Version:
Dziś 22 maja 2018 r.

Kronika 2018

Pełny tekst kroniki znajduje się w załączniku i jest uzupełniany raz w miesiącu.

Pliki do pobrania

 

8 maja 2018  

Po kilku godzinach ciężkiej pracy ekipy kierowanej przez Adama Dratwę, cały nasz kampus został posprzątany. Nie ma śladu zakończonego w  niedzielę  wieczorem festiwalu. Teraz wypada tylko policzyć zyski... 

 

6 maja 2018  

Z okazji naszego festiwalu gościliśmy dzisiaj chór ze szkoły St. Theresa w Sugar Land, z jej dyrektorem Markiem Newcomb’em. Chór prowadził śpiew w czasie Mszy św. śpiewając m. in. Gaude Mater Polonia oraz Barkę. 

 

4-6 maja 2018  

Już dwunasty Festiwal Polski w Houston. Dopisała nam dobra pogoda. Tylko w sobotę rano padał deszcz. Odwiedziło nas kilka tysięcy gości. 

 

3 maja 2018  

W Święto Konstytucji 3 maja, przypadające w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w naszym kościele odbył się koncert muzyki, zatytułowany Seeking Freedom, Music of Independence, w którym wystąpiła Dominika Dancewicz, skrzypce, oraz Donald Doucet, fortepian. 

 

1 maja 2018  

Wieczorem odwiedziła nas grupa nowych katolików, którzy przyjęli chrzest w Wigilię Paschalną a swoje przygotowanie odbyli w kościele St. Cecilia. Grupę przyprowadziła Kimberly Newcomb, która jest koordynatorem programu RCIA w tym kościele.  Po krótkiej modlitwie i przywitaniu przez proboszcza, Piotr Przybylski przedstawił historię kultu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz pontyfikatu Jana Pawła II. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. 

 

29 kwietnia 2018 

W ostatnią niedzielę przed festiwalem prosiliśmy Matkę Najświętszą o wyproszenie nam dobrej pogody i bezpiecznego przebiegu festiwalu. 

 

26 kwietnia 2018  

Poranna Msza św. została odprawiona w intencji Alfiego Evansa, dwuletniego chłopca z niezdiagnozowaną chorobą neurologiczną, którego brytyjskie sądy skazały na śmierć, mimo chęci przyjęcia tego dziecka na leczenie choćby w rzymskim szpitalu Gesù Bambino. Cały świat przygląda się kolejnemu zwycięstwu kultury śmierci... 

 

24 kwietnia 2018  

Podczas porannej Mszy św. modliliśmy się w  intencji ks. Juana Miguela Contrerasa Garcii (33 lata), który został zamordowany 20 kwietnia, w kościele św. ojca Pio w miejscowości Tlajomulco de Zúňiga, w archidiecezji Guadalajara, podczas sprawowania sakramentu pokuty. 15 maja obchodziłby drugą rocznicę święceń kapłańskich. Modlitwa ta wypadła w liturgiczne wspomnienie męczennika z XVII wieku, św. Fidelisa, zamordowanego przez protestantów. 

 

21-22 kwietnia 2018 

Niedzielna refleksja oraz modlitwa powszechna była w tych dniach w całości poświęcona sprawie nowych powołań kapłańskich.  W związku ze zbliżającym się festiwalem Tony Wolski i Rafał Zieliński zachęcali parafian do włączenia się w jego promocję i organizację.  

 

21 kwietnia 2018 

Nieco później niż zwykle wspólnota chorwacka zebrała się dziś w  naszym kościele, gdzie sprawowano Mszę św. po chorwacku. 

 

20 kwietnia 2018 

Do biura parafialnego wpłynęło pismo Dyrektora Biura Zarządu Towarzystwa Przyjaciół KUL, ks. dra hab. Rafała Charzyńskiego, z podziękowaniem za naszą ofiarę w wysokości $800.00, którą przekazaliśmy po świętach Zmartwychwstania Pańskiego. 

 

Wieczorem w episkopalnym kościele St. Martin ks. proboszcz modlił się przed trumną Barbary Pierce Bush (1925-2018) byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. 

