczącym uniwersalizmu Kościoła mówiono o objawieniach w Guadelupe i  o dr Błeńskiej.

 

11 grudnia 2014

W kościele St. Maximilian Kolbe odbyła się kolejna spowiedź adwentowa, w której wziął udział ks. proboszcz.

 

8 grudnia 2014

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny  zostały odprawione dwie Msze św., które zgromadziły niewielką liczbę wiernych. Zdecydowana większość parafian nie wypełniła obowiązku Holy Day of Obligation.

 

7 grudnia 2014

Uchodźcy z Palestyny sprzedawali dziś pamiątki z Ziemi Świętej.  Parafia nasza od kilku lat daje im taką możliwość w adwencie i Wielkim Poście.

 

Po Mszy św. odbyło się krótkie spotkanie organizacyjne z lektorami.

 

Dzień po liturgicznym wspomnieniu naszą parafię odwiedził św. Mikołaj. Wywołało to niespotykany aplauz wśród dzieci.

 

Wieczorem, w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Alvaro Interiano odprawił Mszę św. połączoną z konsekracją nowych członków Milicji Niepokalanej (dzieła św. Maksymiliana Kolbego).  Msza św. zgromadziła blisko 70 osób. Wszystkich uderzała ich młodość.

 

4 grudnia 2014

Poranna Msza św. została odprawiona za górników – ludzi ciężkiej pracy, których Patronką jest św. Barbara, wspominana w dzisiejszej liturgii.

 

Wieczorem kościół St. Edith Stein w Katy przeżywał swój dzień adwentowej spowiedzi, w którym wziął udział ks. proboszcz.

 

2 grudnia 2014

Ks. proboszcz wziął udział w  adwentowej spowiedzi w kościele St. Jerome.

 

29/30 listopada 2014

W kościele pojawiła się adwentowa dekoracja: roratka przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i wieniec adwentowy w prezbiterium. Wprowadzenia w głębokie przeżycie tego okresu dokonał diakon Antoni Rudnicki. W modlitwie powszechnej wspomnieliśmy m. in. zmarłą w Poznaniu dr Wandę Błeńską, święcką misjonarkę, która przez 43 lata zajmowała się ludźmi chorymi na trąd. Zmarła 27 listopada w wieku 103 lat!

 

27 listopada 2014

 

Niewielka grupa wiernych wzięła udział we Mszy św. w świątecznym dniu Thanksgiving, która została odprawiona o godz. 10:00 AM.


Polska Parafia w Houston

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus expedita alias doloremque accusantium vel officia praesentium laudantium provident veniam consectetur. Quae voluptate iste sequi a voluptatem cumque, quas blanditiis consectetur?

matka Boska Częstochowska

KONTAKT

1712 Oak Tree Dr.
Houston,TX 77080, Tel. (713) 973-1081
Fax (713) 984-9501
proboszcz@parafiahouston.com
C2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone