loading...

Kronika 2015

Hymn Te Deum zakończył także ostatnią Mszę św. roku 2015, która była wigilijną Mszą uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. Podczas homilii rozważaliśmy bojaźń Bożą Maryi. Bojaźń, którą opiewa Pismo święte (por. Syr 1, 14), a która przez wielu ludzi została zupełnie zapomniana.

Po Mszy św. rodzina Ginebra, która dopiero co wróciła z urlopu w Meksyku dała koncert hiszpańskich kolęd, długo śpiewając przy żłóbku.

 

W Roku Pańskim 2015 w naszej parafii ochrzczono 6 dzieci, dziewiętnaścioro dzieci przyjęło Pierwszą Komunię św., 5 par złączyło się węzłem sakramentu małżeństwa, zmarło 10 osób, udzielono 16726 komunii św.

 

Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen. (1 Tym 1, 17)

 

27 grudnia 2015

 

Przepraszam i dziękuję - to dwa słowa, które uroczyście wypowiedzieliśmy wobec Boga w podczas ostatniej niedzielnej liturgii. Najpierw podczas aktu pokutnego zaśpiewaliśmy Suplikacje, przepraszając za wszelkie nasze niedociągnięcia, a na zakończenie Mszy św. pełnym sercem śpiewaliśmy Te Deum, dziękując z wszelkie Boże łaski.

 

 

 

  

26 grudnia 2015

 

Rozpoczęła się kolęda, czyli świąteczne odwiedziny rodzin. Pierwszą wizytę złożono w domu Anny i Mariusza Lewickich. W tym roku przygotowano dwa obrazki kolędowe. Jeden przedstawia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, podczas Jej peregrynacji w naszym kościele, a drugi "rodzinne" zdjęcie zrobione na zakończenie peregrynacji. Hasłem kolędy jest fragment Apelu Jasnogórskiego: "Jestem przy Tobie, czuwam".

 

 

 

25 grudnia 2015

 

Podczas chrztu Olivii Małgorzaty Dzielski użyto wody z rzeki Jordan.

 

 

 

24 grudnia 2015

 

Boże Narodzenie świętujemy w bardzo wysokiej temperaturze. Termometry wskazują nawet 83F. W kościele konieczne było używanie klimatyzacji. Kazanie poświęcone było praktykowaniu miłosierdzia w "trzech kierunkach": wobec samego siebie, poprzez korzystanie z sakramentu miłosierdzia, wobec drugiego człowieka, wypełniając uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała i wreszcie wobec Boga, okazując Mu szacunek, polegający m. in. na porzuceniu "podwójnych standardów", czyli dopuszczaniu się na terenie kościoła czynów, które nie są akceptowane w codziennym życiu w domu, pracy, szkole.

 

 

19 grudnia 2015

 

Ks. proboszcz skierował do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy pismo następującej treści:  "Napomniany przez Parafian śpieszę z najserdeczniejszymi życzeniami  Radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016. Życzę dalszej odwagi w realizacji postulatu, który w mrocznych dniach stanu wojennego, wyraził  - cytując bardzo znaną w Polsce piosenkę Jana Pietrzaka - Prezydent Ronald Reagan - żeby Polska była Polską!   Wraz z tymi życzeniami potwierdzam, że Pan i Pana misja są obecne w mojej codziennej modlitwie, którą także często wyrażamy publicznie, podczas naszych niedzielnych Mszy św."

 

 

 

14 grudnia 2015

 

Z okazji rozpoczęcia Jubileuszu Miłosierdzia ks. proboszcz wraz z ks. Lesławem Prebendowskim odmówili przed kliniką aborcyjną przy Gulf modlitwę różańcową o miłosierdzie dla pracowników przemysłu aborcyjnego.

 

 

 

13 grudnia 2015

 

Zakończeniem rekolekcji była parafialna inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia. Na początku Mszy św. odczytaliśmy fragment bulli Misericoriae vultus, ogłaszającej Rok Miłosierdzia i wyznaczającej datę lokalnych inauguracji na niedzielę 13 grudnia. Następnie przedstawiciel parafii odmówił modlitwę Jubileuszu a małe dziecko poprosiło o wskazanie i otwarcie Bramy Miłosierdzia. Wtedy asysta wraz z przedstawicielami parafii udała się do konfesjonału, gdzie w sposób sakramentalny przyjmujemy łaskę miłosierdzia. Tutaj wspólnie wyraziliśmy wolę, aby w Roku Miłosierdzia każdy parafianin przeszedł przez Bramę Miłosierdzia, przystępując do spowiedzi świętej. Po otwarciu drzwi konfesjonału, asysta powróciła do ołtarza, gdzie kontynuowaliśmy sprawowanie Mszy św.  Podczas Mszy św. używano specjalnego szkaplerza z logo Jubileuszu a przy ołtarzu ustawiono kopię siedemnastowiecznego obrazu Rembrandta  Powrót synamarnotrawnego. Łączność ze świętym miastem Jeruzalem (por. Ap 21, 2) wyraził kielich mszalny ozdobiony wizerunkami Jerozolimy.