 

19 kwietnia 2018  

Ks. proboszcz wziął udział w kolejnym spotkaniu Polish-American Priests Association, Texas, które odbyło się w malowniczej miejscowości Bandera, TX. 

 

16 kwietnia 2018  

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, na masztach od strony ulicy Oak Tree Drive zawisły trzy polskie flagi. 

 

15-16 kwietnia 2018 

W tych dniach ks. proboszcz trzykrotnie nawiedził kościół  St. John Vianney, gdzie wystawiono relikwię serca św. Jana Vianney. 

 

15 kwietnia 2018  

Po miesięcznej przerwie, związanej ze specjalnym programem Wielkiego Postu i wakacji szkolnych (spring break), powróciliśmy do stałych punktów duszpasterstwa dzieci. Dziś odbyło się kazanie dla nich oraz katecheza dla dzieci, które już przyjęły Pierwszą Komunię św. Podczas katechezy wyjaśnialiśmy sobie termin z dzisiejszej modlitwy powszechnej: „znaki sakramentalne”.  

 

Na zakończenie Mszy św. zaśpiewaliśmy antyfonę Regina Caeli, gorąco prosząc Królową pokoju o wyproszenie błogosławieństwa pokoju dla umęczonej siedmioletnią wojną Syrii. 

 

14 kwietnia 2018  

Wieczorem odbyło się ognisko dla ministrantów i ich rodziców. Najwięcej opieki nad ogniem wnieśli Mateusz i Antoni Demkiewicze. Zwłaszcza ten ostatni, co chwilę przynosił nowe gałązki, żeby ogień był jak największy. Podczas rozmowy z rodzicami wymienialiśmy poglądy na temat obozu letniego dla ministrantów. 

 

10 kwietnia 2018 

W ósmą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem w Memorial Wall zapalono biało czerwone świece a na tablicy informacyjnej wyświetlany był napis SMOLEŃSK 2010, R. I. P.

  

8 kwietnia 2018  

W przededniu 8. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiej, podczas uroczystej Mszy św. polecaliśmy Bogu jej ofiary. Modliliśmy się nie tylko za tych, którzy zginęli, ale także za ich rodziny, które doznały niebywałych cierpień z powodu rozpętanej wojny o pamięć smoleńską. Piąte wyzwanie modlitwy powszechnej brzmiało następująco: Przekonani o potędze Miłosierdzia Bożego, złóżmy na ołtarzu Chrystusa wszystkich, którzy przyczynili się do zakłamania prawdy o katastrofie pod Smoleńskiem: tych, którzy świadomie kłamali, zacierali ślady i dowody, brutalnie niszczyli dobre imię zmarłych ofiar, gnębili ich rodziny. Niech Boże Miłosierdzie i  przebaczenie dotrze także do ich serc. Homilia miała dwie części. Najpierw – w nawiązaniu do pierwszych  słów pierwszego czytania („Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli”. Dz. 4, 32) była refleksją nad jednością Kościoła, rozumianą potrójnie: jako jedność wyznawców Chrystusa, jedność z Kościołem uwielbionym i jedność z Kościołem oczyszczającym się, czego wyrazem jest nieustanna modlitwa Kościoła za zmarłych. W drugiej części homileta mówił o spotkaniach ze Zmartwychwstałym, których owocem zawsze jest dar pokoju. Po Mszy św. przeszliśmy pod Memorial Wall, gdzie znajdują się trzy tabliczki poświęcone Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Jedna mówiąca o wszystkich Ofiarach oraz tabliczki poświęcone Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i ministrowi Pawłowi Wypychowi. Tutaj zaśpiewaliśmy hymn państwowy, Psalm 130. oraz hymn „Boże coś Polskę”. 

 

W Godzinie Miłosierdzia została odprawiona Msza św. dzisiejszej uroczystości Bożego Miłosierdzia. Wcześniej, bo od godz. 1:30 PM siedmiu księży służyło w konfesjonale. W tym czasie członkowie Heralds of the Gospel, prowadzili modlitwę różańcową oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na Mszę św. przybyło tak dużo ludzi, że nie było wolnego miejsca na obydwu naszych parkingach. Ludzie musieli parkować na trawie. Najbardziej przejmująca część modlitwy, którą jest indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem trwała 40 minut.

  

5 kwietnia 2018  

Późnym popołudniem ks. Michał Głowacki odleciał do Polski. Pierwszym jego przystankiem miał być Amsterdam, a potem Warszawa. 

 

3 kwietnia 2018  

Ks. proboszcz wraz z Gościem z Polski  odwiedzili San Antonio i Pannę Marię, gdzie podziwiali postępy w budowie Polish Heritage Center polishchurchhouston.com//galerie_fotografii/1695-Polish_Heritage_Center_Panna_Maria_TX.html

 

2 kwietnia 2018  

W 13. rocznicę śmierci św. Papieża Jana Pawła II, w kościele od rana wystawione były relikwie św. Papieża Jana Pawła II. Wieczorna Msza św. połączona była z Nieszporami Chrzcielnymi. Po komunii św. trzymając w rękach zapalone świece podeszliśmy do chrzcielnicy, gdzie zaśpiewaliśmy Magnificat. Następnie wszyscy przeszliśmy pod pomnik Papieża, gdzie zaśpiewaliśmy Barkę. 

 

31 marca 2018  

Trzy poranne spotkania połączone z poświęceniem pokarmów na świąteczny stół miały charakter spotkania  modlitewnego. Po uwielbieniu Najświętszego Sakramentu odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w trzech różnych intencjach. O godz. 10:00 AM za osiemnastu zamordowanych w tym roku księży. O godz., 11:00 za chrześcijan w Ziemi Świętej. W samo południe za ludzi, którzy nie wykorzystali okazji do dobrego przeżycia Wielkiego Postu. 

 

O godz. 9:00 PM rozpoczęła się Wigilia Paschalna. W asyście byli wszyscy  ministranci. Tony Wolski przygotował specjalne oświetlenie trasy procesji rezurekcyjnej. W homilii zastanawialiśmy się czym jest zmartwychwstanie? Czy to techniczna sztuczka, którą posłużył się Justin Timberlake śpiewając w Minneapolis podczas meczu Super Bowl? Podczas tego występu na chwilę „wskrzesił” znanego w Minnesocie artystę o pseudonimie Prince. Otóż nie. Zmartwychwstanie to nowe życie o nieprawdopodobnym pięknie, do którego dążymy przez ciągłe wznoszenie w górę naszych pragnień, dystansując się jednocześnie od przywiązań ziemskich. Wzorem takiego życia, na który powołał się homileta była św.  Franciszka Rzymianka, czy też św. Matka Teresa z Kalkuty. Do biuletynu dołączono wiersz czeskiego poety Vladimira Holana (1905-1980) o zmartwychwstaniu. W ten sposób księża wyrazili swoje świąteczne życzenia. 

 

30 marca 2018 

W jednym z hospicjów w Katy odbyło się pierwsze namaszczenie chorego olejem poświęconym w Wielki Wtorek. 

 

Księża udali się pod klinikę aborcyjną przy Gulf, gdzie odmówili modlitwę różańcową o zaprzestanie aborcji. Potem nawiedzili konkatedrę Sacred Heart. 

 

Wieczornej Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Michał Głowacki. 

 

29 marca 2018 

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się od wręczenia krzyży nowym ministrantom. W homilii podkreślono praktyczny aspekt Eucharystii, na co zwrócił uwagę Jezus myjąc uczniom nogi. W obrzędzie mandatum wzięli udział chłopcy przygotowujący się do Pierwszej Komunii św.

 

27 marca 2018  

W podziękowaniu za wytrwałą służbę w sakramencie pojednania, na plebanię został zaproszony ks. Jan Kubisa, który został podjęty południowym posiłkiem. 

 

Po południu księżą udali się do konkatedry Sacred Heart, gdzie wzięli udział we Mszy św. Krzyżma, podczas której dokonuje się poświęcenia oleju chorych i oleju katechumenów, oraz konsekracji oleju krzyżma. 

 

25 marca 2018  

Niedziela Palmowa zgromadziła sporą liczbę ludzi. Procesja odbyła się w kościele i uczestniczyły w niej dzieci ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika. Przed błogosławieństwem odmówiliśmy modlitwę w intencji ludzi młodych. Zapraszając do niej ks. proboszcz powiedział, że wcale nierzadko już młodzi ludzie przeżywają poważne trudności.  

 

24 marca 2018  

Ks. proboszcz wraz z naszym gościem z Polski odmówił modlitwę różańcową przed kliniką aborcyjną przy Gulf, gdzie w ostatnim dniu akcji 40 days for Life modlitewne czuwanie odbywała młodzież archidiecezji Galveston-Houston. polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1673-Modlitwa_trwa.html

 

Po mrozach, jakie w styczniu nawiedziły Houston, dziś wycięto palmy rosnące w pobliżu kościoła. Straciliśmy ważny element naszego krajobrazu... Szkoda. polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1672-Palmy_wyciete.html 

 

W drugim dniu rekolekcji, na początku Mszy odbyła się procesja z figurką Santa Maria la Antigua, która będzie towarzyszyła obchodom Niedzieli Palmowej, budując duchowy most między naszą wspólnotą a Panamą.

 

23 marca 2018  

Od godz. 6:00 PM dwóch księży słuchało spowiedzi. O godz. 7:00 PM śpiewem hymnu do Ducha Świętego rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne. Najpierw rozważaliśmy Mękę naszego Pana na Drodze Krzyżowej, a po niej odbyły się Gorzkie Żale z nauką rekolekcyjną. 

 

22 marca 2018  

W drodze powrotnej z Chicago, ks. proboszcz odebrał na lotnisku im. George’a Busha ks. Michała Głowackiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przyjechał do nas na rekolekcje i na Święta Wielkanocne. 

 

21 marca 2018 

Ks. proboszcz pomagał w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania w kościele St. Albert the Great w Burbank, IL, gdzie obyły się dwie sesje słuchania spowiedzi: od 11:00 AM do 1:00 PM i od 6:00 PM do 9:00 PM. 

 

17 marca 2018 

Grupa parafian zorganizowała dziś wiosenne porządki na terenie naszego kampusa. Dziękujemy! Tutaj galeria: polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1666-Wiosenne_porzadki.html

 

Przy wejściu do kościoła, tuż przed chrzcielnicą pojawiła się figurka Santa Maria la Antigua, Patronki Panamy, która „rozpoczęła pielgrzymkę” do naszego ołtarza. W przyszłą niedzielę, Niedzielę Palmową, gdy Kościół będzie obchodził diecezjalne dni młodzieży, figurka ta stanie w samym centrum naszej niedzielnej liturgii tworząc duchowy most z Panamą, gdzie w przyszłym roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Tutaj jej zdjęcie: polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1667-Santa_Maria_la_Antigua.html

 

Zlikwidowany został ostatni bastion nieekologicznego oświetlenia. Tony Wolski wstawił nowe żarówki LED w lampach na kościele, które używamy podczas wieczornych liturgii, w  tym podczas procesji rezurekcyjnej. Dziękujemy! Tutaj galeria fotografii: polishchurchhouston.com//galerie_fotografii/1668-Nowe_oswietlenie.html

 

16 marca 2018  

Podczas dzisiejszej Drogi Krzyżowej „oddaliśmy głos” św. Papieżowi Janowi Pawłowi II. Czytane były rozważania, które Papież z Polski napisał na Drogę Krzyżową w Koloseum w roku 1984, czyli w Roku Odkupienia. Zachęcając zgromadzonych do przedstawienia Bogu osobistej intencji, ks. proboszcz wspomniał o swoim bracie, który dokładnie w tym czasie brał udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Miał do pokonania 42 kilometry, czyli ponad 26 mil, w samotności, ciemności i mrozie, gdyż Polskę znowu nawiedziła sroga zima. Rozważania czytał Rafał Zieliński. 

 

13 marca 2018  

Ks. proboszcz wziął udział w nabożeństwie pokutnym i indywidualnej spowiedzi w  kościele Christ the Reedemer. Kilkunastu księży spowiadało przez 2 godziny. 

 

11 marca 2018

Po Mszy św. i Gorzkich Żalach w sali parafialnej został zaprezentowany film „Niebo istnieje naprawdę”.  

 

9 marca 2018 

Kolejna Droga Krzyżowa była poświęcona tematowi miłości Boga i bliźniego. Najpierw przeczytaliśmy przewidzianą na dzisiaj Ewangelię o najważniejszym przykazaniu (Mk 12, 28-34), a potem w jej świetle rozważaliśmy poszczególne stacje męki Chrystusa, szukając inspiracji do tego, jak możemy to przekazanie wypełnić w naszym życiu. 

 

8 marca 2018  

Dwunastu księży wzięło udział w kolejnym spotkaniu dekanalnym, które odbyło się w  kościele Christ the Redeemer.  Dyskusja dotyczyła licznych kontrowersji, które wywołała adhortacja apostolska Amoris Laetitia. 

 

3 marca 2018 

Na wieczornej Mszy św. gościliśmy 30 uczestników podróży szkoleniowej po Teksasie organizowanej po raz czwarty przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oraz Texas T&A University. 


2 marca 2018 

Nazajutrz po Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, nasza wspólnota uczciła ich pamięć. Najpierw zebraliśmy się przy Memorial Wall, gdzie znajduje się kilka tabliczek Żołnierzy Wyklętych i zaśpiewaliśmy hymn państwowy. Potem, zgodnie ze słowami: „spraw, bym wybaczył moim wrogom każdą winę” z wiersza Barbary Konarskiej „Swoich żołnierzy wywołujesz dziś Polsko”, zaśpiewaliśmy litanię do Bożego Serca, ofiarując ją w intencji oprawców. Podążając za wielkim krzyżem procesja wyruszyła przez parking kościelny do kościoła, gdzie odbyła się Droga Krzyżowa. Podczas tego nabożeństwa już trzeci raz czytaliśmy fragmenty grypsów, czyli więziennych listów pułkownika Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” do syna i żony. Na zakończenie zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu „Boże coś Polskę”.  Tutaj galeria fotografii: polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1653-Czesc_i_chwala_Bohaterom.html Tutaj wiersz: www.youtube.com/watch

 

28 lutego 2018  

Ks. proboszcz wziął udział w nabożeństwie pokutnym i w sprawowaniu sakramentu pokuty w  St. John XXIII College Preparatory.  

 

Ostatni dzień lutego był też ostatnim dniem obecności figurki Matki Boskiej z Lourdes w prezbiterium kościoła. Figurka przypominała nam o 160. rocznicy objawień w Lourdes oraz skutecznie zachęcała do  modlitwy za chorych. 

 

24 lutego 2018  

W 65. rocznicę śmierci Generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”, uczciliśmy jego pamięć. Po Mszy św. przeszliśmy do Memorial Wall, gdzie znajduje się tabliczka upamiętniająca Generała. Miejsce to zostało udekorowane biało-czerwonymi różami i świecami  pamięci. Na początku zaśpiewaliśmy hymn państwowy, a potem psalm 130. ofiarując go za Generała i Mateusza Patera. Galeria zdjęć: polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1649-Pamiec_o_Generale_Nilu.html

 

23 lutego 2018  

Na prośbę papieża ten dzień był poświęcony modlitwie o pokój na świecie, a zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie Południowym i Syrii. Włączyliśmy się w tę modlitwę podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Rozpoczęliśmy to nabożeństwo od pieśni „Pokój zostawiam wam” (tutaj śpiewa ją Jan Paweł II: www.youtube.com/watch). Po wstępie do rozważań Męki Pana odmówiliśmy modlitwę o pokój św. Franciszka z Asyżu. Medytacje kolejnych stacji były poświecone tematyce pokoju i naszej odpowiedzialności z to dzieło. Dzieci uczestniczące w modlitwie niosły Krzyż Chrystusa, który używamy podczas nabożeństwa w Wielki Piątek. Rozeszliśmy się z głębokim przekonaniem, że „pokój nosi imię Jezusa  Chrystusa” (św. Papież Jan Paweł II). 

 

18 lutego 2018 

W biuletynie parafialnym ukazała się informacja o rocznym urlopie (leave of absence), jakiego  Daniel kardynał DiNardo udzielił diakonowi Antoniemu Rudnickiemu. W tym czasie diakon nie może wypełniać żadnych posług (do 8 lutego 2019). 

 

16 lutego 2018  

Rozpoczęliśmy nabożeństwa wielkopostne. Tradycyjnie w piątki po porannej Mszy św. jest Droga Krzyżowa po angielsku, a  wieczorem o 7:00 PM Droga Krzyżowa po polsku. Pierwsze to nabożeństwo nawiązywało do stwierdzenia Papieża Benedykta XVI, że Kościół ma być „domem Słowa” (por. Verbum Domini, nr 52) i złożone było z różnych fragmentów ze Starego i Nowego Testamentu, opisujących mękę Zbawiciela. 

 

14 lutego 2018 

Kolejny Wielki Post. Podczas nabożeństw po angielsku akcentowano sprawę postanowień wielkopostnych, aby jak najowocniej przejść przez ten święty czas. Na Mszy po  polsku mówiliśmy o kolejnej zachęcie Jezusa do budowania kościoła domowego, czyli do przeniesienia spraw związanych z religią do rodzinnej, domowej „izdebki” (por. Mt 6, 6). Ksiądz proboszcz wziął udział we Mszy połączonej z posypaniem głów popiołem w katedrze Our Lady of Walsingham, gdzie przywitał się z biskupem Steven’em Lopese’em oraz proboszczem ks. Charles’em Hough’em IV. 

 

13 lutego 2018

 Ks. proboszcz wziął udział w pięciogodzinnym seminarium na temat zagrożeń płynących z pornografii, które prowadził ks. Sean Kilcawley z diecezji Lincoln, Nebraska. Ks. Kilcawley jest absolwentem prestiżowej szkoły wojskowej w West Point (rok ukończenia 1996). Po 3 latach  służby wstąpił do seminarium duchownego w Seward, Nebraska. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 2005. Potem swoją edukację uzupełnił w Instytucie Małżeństwa i Rodziny Jana Pawła II w  Rzymie, który ukończył z oceną summa cum laude. Obecnie jest dyrektorem Biura Rodziny diecezji Lincoln oraz dyrektorem programu Integrity Restored. 

 

11 lutego 2018  

W 160. rocznicę objawień w Lourdes, dzisiejsza Msza św. została odprawiona ze wspomnienia Matki Boskiej w Lourdes. Po kazaniu poświęconemu symbolice oleju chorych, około 30 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych. 

 

10 lutego 2018  

Komitet Rodzicielski szkoły im.  Mikołaja Kopernika zorganizował bal karnawałowy, na którym obowiązywał styl i muzyka lat 80.  

 

6 lutego 2018 

Ks. Lesław Prebendowski wraz z ks. proboszczem odlecieli do Fort Lauderdale na Florydzie, gdzie odbywają się dni duszpasterskie Towarzystwa Chrystusowego. Tym razem poświęcone były teologii moralnej i prowadził je ks. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL. 

 

4 lutego 2018  

Oto jest dzień, który dał nam Pan... Tym śpiewem rozpoczęła się Msza św. podczas której aż pięciu chłopców, a mianowicie: Lucas Demkiewicz, Michael Demkiewcz, Anthony Kline, Kevin Reichert oraz Radek Zieliński, zostało przyjętych do posługi ministranta. Na początku Mszy podkreślono, że podstawą każdej radości chrześcijańskiej jest sakrament chrztu, który włączył nas do Mistycznego Ciała Chrystusa, stąd też wszyscy przyjęli z wdzięcznością pokropienie wodą święconą. Prośbę o dopuszczenie chłopców do posługi,  przedstawił Damian Reichert, ojciec Kevina. Potem chłopcy sami odpowiedzieli na pytania Kościoła, wyrażając pragnienie służby przy ołtarzu Chrystusa. Po odmówieniu napisanej specjalnie na tę okoliczność modlitwy, na chłopców nałożono komże, po czym podjęli posługę jako ministranci. Po Mszy św. odbyło się rodzinne spotkanie rodzin wszystkich ministrantów. 

