loading...

Kronika 2020


22 września 2020

Depresja tropikalna Beta, która utrudnia życie mieszkańcom Houston, nie przeszkodziła w przyjeździe do naszej parafii ks. Macieja Koczaja, chrystusowca, doktoranta University of Saint Mary of the Lake w Mundelain, IL, który przez kilka dni będzie zastępował proboszcza, który już jutro wyrusza w długą, bo trwającą 4 dni,  podróż do Toronto.

 

19 września 2020

Wieczorem kościół był wypełniony przede wszystkim przez dzieci i ich rodziców, którzy zorganizowali pożegnanie proboszcza. Było wiele wzruszających momentów i słów.

 

17 września 2020

Osoby uczestniczące we Mszy św. w tygodniu zaprosiły dzisiaj na pożegnalne śniadanie w związku z zakończeniem misji proboszcza.

 

13 września 2020

Parafianie zorganizowali dziś pożegnalny piknik odchodzącego proboszcza.

 

Wspólnota amerykańska zaktualizowała kalendarz lektorów i od dzisiaj powróciliśmy do normalnych dyżurów. To wielka pomoc w prawidłowym prowadzeniu niedzielnej liturgii.

 

12 września 2020

Robimy pierwsze kroki w przywróceniu katechezy. Dziś odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Rozpoczęliśmy także zapisy na przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania w roku 2022.

 

11 września 2020

Pytanie Jezusa o to „czy niewidomy może prowadzić niewidomego” (por. Łk 6, 39) dało impuls do okolicznościowego kazania w 19. rocznicę ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Ślepa nienawiść doprowadziła do śmierci kilku tysięcy ludzi i niewyobrażalnego cierpienia. Dzisiaj podobnie ślepa nienawiść do własnego kraju prowadzi do ruiny wielkich miast amerykańskich. Po Komunii św. zaśpiewaliśmy Suplikacje, prosząc Boga o pomoc w pokonaniu ślepego zła.

 

6 września 2020

Po 6 miesiącach przerwy powróciła do nas grupa katolików Tamilów. Wieczorem została odprawiona Msza św. oraz nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.

 

5-6 września 2020

Prowadzone były zapisy na bierzmowanie zaplanowane na rok 2022.

 

4 września 2020

Po pierwszo piątkowej adoracji Najświętszego Sakramentu i litanii do Bożego Serca, wieczorna Msza św. po polsku została odprawiona z formularza o błogosławionej Marii Stelli i towarzyszkach, nazaretankach, które w 1943 roku oddały swoje życie by ratować 120 uwięzionych przez gestapo ludzi. Akurat tego dnia była odprawiona Msza św. w 30 lecie małżeństwa Dariusza i Małgorzaty Walczaków. Ofiara nazaretanek z Nowogródka pokazuje jak ważna dla Kościoła jest obrona małżeństwa i rodziny. Na zakończenie homilii odczytano wszystkie imiona i nazwiska męczennic z Nowogródka, prosząc by były orędowniczkami obecnych w kościele małżeństw.

 

3 września 2020

Powracają kolejne elementy naszego stałego programu. Po 6 miesiącach przerwy odbyła się dzisiaj Godzina Święta.

 

30 sierpnia 2020

Mieszkający w Polsce franciszkanin, przyjaciel naszej parafii br. Marcin Buntow,  zachorował na koronowirusa 19. Poranna Msza św. została ofiarowana w jego intencji.

 

27 sierpnia 2020

Część wiernych uczestniczących w porannej Mszy św. przyjęła komunię św. z kościoła w Luizjanie. Niestety wiadomości z rejonu, w którym posługuje nasz Gość, ks. Łukasz Krzanowski, są tragiczne. Ocenia się, że był to najsilniejszy huragan od ponad 120 lat!

 

26 sierpnia 2020

Dla podkreślenia uroczystego charakteru dzisiejszego dnia, przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej zapalono kadzidło oraz użyto formularza Mszy o Matce Najświętszej.

Po południu do naszej parafii przybył ks. Łukasz Krzanowski, saletyn, pracujący  w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Sulphur, Luizjana, gdzie ogłoszono obowiązkową ewakuację w związku ze zbliżającym się huraganem Laura. Ks. Łukasz przywiózł do Houston cyborium z Najświętszym Sakramentem, żeby uchronić Eucharystię od zniszczenia.

 

23 sierpnia 2020

Na trzy dni przed uroczystością Matki Boskiej Częstochowskiej, nasza wspólnota obchodziła swoje patronalne święto. Uroczysta Msza św. była sprawowana z formularza z 26 sierpnia. W homilii zadano pytania: co w nas zostaje ze słuchania nauki o Jezusie. Na ile jesteśmy nią przesiąknięci? Kim jest dla nas Jezus Chrystus? Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej, podczas której śpiewaliśmy litanię loretańską. Modlitwę tę ofiarowaliśmy w intencji Teksasu, który jest zagrożony poważnym huraganem Laura.

 

15-16 sierpnia 2020

W Polsce, w niedzielę 16 sierpnia obchodzony był dzień solidarności z Bejrutem. Nasza wspólnota przez dwa dni zbierała datki dla mieszkańców Bejrutu. Tym razem uzbieraliśmy $1,700.00, które zostały przekazane do maronickiej parafii w Bejrucie.

