Version:
Dziś 29 maja 2017 r.

Kronika 2017

Pełny tekst kroniki znajduje się w załączniku PDF i jest uzupełniany raz w miesiącu

Pliki do pobrania

 

 

16 maja 2017  

Z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej dotarł dziś do nas liścik z podziękowaniem za życzenia złożone Papieżowi Benedyktowi XVI z okazji jego 90. urodzin.  Liścik podpisał asesor Sekretariatu Stanu, Paolo Borgio. 

 

14 maja 2017  

Z okazji Dnia Matki odprawiono dziś dwie Msze św. zbiorowe w intencji Matek. Podczas Mszy św. o godz. 11:00 AM odczytano imiona wszystkich polecanych matek, zarówno żyjących jak i zmarłych. Na Mszy św. o godz. 9:00 AM zebrało się dziś aż 120 osób, co jest rekordem nie pobitym nawet w święta Zmartwychwstania Pańskiego! 

 

13 maja 2017 

Pielgrzymi z kościoła św. Heleny w Pearland, TX przybyli dziś rano do naszej świątyni na wspólną modlitwę różańcową  i Mszę św. pod przewodnictwem ks. Richard’a Hinkley’a. 

 

W 100. rocznicę objawień Matki Boskiej w Fatimie nasza parafia przyjęła jej figurę. Uroczystość rozpoczęła się od procesji z figurą, przy śpiewie litanii loretańskiej. Figurę niósł Kevin Reichert ubrany w strój ludowy. Po dojściu do ołtarza odmówiono modlitwę poświęcenia, po czym zaśpiewaliśmy O Maryjo witam Cię. Grupa parafian spontanicznie złożyła przed figurą róże. W kazaniu zastanawialiśmy się dlaczego to objawienie jest tak popularne, skoro Maryja porusza w nim tematy trudne? Odpowiedź znaleźliśmy analizując pokrótce trzy etapy objawień, które  w istocie są pełne nadziei, gdyż przekonują, że wszystko można naprawić, że można powstrzymać rozprzestrzenianie się zła.

  

12 maja 2017  

W kościele przygotowano już postument, na którym jutro stanie figura Matki Boskiej Fatimskiej oraz świecę z Fatimy. Po Mszy św. stanęliśmy wokół tego miejsca śpiewając litanię loretańską w intencji przyjęcia orędzia Fatimy przesz naszą parafię. 

 

11 maja 2017 

Ostatnie w tym roku katechetycznym spotkanie dekanalne odbyło się w budującej się parafii Regina Coeli, prowadzonej przez Kapłańskie Stowarzyszenie św. Piotra, a więc pielęgnujące tzw. liturgię trydencką. Gościem spotkania i mówcą była Julie Blevins, z Biura do spraw  Ewangelizacji i Katechezy naszej archidiecezji. 

 

9 maja 2017  

O godz. 1:00 PM zakończyło się sprzątanie naszego campusa po festiwalu. Nowością było oddanie do recyklingu jednego kontenera kartonów! 

 

8 maja 2017  

W obchodzoną w Polsce uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, ks. proboszcz wziął udział w spotkaniu Polish-American Priests Association, które się odbyło w La Vernia, TX.  

 

5-7 maja 2017  

W tych dniach odbył  się już XI festiwal, kierowany przez Tony’ego Wolskiego. Dopisała nam piękna pogoda. Z zaproszenia na festiwal skorzystało kilka tysięcy gości.  Na zakończenie  niedzielne Mszy św. ks. proboszcz przedstawił wspólnocie amerykańskiej i naszym gościom, dzieci przygotowujące się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. Poinformował także, że z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Prezydent Andrzej Duda odznaczył grupę osób Orderem Orła Białego. Odznaczenie to jest najwyższym polskim odznaczeniem. Zostało ustanowione w roku 1705, odnowione w 1921 i przywrócone w 1992. Wśród tegorocznych bohaterów była Zofia Teliga-Martens, która na własną rękę sprowadziła z Kazachstanu 40 rodzin, łącznie blisko 200 osób.

 

30 kwietnia 2017  

Na ostatnim spotkaniu z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. ustalono sprawy organizacyjne. Także tym razem rodzice wyrazili pragnienie przeżycia tzw. białego tygodnia, który odbędzie się w dniach od 29 maja do 2 czerwca. 