 

Wieczorem w domu Kamili i Michała Pisarskich odbyła się ostatnia kolęda. Wziął w niej udział również ks. Lesław Prebendowski, który odwiedził Houston w drodze na study days chrystusowców na Florydzie. Gospodarze musieli czekać dość długo na kolędę, gdyż z powodu obfitych opadów śniegu w Chicago, samolot był opóźniony o godzinę. Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny została odprawiona 2 lutego.

 

3 lutego 2018  

Z okazji wspomnienia św. Błażeja,  dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. zostały zaproszone na Mszę św. połączoną z błogosławieństwem gardła. Na jej początku została im wyjaśniona symbolika stroju liturgicznego kapłana. 

 

2 lutego 2018  

W Święto Ofiarowania Pańskiego Msza rozpoczęła się od poświęcenia świec i procesji ze światłami, przy śpiewie hymnu Symeona „światło na oświecenie pogan”. Przy ołtarzu służyli kandydaci na ministrantów, po raz ostatni bez strojów liturgicznych. Tego dnia wszyscy chłopcy przystąpili  do sakramentu pokuty. Po Mszy św. na plebanii odbyła się kolęda, na którą zaproszono kandydatów, ich rodziców i rodzeństwo. Dom pękał w szwach...

 

1 lutego 2018  

Dla podkreślenia 160. rocznicy objawień w Lourdes, na ołtarzu została wystawiona figura Matki Boskiej z Lourdes. Będzie tam do końca lutego.

 

Papież  senior Benedykt XVI za pośrednictwem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej podziękował nam za życzenia świąteczne. Dziś wpłynęło pismo ze słowami wdzięczności podpisane przez ks. Paolo Borgi’ę.

 

W związku z niesłychanym atakiem Izraela na Polskę po tym, jak polski parlament zmienił  ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, na stronie internetowej parafii umieszczono specjalne oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśniające determinację Polski w obronie prawdy.

 

30 stycznia 2018 

Wczesnym popołudniem siostra Teresa Wicińska odleciała do Chicago, gdzie ma wygłosić kolejne apele misyjne. Na lotnisku im. George’a Busha pożegnał ją ks. proboszcz.

 

29 stycznia 2018  

Ks. proboszcz wraz z siostrą Teresą Wicińską odmówili modlitwę różańcową przed kliniką aborcyjną przy Gulf.

 

27-28 stycznia 2018  

Siostra Teresa Wicińska wygłosiła apel misyjny. Siostra od 12 lat posługuje w Boliwii, jednym z  najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej. Ostatnio odpowiada za prowadzenie domu im. św.  Jana Pawła II w Cochabomba, w którym opiekę otrzymują kobiety ciężarne. Podczas apelu misyjnego zbieraliśmy środki na prowadzenie tego domu. Ogółem zebraliśmy $2,635.00.

 

27 stycznia 2018  

Wcześnie rano ks. proboszcz wziął udział w sprawowaniu sakramentu pojednania dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. w kościele St. Edith Stein w Katy, TX.

 

26 stycznia 2018  

Do naszej wspólnoty przybyła siostra Teresa Wicińska, albertynka z Boliwii, która w najbliższych dniach wygłosi apel misyjny.

 

25 stycznia 2018  

Z tygodniowym opóźnieniem odbyło się spotkanie nowej kampanii Diocesan Services Fund. Spotkanie otworzył Michael Schillaci, dyrektor departamentu rozwoju, następnie głos zabrał Daniel kardynał DiNardo. W tym roku zaplanowano zebranie $14,0808,150, z czego na naszą parafię przypada $19,360.00. W filmie wyjaśniającym znaczenie DSF uwypuklono m. in.  pracę duszpasterstwa ludzi morza i w tej części filmu wystąpił znany nam ks. Jan Kubisa.

 

22 stycznia 2018 

Jak zwykle w tym ponurym dniu, w którym wspomina się rocznicę wprowadzenia aborcji  Stanach Zjednoczonych, Msza św. została odprawiona w kolorze fioletow


Dodano: 2018-01-11 | aktualizowano: 2018-05-09 23:13:12 | odsłon: 1056

wm

Projekt Krzysztof Adamski KOMPANIA TWCZA - Projektowanie stron internetowych