 

 

 

Dziś także rozpoczęła się peregrynacja małej kopii Ikony Matki  Boskiej Częstochowskiej. Pierwszą rodziną, która zaprosiła Maryję do swojego domu była rodzina Ewy i Marka Bartczaków.

 

  

 

12 grudnia 2015

W południe w sali parafialnej odbył się opłatek szkolny. Przybyło około 200 osób! Uderzający jest kontrast między liczbą rodzin przyprowadzającymi dzieci do szkoły a rodzinami, które regularnie uczestniczą w życiu parafii...

 

 

Drugi dzień rekolekcji i nieco lepsza frekwencja. Około 60 osób słuchało kolejnej nauki.

 

 

 

11 grudnia 2015

 

Zaledwie 38 osób skorzystało z zaproszenia na rekolekcje adwentowe, które zostały zorganizowane z okazji Jubileuszu Miłosierdzia. Nasze ćwiczenia duchowe rozpoczęliśmy od śpiewu hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź, po czym prowadzący rekolekcje ks. Lesław Prebendowski zapalił świecę wotywną św. Toribio Romo Gonzalesa, patrona emigrantów.
 

 

 

10 grudnia 2015 

Porannej Mszy św. przewodniczył ks. Jacek Nowak, proboszcz kościoła St. Peter the Apostle w Dallas, TX, który przyjechał do nas, czyli swojej byłej parafii, by odebrać Ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. W ten sposób Jej peregrynacja w naszej wspólnocie definitywnie się zakończyła.

  

Po południu ks. proboszcz odebrał z lotniska im. G. Bush a ks. Lesława Prebendowskiego, który będzie prowadził rekolekcje adwentowe z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

  

8 grudnia 2015 

W Rzymie Papież Franciszek zainaugurował Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

 

W naszym kościele zawisł baner Roku Miłosierdzia. Oficjalna jego inauguracja nastąpi w niedzielę,13 grudnia.

  

6 grudnia 2015

 

Procesją Ikony wokół kościoła zakończyliśmy Jej odwiedziny  naszej wspólnocie. W kazaniu wskazano, że niezwykłe nagromadzenie nadzwyczajnych wydarzeń religijnych na początku tego adwentu, przypomina działanie lekarzy na oddziale intensywnej opieki. Opatrzność  "atakuje nas" nowymi inicjatywami, byśmy szczerze odpowiedzieli sobie, czy traktujemy naszą wiarę, jak drogocenną perłę. Na zakończenie każdej Mszy robiliśmy rodzinne zdjęcia przed Ikoną. Choć Ikona została oficjalnie pożegnana, to pozostanie w  naszym kościele do najbliższej środy, 9 grudnia. Tego dnia zostanie przekazana do parafii St. Peter the Apostle, w Dallas, TX.

 

 

 

30 listopada-4 grudnia 2015

 

W naszym kościele trwała wieczorna modlitwa przed obliczem Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Najpierw była godzina przeznaczona na modlitwę w ciszy (7:00-8:00 PM), po czym o godz. 8:00 PM śpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, o godz. 8:25 PM różaniec wraz z prośbami i podziękowaniami do Matki Najświętszej, o godz. 8:50 PM była medytacja, a całość kończyliśmy o godz. 9:00 PM śpiewając Apel Jasnogórski.

 

 

 

27 listopada 2015

 

Ks. proboszcz w towarzystwie ks. Lesława Prebendowskiego odwiedził kościół Our Lady of Cedars, obrządku maronickiego, gdzie odbywa się peregrynacja relikwii św. Szarbela, jednego z  najbardziej znanych świętych libańskich.

 

 

 

22-25 listopada 2015

 

Ks. proboszcz wraz z ks. Lesławem Prebendowskim udali się do Brush w stanie  Kolorado, do parafii St Marys,  po ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Ogółem  przebyli 2,132 mile. Do Houston powrócili w  środę, 25 listopada, o godz. 4:15 AM.

 

 

 

22 listopada 2015

 

Zgodnie z naszym zwyczajem, wspólnota amerykańska zorganizowała dziś Thanksgiving dinner. Honory gospodarza pełnił ks. Lesław Prebendowski. W tym samym czasie ks. proboszcz odbywał pilne spotkanie z rodzicami kandydatów  do bierzmowania.

 

 

 

21-22 listopada 2015

 

Ornat na figurze Jesusa Chrystusa w naszym kościele podkreślił podniosłość Jego uroczystości. Ks. proboszcz wyjaśnił, że zainspirował go zwyczaj ubierania w  szaty pontyfikalne  figury św. Piotra w jego bazylice w Rzymie.  Kazania na wszystkich Mszach głosił ks. Lesław Prebendowski.