 

28 kwietnia 2017 

Rozpoczęto instalację tablic na placu wokół pomnika św. Papieża Jana Pawła II. 

 

25 kwietnia 2017 

Ks. Marcin Wysocki zakończył swój pobyt w Houston i udał się w drogę powrotną do Lublina. 

 

23 kwietnia 2017 

Dzieci przygotowujące się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. złożyły dziś wyznanie wiary. Po homilii poświęconej znaczeniu gestu w  naszym życiu, ojcowie zostali poproszeni o gest bliskości wobec swoich dzieci. Trzymając swoje prawe ręce na  ramionach swoich dzieci. wspólnie wyrzekli się grzechu i złożyli wyznanie wiary. 

 

Po południu odbyła się dodatkowa Msza św. ku czci Miłosierdzia Bożego. Choć jej organizatorka Maria Beatriz Baiona wyjechała do Angolii, na Mszy niespodziewanie pojawił się zespół muzyczny oraz Heraldzi Ewangelii. Raz jeszcze zostaliśmy przeniknięci niespotykaną atmosferą modlitwy i uwielbienia Boga.  

 

22-23 kwietnia 2017  

Z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego w kościele wystawiono relikwie św. Papieża Jana Pawła II, św. siostry Faustyny Kowalskiej i bł. Michała Sopoćki.  

 

21 kwietnia 2017 

Ks. proboszcz wraz z ks. Marcinem Wysockim kibicowali podczas pierwszego meczu koszykówki, w którym zmierzyli się księża i klerycy. Po równej rywalizacji mecz wygrali księża 50:46. Podczas meczu apel o modlitwę o powołania wygłosił ks. TJ Dolce, dyrektor powołaniowy w archidiecezji Galveston-Houston, a najważniejszy motyw swojego powołania ujawnił kl.  David Michael  Moses. 

 

19 kwietnia 2017 

Ks. proboszcz wraz z ks. Marcinem Wysockim wzięli udział w  dobroczynnej kolacji na rzecz Spiritan China Education Fund for Advanced Formation, która zbiera fundusze na rzecz kształcenia księży i liderów Kościoła w Chinach. Gościem honorowym wieczoru był Daniel kard. DiNardo, który mówił o ogromnym pragnieniu Papieża Jana Pawła II do odwiedzania Chin, które niestety nie zostało zrealizowane. 

 

17 kwietnia 2017  

Koncertem radości można nazwać wieczorną Mszę św. połączoną z Nieszporami Chrzcielnymi. Radosne Alleluja! zabrzmiało dziesiątki razy! Po komunii św., trzymając w ręku zapalone świece i śpiewając hymn Magnificat, przeszliśmy do chrzcielnicy, gdzie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i otrzymaliśmy błogosławieństwo. 

 

16 kwietnia 2017 

Dzisiejsza Niedziela Wielkanocna była dniem 90. urodzin Papieża-Seniora Benedykta XVI. Z tej okazji pierwsza Msza uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego została odprawiona w  jego intencji. 

 

15 kwietnia 2017 

Trudności z rozpaleniem ogniska przed kościołem spowodowały 8 minutowe opóźnienie Liturgii Światła. Orędzie Wielkanocne wykonał ks. Marcin Wysocki a procesji wokół kościoła przewodniczył ks. Kazimierz Króżel. Czytania były wykonane po angielsku, polsku i hiszpańsku.

 

14 kwietnia 2017 

Pacjentka jednego ze szpitali w Texas Medical Center, jako pierwsza przyjęła dziś rano namaszczenie chorych olejem poświęconym we wtorek, 11 kwietnia. Bogu niech będą dzięki! 

 

Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył ks. Marcin Wysocki z Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie. Dołączył do niego ks. Kazimierz Króżel, który odwiedza swoją rodzinę w San Antonio i Houston. Po liturgii grupa wiernych adorowała Najświętszy Sakrament przy śpiewie pieśni i rozważaniu tajemnic różańcowych.