W tych dniach także odczytywaliśmy apel Białorusinów mieszkających w Stanach Zjednoczonych, którzy proszą o wsparcie dla potężnych protestów, które wybuchły po wyborach na prezydenta tego kraju.

 

15 sierpnia 2020

W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie jest Holy Day of Obligation, jednak, żeby umożliwić wiernym uczestnictwo we Mszy św. o godz./ 10:00 AM została odprawiona dodatkowa Msza św. po angielsku a wieczorem, o godz. 6:00 PM, Msza św. po polsku. Na tej drugiej zostały oczywiście poświęcone naręcza kwiatów.

 

8-9 sierpnia 2020

Podczas week-endu zbieraliśmy pieniądze na pomoc dla Libanu. Przelew w wysokości $500.00 został przekazany do maronickiego księdza Dany’ego Takla, z Bejrutu, który przekazał te środki dziesięciu rodzinom.

 

7 sierpnia 2020

Obok ołtarza wystawiono obraz św. Szarbela, jednego z najbardziej znanych świętych libańskich, a Msza św. została ofiarowana w intencji Libanu, gdzie w wyniku wybuchu sprzed kilku dni,  zabitych zostało około 140 osób, kilka tysięcy jest rannych a 300 tysięcy straciło dach nad głową.  Przygotowano także miejsca na składanie ofiar, które zostaną przekazane do Libanu.

 

6 sierpnia 2020

Już po raz drugi, w Święto Przemienienia Pańskiego, odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Wspomnieliśmy o tym podczas porannej Mszy, modląc się  serdecznie o powodzenie drugiej kadencji a przede wszystkim o bezpieczeństwo dla Prezydenta.

 

4 sierpnia 2020

W stolicy Libanu, Bejrucie, doszło do potężnej eksplozji od lat przechowywanych niebezpiecznych ładunków, która w poważny sposób uszkodziła dużą część miasta. Rozmiary tej tragedii są wstrząsające! Niektórzy nawet mówią o „nowej Hiroszimie”.  Nasza parafia niezwłocznie przekazała $300.00 na pomoc dla poszkodowanych.

 

2 sierpnia 2020

W drugiej części dzisiejszej homilii znalazło się wyjaśnienie na temat odpustu zupełnego oraz odpustu Porcjunkuli, który dziś można uzyskać za nawiedzenie kościoła parafialnego. Ks. proboszcz gorąco zachęcał wszystkich do skorzystania z tej łaski. Po Mszy św. parafianie zaprosili ks. proboszcza na niewielki piknik z okazji jego urodzin.

 

1 sierpnia 2020

Powstańcy Warszawscy znaleźli się w centrum naszej modlitwy, dokładnie w 76. rocznicę wybuchu Powstania. Okolicznościowe kazanie było poświęcone figurze Chrystusa Sursum Corda, sprzed kościoła Świętego Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, który został wulgarnie zbezczeszczony przez lewackich aktywistów w nocy 28/29 lipca. Kaznodzieja przypomniał słowa Jana Pawła II z 2 czerwca 1979: „Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi, na walkę, w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu”. Wspominając reakcję ludzi uczestniczących w tej Mszy, którzy przerwali Papieżowi homilię i przez blisko 15 minut śpiewali hymn „My chcemy Boga” oraz „Chrystus wodzem, Chrystus Królem”, my także po kazaniu, w duchu zadośćuczynienia za ten bolesny akt, zaśpiewaliśmy „My chcemy Boga”.

 

25-26 lipca 2020

Po każdej Mszy św. odmawialiśmy modlitwę błogosławieństwa pojazdów, po czym ks. proboszcz przechodził przez parking i kropił każdy samochód wodą święconą. Oby św. Krzysztof wyprosił bezpieczeństwo wszystkich naszych podróży: tych wielkich, wakacyjnych jak i codziennych, do pracy, szkoły, kościoła...

 

25 lipca 2020

Teksas jest atakowany pierwszym huraganem w tym sezonie, który nosi imię Hannah. Jednak nie zaszkodziło to w żaden sposób frekwencji na wieczornej Mszy św.,  która była sprawowana w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy. Z tej okazji na zakończenie Mszy św. zaśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum laudamus. Ciągle też śpiewamy błagalne Suplikacje, aby Pan pozwolił nam pokonać pandemię chińskiego wirusa, który od stycznia dokucza całemu światu.  Po Mszy  jej uczestnicy zostali zaproszeni na  toast w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

17 lipca 2020

Wszechmogący Boże, od Ciebie zależy wszelka ludzka władza, wspieraj swojego sługę Andrzeja Dudę, którego postawiłeś na czele naszego kraju... Słowa kolekty z Mszy  za Głowę Państwa, zabrzmiały na początku dzisiejszej Mszy św., o którą poprosiła grupa parafian. Dziękowaliśmy na niej za wybór Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Kolejna Msza i Te Deum w jego intencji są zaplanowane na 25 lipca.

 

15-16 lipca 2020

Dwa dni odpoczynku ks. proboszcza. Odwołane zostały Msze św. i spowiedź.