 

 

 

17 listopada 2015

 

Wieczorem odbyło się posiedzenie komitetu The Houston Polonia Memorial. Hector Villarreal  poinformował  na nim, że projekt otrzymał już wszystkie potrzebne pozwolenia z miasta Houston.

 

 

 

16 listopada 2015

 

Nasz parafianin David Ginebra osobiście  przekazał do sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe w stolicy Meksyku Mszał rzymski trzeciej edycji w języku angielskim. Do tej pory sanktuarium udostępniało angielskojęzycznym pielgrzymom stary Mszał,  z błędnym tłumaczeniem tekstów eulogijnych. Na jednej z pierwszych stron Mszału dokonano wpisu „Donado por la parroquia de Nuestra Senora de Czestochowa, Houston, Texas, USA” z datą 11 listopada 2015.

 

 

 

Dzięki życzliwości szeregu ludzi do Houston dotarły dziś wieczorem relikwie pierwszej kategorii św. Papieża Jana Pawła II, ofiarowane nam przez arcybiskupa Lwowa Obrządku Łacińskiego, ks. abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Relikwie przebyły następującą trasę: Lwów-Lublin-Szczecin-Berlin-Istambuł-Houston. Uroczystego wprowadzenia relikwii dokonamy 3 kwietnia 2016 roku.

 

14-15 listopada 2015

 

W czasie każdej Mszy św. śpiewaliśmy Sulikacje, modląc się za ofiary ataków we Francji oraz prosząc o zachowanie od nagłej i niespodziewanej śmierci dla nas i naszych rodzin w Polsce i USA.

 

 

 

14 listopada 2015

 

Wieczorem odbył  się koncert  pieśni żołnierskich i patriotycznych przygotowany i  przeprowadzony przez Piotra Przybylskiego. Był to w zasadzie ciekawie przeprowadzony wykład historyczny przeplatany naszym śpiewem. Piotr najpierw rysował tło epoki, a potem zachęcał do śpiewu pieśni zeń pochodzącej. Dziękujemy!

 

 

 

13 listopada 2015

 

W związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu, gdzie mogło zginąć nawet 140 osób, po komunii św. zaśpiewaliśmy Suplikacje, modląc się za ofiary i prosząc o bezpieczeństwo dla Polski i Stanów Zjednoczonych.

 

 

 

8 listopada 2015

 

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości dzieci z naszej szkoły przedstawiły dziś krótką akademię. W modlitwie powszechnej prosiliśmy Boga, aby spełniło się pragnienie wielu Polaków likwidacji komunizmu pod każdą postacią.

 

 

 

Po południu odbyło się spotkanie modlitewne na cmentarzu przy 12800 Westheimer.

 

 

 

7 listopada 2015

 

Rycerze Kolumba przeprowadzili doroczny garage sale. Z uwagi na opady deszczu sprzedaż odbyła się w sali parafialnej.

 

 

 

4 listopada 2015

 

Do parafii przybył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Ryszard Głowacki oraz Przełożony Prowincji pw. Królowej Polonii Zagranicznej, ks. Paweł Bandurski. Ich wizyta ma związek z wizytacją generalną, przewidzianą przez Ustawy Towarzystwa Chrystusowego.

 

 

 

Wieczorem została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego, ks. Ryszarda Głowackiego, po której w bibliotece odbyło się spotkanie z radą finansową i radą parafialną.

 

 

 

2 listopada 2015

 

Nasz kościół przypominał dzisiejszego wieczoru polski cmentarz. Wokół zdjęć naszych drogich zmarłych zapalono liczne znicze i ustawiono kwiaty. Choć tak wiele myśleliśmy dzisiaj o śmierci, w naszych sercach najmocniej utrwaliły się słowa z dzisiejszej Ewangelii: „niech się nie trwoży serce wasze” (J 14, 1).

 

 

 

1 listopada 2015

 

Podczas dzisiejszej procesji na wejście przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych dwoje dzieci wniosło relikwiarze św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki.  Śpiewając tę litanię prosiliśmy przede wszystkim o orędownictwo w intencji ludzi, którzy ucierpieli z powodu powodzi spowodowanych ogromnymi opadami deszczu w Teksasie.

 

 

 

Po południu odbyła się modlitwa na cmentarzu Woodlawn. Na jej zakończenie dziękowaliśmy rodzicom małych dzieci za ich przyprowadzenie i wszczepienie w ich serca modlitwy za zmarłych.


Polska Parafia w Houston

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus expedita alias doloremque accusantium vel officia praesentium laudantium provident veniam consectetur. Quae voluptate iste sequi a voluptatem cumque, quas blanditiis consectetur?

matka Boska Częstochowska

KONTAKT

1712 Oak Tree Dr.
Houston,TX 77080, Tel. (713) 973-1081
Fax (713) 984-9501
proboszcz@parafiahouston.com
C2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone