Version:
Dziś 17 marca 2018 r.

Kronika 2018

Pełny tekst kroniki znajduje się w załączniku i jest uzupełniany raz w miesiącu.

Pliki do pobrania

 

17 marca 2018 

Grupa parafian zorganizowała dziś wiosenne porządki na terenie naszego kampusa. Dziękujemy! Tutaj galeria: polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1666-Wiosenne_porzadki.html

 

16 marca 2018  

Podczas dzisiejszej Drogi Krzyżowej „oddaliśmy głos” św. Papieżowi Janowi Pawłowi II. Czytane były rozważania, które Papież z Polski napisał na Drogę Krzyżową w Koloseum w roku 1984, czyli w Roku Odkupienia. Zachęcając zgromadzonych do przedstawienia Bogu osobistej intencji, ks. proboszcz wspomniał o swoim bracie, który dokładnie w tym czasie brał udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Miał do pokonania 42 kilometry, czyli ponad 26 mil, w samotności, ciemności i mrozie, gdyż Polskę znowu nawiedziła sroga zima. Rozważania czytał Rafał Zieliński. 

 

13 marca 2018  

Ks. proboszcz wziął udział w nabożeństwie pokutnym i indywidualnej spowiedzi w  kościele Christ the Reedemer. Kilkunastu księży spowiadało przez 2 godziny. 

 

11 marca 2018

Po Mszy św. i Gorzkich Żalach w sali parafialnej został zaprezentowany film „Niebo istnieje naprawdę”.  

 

9 marca 2018 

Kolejna Droga Krzyżowa była poświęcona tematowi miłości Boga i bliźniego. Najpierw przeczytaliśmy przewidzianą na dzisiaj Ewangelię o najważniejszym przykazaniu (Mk 12, 28-34), a potem w jej świetle rozważaliśmy poszczególne stacje męki Chrystusa, szukając inspiracji do tego, jak możemy to przekazanie wypełnić w naszym życiu. 

 

8 marca 2018  

Dwunastu księży wzięło udział w kolejnym spotkaniu dekanalnym, które odbyło się w  kościele Christ the Redeemer.  Dyskusja dotyczyła licznych kontrowersji, które wywołała adhortacja apostolska Amoris Laetitia. 

 

3 marca 2018 

Na wieczornej Mszy św. gościliśmy 30 uczestników podróży szkoleniowej po Teksasie organizowanej po raz czwarty przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oraz Texas T&A University. 


2 marca 2018 

Nazajutrz po Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, nasza wspólnota uczciła ich pamięć. Najpierw zebraliśmy się przy Memorial Wall, gdzie znajduje się kilka tabliczek Żołnierzy Wyklętych i zaśpiewaliśmy hymn państwowy. Potem, zgodnie ze słowami: „spraw, bym wybaczył moim wrogom każdą winę” z wiersza Barbary Konarskiej „Swoich żołnierzy wywołujesz dziś Polsko”, zaśpiewaliśmy litanię do Bożego Serca, ofiarując ją w intencji oprawców. Podążając za wielkim krzyżem procesja wyruszyła przez parking kościelny do kościoła, gdzie odbyła się Droga Krzyżowa. Podczas tego nabożeństwa już trzeci raz czytaliśmy fragmenty grypsów, czyli więziennych listów pułkownika Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” do syna i żony. Na zakończenie zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu „Boże coś Polskę”.  Tutaj galeria fotografii: polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1653-Czesc_i_chwala_Bohaterom.html Tutaj wiersz: www.youtube.com/watch

 

28 lutego 2018  

Ks. proboszcz wziął udział w nabożeństwie pokutnym i w sprawowaniu sakramentu pokuty w  St. John XXIII College Preparatory.  

 

Ostatni dzień lutego był też ostatnim dniem obecności figurki Matki Boskiej z Lourdes w prezbiterium kościoła. Figurka przypominała nam o 160. rocznicy objawień w Lourdes oraz skutecznie zachęcała do  modlitwy za chorych. 

 

24 lutego 2018  

W 65. rocznicę śmierci Generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”, uczciliśmy jego pamięć. Po Mszy św. przeszliśmy do Memorial Wall, gdzie znajduje się tabliczka upamiętniająca Generała. Miejsce to zostało udekorowane biało-czerwonymi różami i świecami  pamięci. Na początku zaśpiewaliśmy hymn państwowy, a potem psalm 130. ofiarując go za Generała i Mateusza Patera. Galeria zdjęć: polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1649-Pamiec_o_Generale_Nilu.html

 

23 lutego 2018  

Na prośbę papieża ten dzień był poświęcony modlitwie o pokój na świecie, a zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie Południowym i Syrii. Włączyliśmy się w tę modlitwę podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Rozpoczęliśmy to nabożeństwo od pieśni „Pokój zostawiam wam” (tutaj śpiewa ją Jan Paweł II: www.youtube.com/watch). Po wstępie do rozważań Męki Pana odmówiliśmy modlitwę o pokój św. Franciszka z Asyżu. Medytacje kolejnych stacji były poświecone tematyce pokoju i naszej odpowiedzialności z to dzieło. Dzieci uczestniczące w modlitwie niosły Krzyż Chrystusa, który używamy podczas nabożeństwa w Wielki Piątek. Rozeszliśmy się z głębokim przekonaniem, że „pokój nosi imię Jezusa  Chrystusa” (św. Papież Jan Paweł II). 

 

18 lutego 2018 

W biuletynie parafialnym ukazała się informacja o rocznym urlopie (leave of absence), jakiego  Daniel kardynał DiNardo udzielił diakonowi Antoniemu Rudnickiemu. W tym czasie diakon nie może wypełniać żadnych posług (do 8 lutego 2019). 

 

16 lutego 2018  

Rozpoczęliśmy nabożeństwa wielkopostne. Tradycyjnie w piątki po porannej Mszy św. jest Droga Krzyżowa po angielsku, a  wieczorem o 7:00 PM Droga Krzyżowa po polsku. Pierwsze to nabożeństwo nawiązywało do stwierdzenia Papieża Benedykta XVI, że Kościół ma być „domem Słowa” (por. Verbum Domini, nr 52) i złożone było z różnych fragmentów ze Starego i Nowego Testamentu, opisujących mękę Zbawiciela. 

 

14 lutego 2018 

Kolejny Wielki Post. Podczas nabożeństw po angielsku akcentowano sprawę postanowień wielkopostnych, aby jak najowocniej przejść przez ten święty czas. Na Mszy po  polsku mówiliśmy o kolejnej zachęcie Jezusa do budowania kościoła domowego, czyli do przeniesienia spraw związanych z religią do rodzinnej, domowej „izdebki” (por. Mt 6, 6). Ksiądz proboszcz wziął udział we Mszy połączonej z posypaniem głów popiołem w katedrze Our Lady of Walsingham, gdzie przywitał się z biskupem Steven’em Lopese’em oraz proboszczem ks. Charles’em Hough’em IV. 

 

13 lutego 2018

 Ks. proboszcz wziął udział w pięciogodzinnym seminarium na temat zagrożeń płynących z pornografii, które prowadził ks. Sean Kilcawley z diecezji Lincoln, Nebraska. Ks. Kilcawley jest absolwentem prestiżowej szkoły wojskowej w West Point (rok ukończenia 1996). Po 3 latach  służby wstąpił do seminarium duchownego w Seward, Nebraska. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 2005. Potem swoją edukację uzupełnił w Instytucie Małżeństwa i Rodziny Jana Pawła II w  Rzymie, który ukończył z oceną summa cum laude. Obecnie jest dyrektorem Biura Rodziny diecezji Lincoln oraz dyrektorem programu Integrity Restored. 

 

11 lutego 2018  

W 160. rocznicę objawień w Lourdes, dzisiejsza Msza św. została odprawiona ze wspomnienia Matki Boskiej w Lourdes. Po kazaniu poświęconemu symbolice oleju chorych, około 30 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych. 

 

10 lutego 2018  

Komitet Rodzicielski szkoły im.  Mikołaja Kopernika zorganizował bal karnawałowy, na którym obowiązywał styl i muzyka lat 80.  

 

6 lutego 2018 

Ks. Lesław Prebendowski wraz z ks. proboszczem odlecieli do Fort Lauderdale na Florydzie, gdzie odbywają się dni duszpasterskie Towarzystwa Chrystusowego. Tym razem poświęcone były teologii moralnej i prowadził je ks. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL. 