 

11-12 lipca 2020

Zmagając się ze skutkami wciąż trwającej pandemii, dziś myśleliśmy przede  wszystkim o ludziach ubogich. Zebrana dziś druga składka była przeznaczona na Towarzystwo św. Wincentego à Paolo. Wciąż także po komunii św. śpiewamy Suplikacje.

 

10 lipca 2020

W przededniu drugiej tury wyborów prezydenckich w Polsce, raz jeszcze zebraliśmy się na specjalnej Mszy św. w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Polski.

 

1 lipca 2020

Ze szczególną atencją obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Junipero Serry (1713-1784), apostoła Kalifornii. Podczas trwających od kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych protestów różnych grup  marksistowskich, dokonano zbezczeszczenia  a nawet zniszczenia jego pomników.

 

27-28 czerwca 2020

Dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Teksasie bardzo się pogorszyły, dlatego podczas dzisiejszych Mszy św. powróciliśmy do śpiewu Suplikacji po komunii św. 

 

26 czerwca 2020

Na prośbę grupy parafian, wieczorem została odprawiona Msza św. w intencji dobrego wyniku wybór Prezydenckich w Polsce. Naszą modlitwę zakończyliśmy hymnem Boże coś Polskę. Zawartą w niej prośbę o błogosławieństwo dla Ojczyzny,  rozumieliśmy jako błaganie o oddalenie wizji wyboru któregoś z kandydatów, którzy domagają się promocji w Polsce tego, co Bóg nazywa obrzydliwością (zob. Kpł 18, 22).

 

21 czerwca 2020

Ojcowie znaleźli się w samym centrum naszej dzisiejszej modlitwy. W ich intencji zostały odprawione dwie Msze św. Podczas Mszy św. o godz. 11:00 AM odczytaliśmy imiona i nazwiska zmarłych ojców, których polecili nam parafianie. Następnie odczytaliśmy imiona ojców żyjących, prosząc Boga Ojca, aby dawał im ciągle nową inspirację do tego, by  jak najlepiej wypełnić ich powołanie.

 

19 czerwca 2020

Poranna Msza św. została odprawiona w intencji księży. W ten sposób włączyliśmy się w   modlitwę o uświęcenie kapłanów.

 

14 czerwca 2020

Kościół w Stanach Zjednoczonych uklęknął dziś przed Najświętszym Sakramentem. Dzisiejsza niedziela to Boże Ciało. W Ewangelii słyszeliśmy o porażce Jezusowej katechezy na temat Eucharystii. Jezus został opuszczony przez wszystkich słuchaczy, z wyjątkiem Apostołów (por. J 6, 66). Dziś w taki sam sposób reaguje wielu katolików. Eucharystia nie ma dla nich już żadnego znaczenia, choć przecież Kościół żyje dzięki Eucharystii (Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia). Procesji dzisiejszej uroczystości przewodniczył ks. Wojciech Adamczyk, sercanin, proboszcz parafii Our Lady of Guadelupe w Houston. Zgodnie z  sugestią niektórych biskupów polskich, nie budowaliśmy czterech ołtarzy, a trasa procesji została wydłużona. Zmiana ta doprowadziła do bardzo pozytywnego efektu. Uczestnicy procesji byli skoncentrowani na modlitwie i śpiewie uwielbienia dla Najświętszego Sakramentu.  Nasz gość wyspowiadał także kilkunastu parafian. Dzisiejsza Msza św. była transmitowana do sali parafialnej, gdzie zebrały się 22 osoby. Łącznie w procesji uczestniczyło około 100 osób.

 

13 czerwca 2020

Na zakończenie Mszy św. zaśpiewaliśmy litanię do Bożego Serca, ofiarując tę modlitwę w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Donalda Trumpa. Dziś bowiem minęła pierwsza rocznica wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Houston, jutro natomiast, Prezydent Donald Trump będzie obchodził 74. urodziny.

 

10 czerwca 2020

Z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich, ks. proboszcz zaprosił na lunch polskich księży z Houston, ks. Ryszarda Kulmę i ks. Jana Kubisę.

 

2 czerwca 2020

Dzisiaj mija 41. rocznica pierwszej wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce. Ten właśnie dzień wybrał Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump na odwiedziny  Narodowego Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie, gdzie przybył ze swoją małżonką, Melanią.   Wizytę Prezydenta Trumpa w Sanktuarium św. Jana Pawła II nieoczekiwanie potępił arcybiskup Waszyngtonu, Wilton D. Gregory. Portal LifeSiteNews.com wystąpił z petycją do arcybiskupa, żeby przeprosił za swoje słowa Prezydenta Donalda Trumpa oraz Rycerzy Kolumba, którzy zarządzają narodowym sanktuarium.

 

31 maja 2020

Na samym początku dzisiejszej Mszy uroczystości Zesłania Ducha Świętego, odbył  się obrzęd poświęcenia wody i pokropienia wiernych. Skorzystaliśmy z tekstu używanego podczas wigilii paschalnej, która w tym roku – z powodu pandemii – została pozbawiona tego elementu. Po Mszy św. miała miejsce skromna ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu dla dzieci, zorganizowanego przez naszą parafię oraz Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston, z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Konkurs obejmował  dwie dziedziny: poezja i obraz. Organizatorzy otrzymali 15 wierszy i 30 obrazów. Jury w składzie:  prof. Ewa Thompson,  Carmen Sanchez Romero, Benjamin George, Craig Howard, Robert Rusiecki oraz ks. dr Waldemar Matusiak, nagrodzili następujących uczestników: w dziedzinie poezja: Gabriella Bartczak, Anastasia Dementyev, Rosemary Neslony.  W dziedzinie obraz: Patricio Aquirre,  Marius Malabanan, Presley Rudd.  Gratulujemy!

 

30 maja 2020

Wieczorem rozpoczęła się wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Miała ona bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęła się od lektury 4 czytań ze Starego Testamentu, śpiewu psalmów i modlitwy. Podczas tej części czuwania kapłan z dwuosobową asystą siedział twarzą do ołtarza. Po czwartym czytaniu zabrzmiał hymn Chwała na wysokości Bogu, a w kościele zapaliliśmy wszystkie  światła. Wtedy też nastąpiło czytanie z Nowego Testamentu i Ewangelia. Ponieważ w odczytanym dziś fragmencie Jezus zapowiedział Ducha Świętego, jako żywą wodę, homilia dotyczyła wody, jako symbolu Ducha Świętego.

 

29 maja 2020

Na ostatnim nabożeństwie majowym zgromadziło się więcej niż zwykle ludzi. Dzisiejsza wieczorna modlitwa była bowiem nieoficjalnym zakończeniem najtrudniejszego w historii roku szkolnego 2019-2020. Od marca dzieci nie uczęszczają na zajęcia do szkoły, tylko odbywają tzw. zajęcia zdalne. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za ich wytrwałość, a dzieciom za odnalezienie się w zupełnie nowej sytuacji. Oby nowy rok przyniósł jakieś pozytywne zmiany!

 

25 maja 2020

Wspominamy dzisiaj 72. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948). Zginął od strzału w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej 37. Dla upamiętnienia jego osoby zapalono znicz w The Houston Polonia Memorial.

 

24 maja 2020

W roku 2007 Papież Benedykt XVI ustanowił ten dzień dniem modlitwy Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach. Na każdej Mszy odmówiliśmy napisaną przez niego modlitwę a na stronie internetowej udostępniliśmy szereg informacji na temat tragicznej sytuacji katolików w Chinach, którą pogłębiło podpisanie przez Watykan tajnego porozumienia z komunistami chińskimi, 22 września 2018.

 

18 maja 2020

Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru dzisiejszej Mszy św. w setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, na jej początku zaśpiewaliśmy hymn Chwała na wysokości Bogu. Natomiast na zakończenie David Ginebra każdego obdarował meksykańskimi ciastkami urodzinowymi!

 

16-17 maja 2020

Wszystkie Msze św. osiągnęły maksymalną liczbę uczestników!

 

17 maja 2020

W trzecim dniu refleksji poświęconej Janowi Pawłowi II, na zakończenie Mszy przeszliśmy pod jego pomnik, śpiewając litanię loretańską. W modlitwie powszechnej pamiętaliśmy o Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej, Panu Andrzeju Dudzie, który wczoraj obchodził 48. urodziny, oraz o nowonarodzonej Aleksandrze Jaki, córce jednego z najodważniejszych polskich polityków, Patryka Jakiego.

 

15 maja 2020

Rozpoczęliśmy  trzydniowe przygotowanie do 100. rocznicy urodzin św. Papieża Jana Pawła II. Prowadzenie okolicznościowych rozważań ułatwił Papież Benedykt XVI, który z tej okazji napisał specjalny list, ogłoszony dziś w domu arcybiskupów krakowskich.

 

14 maja 2020

Nie odbyło się planowane na dzisiaj spotkanie dekanalne. Zamiast niego dziekan ks. Sean Horrigan  przesłał „garść” informacji na temat funkcjonowania jego parafii Christ the Redeemer.

 

9-10 maja 2020

Pierwsze liturgie niedzielne po „otwarciu” kościołów. Na każdej Mszy może uczestniczyć 65 osób. Specjalne zasady uczestnictwa należało zastosować w odniesieniu do Mszy w niedzielę, o godz. 11:00 AM,  która zwykle gromadziła około 150 osób. Mogą w niej uczestniczyć rodziny, które zapisały się na listę uczestników i otrzymały potwierdzenie.

Dziś także obchodziliśmy Dzień Matki. Dwie Msze tego dnia zostały odprawione w intencji Matek. Imiona wszystkich polecanych, zarówno żywych jak i zmarłych odczytaliśmy na Mszy o godz. 11:00 AM.

 

9 maja 2020

Księża z Opus Dei powrócili do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w soboty. Ich dyżur w konfesjonale zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

 

4 maja 2020

Z uczuciem wielkiego szczęścia, po 48 dniach przerwy powróciliśmy po sprawowania codziennych Mszy św. Dla podkreślenia naszej radości przed Mszą św. zasypano kadzielnicę stojącą przed ołtarzem. Na zakończenie zaś zaśpiewaliśmy hymn Te Deum laudamus. We Mszy  św. uczestniczyło 29 osób. W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki!

 

3 maja 2020

Transmitowana za pośrednictwem internetu Msza św. o godz. 11:00 AM została odprawiona w intencji Polski. Szczegółowe intencje zawarte były w modlitwie powszechnej, w której modliliśmy się za wspólnoty Kościoła w Polsce, za nawrócenie antypolskiej opozycji, za Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudę, za Polaków żyjących na emigracji oraz za zmarłego w Polsce mecenasa Stefana Hamburę.  Dziś także zakończyła  się działalność „Kościoła podziemnego”.

 

2 maja 2020

Z okazji obchodzonego dziś w Polsce Dnia Flagi, przy obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej umieszczono gablotkę, w której znajduje się flaga Rzeczpospolitej Polskiej, ofiarowana naszej parafii przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudę, podczas jego wizyty w Houston, 13 czerwca 2019.

 

29 kwietnia 2020

Wszystkie parafie archidiecezji otrzymały pismo kardynała Daniela DiNardo, w którym informuje, że począwszy od dnia 1 maja parafie mogą rozpocząć proces otwierania kościołów dla najbardziej podstawowej działalności, czyli do sprawowania  codziennej Eucharystii. Ks. proboszcz podjął decyzję, że w naszej parafii ten proces rozpocznie się w poniedziałek, 4 maja.

 

28 kwietnia 2020

Dziekan północno-zachodniego dekanatu ks. Sean Horrigon poinformował nas, że kardynał Daniel DiNardo podjął decyzję o powolnym otwieraniu kościołów archidiecezji dla sprawowania Mszy św. jednak w ograniczonym wymiarze. W najbliższym czasie można spodziewać się wydania odpowiedniego dokumentu z biura kardynała.

 

24 kwietnia 2020

Dzisiejsza Msza św. została ofiarowana w intencji Xavier’a Dor’a, francuskiego obrońcy życia. Xavier Dor (30.01.1929-4.04.2020) był embriologiem specjalizującym się w chorobach serca. Założył organizację SOS tout-petitis, która aktywnie występowała w obronie nienarodzonych. Sam Dor dziesiątki razy brał udział w protestach przeciwko aborcji. W roku 2014 Sąd Apelacyjny w Paryżu skazał go na karę 10.000€. Zmarł w wyniku zakażenia wirusem COVID-19. RIP.

 

19 kwietnia 2020

Dzięki uprzejmości Rafała Zielińskiego rozpoczęliśmy internetowe transmisje niedzielnych Mszy o godz. 11:00 AM. W transmisji uczestniczy około 50-60 rodzin.

 

12 kwietnia 2020

W Niedzielę Zmartwychwstania kościół był otwarty wyłącznie na prywatną modlitwę. Zaledwie kilka rodzin skorzystało z możliwości modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Zakończyliśmy zbieranie jałmużny wielkopostnej. W tym  roku zebraliśmy $483.00, które zostały przekazanie organizacji Open Doors, która pomaga prześladowanym chrześcijanom.

 

11 kwietnia 2020

Zgodnie z wytycznymi Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Wigilia Paschalna rozpoczęła się od zapalenia w kościele paschału i Orędzia Wielkanocnego. Pominięto poświęcenie wody i pokropienie wiernych. Liturgia Chrzcielna została zredukowana do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W homilii nawiązano do wędrówki Izraelitów przez pustynię, czyli do ich paschy. Ten model stał się ulubionym sposobem działania Boga. Bóg poszukuje człowieka i zaprasza go do wędrówki. Nie chce, aby on pozostał w „swoim gnieździe”, ale szedł dalej, wyżej aż do obiecanej Ojczyzny w Niebie. Po Eucharystii kapłan przeszedł z Najświętszym Sakramentem w samotnej procesji wokół kościoła. W tym czasie malutka grupa wiernych śpiewała Suplikacje. Na zakończenie zaśpiewaliśmy Te Deum laudamus, oddając się Bogu w całkowitą opiekę i zaufanie.

 

10 kwietnia 2020

W Wielki Piątek odbyła się  kolejna liturgia z internetową transmisją. Liczbę wezwań modlitwy powszechnej skrócono do siedmiu a Krzyż Pański ucałował tylko kapłan. Potem przez chwilę trzymał go wobec zgromadzonego Kościoła. W tym czasie śpiewaliśmy ku czci Krzyża: Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony!  Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy Grobu, gdzie adoracja trwała do godz. 10:00 PM.

 

9 kwietnia 2020

Święte Triduum Paschalne rozpoczęło się Mszą Wieczerzy Pańskiej w  niemal pustym kościele. Parafianie mogli łączyć się z nami za pośrednictwem internetu. Około 50 osób, a może rodzin,  oglądało transmisję. Jak zwykle na zakończenie Mszy św. Najświętszy Sakrament przeniesiono do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą, gdzie modlitwa trwała do północy (sic!) choć była zaplanowana tylko do godz. 9:00 PM. Tutaj nagranie Mszy św. https://www.youtube.com/watch?v=bZug7vetGP0&feature=youtu.be

 

8 kwietnia 2020

W przededniu 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Lech Kaczyński, kilkanaście osób zebrało się, by uczcić pamięć wszystkich ofiar. Zachowując social distance zapaliliśmy świecę w The Houston Polonia Memorial oraz odmówiliśmy Psalm 130.