  

13 kwietnia 2017  

Na fakcie obmycia przez Chrystusa nóg Apostołom była skoncentrowana  homilia pierwszego dnia Triduum Paschalnego. Czyż Jezus przez wstrząs spowodowany tym niespodziewanym gestem nie chce poruszyć naszych sumień, aby sprawdziły czy w relacji do Niego o czymś nie zapomnieliśmy? Dalej homileta zasugerował, by sprawdzić w jaki sposób przeżyliśmy spowiedź przedświąteczną. Czy wypełniliśmy wszystkie etapy opisane w Katechizmie Kościoła Katolickiego? Czy naprawdę żałowaliśmy za nasze grzechy? Czy je szczerze wypowiedzieliśmy i wreszcie, czy zadośćuczyniliśmy za nie Bogu i człowiekowi?

 

11 kwietnia 2017 

Konkatedra Sacred Heart w downtown Houston wypełniła się dziś po brzegi. Wieczorem sprawowano w niej Mszę św. Krzyżma, którą normalnie sprawuje się w Wielki Czwartek rano, ale praktycznie nastawieni Amerykanie przenieśli ją na wieczór  w Wielki Wtorek. Witając  zebranych Daniel kard. DiNardo prosił o szczególną modlitwę w intencji Kościoła koptyjskiego w Egipcie. W homilii zwrócił uwagę, że wśród trzech olejów, które święci się tego dnia, pierwsze miejsce zajmuje olej chorych, używany do sprawowania sakramentu  namaszczenia chorych. Kiedy nowo poświęcone i konsekrowane oleje trafiły do naszego kościoła, ukończono już tam przygotowywanie świątecznej dekoracji. 

 

10 kwietnia 2017  

Kolejna kradzież w naszym kościele.  Tym razem łupem złodzieja padły klucze do bram wjazdowych do naszego kampusa. Złodziej wszedł – prawdopodobnie w czasie liturgii – do zakrystii, przeszukał szuflady i skradł klucze do bram. Rano nie można było ich otworzyć. Zdezorientowani ludzie, którzy podjeżdżali na wjazd po to, by natychmiast się z niego wycofać, byli narażeni na niebezpieczeństwo z uwagi na poranne natężenie ruchu.  Dziesięć minut przed godziną 8:00 AM Tony Wolski przeciął feralne kłódki i wjazd został umożliwiony. Krótkie wyjaśnienie incydentu wywołało ogromne zdziwienie i smutek wiernych, którzy każdego dnia uczestniczą we Mszy św. w naszym kościele.  Pierwsza antyfona porannej modlitwy Kościoła (jutrzni) zawierała następujące słowa: Dusza moja jest smutna aż do śmierci.  

 

9 kwietnia 2017  

Niedziela Palmowa, która  rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia obudziła dużą część parafian i kościół  był dziś wypełniony po brzegi. Także zmiana godziny odprawiania Gorzkich Żali pomogła – choć raz -  we wspólnym rozważaniu Męki Pana przy  pełnym kościele. Wiele osób po raz pierwszy uczestniczyło  w tym arcypolskim nabożeństwie.  

 

5 kwietnia 2017 

Biskup Steven Lopes, z Ordynariatu Katedry św. Piotra (dla byłych anglikanów) prowadził wielkopostny dzień skupienia dla księży z archidiecezji Galveston-Houston, który odbył się dziś w  seminarium St. Mary’s. Temat spotkania: „Przyjęty i przemieniony. Eucharystyczne serce kapłańskiej modlitwy”. Biskup wygłosił dwie czterdziestopięciominutowe konferencje oraz jedną trzydziestominutową, na temat modlitw eucharystycznych, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy. Skupienie zakończyły  nieszpory w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem Daniela kard. DiNardo. 

 

4 kwietnia 2017 

Ks. proboszcz skierował do Papieża Benedykta XVI list z serdecznymi życzeniami urodzinowymi. W dniu 90. urodzin Papieża-Seniora, 16 kwietnia, o godz. 9:00 AM zostanie odprawiona Msza św. w jego  intencji. 

 

2 kwietnia 2017 

Zapowiedź opadów deszczu wystraszyła dużą część parafian  i kościół świecił dziś uderzającą pustką. Przez cały jednak dzień nie spadła ani jedna kropla deszczu! 

 

Gościliśmy dziś Luke’a Liu, który przedstawił nam trudną sytuację Kościoła w Chinach. Każde jego wystąpienie kończyło się gromkimi brawami. Z okazji jego wizyty odmówiliśmy modlitwę za Kościół w Chinach, napisaną przez Papieża Benedykta XVI. 

 

1-2 kwietnia 2017  

Barka i Te Deum rozpoczynały i kończyły liturgie tych dni, w których wspominaliśmy 12. rocznicę śmierci św. Papieża Jana Pawła II. Barka, którą Jan Paweł II słyszał w swoim sercu, gdy wynik konklawe stawał się coraz bardziej wyraźny i Te Deum, które w momencie jego śmierci zaintonował jego osobisty sekretarz Stanisław Dziwisz. W kościele przed wielkim portretem Papieża wystawiono jego relikwie. W modlitwie powszechnej prosiliśmy m. in. o nawrócenie dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, która jako pierwsza zorganizowała akcję wyśmiewania żałoby, jaka zapanowała w Polsce po śmierci Papieża, promując koszulki z napisem „Nie płakałem po papieżu”. 

 

1 kwietnia 2017

Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. wraz ze swoimi rodzicami zebrały  się dziś rano na nabożeństwie, podczas którego wręczono im książeczki do nabożeństwa.  Wspólne spotkanie rozpoczęliśmy od wspomnienia św. Jana Pawła II, którego 12. rocznica śmierci przypada jutro. Dwójka dzieci wsypała ziarna kadzidła do kadzielnicy ustawionej przed jego relikwiarzem i portretem. Następnie zaśpiewaliśmy pieśń „Powiedz ludziom, że kocham ich”, po czym poświęcono ornat „Ostatnia Wieczerza” ufundowany przez rodziców dzieci oraz książeczki do nabożeństwa.  Zaraz potem odbyła się katecheza na temat liturgii Mszy św, podczas której dzieci po raz pierwszy posługiwały się swoimi książeczkami. 

 

Po zajęciach szkolnych odbył się mecz piłki nożnej zorganizowany przez Piotra Przybylskiego. Było dużo dobrych emocji i zabawy. 

 

Wspólnota chorwacka spotkała się dzisiaj na Drodze Krzyżowej i Mszy św. z okazji Wielkiego Postu.

  

31 marca 2017 

Dzisiaj w medytacji Męki naszego Pana podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej pomagały nam pieśni wielkopostne. Po zapowiedzeniu  stacji śpiewaliśmy fragmenty 13 różnych pieśni, które odkrywały przed nami potęgę cierpienia Jezusa i Jego miłości do każdego z nas. 

 

29 marca 2017 

Po zakończeniu rekolekcji wielkopostnych ks. Zdzisław Nawrocki dziś wcześnie rano udał się w drogę powrotną do Baltimore, MD. 

 

28 marca 2017 

Z okazji setnej rocznicy objawień w Fatimie, Msza św. za parafian, do odprawiania której jest zobowiązany każdy proboszcz na mocy kanonu 534§1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, została dziś odprawiona w Bazylice Różańca Świętego  w Fatimie. 

 

25-26 marca 2017 

Ostatnie dni nauk rekolekcyjnych. W tym roku nasze skupienie odbywało się przez trzy kolejne week-endy, stąd nikt nie był zmuszony do jakiegoś nadzwyczajnego wysiłku przy  okazji rekolekcji. Oby wydały one obfite owoce nawrócenia.

 

18-19 marca 2016  

W tych dniach Msze św. były zakończone specjalną modlitwą do św. Józefa, nazywaną Pozdrowieniem św. Józefa. 

 

 18 marca 2017  

Zakończono prace konstrukcyjne na betonowej części placu przy pomniku św. Papieża Jana Pawła II. Parafianie zostali zaproszeni do pierwszego spaceru po tym miejscu. Wkrótce zostaną tam umieszczone tablice z inskrypcjami zamówionymi przez parafian. 

 

17 marca 2017 

Trzecia Droga Krzyżowa w tym Wielkim Poście miała charakter rachunku sumienia, a więc była przygotowaniem do przeżycia dobrej spowiedzi wielkanocnej. Na jej początku poświęcono spory krzyż, który dzieci niosły od stacji do stacji. 

 

13 kwietnia 2017  

Spostrzegawcze oko kronikarza dostrzegło także wielogodzinną pracę Adama Dratwy na rzecz podniesienia bezpieczeństwa na naszym kampusie. W ciągu dwóch miesięcy zostaliśmy dwukrotnie okradzeni.  Dziś wstawiono nowe, lepsze zamki oraz inne zabezpieczenia. Od kilku dni podczas Mszy św. pali się świeca przy figurze św. Antoniego. Święty Antoni – módl się za nami! 

 

12 marca 2017  

Wielkopostne spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. miało postać konferencji na temat Symbolu Apostolskiego. W części organizacyjnej uzgodniono, że wręczenie książeczek do nabożeństwa odbędzie się o 2 tygodnie wcześniej, to jest 1 kwietnia, podczas krótkiej Liturgii Słowa. 

 

11-12 marca 2017 

Rozpoczęliśmy ekstremalne rekolekcje wielkopostne, które będą trwały przez 3 week-endy, a prowadzić je będzie ks. Zdzisław Nawrocki, wieloletni duszpasterz polonijny w USA. Na ich rozpoczęcie na każdej Mszy św. śpiewaliśmy hymn O Stworzycielu Duchu przyjdź. 

 

10 marca 2017 

Dokonano kolejnego włamania na terenie kościoła. Okradziono jeden z naszych magazynów. Straty są  oceniane na $10,000.00. Nawet oficer dokonujący oględzin  miejsca zdarzenia,  kilkakrotnie wyrażał zdumienie, jak można okraść kościół? 

  

Podczas dzisiejszego joggingu ks. proboszcz „spotkał” premiera Kanady Justina Trideau, który od wczoraj przebywa w Houston. Premiera, który otwarcie krytykuje politykę Prezydenta Donalda Trumpa zmierzającą do podniesienia bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych, ochraniało 6 agentów oraz 4 wozy policyjne (sic!).

 

Wędrówką po mrocznej krainie grzechu, nazwano dzisiejszą Drogę Krzyżową, która miała charakter modlitwy przebłagania za grzechy. Wymieniano najbardziej drastyczne formy odwrócenia się od Boga, po czym z naszych serc płynęła modlitwa przeproszenia: Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami!  

 

9 marca 2017 

Kościół St. Matthew Evangelist gościł dziś uczestników spotkania dekanalnego skupionego wokół Deanny Ennis z biura Construction and Preventive Maintenance archidiecezji Galveston-Houston. Ku zaskoczeniu naszego gospodarza ks. Martiala Oyi, na spotkanie przybyło więcej księży niż było zgłoszonych.

  

7 marca 2017 

W naszym kościele odbył się kolejny dzień skupienia dla kobiet z Opus Dei. Tym razem miał tylko poranną sesję. Od dzisiaj wieczorne spotkania zostały przeniesione  do Sheridan Study Center, przy 2222 Bellefontaine. 

 

6 marca 2017 

Wcześnie rano ks. proboszcz udał się do St. Agnes Academy na szkolenie Keeping the Promise Alive. 

 

5 marca 2017 

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu popłynęło gorące wezwanie do jak najlepszego przeżycia tego czasu pokuty i nawrócenia. Po Mszy św. odbyły się pierwsze Gorzkie Żale.  Niestety niemal 70% uczestników Mszy św. opuszcza kościół przed ich rozpoczęciem. Po rozważeniu Męki Pana odbyło się spotkanie ministrantów.

 

3 marca 2017 

Podstawą rozważań Drogi Krzyżowej podczas jej pierwszego nabożeństwa była wielkopostna triada: „post, modlitwa i jałmużna”. Przy każdej stacji słuchaliśmy krótkiego rozważania  na temat tego, co te uczynki znaczą i jak je wypełniać dla owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Frekwencja na nabożeństwie była bardzo skromna.

 

2 marca 2017 

Do sprawowania porannej Mszy św. dołączył do nas niespodziewanie ks. Kazimierz Króżel, kapłan archidiecezji krakowskiej, który odwiedza swoją rodzinę w  Houston. 

 

1 marca 2017 

Na rozpoczęcie Wielkiego Postu naszym Parafianom zaproponowano 4 liturgie, zwane tutaj „serwisami”, dwa rano i dwa wieczorem. Najbardziej uroczysty  charakter  miała Msza św. o godz. 7:00 PM. Przed jej rozpoczęciem dla uczczenia 90. rocznicy ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” naszym hymnem państwowym, zaśpiewaliśmy wszystkie jego zwrotki. Dopiero po tym wygaszono w kościele część świateł i rozpoczęła się postna liturgia, ofiarowana w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kazaniu podkreślono, że słowa liturgii Środy Popielcowej „prochem jesteś i w proch się obrócisz”, odzwierciedlają los Żołnierzy Wyklętych. Tak jak Bóg ukarał pierwszych rodziców karą „obrócenia się w proch”, tak stalinowski reżim postanowił wymazać z pamięci „najpiękniejszych z synów Polski”. Odebrano im godność, życie a ciała pochowano  w anonimowych, zbiorowych grobach, jak zwierzęta. Jednak cały trud wyklęcia i wymazania okazał się daremny. Odpowiedź na pytanie „dlaczego?” znajduje się w pierwszych słowach naszego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”. Na zakończenie Mszy św. przypomniano, że inicjatorem ustanowienia narodowego Dnia Pamięci o Wyklętych był Prezydent Lech Kaczyński. 

  

23 lutego 2017  

Do Houston dotarł list z Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z podziękowaniem za ofiarowanie im książki Hildy Elflemy Brown „She shall crush thy head. Selected writings of St. Maximilian Kolbe”. Książka naszej parafianki dotarła do dwóch najważniejszych książnic polskich, do Biblioteki Narodowej i Biblioteki KUL-owskiej.

 

19 lutego 2017  

Kolejna trójka dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. przeszła dziś z powodzeniem  próbę przed pierwszą spowiedzią. 

 

W specjalnym komunikacie na zakończenie Mszy św. poinformowano o śmierci  Normy McCorvey, znanej z pseudonimu „Roe” ze skargi do Sądu Najwyższego w sprawie Roe vs. Wade, w wyniku której w roku 1973 umożliwiono w Stanach Zjednoczonych aborcję na życzenie. Sumienie tej kobiety obciąża śmierć około 60  milionów istnień ludzkich! Ona sama, w roku 1995 uznała swój ciężki błąd i stanęła po stronie ruchów pro-life a w roku 1998 wstąpiła do Kościoła katolickiego. Msza św. w jej intencji została zamówiona, gdy ona zbliżyła się do  końca swego życia i zostanie odprawiona 28 lutego, o godz. 8:00 AM. Dla Jego bolesnej śmierci - miej miłosierdzie dla nas i całego świata!

 

18 lutego 2017 

Wyjątkowo kolorowo zrobiło się dziś na podwórku przed szkołą. Wszystko za sprawą zabawy karnawałowej dla dzieci.  Dzieci a także nauczycielki przyszły przebrane za różne postaci.  Mimo tej atmosfery zabawy, troje dzieci przystąpiło dziś – i to z powodzeniem - do próby przed pierwszą spowiedzią św.  

 

11 lutego 2017  

Zespół „Wawel” zorganizował dziś „przedwalentynkową” zabawę pod gwiazdami. Ognisko płonęło do północy. 

 

10 lutego 2017 

W przededniu Światowego Dnia Chorego, podczas wieczornej Mszy św. został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Także tym razem większość uczestników Mszy stanowili Amerykanie, stąd trzeba było wpleść w nią niektóre  elementy po angielsku. Na zakończenie zaśpiewaliśmy hymn Boże coś Polskę, ofiarując go Bogu w intencji ofiar stalinowskich wywózek na Sybir.  Właśnie dziś przypada 77. rocznica pierwszych wywózek na nieludzką ziemię (Gustaw Herling-Grudziński). 

 

9 lutego 2017 

Diakon Sum Dunning z biura Peace and Justice archidiecezji Galveston-Houston był gościem dzisiejszego spotkania dekanalnego, które odbyło się w kościele Epiphany w Katy. Wzięło w  nim udział aż 15 księży! Diakon mówił o atmosferze we wspólnotach kościelnych po zaprzysiężeniu Prezydenta Donalda Trumpa.

  

3 lutego 2017 

We wspomnienie św. Błażeja udzielano dziś specjalnego  błogosławieństwa gardła. Jest ono tak popularne w Stanach Zjednoczonych, że Amerykanie byli także obecni na wieczornej Mszy św. po polsku.

 

2 lutego 2017  

Światło na oświecenie pogan… Słowa Symeona, którymi przywitał Dzieciątko Jezus przedstawione w świątyni 40 dni po narodzeniu, ponownie zabrzmiały w naszym kościele podczas obrzędu poświęcenia światła. Wierni trzymali zapalone świece przez całą Mszę św. tworząc piękne tło dzisiejszej liturgii.

 

30 stycznia 2017  

Państwo Krystyna i Benedykt Derdowie przyjęli ostatnią w tym sezonie wizytę kolędową. Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny została odprawiona 28 stycznia.

 

29 stycznia 2017 

Rozpoczął się proces formowania nowej rady parafialnej. Od dziś oczekujemy na zgłoszenia kandydatów do nowej rady na lata 2017-2019.

 

Dziś także odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży, która już przyjęła sakrament bierzmowania. Spotkania będzie prowadził Jesus Ramos i będą się odbywały raz w miesiącu.

 

24 stycznia 2017 

Ks. Charles Van Vliet z kościoła Regina Caeli w Houston, odprawił w naszym kościele Mszę św. pogrzebową w nadzwyczajnym rycie rzymskim.

 

W bardzo uprzejmym piśmie Biura Zarządu Towarzystwa Przyjaciół KUL, które dziś dotarło do Houston,  jego dyrektor podziękował nam za ofiarę w wysokości $1,000, którą osobiście przekazał ks. Paweł Jasina.

 

23 stycznia 2017  

Dziś przypada ponura, 44. rocznica legalizacji aborcji w  Stanach Zjednoczonych. Ocenia się, że od tego czasu w tym kraju unicestwiono 60 milionów istnień ludzkich! Zgodnie z amerykańską tradycją poranna Msza św. była sprawowana w kolorze fioletowym i była ofiarowania w intencji zakończenia zbrodni aborcji. Potem, ks. proboszcz udał się do kliniki aborcyjnej przy Gulf, gdzie dołączył do niewielkiej grupy modlących się.

 

21-22 stycznia 2017 

W tych dniach na zakończenie Mszy św. śpiewaliśmy hymn do Błogosławionej Trójcy, prosząc o błogosławieństwo dla nowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa oraz dla całej Ameryki.

 

22 stycznia 2017 

Ostatnim elementem świętowania Narodzenia Pańskiego były Jasełka przygotowane przez nauczycieli i dzieci z polskiej szkoły.  W tym roku były oparte wyłącznie o teksty biblijne. Jedynie na samym końcu przytoczono myśl św. Matki Teresy z Kalkuty, że gdy wzajemnie się do siebie uśmiechamy i jesteśmy uprzejmi, wtedy odbywa się nowe Boże Narodzenie.

 

15 stycznia 2017 

Choć okres Narodzenia Pańskiego w  liturgii już się skończył, dziś odbył się w kościele koncert kolęd. W tym roku ich gwiazdami były dzieci z polskiej szkoły, które z niezwykłym przejęciem śpiewały kolędy.

 

12 stycznia 2017

Ks. proboszcz wziął udział w spotkaniu organizacyjnym nowej kampanii Diocesan Services Fund  2017.

 

Zaraz po powrocie ks. proboszcz  powiadomił policję o włamaniu do jednego z naszych magazynów z którego skradziono wszystko co było cenne: od papierowych ręczników, po maszynę do robienia popcorn.

 

8 stycznia 2017

Wspólnoty Kościoła w Stanach Zjednoczonych obchodziły dziś uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia  ogłasza się datę Wielkanocy. W tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego będą obchodzone 16 kwietnia.

 

Po Mszy św. odbył się tradycyjny opłatek parafialny. Honorowe miejsce zajęli ministranci wraz z ks. proboszczem. Podczas  składania życzeń ks. proboszcz nawiązał do tego obrazu, życząc parafii, by zawsze odznaczała się młodoś


Dodano: 2017-01-16 | aktualizowano: 2017-05-16 23:47:08 | odsłon: 1002


Projekt Krzysztof Adamski KOMPANIA TWCZA - Projektowanie stron internetowych