 

4 lutego 2018  

Oto jest dzień, który dał nam Pan... Tym śpiewem rozpoczęła się Msza św. podczas której aż pięciu chłopców, a mianowicie: Lucas Demkiewicz, Michael Demkiewcz, Anthony Kline, Kevin Reichert oraz Radek Zieliński, zostało przyjętych do posługi ministranta. Na początku Mszy podkreślono, że podstawą każdej radości chrześcijańskiej jest sakrament chrztu, który włączył nas do Mistycznego Ciała Chrystusa, stąd też wszyscy przyjęli z wdzięcznością pokropienie wodą święconą. Prośbę o dopuszczenie chłopców do posługi,  przedstawił Damian Reichert, ojciec Kevina. Potem chłopcy sami odpowiedzieli na pytania Kościoła, wyrażając pragnienie służby przy ołtarzu Chrystusa. Po odmówieniu napisanej specjalnie na tę okoliczność modlitwy, na chłopców nałożono komże, po czym podjęli posługę jako ministranci. Po Mszy św. odbyło się rodzinne spotkanie rodzin wszystkich ministrantów. 

 

Wieczorem w domu Kamili i Michała Pisarskich odbyła się ostatnia kolęda. Wziął w niej udział również ks. Lesław Prebendowski, który odwiedził Houston w drodze na study days chrystusowców na Florydzie. Gospodarze musieli czekać dość długo na kolędę, gdyż z powodu obfitych opadów śniegu w Chicago, samolot był opóźniony o godzinę. Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny została odprawiona 2 lutego.

 

3 lutego 2018  

Z okazji wspomnienia św. Błażeja,  dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. zostały zaproszone na Mszę św. połączoną z błogosławieństwem gardła. Na jej początku została im wyjaśniona symbolika stroju liturgicznego kapłana. 

 

2 lutego 2018  

W Święto Ofiarowania Pańskiego Msza rozpoczęła się od poświęcenia świec i procesji ze światłami, przy śpiewie hymnu Symeona „światło na oświecenie pogan”. Przy ołtarzu służyli kandydaci na ministrantów, po raz ostatni bez strojów liturgicznych. Tego dnia wszyscy chłopcy przystąpili  do sakramentu pokuty. Po Mszy św. na plebanii odbyła się kolęda, na którą zaproszono kandydatów, ich rodziców i rodzeństwo. Dom pękał w szwach...

 

1 lutego 2018  

Dla podkreślenia 160. rocznicy objawień w Lourdes, na ołtarzu została wystawiona figura Matki Boskiej z Lourdes. Będzie tam do końca lutego.

 

Papież  senior Benedykt XVI za pośrednictwem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej podziękował nam za życzenia świąteczne. Dziś wpłynęło pismo ze słowami wdzięczności podpisane przez ks. Paolo Borgi’ę.

 

W związku z niesłychanym atakiem Izraela na Polskę po tym, jak polski parlament zmienił  ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, na stronie internetowej parafii umieszczono specjalne oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśniające determinację Polski w obronie prawdy.

 

30 stycznia 2018 

Wczesnym popołudniem siostra Teresa Wicińska odleciała do Chicago, gdzie ma wygłosić kolejne apele misyjne. Na lotnisku im. George’a Busha pożegnał ją ks. proboszcz.

 

29 stycznia 2018  

Ks. proboszcz wraz z siostrą Teresą Wicińską odmówili modlitwę różańcową przed kliniką aborcyjną przy Gulf.

 

27-28 stycznia 2018  

Siostra Teresa Wicińska wygłosiła apel misyjny. Siostra od 12 lat posługuje w Boliwii, jednym z  najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej. Ostatnio odpowiada za prowadzenie domu im. św.  Jana Pawła II w Cochabomba, w którym opiekę otrzymują kobiety ciężarne. Podczas apelu misyjnego zbieraliśmy środki na prowadzenie tego domu. Ogółem zebraliśmy $2,635.00.

 

27 stycznia 2018  

Wcześnie rano ks. proboszcz wziął udział w sprawowaniu sakramentu pojednania dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. w kościele St. Edith Stein w Katy, TX.

 

26 stycznia 2018  

Do naszej wspólnoty przybyła siostra Teresa Wicińska, albertynka z Boliwii, która w najbliższych dniach wygłosi apel misyjny.

 

25 stycznia 2018  

Z tygodniowym opóźnieniem odbyło się spotkanie nowej kampanii Diocesan Services Fund. Spotkanie otworzył Michael Schillaci, dyrektor departamentu rozwoju, następnie głos zabrał Daniel kardynał DiNardo. W tym roku zaplanowano zebranie $14,0808,150, z czego na naszą parafię przypada $19,360.00. W filmie wyjaśniającym znaczenie DSF uwypuklono m. in.  pracę duszpasterstwa ludzi morza i w tej części filmu wystąpił znany nam ks. Jan Kubisa.

