Version:
Dziś 26 marca 2017 r.

Kronika 2017

Pełny tekst kroniki znajduje się w załączniku PDF i jest uzupełniany raz w miesiącu

Pliki do pobrania

 

18-19 marca 2016  

W tych dniach Msze św. były zakończone specjalną modlitwą do św. Józefa, nazywaną Pozdrowieniem św. Józefa. 

 

 18 marca 2017  

Zakończono prace konstrukcyjne na betonowej części placu przy pomniku św. Papieża Jana Pawła II. Parafianie zostali zaproszeni do pierwszego spaceru po tym miejscu. Wkrótce zostaną tam umieszczone tablice z inskrypcjami zamówionymi przez parafian. 

 

17 marca 2017 

Trzecia Droga Krzyżowa w tym Wielkim Poście miała charakter rachunku sumienia, a więc była przygotowaniem do przeżycia dobrej spowiedzi wielkanocnej. Na jej początku poświęcono spory krzyż, który dzieci niosły od stacji do stacji. 

 

13 kwietnia 2017  

Spostrzegawcze oko kronikarza dostrzegło także wielogodzinną pracę Adama Dratwy na rzecz podniesienia bezpieczeństwa na naszym kampusie. W ciągu dwóch miesięcy zostaliśmy dwukrotnie okradzeni.  Dziś wstawiono nowe, lepsze zamki oraz inne zabezpieczenia. Od kilku dni podczas Mszy św. pali się świeca przy figurze św. Antoniego. Święty Antoni – módl się za nami! 

 

12 marca 2017  

Wielkopostne spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. miało postać konferencji na temat Symbolu Apostolskiego. W części organizacyjnej uzgodniono, że wręczenie książeczek do nabożeństwa odbędzie się o 2 tygodnie wcześniej, to jest 1 kwietnia, podczas krótkiej Liturgii Słowa. 

 

11-12 marca 2017 

Rozpoczęliśmy ekstremalne rekolekcje wielkopostne, które będą trwały przez 3 week-endy, a prowadzić je będzie ks. Zdzisław Nawrocki, wieloletni duszpasterz polonijny w USA. Na ich rozpoczęcie na każdej Mszy św. śpiewaliśmy hymn O Stworzycielu Duchu przyjdź. 

 

10 marca 2017 

Dokonano kolejnego włamania na terenie kościoła. Okradziono jeden z naszych magazynów. Straty są  oceniane na $10,000.00. Nawet oficer dokonujący oględzin  miejsca zdarzenia,  kilkakrotnie wyrażał zdumienie, jak można okraść kościół? 

  

Podczas dzisiejszego joggingu ks. proboszcz „spotkał” premiera Kanady Justina Trideau, który od wczoraj przebywa w Houston. Premiera, który otwarcie krytykuje politykę Prezydenta Donalda Trumpa zmierzającą do podniesienia bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych, ochraniało 6 agentów oraz 4 wozy policyjne (sic!).

 

Wędrówką po mrocznej krainie grzechu, nazwano dzisiejszą Drogę Krzyżową, która miała charakter modlitwy przebłagania za grzechy. Wymieniano najbardziej drastyczne formy odwrócenia się od Boga, po czym z naszych serc płynęła modlitwa przeproszenia: Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami!  

 

9 marca 2017 

Kościół St. Matthew Evangelist gościł dziś uczestników spotkania dekanalnego skupionego wokół Deanny Ennis z biura Construction and Preventive Maintenance archidiecezji Galveston-Houston. Ku zaskoczeniu naszego gospodarza ks. Martiala Oyi, na spotkanie przybyło więcej księży niż było zgłoszonych.

  

7 marca 2017 

W naszym kościele odbył się kolejny dzień skupienia dla kobiet z Opus Dei. Tym razem miał tylko poranną sesję. Od dzisiaj wieczorne spotkania zostały przeniesione  do Sheridan Study Center, przy 2222 Bellefontaine. 

 

6 marca 2017 

Wcześnie rano ks. proboszcz udał się do St. Agnes Academy na szkolenie Keeping the Promise Alive. 

 

5 marca 2017 

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu popłynęło gorące wezwanie do jak najlepszego przeżycia tego czasu pokuty i nawrócenia. Po Mszy św. odbyły się pierwsze Gorzkie Żale.  Niestety niemal 70% uczestników Mszy św. opuszcza kościół przed ich rozpoczęciem. Po rozważeniu Męki Pana odbyło się spotkanie ministrantów.

 

3 marca 2017 

Podstawą rozważań Drogi Krzyżowej podczas jej pierwszego nabożeństwa była wielkopostna triada: „post, modlitwa i jałmużna”. Przy każdej stacji słuchaliśmy krótkiego rozważania  na temat tego, co te uczynki znaczą i jak je wypełniać dla owocnego przeżycia Wielkiego Postu. Frekwencja na nabożeństwie była bardzo skromna.