 

4 kwietnia 2020

Zgodnie z zaleceniem kard. Daniela DiNardo, obchód Niedzieli Palmowej rozpoczęliśmy Mszą św. w sobotni wieczór, która była transmitowana za pośrednictwem internetu.  Poświęcone palmy parafianie mogli zabierać do domu podczas odwiedzin kościoła na prywatną modlitwę w  niedzielę, 5 kwietnia. Tutaj nagranie Mszy św: https://www.youtube.com/watch?v=_KUnsy-n70E

 

2 kwietnia 2020

Rafał Zieliński zainstalował kamerę i  z pomocą Dominika Rudnickiego dokonał prób internetowej transmisji z naszego kościoła. Chcemy, aby liturgie Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilia Paschalna były dostępne dla parafian za pośrednictwem łącza internetowego. Nasze próby przebiegły pomyślnie.

 

24 marca 2020

Dzisiaj przypada 76. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy zostali zabici przez Niemców wraz z sześciorgiem dzieci za pomoc dwom żydowskim rodzinom. Ks. proboszcz modlił się w ich intencji przed The Houston Polonia Memorial, gdzie znajduje się tabliczka ich pamięci.

 

22 marca 2020

Pierwsza taka niedziela... Niedziela bez sprawowania Eucharystii. Na prywatną modlitwę przyszło kilka osób, które spontanicznie zaczęły odmawiać różaniec, litanie, Gorzkie Żale...

 

19 marca 2020

Uroczystość św. Józefa, Opiekuna Kościoła była pierwszym dniem bez wspólnej, publicznej modlitwy. Na prywatną modlitwę do kościoła przyszły trzy osoby.

 

17 marca 2020

Po zasięgnięciu opinii rady kapłańskiej, kardynał Daniel DiNardo postanowił zawiesić odprawianie wszelkich publicznych nabożeństw w wszystkich kościołach archidiecezji Galveston-Houston. Kościoły mają być otwarte wyłącznie dla prywatnej modlitwy oraz sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Ta przykra wiadomość została niezwłocznie upubliczniona za pośrednictwem naszej strony internetowej.

 

13 marca 2020

Dzisiejsza Droga Krzyżowa miała charakter pokutno-błagalny o zatrzymanie epidemii korona wirusa w Stanach Zjednoczonych w Polsce i na całym świecie.  Na jej początku, klęcząc zaśpiewaliśmy Suplikacje, a po rozważeniu stacji XIV odmówiliśmy litanię do św. Rozalii. To święta żyjąca w XII wieku, która w XVI wieku miała przyczynić się do obrony Palermo przez zarazą. Od tej pory jest patronką tego miasta a także patronką w czasie epidemii. Wspólną modlitwę zakończyliśmy śpiewem wszystkich zwrotek pieśni Z tej biednej ziemi.

 

11 marca 2020

Ks. Dariusz Kotecki, który miał prowadzić dla naszej wspólnoty rekolekcje wielkopostne poinformował, że ze względu na trudną sytuację związaną z epidemią koronawirusa – nie może przyjechać na rekolekcje do Houston. Wieczorem tego samego dnia Prezydent Donald Trump w orędziu do narodu z pokoju owalnego, ogłosił wstrzymanie podróży pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi w dniach od 13 marca do 14 kwietnia. Do Stanów Zjednoczonych będą wpuszczane wyłącznie osoby posiadające amerykański paszport.

 

6 marca 2020

Biuro do spraw powołań archidiecezji Galveston-Houston po raz czwarty zorganizowało mecz koszykówki księża-seminarzyści, na który wybrali się nasi ministranci pod opieką trzech ojców.

 

5 marca 2020

Na zaproszenie Annamarie Omangi ks. proboszcz wziął udział w dobroczynnym lunchu, który został przygotowany przez szkołę Magnolia.

 

1 marca 2020

Jeżeli Wielki Post ma być czasem intensywniejszej modlitwy, to w jego pierwszą niedzielę w pełni wypełniliśmy takie rozumienie tego czasu nawrócenia. Na początku Mszy św. zaśpiewaliśmy litanię do św. Józefa, inaugurując miesiąc poświęcony jego szczególnej czci. Po Mszy św. odbyły się pierwsze Gorzkie Żale. Po nich natomiast jeszcze  przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie miała miejsce modlitwa upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Zaśpiewaliśmy Modlitwę Armii Krajowej, Psalm 50., po czym Wiktor Bilewski zapalił świecę pamięci.

 

28 lutego 2020

Gromadząc się na pierwszej Drodze Krzyżowej przypomnieliśmy sobie zachętę Jezusa do wytrwałej modlitwy: „proście a otrzymacie” (Mt 7, 7), stąd miała ona charakter modlitwy błagalnej. Polecaliśmy Bogu 14 następujących intencji: o sprawiedliwość w osądach; za dźwigających krzyż; za dzieci; za matki; za ojców; za opiekunów, za zniewolonych nałogami, za matki dzieci trudnych; za zakony kontemplacyjne; za współczesnych niewolników zmuszonych do pracy w seks biznesie; za więźniów; za konających; za matki, które utraciły dziecko i przy ostatniej stacji: za zmarłych.

Przed nabożeństwem miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

26 lutego 2020

Środa Popielcowa to dzień jednej z najwyższych aktywności duszpasterskiej w ciągu roku. Co ciekawe naśladują to nawet wspólnoty protestanckie, które organizują dystrybucję popiołu „to go”, czyli bez zatrzymywania się w kościele na modlitwie. Cała masa  znaków informujących o takiej możliwości, była postawiona na ulicy Blalock, przy której znajduje się nasz kościół. Podczas naszych liturgii frekwencja wyglądała następująco: na Mszy o godz. 8:00 AM (po angielsku) było 48 osób, podczas liturgii słowa (po angielsku) połączonej w posypaniem głów popiołem było 30 osób, z czego większość to Polacy. I wreszcie na wieczornej Mszy po polsku było 80 osób. W kazaniu położono nacisk na poważne przeżycie postu.

 

24 lutego 2020

Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu zorganizowanej w kaplicy seminarium przy Memorial Drive.

 

23 lutego 2020

Vanesa Pamuk, która regularnie uczestniczy w Mszy św. w naszym kościele, dziś wystąpiła na zakończenie obydwu Mszy, jako ambasador katolickiej szkoły przy kościele St. Jerome, mówiąc o jej misji i zachęcając młode małżeństwa do zainteresowania się edukacją w szkole, która powstała w roku 1962!

Na dzisiejszej zbiórce ministrantów przypomnieliśmy sobie przebieg nabożeństw wielkopostnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

 

17 lutego 2020

Zaraz po porannej Mszy św. ks. proboszcz udał się na lotnisko George’a Bush’a skąd poleciał do West Palm Beach, a  następnie samochodem do Delray Beach, gdzie odbyły się study days chrystusowców.

 

15 lutego 2020

Już kilkanaście minut po godzinie 5:00 PM na terenie kampusa zaczęli zbierać się młodzi ludzi, którzy po dwóch latach przygotowania, przyjęli dziś sakrament bierzmowania. Najpierw w bibliotece parafialnej odbyło się spotkanie z biskupem George’em Sheltz’em (tyt. Hirina), biskupem pomocniczym archidiecezji Galveston-Houston. Punktualnie o 6:00 PM rozpoczęła się uroczysta liturgia uświetniona przez asystę Rycerzy Kolumba. Prezentacji jedenastu kandydatów dokonał Jesus Ramos, ojciec jednego z nich i katecheta prowadzący przygotowanie. Po homilii biskup przyjął odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i odmówił specjalną epiklezę. Następnie kandydaci w towarzystwie świadków pochodzili, by otrzymać namaszczenie krzyżmem. Na zakończenie Mszy św. zrobiono pamiątkowe zdjęcia a część rodzin wzięła udział w przyjęciu w sali parafialnej.

 

14 lutego 2020

Młodzież, która jutro przyjmie sakrament bierzmowania, dziś przystąpiła do sakramentu pokuty i pojednania. Towarzyszyli im świadkowie oraz rodzice. Sakrament pojednania sprawował ks. Jan Kubisa.

 

11 lutego 2020

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Kościół po raz 28. Obchodził Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w prezbiterium wystawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, a podczas Mszy św. udzielono sakramentu namaszczenia chorych.

 

10 lutego 2020

Nasz kościół odwiedzili uczniowie St. John Paul II High School w New Braunfels, którzy przyjechali do Houston na tzw., podróż misyjną. Dziś będą pomagali w usuwaniu szkód po huraganie Harvey (sic!). Po zakończeniu ciężkiej pracy chłopcy przyjechali raz jeszcze do naszego kościoła na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu.

 

8 lutego 2020

Nuncjatura Apostolska w Waszyngtonie, DC, przysłała nam liścik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, popisany przez prałata Roberto Conę, w którym podziękował nam za życzenia świąteczne dla Papieża Benedykta XVI oraz modlitwę w jego intencji.

 

3 lutego 2020

We wspomnienie św. Błażeja wierni mogli otrzymać błogosławieństwo za jego przyczyną.

 

2 lutego 2020

Poranna Msza została odprawiona za rodziny odwiedzone podczas tegorocznej kolędy. Natomiast Mszę św. o godz. 11:00 AM rozpoczęliśmy od poświęcenia świec i procesji ze śpiewem pieśni Symeona „Teraz o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju”. Kazanie poświęcone było bezinteresowności, która jest cechą na wskroś chrześcijańską.

Po południu ks. proboszcz zaprosił kilka rodzin na kolędę na plebanii.

 

27 stycznia 2020

Magda i Michał Milewscy przyjęli ostatnią w tym roku kolędę. Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny zostanie odprawiona 2 lutego, o godz. 9:00 AM.

 

26 stycznia 2020

Przed tygodniem zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy dla dzieci ulicy w Boliwii, jednak Ela Wach postanowiła dołożyć jeszcze kolejne pieniądze pochodzące ze sprzedaży... koperku z przydomowego ogrodu. Jej akcja przyniosła kolejne $242.00. W sumie do Boliwii wyślemy $2,020.00.