 

22 stycznia 2018 

Jak zwykle w tym ponurym dniu, w którym wspomina się rocznicę wprowadzenia aborcji  Stanach Zjednoczonych, Msza św. została odprawiona w kolorze fioletowym. Akt pokutny został odmówiony na klęcząco i był wołaniem o miłosierdzie za liczne grzechy aborcji. W roku 2017 w Stanach Zjednoczonych dokonano 321,384 aborcji, a od roku 1973, kiedy aborcja stała się  „prawem człowieka” 60,124,873. Chryste zmiłuj się na nami!

 

Po południu ks. proboszcz odmówił  modlitwę różańcową przed największą kliniką aborcyjną w USA.

 

15-16  stycznia 2018 

Houston zostało ogarnięte arktycznymi mrozami. Już od popołudnia 15 stycznia zaczęto zamykać sklepy i inne punkty usługowe. We wtorek 16 stycznia nie można było otworzyć bram na parking kościelny z powodu zamrożenia kłódek. Uczestnicy Mszy musieli parkować od strony Oak Tree Drive. Odwołano spotkanie z kardynałem Danielem DiNardo na temat organizacji nowej kampanii Diocesan Services Fund. Wszędzie panował niebywały spokój i... zimno.

 

14 stycznia 2018  

Dzieci ze szkoły im. Mikołaja Kopernika przedstawiły dziś monumentalne Jasełka, w których udział wziął każdy uczeń szkoły. 

 

12 stycznia 2018 

W bibliotece parafialnej odbyło się spotkanie w sprawie organizacji festiwalu w maju 2018. Jego szefem będzie Rafał Zieliński. Dokonano ogólnego „spojrzenia” na festiwal, akcentując potrzebę nowych form jego reklamy.

 

11 stycznia 2018

W kościele St. Rose of Lima odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dekanalne. Oprócz 14 księży wziął w nim udział Ricardo Medina, który mówił na temat bazy danych  statystycznych, którymi dysponuje archidiecezja i które mogą być użyteczne w pracy duszpasterskiej.

 

7 stycznia 2018

240 osób wzięło udział w  opłatku parafialnym. W jego organizacji wzięła udział duża grupa parafian, którzy przygotowali aż 13 różnych dań. Proboszcz zaprosił do swojego stołu ministrantów, kandydatów na  ministrantów i ich rodziców. Po uroczystym posiłku w bibliotece parafialnej odbyło się jeszcze spotkanie z rodzicami, na którym przedstawiono plan rodzinnego spotkania w kwietniu, po świętach wielkanocnych. Zastanawiano się także  nad terminem obozu letniego dla ministrantów. Na koniec odbyło się mierzenie sutann dla pięciu kandydatów na ministrantów.

 

6-7 stycznia 2018

Zgodnie ze starą tradycją w uroczystość Objawienia Pańskiego miało miejsce uroczyste ogłoszenie daty Wielkanocy. W tym roku Wielkanoc będzie obchodzona 1 kwietnia. W kazaniu nawiązano do tego zwyczaju, który był jednym z elementów budowania jedności liturgicznej Kościoła.

 

3 stycznia 2018

Na plebanii odbyło się noworoczne spotkanie księży polskich z archidiecezji Galveston-Houston. Zwykle takie spotkania odbywały się w wigilię Bożego Narodzenia, ale ponieważ w tamtym roku wigilia wypadła w niedzielę, spotkanie zostało przeniesione na początek roku. Do naszego grona dołączył ks. Wojciech Adamczyk, sercanin z kościoła Our Lady of Guadelupe, w Houston.

 

2 stycznia 2018

Wieczorem zespół „Majeranki” został zaproszony przez proboszcza do restauracji „Bollo” na pizzę.

 

1 stycznia 2018

O Stworzycielu Duchu przyjdź, ten starożytny hymn zabrzmiał na początku pierwszej Mszy św. nowym Roku Pańskim 2018. Spoglądaliśmy w nieznaną przyszłość, prosząc Ducha Świętego o inspirację do podejmowania jak najlepszych kroków i decyzji. Na Mszy św. gościliśmy zespół „Majeranki”, który podbił już nasze serca.

 

Jak zwykle w pierwszym dniu  roku, zaraz po Mszy św. ks. proboszcz wyruszył do San Antonio na noworoczne spotkanie księży organizowane przez siostry serafitki.


Dodano: 2018-01-11 | aktualizowano: 2018-03-17 20:12:22 | odsłon: 486

wm

Projekt Krzysztof Adamski KOMPANIA TWCZA - Projektowanie stron internetowych