 

2 marca 2017 

Do sprawowania porannej Mszy św. dołączył do nas niespodziewanie ks. Kazimierz Króżel, kapłan archidiecezji krakowskiej, który odwiedza swoją rodzinę w  Houston. 

 

1 marca 2017 

Na rozpoczęcie Wielkiego Postu naszym Parafianom zaproponowano 4 liturgie, zwane tutaj „serwisami”, dwa rano i dwa wieczorem. Najbardziej uroczysty  charakter  miała Msza św. o godz. 7:00 PM. Przed jej rozpoczęciem dla uczczenia 90. rocznicy ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” naszym hymnem państwowym, zaśpiewaliśmy wszystkie jego zwrotki. Dopiero po tym wygaszono w kościele część świateł i rozpoczęła się postna liturgia, ofiarowana w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kazaniu podkreślono, że słowa liturgii Środy Popielcowej „prochem jesteś i w proch się obrócisz”, odzwierciedlają los Żołnierzy Wyklętych. Tak jak Bóg ukarał pierwszych rodziców karą „obrócenia się w proch”, tak stalinowski reżim postanowił wymazać z pamięci „najpiękniejszych z synów Polski”. Odebrano im godność, życie a ciała pochowano  w anonimowych, zbiorowych grobach, jak zwierzęta. Jednak cały trud wyklęcia i wymazania okazał się daremny. Odpowiedź na pytanie „dlaczego?” znajduje się w pierwszych słowach naszego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”. Na zakończenie Mszy św. przypomniano, że inicjatorem ustanowienia narodowego Dnia Pamięci o Wyklętych był Prezydent Lech Kaczyński. 

  

23 lutego 2017  

Do Houston dotarł list z Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z podziękowaniem za ofiarowanie im książki Hildy Elflemy Brown „She shall crush thy head. Selected writings of St. Maximilian Kolbe”. Książka naszej parafianki dotarła do dwóch najważniejszych książnic polskich, do Biblioteki Narodowej i Biblioteki KUL-owskiej.

 

19 lutego 2017  

Kolejna trójka dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. przeszła dziś z powodzeniem  próbę przed pierwszą spowiedzią. 

 

W specjalnym komunikacie na zakończenie Mszy św. poinformowano o śmierci  Normy McCorvey, znanej z pseudonimu „Roe” ze skargi do Sądu Najwyższego w sprawie Roe vs. Wade, w wyniku której w roku 1973 umożliwiono w Stanach Zjednoczonych aborcję na życzenie. Sumienie tej kobiety obciąża śmierć około 60  milionów istnień ludzkich! Ona sama, w roku 1995 uznała swój ciężki błąd i stanęła po stronie ruchów pro-life a w roku 1998 wstąpiła do Kościoła katolickiego. Msza św. w jej intencji została zamówiona, gdy ona zbliżyła się do  końca swego życia i zostanie odprawiona 28 lutego, o godz. 8:00 AM. Dla Jego bolesnej śmierci - miej miłosierdzie dla nas i całego świata!

 

18 lutego 2017 

Wyjątkowo kolorowo zrobiło się dziś na podwórku przed szkołą. Wszystko za sprawą zabawy karnawałowej dla dzieci.  Dzieci a także nauczycielki przyszły przebrane za różne postaci.  Mimo tej atmosfery zabawy, troje dzieci przystąpiło dziś – i to z powodzeniem - do próby przed pierwszą spowiedzią św.  

 

11 lutego 2017  

Zespół „Wawel” zorganizował dziś „przedwalentynkową” zabawę pod gwiazdami. Ognisko płonęło do północy. 

 

10 lutego 2017 

W przededniu Światowego Dnia Chorego, podczas wieczornej Mszy św. został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Także tym razem większość uczestników Mszy stanowili Amerykanie, stąd trzeba było wpleść w nią niektóre  elementy po angielsku. Na zakończenie zaśpiewaliśmy hymn Boże coś Polskę, ofiarując go Bogu w intencji ofiar stalinowskich wywózek na Sybir.  Właśnie dziś przypada 77. rocznica pierwszych wywózek na nieludzką ziemię (Gustaw Herling-Grudziński). 

 

9 lutego 2017 

Diakon Sum Dunning z biura Peace and Justice archidiecezji Galveston-Houston był gościem dzisiejszego spotkania dekanalnego, które odbyło się w kościele Epiphany w Katy. Wzięło w  nim udział aż 15 księży! Diakon mówił o atmosferze we wspólnotach kościelnych po zaprzysiężeniu Prezydenta Donalda Trumpa.

  

3 lutego 2017 

We wspomnienie św. Błażeja udzielano dziś specjalnego  błogosławieństwa gardła. Jest ono tak popularne w Stanach Zjednoczonych, że Amerykanie byli także obecni na wieczornej Mszy św. po polsku.

 

2 lutego 2017  

Światło na oświecenie pogan… Słowa Symeona, którymi przywitał Dzieciątko Jezus przedstawione w świątyni 40 dni po narodzeniu, ponownie zabrzmiały w naszym kościele podczas obrzędu poświęcenia światła. Wierni trzymali zapalone świece przez całą Mszę św. tworząc piękne tło dzisiejszej liturgii.

 

30 stycznia 2017  

Państwo Krystyna i Benedykt Derdowie przyjęli ostatnią w tym sezonie wizytę kolędową. Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny została odprawiona 28 stycznia.

 

29 stycznia 2017 

Rozpoczął się proces formowania nowej rady parafialnej. Od dziś oczekujemy na zgłoszenia kandydatów do nowej rady na lata 2017-2019.

 

Dziś także odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży, która już przyjęła sakrament bierzmowania. Spotkania będzie prowadził Jesus Ramos i będą się odbywały raz w miesiącu.

 

24 stycznia 2017 

Ks. Charles Van Vliet z kościoła Regina Caeli w Houston, odprawił w naszym kościele Mszę św. pogrzebową w nadzwyczajnym rycie rzymskim.

 

W bardzo uprzejmym piśmie Biura Zarządu Towarzystwa Przyjaciół KUL, które dziś dotarło do Houston,  jego dyrektor podziękował nam za ofiarę w wysokości $1,000, którą osobiście przekazał ks. Paweł Jasina.

 

23 stycznia 2017  

Dziś przypada ponura, 44. rocznica legalizacji aborcji w  Stanach Zjednoczonych. Ocenia się, że od tego czasu w tym kraju unicestwiono 60 milionów istnień ludzkich! Zgodnie z amerykańską tradycją poranna Msza św. była sprawowana w kolorze fioletowym i była ofiarowania w intencji zakończenia zbrodni aborcji. Potem, ks. proboszcz udał się do kliniki aborcyjnej przy Gulf, gdzie dołączył do niewielkiej grupy modlących się.

 

21-22 stycznia 2017 

W tych dniach na zakończenie Mszy św. śpiewaliśmy hymn do Błogosławionej Trójcy, prosząc o błogosławieństwo dla nowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa oraz dla całej Ameryki.

 

22 stycznia 2017 

Ostatnim elementem świętowania Narodzenia Pańskiego były Jasełka przygotowane przez nauczycieli i dzieci z polskiej szkoły.  W tym roku były oparte wyłącznie o teksty biblijne. Jedynie na samym końcu przytoczono myśl św. Matki Teresy z Kalkuty, że gdy wzajemnie się do siebie uśmiechamy i jesteśmy uprzejmi, wtedy odbywa się nowe Boże Narodzenie.

 

15 stycznia 2017 

Choć okres Narodzenia Pańskiego w  liturgii już się skończył, dziś odbył się w kościele koncert kolęd. W tym roku ich gwiazdami były dzieci z polskiej szkoły, które z niezwykłym przejęciem śpiewały kolędy.

 

12 stycznia 2017

Ks. proboszcz wziął udział w spotkaniu organizacyjnym nowej kampanii Diocesan Services Fund  2017.

 

Zaraz po powrocie ks. proboszcz  powiadomił policję o włamaniu do jednego z naszych magazynów z którego skradziono wszystko co było cenne: od papierowych ręczników, po maszynę do robienia popcorn.

 

8 stycznia 2017

Wspólnoty Kościoła w Stanach Zjednoczonych obchodziły dziś uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia  ogłasza się datę Wielkanocy. W tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego będą obchodzone 16 kwietnia.

 

Po Mszy św. odbył się tradycyjny opłatek parafialny. Honorowe miejsce zajęli ministranci wraz z ks. proboszczem. Podczas  składania życzeń ks. proboszcz nawiązał do tego obrazu, życząc parafii, by zawsze odznaczała się młodością.

 

4 stycznia 2017

Ks. Paweł Jasina udał się w drogę powrotną do Polski. Na lotnisku im. George’a Busha pożegnał go ks. proboszcz. Podczas całego pobytu naszego gościa w kościele o godz. 7:15 AM odprawiana była jutrznia. Pragnienie Pana, by Jego dom był  miejscem modlitwy zostało ubogacone o wspólne odmawianie Liturgii Godzin.

 

1 stycznia 2017

Śpiewem hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź rozpoczęliśmy pierwszą Mszę św. w Nowym Roku Pańskim 2017. Wyraził on naszą prośbę o łaski w Nowym Roku jak również był okazją do otrzymania odpustu zupełnego. Z okazji Światowego Dnia Pokoju zbieraliśmy dziś składkę dla potrzebujących mieszkańców Aleppo w Syrii.  Ogółem zebraliśmy $570, które zostaną przekazane do Syrii za pośrednictwem Caritas Polskiej.

 

Zaraz po Mszy św. księża udali się do San Antonio na noworoczne spotkanie Polish-American Priests Association.


Dodano: 2017-01-16 | aktualizowano: 2017-03-19 16:26:15 | odsłon: 456


Projekt Krzysztof Adamski KOMPANIA TWCZA - Projektowanie stron internetowych