Po Mszy św. odbyło się pierwsze spotkanie na temat organizacji festiwalu w maju tego roku.

 

22 stycznia 2020

Rocznica wprowadzenia aborcji w Stanach Zjednoczonych jest dniem pokuty i szczególnej modlitwy w intencji ochrony życia. Podczas porannej Mszy św. używaliśmy specjalnego formularza mszalnego Dziękczynienie za dar życia, który jest znany tylko w diecezjach amerykańskich. Po Mszy św. ks. proboszcz udał się pod klinikę aborcyjną przy Gulf,  gdzie odmówił modlitwę różańcową.

 

15 stycznia 2020

Archidiecezja zaprosiła dzisiaj proboszczów i liderów parafialnych na spotkanie informacyjne kolejnej edycji Diocesan Services Fund. Nasza parafia ma obowiązek zebrać $19,360.00. Natomiast cała archidiecezja $14,124,543.00.

 

13 stycznia 2020

Wieczorem odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu dla dziewcząt z St. John Paul II High School w New Braunfels, które przyjechały do Houston na podróż misyjną. Opiekę nad nimi sprawował D’Arcy Wills, zastępca dyrektora szkoły.

 

12 stycznia 2020

Msza św. w święto Chrztu Pańskiego miała specjalną oprawę. Po kazaniu udaliśmy się z pielgrzymką do chrzcielnicy. Wszyscy uczestniczący we Mszy wyszli z ławek i jak najbardziej zbliżyli się do chrzcielnicy. Tutaj najpierw wspomnieliśmy naszych rodziców i chrzestnych, którzy przed laty przedstawili nas Kościołowi i poprosili o chrzest. Następnie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i przy śpiewie Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, wróciliśmy na swoje miejsca. Modlitwa powszechna miała charakter dziękczynny. Każde z wezwań rozpoczynało się od słów „z wdzięcznością”. Na zakończenie Mszy św. przedstawił się nam Dominik Fąferek, z ruchu Young Life, który przyjechał do nas z Poznania.

W święto Chrztu Pańskiego, odbyło się nasze spotkanie opłatkowe, przygotowane przez grono Parafian. Spotkanie było filmowane przez ekipę polskiej telewizji Polvision z Chicago. Na poczęstunek przygotowano 15 wigilijnych potraw!

 

11 stycznia 2020

Wspólnota chorwacka, która zazwyczaj ma swoją Mszę w Adwencie i Wielkim Poście, tym razem zebrała się na zakończenie okresu Narodzenia Pańskiego. Podczas Mszy św. odbył  się chrzest.

 

10 stycznia 2020

Nasz kościół odwiedzili seniorzy z kościoła St. Maximilian. Witając ich ks. proboszcz zażartował, że przyjechali obchodzić urodziny św. Maksymiliana. Dwa dni temu bowiem, 8 stycznia, minęła 126. rocznica jego urodzin. Nasi goście bardzo interesowali się życiem naszej wspólnoty i Kościoła w Polsce, który postrzegają jako ostatni bastion chrześcijaństwa w Europie. Questions and answers, trwały 50 minut!

 

5 stycznia 2020

Jak zwykle w uroczystość Objawienia Pańskiego, po Ewangelii miało miejsce ogłoszenie daty Wielkanocy i innych ruchomych świąt. W tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego będziemy obchodzili 12 kwietnia.

Podczas krótkich ogłoszeń ks. proboszcz zachęcił do przeczytania danych statystycznych naszego kościoła za rok 2019.  Najbardziej zaskakujący jest olbrzymi wzrost udzielonych komunii świętych. W porównaniu z rokiem ubiegłym było ich o 4,150 więcej!

 

4-5 stycznia 2020

Na prośbę chrystusowców z Australii na początku polskich Mszy śpiewaliśmy Suplikacje w intencji tego kraju, który został dotknięty potężnym żywiołem pożarów.

 

1 stycznia 2020

Pierwsza Msza św. w Nowym Roku Pańskim 2020 zgromadziła sporo ludzi. Rozpoczął ją śpiew hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź, w którym prosiliśmy Ducha ożywiciela o ciągłe towarzyszenie wszystkim naszym zamiarom.

Zaraz po Mszy św. ks. proboszcz wraz z ks. Janem Kubisą i ks. Ryszardem Kulmą udali się do San Antonio, do domu sióstr serafitek na noworoczne spotkanie polskich księży. W spotkaniu wziął udział bp John W. Yanta, emerytowany biskup Amarillo, TX, który podziękował księżom za przybycie i pobłogosławił wszystkie wspólnoty, którym służymy.

 

Polska Parafia w Houston

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus expedita alias doloremque accusantium vel officia praesentium laudantium provident veniam consectetur. Quae voluptate iste sequi a voluptatem cumque, quas blanditiis consectetur?

matka Boska Częstochowska

KONTAKT

1712 Oak Tree Dr.
Houston,TX 77080, Tel. (713) 973-1081
Fax (713) 984-9501
proboszcz@parafiahouston.com
C2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone