loading...

Kronika 2020

2 kwietnia 2020

Rafał Zieliński zainstalował kamerę i  z pomocą Dominika Rudnickiego dokonał prób internetowej transmisji z naszego kościoła. Chcemy, aby liturgie Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilia Paschalna były dostępne dla parafian za pośrednictwem łącza internetowego. Nasze próby przebiegły pomyślnie.

 

24 marca 2020

Dzisiaj przypada 76. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy zostali zabici przez Niemców wraz z sześciorgiem dzieci za pomoc dwom żydowskim rodzinom. Ks. proboszcz modlił się w ich intencji przed The Houston Polonia Memorial, gdzie znajduje się tabliczka ich pamięci.

 

22 marca 2020

Pierwsza taka niedziela... Niedziela bez sprawowania Eucharystii. Na prywatną modlitwę przyszło kilka osób, które spontanicznie zaczęły odmawiać różaniec, litanie, Gorzkie Żale...

 

19 marca 2020

Uroczystość św. Józefa, Opiekuna Kościoła była pierwszym dniem bez wspólnej, publicznej modlitwy. Na prywatną modlitwę do kościoła przyszły trzy osoby.

 

17 marca 2020

Po zasięgnięciu opinii rady kapłańskiej, kardynał Daniel DiNardo postanowił zawiesić odprawianie wszelkich publicznych nabożeństw w wszystkich kościołach archidiecezji Galveston-Houston. Kościoły mają być otwarte wyłącznie dla prywatnej modlitwy oraz sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Ta przykra wiadomość została niezwłocznie upubliczniona za pośrednictwem naszej strony internetowej.

 

13 marca 2020

Dzisiejsza Droga Krzyżowa miała charakter pokutno-błagalny o zatrzymanie epidemii korona wirusa w Stanach Zjednoczonych w Polsce i na całym świecie.  Na jej początku, klęcząc zaśpiewaliśmy Suplikacje, a po rozważeniu stacji XIV odmówiliśmy litanię do św. Rozalii. To święta żyjąca w XII wieku, która w XVI wieku miała przyczynić się do obrony Palermo przez zarazą. Od tej pory jest patronką tego miasta a także patronką w czasie epidemii. Wspólną modlitwę zakończyliśmy śpiewem wszystkich zwrotek pieśni Z tej biednej ziemi.

 

11 marca 2020

Ks. Dariusz Kotecki, który miał prowadzić dla naszej wspólnoty rekolekcje wielkopostne poinformował, że ze względu na trudną sytuację związaną z epidemią koronawirusa – nie może przyjechać na rekolekcje do Houston. Wieczorem tego samego dnia Prezydent Donald Trump w orędziu do narodu z pokoju owalnego, ogłosił wstrzymanie podróży pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi w dniach od 13 marca do 14 kwietnia. Do Stanów Zjednoczonych będą wpuszczane wyłącznie osoby posiadające amerykański paszport.

 

6 marca 2020

Biuro do spraw powołań archidiecezji Galveston-Houston po raz czwarty zorganizowało mecz koszykówki księża-seminarzyści, na który wybrali się nasi ministranci pod opieką trzech ojców.

 

5 marca 2020

Na zaproszenie Annamarie Omangi ks. proboszcz wziął udział w dobroczynnym lunchu, który został przygotowany przez szkołę Magnolia.

 

1 marca 2020

Jeżeli Wielki Post ma być czasem intensywniejszej modlitwy, to w jego pierwszą niedzielę w pełni wypełniliśmy takie rozumienie tego czasu nawrócenia. Na początku Mszy św. zaśpiewaliśmy litanię do św. Józefa, inaugurując miesiąc poświęcony jego szczególnej czci. Po Mszy św. odbyły się pierwsze Gorzkie Żale. Po nich natomiast jeszcze  przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie miała miejsce modlitwa upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Zaśpiewaliśmy Modlitwę Armii Krajowej, Psalm 50., po czym Wiktor Bilewski zapalił świecę pamięci.

 

28 lutego 2020

Gromadząc się na pierwszej Drodze Krzyżowej przypomnieliśmy sobie zachętę Jezusa do wytrwałej modlitwy: „proście a otrzymacie” (Mt 7, 7), stąd miała ona charakter modlitwy błagalnej. Polecaliśmy Bogu 14 następujących intencji: o sprawiedliwość w osądach; za dźwigających krzyż; za dzieci; za matki; za ojców; za opiekunów, za zniewolonych nałogami, za matki dzieci trudnych; za zakony kontemplacyjne; za współczesnych niewolników zmuszonych do pracy w seks biznesie; za więźniów; za konających; za matki, które utraciły dziecko i przy ostatniej stacji: za zmarłych.

Przed nabożeństwem miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

26 lutego 2020

Środa Popielcowa to dzień jednej z najwyższych aktywności duszpasterskiej w ciągu roku. Co ciekawe naśladują to nawet wspólnoty protestanckie, które organizują dystrybucję popiołu „to go”, czyli bez zatrzymywania się w kościele na modlitwie. Cała masa  znaków informujących o takiej możliwości, była postawiona na ulicy Blalock, przy której znajduje się nasz kościół. Podczas naszych liturgii frekwencja wyglądała następująco: na Mszy o godz. 8:00 AM (po angielsku) było 48 osób, podczas liturgii słowa (po angielsku) połączonej w posypaniem głów popiołem było 30 osób, z czego większość to Polacy. I wreszcie na wieczornej Mszy po polsku było 80 osób. W kazaniu położono nacisk na poważne przeżycie postu.

 

24 lutego 2020

Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu zorganizowanej w kaplicy seminarium przy Memorial Drive.

 

23 lutego 2020

Vanesa Pamuk, która regularnie uczestniczy w Mszy św. w naszym kościele, dziś wystąpiła na zakończenie obydwu Mszy, jako ambasador katolickiej szkoły przy kościele St. Jerome, mówiąc o jej misji i zachęcając młode małżeństwa do zainteresowania się edukacją w szkole, która powstała w roku 1962!

Na dzisiejszej zbiórce ministrantów przypomnieliśmy sobie przebieg nabożeństw wielkopostnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

 

17 lutego 2020

Zaraz po porannej Mszy św. ks. proboszcz udał się na lotnisko George’a Bush’a skąd poleciał do West Palm Beach, a  następnie samochodem do Delray Beach, gdzie odbyły się study days chrystusowców.

 

15 lutego 2020

Już kilkanaście minut po godzinie 5:00 PM na terenie kampusa zaczęli zbierać się młodzi ludzi, którzy po dwóch latach przygotowania, przyjęli dziś sakrament bierzmowania. Najpierw w bibliotece parafialnej odbyło się spotkanie z biskupem George’em Sheltz’em (tyt. Hirina), biskupem pomocniczym archidiecezji Galveston-Houston. Punktualnie o 6:00 PM rozpoczęła się uroczysta liturgia uświetniona przez asystę Rycerzy Kolumba. Prezentacji jedenastu kandydatów dokonał Jesus Ramos, ojciec jednego z nich i katecheta prowadzący przygotowanie. Po homilii biskup przyjął odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i odmówił specjalną epiklezę. Następnie kandydaci w towarzystwie świadków pochodzili, by otrzymać namaszczenie krzyżmem. Na zakończenie Mszy św. zrobiono pamiątkowe zdjęcia a część rodzin wzięła udział w przyjęciu w sali parafialnej.

 

14 lutego 2020

Młodzież, która jutro przyjmie sakrament bierzmowania, dziś przystąpiła do sakramentu pokuty i pojednania. Towarzyszyli im świadkowie oraz rodzice. Sakrament pojednania sprawował ks. Jan Kubisa.

 

11 lutego 2020

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Kościół po raz 28. Obchodził Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w prezbiterium wystawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, a podczas Mszy św. udzielono sakramentu namaszczenia chorych.

 

10 lutego 2020

Nasz kościół odwiedzili uczniowie St. John Paul II High School w New Braunfels, którzy przyjechali do Houston na tzw., podróż misyjną. Dziś będą pomagali w usuwaniu szkód po huraganie Harvey (sic!). Po zakończeniu ciężkiej pracy chłopcy przyjechali raz jeszcze do naszego kościoła na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu.

 

8 lutego 2020

Nuncjatura Apostolska w Waszyngtonie, DC, przysłała nam liścik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, popisany przez prałata Roberto Conę, w którym podziękował nam za życzenia świąteczne dla Papieża Benedykta XVI oraz modlitwę w jego intencji.

 

3 lutego 2020

We wspomnienie św. Błażeja wierni mogli otrzymać błogosławieństwo za jego przyczyną.

 

2 lutego 2020

Poranna Msza została odprawiona za rodziny odwiedzone podczas tegorocznej kolędy. Natomiast Mszę św. o godz. 11:00 AM rozpoczęliśmy od poświęcenia świec i procesji ze śpiewem pieśni Symeona „Teraz o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju”. Kazanie poświęcone było bezinteresowności, która jest cechą na wskroś chrześcijańską.

Po południu ks. proboszcz zaprosił kilka rodzin na kolędę na plebanii.

 

27 stycznia 2020

Magda i Michał Milewscy przyjęli ostatnią w tym roku kolędę. Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny zostanie odprawiona 2 lutego, o godz. 9:00 AM.

 

26 stycznia 2020

Przed tygodniem zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy dla dzieci ulicy w Boliwii, jednak Ela Wach postanowiła dołożyć jeszcze kolejne pieniądze pochodzące ze sprzedaży... koperku z przydomowego ogrodu. Jej akcja przyniosła kolejne $242.00. W sumie do Boliwii wyślemy $2,020.00.

Po Mszy św. odbyło się pierwsze spotkanie na temat organizacji festiwalu w maju tego roku.

 

22 stycznia 2020

Rocznica wprowadzenia aborcji w Stanach Zjednoczonych jest dniem pokuty i szczególnej modlitwy w intencji ochrony życia. Podczas porannej Mszy św. używaliśmy specjalnego formularza mszalnego Dziękczynienie za dar życia, który jest znany tylko w diecezjach amerykańskich. Po Mszy św. ks. proboszcz udał się pod klinikę aborcyjną przy Gulf,  gdzie odmówił modlitwę różańcową.

 

15 stycznia 2020

Archidiecezja zaprosiła dzisiaj proboszczów i liderów parafialnych na spotkanie informacyjne kolejnej edycji Diocesan Services Fund. Nasza parafia ma obowiązek zebrać $19,360.00 Natomiast cała archidiecezja $14,124,543.00.

 

13 stycznia 2020

Wieczorem odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu dla dziewcząt z St. John Paul II High School w New Braunfels, które przyjechały do Houston na podróż misyjną. Opiekę nad nimi sprawował D’Arcy Wills, zastępca dyrektora szkoły.

 

12 stycznia 2020

Msza św. w święto Chrztu Pańskiego miała specjalną oprawę. Po kazaniu udaliśmy się z pielgrzymką do chrzcielnicy. Wszyscy uczestniczący we Mszy wyszli z ławek i jak najbardziej zbliżyli się do chrzcielnicy. Tutaj najpierw wspomnieliśmy naszych rodziców i chrzestnych, którzy przed laty przedstawili nas Kościołowi i poprosili o chrzest. Następnie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i przy śpiewie Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, wróciliśmy na swoje miejsca. Modlitwa powszechna miała charakter dziękczynny. Każde z wezwań rozpoczynało się od słów „z wdzięcznością”. Na zakończenie Mszy św. przedstawił się nam Dominik Fąferek, z ruchu Young Life, który przyjechał do nas z Poznania.

W święto Chrztu Pańskiego, odbyło się nasze spotkanie opłatkowe, przygotowane przez grono Parafian. Spotkanie było filmowane przez ekipę polskiej telewizji Polvision z Chicago. Na poczęstunek przygotowano 15 wigilijnych potraw!

 

11 stycznia 2020

Wspólnota chorwacka, która zazwyczaj ma swoją Mszę w Adwencie i Wielkim Poście, tym razem zebrała się na zakończenie okresu Narodzenia Pańskiego. Podczas Mszy św. odbył  się chrzest.

 

10 stycznia 2020

Nasz kościół odwiedzili seniorzy z kościoła St. Maximilian. Witając ich ks. proboszcz zażartował, że przyjechali obchodzić urodziny św. Maksymiliana. Dwa dni temu bowiem, 8 stycznia, minęła 126. rocznica jego urodzin. Nasi goście bardzo interesowali się życiem naszej wspólnoty i Kościoła w Polsce, który postrzegają jako ostatni bastion chrześcijaństwa w Europie. Questions and answers, trwały 50 minut!

 

5 stycznia 2020

Jak zwykle w uroczystość Objawienia Pańskiego, po Ewangelii miało miejsce ogłoszenie daty Wielkanocy i innych ruchomych świąt. W tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego będziemy obchodzili 12 kwietnia.

Podczas krótkich ogłoszeń ks. proboszcz zachęcił do przeczytania danych statystycznych naszego kościoła za rok 2019.  Najbardziej zaskakujący jest olbrzymi wzrost udzielonych komunii świętych. W porównaniu z rokiem ubiegłym było ich o 4,150 więcej!

 

4-5 stycznia 2020

Na prośbę chrystusowców z Australii na początku polskich Mszy śpiewaliśmy Suplikacje w intencji tego kraju, który został dotknięty potężnym żywiołem pożarów.

 

1 stycznia 2020

Pierwsza Msza św. w Nowym Roku Pańskim 2020 zgromadziła sporo ludzi. Rozpoczął ją śpiew hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź, w którym prosiliśmy Ducha ożywiciela o ciągłe towarzyszenie wszystkim naszym zamiarom.

Zaraz po Mszy św. ks. proboszcz wraz z ks. Janem Kubisą i ks. Ryszardem Kulmą udali się do San Antonio, do domu sióstr serafitek na noworoczne spotkanie polskich księży. W spotkaniu wziął udział bp John W. Yanta, emerytowany biskup Amarillo, TX, który podziękował księżom za przybycie i pobłogosławił wszystkie wspólnoty, którym służymy.

 

Polska Parafia w Houston

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus expedita alias doloremque accusantium vel officia praesentium laudantium provident veniam consectetur. Quae voluptate iste sequi a voluptatem cumque, quas blanditiis consectetur?

matka Boska Częstochowska

KONTAKT

1712 Oak Tree Dr.
Houston,TX 77080, Tel. (713) 973-1081
Fax (713) 984-9501
proboszcz@parafiahouston.com
C2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone