Kronika 2020
22 września 2020
Depresja tropikalna Beta, która utrudnia życie mieszkańcom Houston, nie przeszkodziła w przyjeździe do naszej parafii ks. Macieja Koczaja, chrystusowca, doktoranta University of Saint Mary of the Lake w Mundelain, IL, który przez kilka dni będzie zastępował proboszcza, który już jutro wyrusza w długą, bo trwającą 4 dni, podróż do Toronto.
19 września 2020
Wieczorem kościół był wypełniony przede wszystkim przez dzieci i ich rodziców, którzy zorganizowali pożegnanie proboszcza. Było wiele wzruszających momentów i słów.
17 września 2020
Osoby uczestniczące we Mszy św. w tygodniu zaprosiły dzisiaj na pożegnalne śniadanie w związku z zakończeniem misji proboszcza.
13 września 2020
Parafianie zorganizowali dziś pożegnalny piknik odchodzącego proboszcza.
Wspólnota amerykańska zaktualizowała kalendarz lektorów i od dzisiaj powróciliśmy do normalnych dyżurów. To wielka pomoc w prawidłowym prowadzeniu niedzielnej liturgii.
12 września 2020
Robimy pierwsze kroki w przywróceniu katechezy. Dziś odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Rozpoczęliśmy także zapisy na przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania w roku 2022.
11 września 2020
Pytanie Jezusa o to „czy niewidomy może prowadzić niewidomego” (por. Łk 6, 39) dało impuls do okolicznościowego kazania w 19. rocznicę ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Ślepa nienawiść doprowadziła do śmierci kilku tysięcy ludzi i niewyobrażalnego cierpienia. Dzisiaj podobnie ślepa nienawiść do własnego kraju prowadzi do ruiny wielkich miast amerykańskich. Po Komunii św. zaśpiewaliśmy Suplikacje, prosząc Boga o pomoc w pokonaniu ślepego zła.
6 września 2020
Po 6 miesiącach przerwy powróciła do nas grupa katolików Tamilów. Wieczorem została odprawiona Msza św. oraz nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.
5-6 września 2020
Prowadzone były zapisy na bierzmowanie zaplanowane na rok 2022.
4 września 2020
Po pierwszo piątkowej adoracji Najświętszego Sakramentu i litanii do Bożego Serca, wieczorna Msza św. po polsku została odprawiona z formularza o błogosławionej Marii Stelli i towarzyszkach, nazaretankach, które w 1943 roku oddały swoje życie by ratować 120 uwięzionych przez gestapo ludzi. Akurat tego dnia była odprawiona Msza św. w 30 lecie małżeństwa Dariusza i Małgorzaty Walczaków. Ofiara nazaretanek z Nowogródka pokazuje jak ważna dla Kościoła jest obrona małżeństwa i rodziny. Na zakończenie homilii odczytano wszystkie imiona i nazwiska męczennic z Nowogródka, prosząc by były orędowniczkami obecnych w kościele małżeństw.
3 września 2020
Powracają kolejne elementy naszego stałego programu. Po 6 miesiącach przerwy odbyła się dzisiaj Godzina Święta.
30 sierpnia 2020
Mieszkający w Polsce franciszkanin, przyjaciel naszej parafii br. Marcin Buntow, zachorował na koronowirusa 19. Poranna Msza św. została ofiarowana w jego intencji.
27 sierpnia 2020
Część wiernych uczestniczących w porannej Mszy św. przyjęła komunię św. z kościoła w Luizjanie. Niestety wiadomości z rejonu, w którym posługuje nasz Gość, ks. Łukasz Krzanowski, są tragiczne. Ocenia się, że był to najsilniejszy huragan od ponad 120 lat!
26 sierpnia 2020
Dla podkreślenia uroczystego charakteru dzisiejszego dnia, przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej zapalono kadzidło oraz użyto formularza Mszy o Matce Najświętszej.
Po południu do naszej parafii przybył ks. Łukasz Krzanowski, saletyn, pracujący w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Sulphur, Luizjana, gdzie ogłoszono obowiązkową ewakuację w związku ze zbliżającym się huraganem Laura. Ks. Łukasz przywiózł do Houston cyborium z Najświętszym Sakramentem, żeby uchronić Eucharystię od zniszczenia.
23 sierpnia 2020
Na trzy dni przed uroczystością Matki Boskiej Częstochowskiej, nasza wspólnota obchodziła swoje patronalne święto. Uroczysta Msza św. była sprawowana z formularza z 26 sierpnia. W homilii zadano pytania: co w nas zostaje ze słuchania nauki o Jezusie. Na ile jesteśmy nią przesiąknięci? Kim jest dla nas Jezus Chrystus? Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej, podczas której śpiewaliśmy litanię loretańską. Modlitwę tę ofiarowaliśmy w intencji Teksasu, który jest zagrożony poważnym huraganem Laura.
15-16 sierpnia 2020
W Polsce, w niedzielę 16 sierpnia obchodzony był dzień solidarności z Bejrutem. Nasza wspólnota przez dwa dni zbierała datki dla mieszkańców Bejrutu. Tym razem uzbieraliśmy $1,700.00, które zostały przekazane do maronickiej parafii w Bejrucie.
W tych dniach także odczytywaliśmy apel Białorusinów mieszkających w Stanach Zjednoczonych, którzy proszą o wsparcie dla potężnych protestów, które wybuchły po wyborach na prezydenta tego kraju.
15 sierpnia 2020
W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie jest Holy Day of Obligation, jednak, żeby umożliwić wiernym uczestnictwo we Mszy św. o godz./ 10:00 AM została odprawiona dodatkowa Msza św. po angielsku a wieczorem, o godz. 6:00 PM, Msza św. po polsku. Na tej drugiej zostały oczywiście poświęcone naręcza kwiatów.
8-9 sierpnia 2020
Podczas week-endu zbieraliśmy pieniądze na pomoc dla Libanu. Przelew w wysokości $500.00 został przekazany do maronickiego księdza Dany’ego Takla, z Bejrutu, który przekazał te środki dziesięciu rodzinom.
7 sierpnia 2020
Obok ołtarza wystawiono obraz św. Szarbela, jednego z najbardziej znanych świętych libańskich, a Msza św. została ofiarowana w intencji Libanu, gdzie w wyniku wybuchu sprzed kilku dni, zabitych zostało około 140 osób, kilka tysięcy jest rannych a 300 tysięcy straciło dach nad głową. Przygotowano także miejsca na składanie ofiar, które zostaną przekazane do Libanu.
6 sierpnia 2020
Już po raz drugi, w Święto Przemienienia Pańskiego, odbyło się zaprzysiężenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Wspomnieliśmy o tym podczas porannej Mszy, modląc się serdecznie o powodzenie drugiej kadencji a przede wszystkim o bezpieczeństwo dla Prezydenta.
4 sierpnia 2020
W stolicy Libanu, Bejrucie, doszło do potężnej eksplozji od lat przechowywanych niebezpiecznych ładunków, która w poważny sposób uszkodziła dużą część miasta. Rozmiary tej tragedii są wstrząsające! Niektórzy nawet mówią o „nowej Hiroszimie”. Nasza parafia niezwłocznie przekazała $300.00 na pomoc dla poszkodowanych.
2 sierpnia 2020
W drugiej części dzisiejszej homilii znalazło się wyjaśnienie na temat odpustu zupełnego oraz odpustu Porcjunkuli, który dziś można uzyskać za nawiedzenie kościoła parafialnego. Ks. proboszcz gorąco zachęcał wszystkich do skorzystania z tej łaski. Po Mszy św. parafianie zaprosili ks. proboszcza na niewielki piknik z okazji jego urodzin.
1 sierpnia 2020
Powstańcy Warszawscy znaleźli się w centrum naszej modlitwy, dokładnie w 76. rocznicę wybuchu Powstania. Okolicznościowe kazanie było poświęcone figurze Chrystusa Sursum Corda, sprzed kościoła Świętego Krzyża na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, który został wulgarnie zbezczeszczony przez lewackich aktywistów w nocy 28/29 lipca. Kaznodzieja przypomniał słowa Jana Pawła II z 2 czerwca 1979: „Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi, na walkę, w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu”. Wspominając reakcję ludzi uczestniczących w tej Mszy, którzy przerwali Papieżowi homilię i przez blisko 15 minut śpiewali hymn „My chcemy Boga” oraz „Chrystus wodzem, Chrystus Królem”, my także po kazaniu, w duchu zadośćuczynienia za ten bolesny akt, zaśpiewaliśmy „My chcemy Boga”.
25-26 lipca 2020
Po każdej Mszy św. odmawialiśmy modlitwę błogosławieństwa pojazdów, po czym ks. proboszcz przechodził przez parking i kropił każdy samochód wodą święconą. Oby św. Krzysztof wyprosił bezpieczeństwo wszystkich naszych podróży: tych wielkich, wakacyjnych jak i codziennych, do pracy, szkoły, kościoła…
25 lipca 2020
Teksas jest atakowany pierwszym huraganem w tym sezonie, który nosi imię Hannah. Jednak nie zaszkodziło to w żaden sposób frekwencji na wieczornej Mszy św., która była sprawowana w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy. Z tej okazji na zakończenie Mszy św. zaśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum laudamus. Ciągle też śpiewamy błagalne Suplikacje, aby Pan pozwolił nam pokonać pandemię chińskiego wirusa, który od stycznia dokucza całemu światu. Po Mszy jej uczestnicy zostali zaproszeni na toast w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy.
17 lipca 2020
Wszechmogący Boże, od Ciebie zależy wszelka ludzka władza, wspieraj swojego sługę Andrzeja Dudę, którego postawiłeś na czele naszego kraju… Słowa kolekty z Mszy za Głowę Państwa, zabrzmiały na początku dzisiejszej Mszy św., o którą poprosiła grupa parafian. Dziękowaliśmy na niej za wybór Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Kolejna Msza i Te Deum w jego intencji są zaplanowane na 25 lipca.
15-16 lipca 2020
Dwa dni odpoczynku ks. proboszcza. Odwołane zostały Msze św. i spowiedź.
11-12 lipca 2020
Zmagając się ze skutkami wciąż trwającej pandemii, dziś myśleliśmy przede wszystkim o ludziach ubogich. Zebrana dziś druga składka była przeznaczona na Towarzystwo św. Wincentego à Paolo. Wciąż także po komunii św. śpiewamy Suplikacje.
10 lipca 2020
W przededniu drugiej tury wyborów prezydenckich w Polsce, raz jeszcze zebraliśmy się na specjalnej Mszy św. w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Polski.
1 lipca 2020
Ze szczególną atencją obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Junipero Serry (1713-1784), apostoła Kalifornii. Podczas trwających od kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych protestów różnych grup marksistowskich, dokonano zbezczeszczenia a nawet zniszczenia jego pomników.
27-28 czerwca 2020
Dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Teksasie bardzo się pogorszyły, dlatego podczas dzisiejszych Mszy św. powróciliśmy do śpiewu Suplikacji po komunii św.
26 czerwca 2020
Na prośbę grupy parafian, wieczorem została odprawiona Msza św. w intencji dobrego wyniku wybór Prezydenckich w Polsce. Naszą modlitwę zakończyliśmy hymnem Boże coś Polskę. Zawartą w niej prośbę o błogosławieństwo dla Ojczyzny, rozumieliśmy jako błaganie o oddalenie wizji wyboru któregoś z kandydatów, którzy domagają się promocji w Polsce tego, co Bóg nazywa obrzydliwością (zob. Kpł 18, 22).
21 czerwca 2020
Ojcowie znaleźli się w samym centrum naszej dzisiejszej modlitwy. W ich intencji zostały odprawione dwie Msze św. Podczas Mszy św. o godz. 11:00 AM odczytaliśmy imiona i nazwiska zmarłych ojców, których polecili nam parafianie. Następnie odczytaliśmy imiona ojców żyjących, prosząc Boga Ojca, aby dawał im ciągle nową inspirację do tego, by jak najlepiej wypełnić ich powołanie.
19 czerwca 2020
Poranna Msza św. została odprawiona w intencji księży. W ten sposób włączyliśmy się w modlitwę o uświęcenie kapłanów.
14 czerwca 2020
Kościół w Stanach Zjednoczonych uklęknął dziś przed Najświętszym Sakramentem. Dzisiejsza niedziela to Boże Ciało. W Ewangelii słyszeliśmy o porażce Jezusowej katechezy na temat Eucharystii. Jezus został opuszczony przez wszystkich słuchaczy, z wyjątkiem Apostołów (por. J 6, 66). Dziś w taki sam sposób reaguje wielu katolików. Eucharystia nie ma dla nich już żadnego znaczenia, choć przecież Kościół żyje dzięki Eucharystii (Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia). Procesji dzisiejszej uroczystości przewodniczył ks. Wojciech Adamczyk, sercanin, proboszcz parafii Our Lady of Guadelupe w Houston. Zgodnie z sugestią niektórych biskupów polskich, nie budowaliśmy czterech ołtarzy, a trasa procesji została wydłużona. Zmiana ta doprowadziła do bardzo pozytywnego efektu. Uczestnicy procesji byli skoncentrowani na modlitwie i śpiewie uwielbienia dla Najświętszego Sakramentu. Nasz gość wyspowiadał także kilkunastu parafian. Dzisiejsza Msza św. była transmitowana do sali parafialnej, gdzie zebrały się 22 osoby. Łącznie w procesji uczestniczyło około 100 osób.
13 czerwca 2020
Na zakończenie Mszy św. zaśpiewaliśmy litanię do Bożego Serca, ofiarując tę modlitwę w intencji Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydenta Donalda Trumpa. Dziś bowiem minęła pierwsza rocznica wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Houston, jutro natomiast, Prezydent Donald Trump będzie obchodził 74. urodziny.
10 czerwca 2020
Z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich, ks. proboszcz zaprosił na lunch polskich księży z Houston, ks. Ryszarda Kulmę i ks. Jana Kubisę.
2 czerwca 2020
Dzisiaj mija 41. rocznica pierwszej wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce. Ten właśnie dzień wybrał Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump na odwiedziny Narodowego Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie, gdzie przybył ze swoją małżonką, Melanią. Wizytę Prezydenta Trumpa w Sanktuarium św. Jana Pawła II nieoczekiwanie potępił arcybiskup Waszyngtonu, Wilton D. Gregory. Portal LifeSiteNews.com wystąpił z petycją do arcybiskupa, żeby przeprosił za swoje słowa Prezydenta Donalda Trumpa oraz Rycerzy Kolumba, którzy zarządzają narodowym sanktuarium.
31 maja 2020
Na samym początku dzisiejszej Mszy uroczystości Zesłania Ducha Świętego, odbył się obrzęd poświęcenia wody i pokropienia wiernych. Skorzystaliśmy z tekstu używanego podczas wigilii paschalnej, która w tym roku – z powodu pandemii – została pozbawiona tego elementu. Po Mszy św. miała miejsce skromna ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu dla dzieci, zorganizowanego przez naszą parafię oraz Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston, z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Konkurs obejmował dwie dziedziny: poezja i obraz. Organizatorzy otrzymali 15 wierszy i 30 obrazów. Jury w składzie: prof. Ewa Thompson, Carmen Sanchez Romero, Benjamin George, Craig Howard, Robert Rusiecki oraz ks. dr Waldemar Matusiak, nagrodzili następujących uczestników: w dziedzinie poezja: Gabriella Bartczak, Anastasia Dementyev, Rosemary Neslony. W dziedzinie obraz: Patricio Aquirre, Marius Malabanan, Presley Rudd. Gratulujemy!
30 maja 2020
Wieczorem rozpoczęła się wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Miała ona bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęła się od lektury 4 czytań ze Starego Testamentu, śpiewu psalmów i modlitwy. Podczas tej części czuwania kapłan z dwuosobową asystą siedział twarzą do ołtarza. Po czwartym czytaniu zabrzmiał hymn Chwała na wysokości Bogu, a w kościele zapaliliśmy wszystkie światła. Wtedy też nastąpiło czytanie z Nowego Testamentu i Ewangelia. Ponieważ w odczytanym dziś fragmencie Jezus zapowiedział Ducha Świętego, jako żywą wodę, homilia dotyczyła wody, jako symbolu Ducha Świętego.
29 maja 2020
Na ostatnim nabożeństwie majowym zgromadziło się więcej niż zwykle ludzi. Dzisiejsza wieczorna modlitwa była bowiem nieoficjalnym zakończeniem najtrudniejszego w historii roku szkolnego 2019-2020. Od marca dzieci nie uczęszczają na zajęcia do szkoły, tylko odbywają tzw. zajęcia zdalne. Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za ich wytrwałość, a dzieciom za odnalezienie się w zupełnie nowej sytuacji. Oby nowy rok przyniósł jakieś pozytywne zmiany!
25 maja 2020
Wspominamy dzisiaj 72. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948). Zginął od strzału w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej 37. Dla upamiętnienia jego osoby zapalono znicz w The Houston Polonia Memorial.
24 maja 2020
W roku 2007 Papież Benedykt XVI ustanowił ten dzień dniem modlitwy Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach. Na każdej Mszy odmówiliśmy napisaną przez niego modlitwę a na stronie internetowej udostępniliśmy szereg informacji na temat tragicznej sytuacji katolików w Chinach, którą pogłębiło podpisanie przez Watykan tajnego porozumienia z komunistami chińskimi, 22 września 2018.
18 maja 2020
Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru dzisiejszej Mszy św. w setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, na jej początku zaśpiewaliśmy hymn Chwała na wysokości Bogu. Natomiast na zakończenie David Ginebra każdego obdarował meksykańskimi ciastkami urodzinowymi!
16-17 maja 2020
Wszystkie Msze św. osiągnęły maksymalną liczbę uczestników!
17 maja 2020
W trzecim dniu refleksji poświęconej Janowi Pawłowi II, na zakończenie Mszy przeszliśmy pod jego pomnik, śpiewając litanię loretańską. W modlitwie powszechnej pamiętaliśmy o Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej, Panu Andrzeju Dudzie, który wczoraj obchodził 48. urodziny, oraz o nowonarodzonej Aleksandrze Jaki, córce jednego z najodważniejszych polskich polityków, Patryka Jakiego.
15 maja 2020
Rozpoczęliśmy trzydniowe przygotowanie do 100. rocznicy urodzin św. Papieża Jana Pawła II. Prowadzenie okolicznościowych rozważań ułatwił Papież Benedykt XVI, który z tej okazji napisał specjalny list, ogłoszony dziś w domu arcybiskupów krakowskich.
14 maja 2020
Nie odbyło się planowane na dzisiaj spotkanie dekanalne. Zamiast niego dziekan ks. Sean Horrigan przesłał „garść” informacji na temat funkcjonowania jego parafii Christ the Redeemer.
9-10 maja 2020
Pierwsze liturgie niedzielne po „otwarciu” kościołów. Na każdej Mszy może uczestniczyć 65 osób. Specjalne zasady uczestnictwa należało zastosować w odniesieniu do Mszy w niedzielę, o godz. 11:00 AM, która zwykle gromadziła około 150 osób. Mogą w niej uczestniczyć rodziny, które zapisały się na listę uczestników i otrzymały potwierdzenie.
Dziś także obchodziliśmy Dzień Matki. Dwie Msze tego dnia zostały odprawione w intencji Matek. Imiona wszystkich polecanych, zarówno żywych jak i zmarłych odczytaliśmy na Mszy o godz. 11:00 AM.
9 maja 2020
Księża z Opus Dei powrócili do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w soboty. Ich dyżur w konfesjonale zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
4 maja 2020
Z uczuciem wielkiego szczęścia, po 48 dniach przerwy powróciliśmy po sprawowania codziennych Mszy św. Dla podkreślenia naszej radości przed Mszą św. zasypano kadzielnicę stojącą przed ołtarzem. Na zakończenie zaś zaśpiewaliśmy hymn Te Deum laudamus. We Mszy św. uczestniczyło 29 osób. W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki!
3 maja 2020
Transmitowana za pośrednictwem internetu Msza św. o godz. 11:00 AM została odprawiona w intencji Polski. Szczegółowe intencje zawarte były w modlitwie powszechnej, w której modliliśmy się za wspólnoty Kościoła w Polsce, za nawrócenie antypolskiej opozycji, za Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudę, za Polaków żyjących na emigracji oraz za zmarłego w Polsce mecenasa Stefana Hamburę. Dziś także zakończyła się działalność „Kościoła podziemnego”.
2 maja 2020
Z okazji obchodzonego dziś w Polsce Dnia Flagi, przy obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej umieszczono gablotkę, w której znajduje się flaga Rzeczpospolitej Polskiej, ofiarowana naszej parafii przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudę, podczas jego wizyty w Houston, 13 czerwca 2019.
29 kwietnia 2020
Wszystkie parafie archidiecezji otrzymały pismo kardynała Daniela DiNardo, w którym informuje, że począwszy od dnia 1 maja parafie mogą rozpocząć proces otwierania kościołów dla najbardziej podstawowej działalności, czyli do sprawowania codziennej Eucharystii. Ks. proboszcz podjął decyzję, że w naszej parafii ten proces rozpocznie się w poniedziałek, 4 maja.
28 kwietnia 2020
Dziekan północno-zachodniego dekanatu ks. Sean Horrigon poinformował nas, że kardynał Daniel DiNardo podjął decyzję o powolnym otwieraniu kościołów archidiecezji dla sprawowania Mszy św. jednak w ograniczonym wymiarze. W najbliższym czasie można spodziewać się wydania odpowiedniego dokumentu z biura kardynała.
24 kwietnia 2020
Dzisiejsza Msza św. została ofiarowana w intencji Xavier’a Dor’a, francuskiego obrońcy życia. Xavier Dor (30.01.1929-4.04.2020) był embriologiem specjalizującym się w chorobach serca. Założył organizację SOS tout-petitis, która aktywnie występowała w obronie nienarodzonych. Sam Dor dziesiątki razy brał udział w protestach przeciwko aborcji. W roku 2014 Sąd Apelacyjny w Paryżu skazał go na karę 10.000€. Zmarł w wyniku zakażenia wirusem COVID-19. RIP.
19 kwietnia 2020
Dzięki uprzejmości Rafała Zielińskiego rozpoczęliśmy internetowe transmisje niedzielnych Mszy o godz. 11:00 AM. W transmisji uczestniczy około 50-60 rodzin.
12 kwietnia 2020
W Niedzielę Zmartwychwstania kościół był otwarty wyłącznie na prywatną modlitwę. Zaledwie kilka rodzin skorzystało z możliwości modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.
Zakończyliśmy zbieranie jałmużny wielkopostnej. W tym roku zebraliśmy $483.00, które zostały przekazanie organizacji Open Doors, która pomaga prześladowanym chrześcijanom.
11 kwietnia 2020
Zgodnie z wytycznymi Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Wigilia Paschalna rozpoczęła się od zapalenia w kościele paschału i Orędzia Wielkanocnego. Pominięto poświęcenie wody i pokropienie wiernych. Liturgia Chrzcielna została zredukowana do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W homilii nawiązano do wędrówki Izraelitów przez pustynię, czyli do ich paschy. Ten model stał się ulubionym sposobem działania Boga. Bóg poszukuje człowieka i zaprasza go do wędrówki. Nie chce, aby on pozostał w „swoim gnieździe”, ale szedł dalej, wyżej aż do obiecanej Ojczyzny w Niebie. Po Eucharystii kapłan przeszedł z Najświętszym Sakramentem w samotnej procesji wokół kościoła. W tym czasie malutka grupa wiernych śpiewała Suplikacje. Na zakończenie zaśpiewaliśmy Te Deum laudamus, oddając się Bogu w całkowitą opiekę i zaufanie.
10 kwietnia 2020
W Wielki Piątek odbyła się kolejna liturgia z internetową transmisją. Liczbę wezwań modlitwy powszechnej skrócono do siedmiu a Krzyż Pański ucałował tylko kapłan. Potem przez chwilę trzymał go wobec zgromadzonego Kościoła. W tym czasie śpiewaliśmy ku czci Krzyża: Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony! Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy Grobu, gdzie adoracja trwała do godz. 10:00 PM.
9 kwietnia 2020
Święte Triduum Paschalne rozpoczęło się Mszą Wieczerzy Pańskiej w niemal pustym kościele. Parafianie mogli łączyć się z nami za pośrednictwem internetu. Około 50 osób, a może rodzin, oglądało transmisję. Jak zwykle na zakończenie Mszy św. Najświętszy Sakrament przeniesiono do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą, gdzie modlitwa trwała do północy (sic!) choć była zaplanowana tylko do godz. 9:00 PM. Tutaj nagranie Mszy św. https://www.youtube.com/watch?v=bZug7vetGP0&feature=youtu.be
8 kwietnia 2020
W przededniu 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Lech Kaczyński, kilkanaście osób zebrało się, by uczcić pamięć wszystkich ofiar. Zachowując social distance zapaliliśmy świecę w The Houston Polonia Memorial oraz odmówiliśmy Psalm 130.
4 kwietnia 2020
Zgodnie z zaleceniem kard. Daniela DiNardo, obchód Niedzieli Palmowej rozpoczęliśmy Mszą św. w sobotni wieczór, która była transmitowana za pośrednictwem internetu. Poświęcone palmy parafianie mogli zabierać do domu podczas odwiedzin kościoła na prywatną modlitwę w niedzielę, 5 kwietnia. Tutaj nagranie Mszy św: https://www.youtube.com/watch?v=_KUnsy-n70E
2 kwietnia 2020
Rafał Zieliński zainstalował kamerę i z pomocą Dominika Rudnickiego dokonał prób internetowej transmisji z naszego kościoła. Chcemy, aby liturgie Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilia Paschalna były dostępne dla parafian za pośrednictwem łącza internetowego. Nasze próby przebiegły pomyślnie.
24 marca 2020
Dzisiaj przypada 76. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy zostali zabici przez Niemców wraz z sześciorgiem dzieci za pomoc dwom żydowskim rodzinom. Ks. proboszcz modlił się w ich intencji przed The Houston Polonia Memorial, gdzie znajduje się tabliczka ich pamięci.
22 marca 2020
Pierwsza taka niedziela… Niedziela bez sprawowania Eucharystii. Na prywatną modlitwę przyszło kilka osób, które spontanicznie zaczęły odmawiać różaniec, litanie, Gorzkie Żale…
19 marca 2020
Uroczystość św. Józefa, Opiekuna Kościoła była pierwszym dniem bez wspólnej, publicznej modlitwy. Na prywatną modlitwę do kościoła przyszły trzy osoby.
17 marca 2020
Po zasięgnięciu opinii rady kapłańskiej, kardynał Daniel DiNardo postanowił zawiesić odprawianie wszelkich publicznych nabożeństw w wszystkich kościołach archidiecezji Galveston-Houston. Kościoły mają być otwarte wyłącznie dla prywatnej modlitwy oraz sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Ta przykra wiadomość została niezwłocznie upubliczniona za pośrednictwem naszej strony internetowej.
13 marca 2020
Dzisiejsza Droga Krzyżowa miała charakter pokutno-błagalny o zatrzymanie epidemii korona wirusa w Stanach Zjednoczonych w Polsce i na całym świecie. Na jej początku, klęcząc zaśpiewaliśmy Suplikacje, a po rozważeniu stacji XIV odmówiliśmy litanię do św. Rozalii. To święta żyjąca w XII wieku, która w XVI wieku miała przyczynić się do obrony Palermo przez zarazą. Od tej pory jest patronką tego miasta a także patronką w czasie epidemii. Wspólną modlitwę zakończyliśmy śpiewem wszystkich zwrotek pieśni Z tej biednej ziemi.
11 marca 2020
Ks. Dariusz Kotecki, który miał prowadzić dla naszej wspólnoty rekolekcje wielkopostne poinformował, że ze względu na trudną sytuację związaną z epidemią koronawirusa – nie może przyjechać na rekolekcje do Houston. Wieczorem tego samego dnia Prezydent Donald Trump w orędziu do narodu z pokoju owalnego, ogłosił wstrzymanie podróży pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi w dniach od 13 marca do 14 kwietnia. Do Stanów Zjednoczonych będą wpuszczane wyłącznie osoby posiadające amerykański paszport.
6 marca 2020
Biuro do spraw powołań archidiecezji Galveston-Houston po raz czwarty zorganizowało mecz koszykówki księża-seminarzyści, na który wybrali się nasi ministranci pod opieką trzech ojców.
5 marca 2020
Na zaproszenie Annamarie Omangi ks. proboszcz wziął udział w dobroczynnym lunchu, który został przygotowany przez szkołę Magnolia.
1 marca 2020
Jeżeli Wielki Post ma być czasem intensywniejszej modlitwy, to w jego pierwszą niedzielę w pełni wypełniliśmy takie rozumienie tego czasu nawrócenia. Na początku Mszy św. zaśpiewaliśmy litanię do św. Józefa, inaugurując miesiąc poświęcony jego szczególnej czci. Po Mszy św. odbyły się pierwsze Gorzkie Żale. Po nich natomiast jeszcze przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie miała miejsce modlitwa upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Zaśpiewaliśmy Modlitwę Armii Krajowej, Psalm 50., po czym Wiktor Bilewski zapalił świecę pamięci.
28 lutego 2020
Gromadząc się na pierwszej Drodze Krzyżowej przypomnieliśmy sobie zachętę Jezusa do wytrwałej modlitwy: „proście a otrzymacie” (Mt 7, 7), stąd miała ona charakter modlitwy błagalnej. Polecaliśmy Bogu 14 następujących intencji: o sprawiedliwość w osądach; za dźwigających krzyż; za dzieci; za matki; za ojców; za opiekunów, za zniewolonych nałogami, za matki dzieci trudnych; za zakony kontemplacyjne; za współczesnych niewolników zmuszonych do pracy w seks biznesie; za więźniów; za konających; za matki, które utraciły dziecko i przy ostatniej stacji: za zmarłych.
Przed nabożeństwem miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu.
26 lutego 2020
Środa Popielcowa to dzień jednej z najwyższych aktywności duszpasterskiej w ciągu roku. Co ciekawe naśladują to nawet wspólnoty protestanckie, które organizują dystrybucję popiołu „to go”, czyli bez zatrzymywania się w kościele na modlitwie. Cała masa znaków informujących o takiej możliwości, była postawiona na ulicy Blalock, przy której znajduje się nasz kościół. Podczas naszych liturgii frekwencja wyglądała następująco: na Mszy o godz. 8:00 AM (po angielsku) było 48 osób, podczas liturgii słowa (po angielsku) połączonej w posypaniem głów popiołem było 30 osób, z czego większość to Polacy. I wreszcie na wieczornej Mszy po polsku było 80 osób. W kazaniu położono nacisk na poważne przeżycie postu.
24 lutego 2020
Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu zorganizowanej w kaplicy seminarium przy Memorial Drive.
23 lutego 2020
Vanesa Pamuk, która regularnie uczestniczy w Mszy św. w naszym kościele, dziś wystąpiła na zakończenie obydwu Mszy, jako ambasador katolickiej szkoły przy kościele St. Jerome, mówiąc o jej misji i zachęcając młode małżeństwa do zainteresowania się edukacją w szkole, która powstała w roku 1962!
Na dzisiejszej zbiórce ministrantów przypomnieliśmy sobie przebieg nabożeństw wielkopostnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
17 lutego 2020
Zaraz po porannej Mszy św. ks. proboszcz udał się na lotnisko George’a Bush’a skąd poleciał do West Palm Beach, a następnie samochodem do Delray Beach, gdzie odbyły się study days chrystusowców.
15 lutego 2020
Już kilkanaście minut po godzinie 5:00 PM na terenie kampusa zaczęli zbierać się młodzi ludzi, którzy po dwóch latach przygotowania, przyjęli dziś sakrament bierzmowania. Najpierw w bibliotece parafialnej odbyło się spotkanie z biskupem George’em Sheltz’em (tyt. Hirina), biskupem pomocniczym archidiecezji Galveston-Houston. Punktualnie o 6:00 PM rozpoczęła się uroczysta liturgia uświetniona przez asystę Rycerzy Kolumba. Prezentacji jedenastu kandydatów dokonał Jesus Ramos, ojciec jednego z nich i katecheta prowadzący przygotowanie. Po homilii biskup przyjął odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i odmówił specjalną epiklezę. Następnie kandydaci w towarzystwie świadków pochodzili, by otrzymać namaszczenie krzyżmem. Na zakończenie Mszy św. zrobiono pamiątkowe zdjęcia a część rodzin wzięła udział w przyjęciu w sali parafialnej.
14 lutego 2020
Młodzież, która jutro przyjmie sakrament bierzmowania, dziś przystąpiła do sakramentu pokuty i pojednania. Towarzyszyli im świadkowie oraz rodzice. Sakrament pojednania sprawował ks. Jan Kubisa.
11 lutego 2020
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Kościół po raz 28. Obchodził Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w prezbiterium wystawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, a podczas Mszy św. udzielono sakramentu namaszczenia chorych.
10 lutego 2020
Nasz kościół odwiedzili uczniowie St. John Paul II High School w New Braunfels, którzy przyjechali do Houston na tzw., podróż misyjną. Dziś będą pomagali w usuwaniu szkód po huraganie Harvey (sic!). Po zakończeniu ciężkiej pracy chłopcy przyjechali raz jeszcze do naszego kościoła na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu.
8 lutego 2020
Nuncjatura Apostolska w Waszyngtonie, DC, przysłała nam liścik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, popisany przez prałata Roberto Conę, w którym podziękował nam za życzenia świąteczne dla Papieża Benedykta XVI oraz modlitwę w jego intencji.
3 lutego 2020
We wspomnienie św. Błażeja wierni mogli otrzymać błogosławieństwo za jego przyczyną.
2 lutego 2020
Poranna Msza została odprawiona za rodziny odwiedzone podczas tegorocznej kolędy. Natomiast Mszę św. o godz. 11:00 AM rozpoczęliśmy od poświęcenia świec i procesji ze śpiewem pieśni Symeona „Teraz o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju”. Kazanie poświęcone było bezinteresowności, która jest cechą na wskroś chrześcijańską.
Po południu ks. proboszcz zaprosił kilka rodzin na kolędę na plebanii.
27 stycznia 2020
Magda i Michał Milewscy przyjęli ostatnią w tym roku kolędę. Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny zostanie odprawiona 2 lutego, o godz. 9:00 AM.
26 stycznia 2020
Przed tygodniem zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy dla dzieci ulicy w Boliwii, jednak Ela Wach postanowiła dołożyć jeszcze kolejne pieniądze pochodzące ze sprzedaży… koperku z przydomowego ogrodu. Jej akcja przyniosła kolejne $242.00. W sumie do Boliwii wyślemy $2,020.00.
Po Mszy św. odbyło się pierwsze spotkanie na temat organizacji festiwalu w maju tego roku.
22 stycznia 2020
Rocznica wprowadzenia aborcji w Stanach Zjednoczonych jest dniem pokuty i szczególnej modlitwy w intencji ochrony życia. Podczas porannej Mszy św. używaliśmy specjalnego formularza mszalnego Dziękczynienie za dar życia, który jest znany tylko w diecezjach amerykańskich. Po Mszy św. ks. proboszcz udał się pod klinikę aborcyjną przy Gulf, gdzie odmówił modlitwę różańcową.
15 stycznia 2020
Archidiecezja zaprosiła dzisiaj proboszczów i liderów parafialnych na spotkanie informacyjne kolejnej edycji Diocesan Services Fund. Nasza parafia ma obowiązek zebrać $19,360.00. Natomiast cała archidiecezja $14,124,543.00.
13 stycznia 2020
Wieczorem odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu dla dziewcząt z St. John Paul II High School w New Braunfels, które przyjechały do Houston na podróż misyjną. Opiekę nad nimi sprawował D’Arcy Wills, zastępca dyrektora szkoły.
12 stycznia 2020
Msza św. w święto Chrztu Pańskiego miała specjalną oprawę. Po kazaniu udaliśmy się z pielgrzymką do chrzcielnicy. Wszyscy uczestniczący we Mszy wyszli z ławek i jak najbardziej zbliżyli się do chrzcielnicy. Tutaj najpierw wspomnieliśmy naszych rodziców i chrzestnych, którzy przed laty przedstawili nas Kościołowi i poprosili o chrzest. Następnie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i przy śpiewie Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, wróciliśmy na swoje miejsca. Modlitwa powszechna miała charakter dziękczynny. Każde z wezwań rozpoczynało się od słów „z wdzięcznością”. Na zakończenie Mszy św. przedstawił się nam Dominik Fąferek, z ruchu Young Life, który przyjechał do nas z Poznania.
W święto Chrztu Pańskiego, odbyło się nasze spotkanie opłatkowe, przygotowane przez grono Parafian. Spotkanie było filmowane przez ekipę polskiej telewizji Polvision z Chicago. Na poczęstunek przygotowano 15 wigilijnych potraw!
11 stycznia 2020
Wspólnota chorwacka, która zazwyczaj ma swoją Mszę w Adwencie i Wielkim Poście, tym razem zebrała się na zakończenie okresu Narodzenia Pańskiego. Podczas Mszy św. odbył się chrzest.
10 stycznia 2020
Nasz kościół odwiedzili seniorzy z kościoła St. Maximilian. Witając ich ks. proboszcz zażartował, że przyjechali obchodzić urodziny św. Maksymiliana. Dwa dni temu bowiem, 8 stycznia, minęła 126. rocznica jego urodzin. Nasi goście bardzo interesowali się życiem naszej wspólnoty i Kościoła w Polsce, który postrzegają jako ostatni bastion chrześcijaństwa w Europie. Questions and answers, trwały 50 minut!
5 stycznia 2020
Jak zwykle w uroczystość Objawienia Pańskiego, po Ewangelii miało miejsce ogłoszenie daty Wielkanocy i innych ruchomych świąt. W tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego będziemy obchodzili 12 kwietnia.
Podczas krótkich ogłoszeń ks. proboszcz zachęcił do przeczytania danych statystycznych naszego kościoła za rok 2019. Najbardziej zaskakujący jest olbrzymi wzrost udzielonych komunii świętych. W porównaniu z rokiem ubiegłym było ich o 4,150 więcej!
4-5 stycznia 2020
Na prośbę chrystusowców z Australii na początku polskich Mszy śpiewaliśmy Suplikacje w intencji tego kraju, który został dotknięty potężnym żywiołem pożarów.
1 stycznia 2020
Pierwsza Msza św. w Nowym Roku Pańskim 2020 zgromadziła sporo ludzi. Rozpoczął ją śpiew hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź, w którym prosiliśmy Ducha ożywiciela o ciągłe towarzyszenie wszystkim naszym zamiarom.
Zaraz po Mszy św. ks. proboszcz wraz z ks. Janem Kubisą i ks. Ryszardem Kulmą udali się do San Antonio, do domu sióstr serafitek na noworoczne spotkanie polskich księży. W spotkaniu wziął udział bp John W. Yanta, emerytowany biskup Amarillo, TX, który podziękował księżom za przybycie i pobłogosławił wszystkie wspólnoty, którym służymy.
Kronika 2019
31 grudnia 2019
Na wieczornej Mszy św. zebrali się przede wszystkim uczestnicy balu sylwestrowego. Na jej zakończenie zaśpiewaliśmy raz jeszcze Te Deum, dziękując Bogu zwłaszcza za łaskę wiary.
W Roku Pańskim 2019 w naszym kościele ochrzczono 10 dzieci; 23 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii św.; zawarto 3 sakramentalne związki małżeńskie; udzielono 20,898 Komunii świętych, to jest o 4,150 więcej niż przed rokiem! Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu – cześć i chwała na wieki wieków! Amen. (1 Tym 1, 17)
29 grudnia 2019
Zgodnie z naszym zwyczajem podczas ostatniej liturgii niedzielnej w roku 2019, przeprosiliśmy Boga za wszystkie nasze zaniedbania śpiewając na klęcząco Suplikacje. Natomiast na zakończenie Mszy św. dziękowaliśmy za Jego opiekę i łaski, śpiewając Te Deum.
27 grudnia 2019
Wieczorna Msza św. w święto św. Jana została odprawiona w intencji zmarłej 12 grudnia siostry Rafały Włodarczak, elżbietanki, założycielki sierocińców w Jerozolimie na górze Oliwnej i w Betlejem. Uchroniła przed bezdomnością kilkaset dzieci, zapewniając im byt, wykształcenie, miłość i opiekę. W Ziemi Świętej spędziła niemal 60 lat.
26 grudnia 2019
Spora grupa ludzi zebrała się na wieczornej Mszy św. w święto św. Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła.
W domu Dariusza i Małgorzaty Walczaków odbyła się pierwsza wizyta duszpasterska (kolęda) tego sezonu. Obrazek kolędowy przedstawia ministrantów klęczących przed ołtarzem, a mottem kolędy są słowa z Księgi Psalmów „Stańmy przed Jego obliczem z uwielbieniem! (Ps 95, 2).
24 grudnia 2019
Jak zwykle w samo południe na plebanii zgromadzili się polscy księża z Houston, by spożyć tradycyjną polską wigilię. W tym roku zebrało się 4 księży i jeden brat zakonny.
Wieczorem, o godz. 10:00 PM rozpoczęliśmy świętowanie Narodzenia Pańskiego. Kościół był całkowicie zapełniony. Oprawą muzyczną zajęła się Eli Kline z ojcem a także Sebastian Dzielski. W homilii podkreślono fakt, że długa podróż Maryi i Józefa z Nazaretu do Betlejem związana była z wypełnieniem obywatelskiego obowiązku. To zresztą nie jedyny fakt, pokazujący, że Święta Rodzina była obowiązkowa. Tak samo stało się 40 dni po narodzeniu Jezusa, kiedy to jego Rodzice poszli z Nazaretu do Jerozolimy wypełnić religijny obowiązek ofiarowania Dziecka Bogu.
22 grudnia 2019
Ostatnią niedzielę adwentu poświęciliśmy na udekorowanie kościoła. Całość zajęła 4 godziny.
20 grudnia 2019
Nasza wspólnota przeżyła dzisiaj dzień sakramentu pojednania i pokuty przed zbliżającymi się świętami. Prośba o łaskę skruchy dla ciężkich grzeszników, którzy od lat nie przystępują do sakramentu miłosierdzia, jest stałym punktem naszej modlitwy. W dzisiejszy wieczór spowiedzi słuchało trzech księży: ks. Janusz Ihnatowicz, ks. Jan Kubisa i ks. Stanisław Fiuk, który przybył do nas aż z Gonzales, TX, w archidiecezji San Antonio. Na początku sprawowania sakramentu pokuty w intencji spowiedników zaśpiewaliśmy hymn O Stworzycielu Duchu przyjdź.
15 grudnia 2019
Trudno było przeprowadzić dzisiejsze spotkanie ministrantów, gdyż chłopcy odczuwali bliskość Mikołaja, który miał odwiedzić naszą wspólnotę. Spotkanie było poświęcone sakramentowi pokuty i pojednania.
Wieczorem na Mszy św. spotkała się wspólnota Tamilów.
Ks. proboszcz natomiast wziął udział w adwentowym koncercie Lessons and Carols, który odbył się w katedrze Our Lady of Walsingham, Ordynariatu św. Piotra (dla byłych anglikanów).
14 grudnia 2019
Wcześnie rano odbyła się Msza św. ku czci Matki Najświętszej połączona z konsekracją nowych członków Militia Immaculatae.
13 grudnia 2019
Wieczorna Msza św. została ofiarowania w intencji ofiar zbrodniczego stanu wojennego w Polsce, ogłoszonego 13 grudnia 1981. W związku z odradzaniem się komunizmu w Polsce, w ostatnim czasie trwa proces wybielania, stanu wojennego, o którym się mówi na przykład, że był prowadzony w „kulturalny sposób”.
12 grudnia 2019
W prezbiterium pojawił się obraz Matki Boskiej z Guadelupe, której święto dziś obchodziliśmy. Jak zwykle przy takiej okazji, ludzie spontanicznie zaśpiewali pieśń na zakończenie Mszy św.
9 grudnia 2019
Malutka grupa ludzi (jedenaście osób) wzięła udział we Mszy ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Patronki Stanów Zjednoczonych. Choć w tym roku nie było to święto nakazane, to jednak Polacy zawsze okazywali największą miłość Maryi.
8 grudnia 2019
Dzisiaj odbyło się doroczne spotkanie lektorów języka polskiego. Grono lektorów zmniejszyło się aż o 7 osób!
6 grudnia 2019
Przed Mszą śpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, po czym dzieci wyruszyły z procesją z lampionami. Ponieważ dziś obchodzimy także wspomnienie św. Mikołaja, po Mszy św. dzieci otrzymały słodki prezent.
1 grudnia 2019
W drugim czytaniu na Pierwszą Niedzielę Adwentu, św. Paweł wzywa nas do powstania ze snu (por. Rz. 13, 11). Z takim nastawieniem rozpoczynamy Adwent, okres liturgiczny niemal zupełnie wykluczony ze świadomości katolików, którzy już od kilku dnia obchodzą – zgodnie z kalendarzem handlowym – Boże Narodzenie. Czy usłyszymy głos św. Jana Chrzciciela, by prostować ścieżki naszego życia i przygotować serca na spotkanie z Panem?
Zgodnie z naszą tradycją na zakończenie Mszy św. poświęciliśmy opłatki na stół wigilijny.
24 listopada 2019
Tegoroczna uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata stała się okazją do powiększenia grona chłopców służących Chrystusowi przy ołtarzu. Wiktor Bilewski, Jan Chojnacki, Stefan Frydrych, Paskal Hernandez i Mateusz Zwolak zostali wprowadzeni w posługę ministranta. Przed Mszą św. wszyscy przystąpili do spowiedzi św.
Zaraz po Mszy św. parafianie zostali zaproszeni na obiad z okazji Święta Dziękczynienia. Niegdyś obiad ten był przygotowywany przez wspólnotę amerykańską. Tym razem zorganizowali go rodzice ministrantów i dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św.
16 listopada 2019
W przypadające dzisiaj liturgiczne wspomnienie Matki Boskiej Ostrobramskiej, na zakończenie wieczornej Mszy św. odbyło się poświęcenie Jej obrazu, który został umieszczony na chórze. Stamtąd też zostało udzielone końcowe błogosławieństwo, przez co nawiązaliśmy do tradycji Ostrej Bramy.
14 listopada 2019
W kościele Epiphany of the Lord, odbyło się spotkanie dekanalne, w którym uczestniczył ks. proboszcz. Tym razem naszym gościem była siostra Gina Iadanza, MSC, z biura formacji księży i kapelanów.
8 listopada 2019
Oktawę modlitw za zmarłych zakończyliśmy na cmentarzu Forest Park, gdzie mimo padającego zimnego deszczu przyszła grupa ludzi, w tym nasza niezawodna przewodniczka – Krystyna Aponiuk. Dzielnie prowadziła nas od grobu do grobu. W tym czasie odmawialiśmy modlitwę różańcową. Tradycyjnie już naszą modlitwę zakończyliśmy na grobie rodziców Tony’ego Wolskiego, gdzie wspomnieliśmy Polaków pochowanych na wszystkich cmentarzach świata.
Zaraz po tym spotkaniu modlitewnym ks. proboszcz udał się na lotnisko im. Bush’a, skąd do Niemiec odleciał ks. Marek Ciesielski. Akurat tego dnia wykonano pierwszy – po dwóch dniach strajku personelu pokładowego – lot linii Lufthansa z Houston do Frankfurtu.
4 listopada 2019
Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w modlitewnym czuwaniu w intencji świętej pamięci Rosalindy Garcii, która przez wiele lat codziennie uczestniczyła we Mszy św. w naszym kościele. Trzy tygodnie wcześniej zmarł jej ojciec José, który zawsze jej towarzyszył. Modlitwa odbyła się w kościele St. John Fisher w Richmond, gdzie proboszczem jest jej brat Jesse Garcia.
3 listopada 2019
Poranna Msza św. została odprawiona w intencji Polaków pochowanych na cmentarzu w Adampolu (Polonezköy) na przedmieściach Istambułu. Ta niewielka osada powstała w roku 1842 i była schronieniem dla polskich żołnierzy-rozbitków po Powstaniu Listopadowym. Do dzisiaj mówi się tam po polsku! Parafianie mogli obejrzeć galerię fotografii z cmentarza w Adampolu.
Nasz gość, ks. Marek Ciesielski, przewodniczył liturgii o godz. 11:00 AM.
1-2 listopada 2019
Intensywną modlitwą rozpoczynamy listopad. W uroczystość Wszystkich Świętych zostały odprawione trzy Msze św. We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych dwie oraz odmówiliśmy trzy części różańca.
Wieczorem przybył do nas ks. Marek Ciesielski, chrystusowiec, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Bonn, w Niemczech.
27 października 2019
Wieczorem ks. proboszcz uidał się do kaplicy seminarium w Houston, gdzie dołączył do osób adorujących Najświętszy Sakrament w intencji powołań. Tym razem niemal cała kaplica była wypełniona adoratorami.
26 października 2019
Rycerze Kolumba zorganizowali dzisiaj doroczny garage sale.
Wieczorem odbyła się pierwsza katecheza nowego kursu przygotowania do Pierwszej Komunii św. W katechezie wzięło udział 7 dzieci oraz ich rodzice.
20 października 2019
Po niedzielnej Mszy św. odbyło się spotkanie proboszcza z rodzicami ministrantów oraz kandydatów na ministrantów. W dużej części poświęcone było bezpieczeństwu dzieci na terenie kościoła, za które odpowiedzialni są także rodzice. Proboszcz prosił, by w zakrystii zawsze był obecny jeden rodzic, doglądając czy chłopcy przygotowują się do swoich obowiązków. Prosił także, by wyrabiać w nich potrzebę wykonywania „dobrych uczynków”, którymi mogą być właśnie ich obowiązki (przygotowanie ołtarza, poukładanie śpiewników po Mszy św.). Rodzice chętnie przyjęli propozycję, by w tym roku zorganizować obiad z okazji Święta Dziękczynienia, z którego dochód będzie przeznaczony na obóz letni dla ministrantów. Ustalono, że uroczystość wprowadzenia w posługę ministranta odbędzie się 24 listopada.
Po popołudniu odbyła się kolejna Msza św. po tamilsku.
19 października 2019
Dwa dni po 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, w naszym kościele odbył się koncert jego muzyki w wykonaniu Alicji Fiderkiewicz.
14 października 2019
Zaraz po porannej Mszy św. ks. proboszcz wyruszył na lotnisko im. George’a Busha skąd wyruszył w długą podróż do klasztoru Christ in the Desert, w Nowym Meksyku (ostatecznie na miejsce dotarł tuż przed godziną 7:00 PM), gdzie odbył rekolekcje w ciszy.
13 października 2019
Chłopcy, którzy od początku roku szkolnego służą jako kandydaci, mieli dziś pierwsze spotkanie z proboszczem.
12-13 października 2019
Tydzień przed niedzielą misyjną gościliśmy w naszej wspólnocie ks. Łukasza Walawskiego, kapłana archidiecezji lubelskiej, który posługuje w diecezji Nueve de Julio, w Argentynie. Nasz gość wygłosił apel misyjny. Mówił m. in. o bardzo silnym wśród ludów Ameryki Południowej kulcie „pachamama”, inkaskiej bogini ziemi, której składa są różne ofiary: od kropel napoju po ofiary z ludzi (sic!). To właśnie modlitwa do „pachamamy”, w której uczestniczył Papież Franciszek poprzedziła tzw. synod amazoński i wywołała konsternację wśród wielu katolików, którzy – zgodnie z zapewnieniem Jezusa – poznali prawdziwy kult „w Duchu i w prawdzie” (J 4, 24) i nie potrzebują oddawać czci bożkom.
11 października 2019
Wieczorem zebraliśmy się na dziękczynieniu za festiwal. Najpierw dziękowaliśmy Bogu. Aż trzy pieśni podczas Mszy św. nawiązywały do dziękczynienia. Potem odbyło się spotkanie połączone z kolacją. Tym razem wybraliśmy kuchnię grecką. Było tak zimno, że fotoreporter nie zrobił żadnego pamiątkowego zdjęcia…
6 października 2019
Druga katecheza z serii Zrozumieć Mszę świętą również cieszyła się dużą frekwencją. Można było także zauważyć pierwsze owoce pracy rodziców, którzy mają przypominać i jeszcze raz tłumaczyć dzieciom treść katechezy. Na dzisiejszym spotkaniu wyróżniającą aktywnością zapisał się Kevin Reichert. Gratulujemy Rodzicom!
5 października 2019
Odpowiadając na liczne pytania rodziców o nowy kurs przygotowania do Pierwszej Komunii świętej, dziś wieczorem odbyło się pierwsze inicjujące spotkanie. Zgłosiło się 6 kandydatów.
3 października 2019
Ks. proboszcz udał się do Centrum św. Dominika, przy Holcombe, gdzie odbyła się konferencja Parish Security. The Safe Parish Initiative.
1 października 2019
Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus wybrano jako dzień, w którym odbył się uroczysty wieczór modlitwy i śpiewu w katedrze Our Lady of Walsingham, w którym wziął udział ks. proboszcz. Modlitwie przewodniczył ks. Charles Hough IV, rektor i proboszcz katedry, a wieczór uświetnił obecnością i śpiewem chór z Uniwersytetu St. Thomas, pod przewodnictwem dra Brady’ego Knapp’a.
29 września 2019
Dziś odbyła się pierwsza katecheza z cyklu Zrozumieć Mszę świętą, która jest przeznaczona dla dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię świętą i jeszcze nie przygotowują się do bierzmowania. Frekwencja byłą imponująca!
25 września 2019
Po poniedziałkowym sprzątaniu naszego kampusa (dziękujemy Wiktorii Pollak, Dorocie Pater, Mateuszowi Pollakowi) przyszedł czas na kolejne „zamykanie” festiwalu. Dziś liczyliśmy wszystkie bilety, żeby przygotować statystykę dotyczącą festiwalu.
23 września 2019
Ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji powołań, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary’s.
22 września 2019
Około godziny 3:00 PM zaatakował nas silny deszcz. Mimo tego nasi goście zostali na naszym kampusie i korzystali z ostatnich trzech godzin festiwalu.
20 września 2019
Po wczorajszym ataku tropikalnej burzy Imelda, po popłudniu rozpoczęliśmy już jedenasty festiwal „Dożynki”. Ludzie nie dowierzają, że festiwal może się odbyć. W biurze urywają się telefony z zapytaniem, czy festiwal będzie miał miejsce? W Ameryce ciągle za mało znana jest nasza determinacja, którą opisują następujące słowa hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!
14 września 2019
Wspólnota chorwacka zebrała się na kolejnej Mszy św., po której zawarto również sakrament małżeństwa.
Sakramentu w intencji powołań, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary’s.
13 września 2019
Na zakończenie wieczornej Mszy św. odmówiliśmy różaniec fatimski, prosząc o pokój na świecie i o nawrócenie Rosji.
11 września 2019
Zaledwie około 30 osób wzięło udział w nieszporach, które odprawiono dziś w konkatedrze Sacred Heart dla uczczenia ofiar ataku islamistów na World Trade Center w Nowym Jorku w roku 2001, w których wziął udział ks. proboszcz. Wieczornej modlitwie Kościoła przewodniczył Lawrrence Jozwiak, proboszcz i rektor konkatedry. Śpiew psalmów prowadziła Schola Cantorum, pod przewodnictwem Cristy Miller.
7 września 2019
Spora grupa parafian włączyła się w przygotowanie naszego kampusa na festiwal. Tuż po 12:00 PM zakończyliśmy zaplanowaną pracę.
1 września 2019
Podczas dzisiejszej Mszy św. o godz. 11:00 AM modliliśmy się w intencji Anieli Skowronek, z okazji setnej rocznicy urodzin. Życzenia Dostojnej Jubilatce wyraziliśmy śpiewając hymn Te Deum, zakończony słowami: „Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. Te same słowa były myślą przewodnią kazania.
31 sierpnia 2019
Kolejny etap przygotowań do naszego festiwalu. Dziś przygotowywaliśmy gołąbki.
28 sierpnia 2019
W budynku szkoły rozpoczęły się zajęcia Magnolia Independent School, prowadzonej przez Opus Dei. Trudności z oddaniem do użytku ich nowego budynku, skłoniły zarząd szkoły do poszukiwań budynku zastępczego, który znalazły właśnie naszej szkole. Będziemy gościli szkołę Magnolia przez 6-10 tygodni.
25 sierpnia 2019
W przededniu uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej, obchodziliśmy nasz parafialny odpust. Z tej okazji, przy śpiewie litanii do św. Józefa, wnieśliśmy do prezbiterium kopię obrazu św. Józefa Kaliskiego, który ofiarował naszej wspólnocie Mieczysław Banach z Kalisza. Obraz wnieśli do prezbiterium gospodarze tegorocznych „Dożynek”: Maria Rożek i Richard Zamecki. Po odmówieniu modlitwy poświęcenia, przed obrazem wzniósł się dym kadzidła. Zaraz potem została poświęcona patena, ofiarowana naszej parafii przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę, podczas jego wizyty w Houston, 13 czerwca tego roku.
17 sierpnia 2019
Biało-niebieskie kwiaty zdobiły wszystkie ołtarze, co nawiązywało do szafirowych godów Elżbiety i Marka Wachów. Mszę św. w 45. rocznicę ich sakramentu małżeństwa (który miał miejsce dokładnie 17 sierpnia) śpiewu rozpoczęliśmy od hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź!
15 sierpnia 2019
Na zakończenie dnia nasza wspólnota zebrała się, by śpiewać Królowej Anielskiej… Dołączyliśmy do wielkiego chóru katolików, który uwielbił Boga w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kazanie było poświęcone obrazowi Wniebowzięcia z kościoła św. Zbawiciela na Chorze (Kariye Müzesi) w Istambule (d. Konstantynopol), który przedstawia Wniebowzięcie jako powrót Maryi jako dziecka w ramiona Chrystusa. Na zakończenie Mszy św. odbyło się poświęcenie kwiatów i ziół.
12 sierpnia 2019
Kompania Twórcza ze Szczecina przeniosła naszą domenę internetową na swój serwer zmieniając jednocześnie wygląd naszej strony internetowej.
11 sierpnia 2019
Po porannej Mszy św. odbyła się prezentacja programu Specialize Telelcommunication Assistance Program, z której chętnie skorzystali najstarsi parafianie.
Śpiewem Modlitwy Armii Krajowej zakończyliśmy niedzielną Mszę św. i ze słowami tej modlitwy w sercu przeszliśmy do sali parafialnej, gdzie Paulina Kulesz przygotowała małą wystawę militariów z okresu II Wojny Światowej oraz zaprezentowała wstrząsający film dokumentalny o rzezi ludności cywilnej na Warszawskiej Woli, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
9 sierpnia 2019
Ks. Bogusław Migut opuścił Houston z dwugodzinnym opóźnieniem. To spowodowało kolejne utrudnienia w podróży do Lublina. Podczas przesiadki w Warszawie nie mógł skorzystać z jedynego połączenia z Lublinem a ponieważ miał już przyjęte obowiązki na niedzielę, ostatni odcinek drogi musiał odbyć busem.
1 sierpnia 2019
Ks. proboszcz rano odprawił Mszę św. w Klasztorze Mniszek Bosych Zakonu NMP z Góry Karmel w Warszawie na Woli, w intencji Powstańców Warszawskich, po czym odwiedził Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
20-21 lipca 2019
W tych dniach modliliśmy się do św. Krzysztofa o bezpieczeństwo podczas wszelkich naszych podróży samochodami, które kropiliśmy święconą wodą.
21 lipca 2019
Ks. Xavier Bilavendiran odprawił po raz pierwszy w naszym kościele Mszę św. po tamilsku. Język tamilski jest językiem urzędowym w Singapurze, Sri Lance i w indyjskim stanie Tamil Nadu. Wspólnota Tamilów będzie się gromadziła na modlitwie w naszym kościele raz w miesiącu.
9 lipca 2019
Już po raz trzeci przybył do nas ks. Bogusław Migut z Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, który spędzi w naszej wspólnocie najbliższy miesiąc.
7 lipca 2019
Sezon wakacyjny daje się we znaki. W dzisiejszej Mszy św. uczestniczyło zaledwie 80 osób! Po Mszy św. odbyło się spotkanie na temat organizacji festiwalu „Dożynki”, w którym uczestniczyła m. in. niestrudzona Melania Berłowska, matka Ewy Dumanej, która w czwartek wylatuje do Polski. Mamy nadzieję, że na krótko…
4 lipca 2019
Narodowe święto Stanów Zjednoczonych, Dzień Niepodległości, był ostatnim dniem pobytu ks. Sławka Melnyka w Houston. Rano koncelebrował on poranną Mszę św. z niezwykle bogatego formularza dla diecezji amerykańskich, przeznaczonego na ten dzień. Przewiduje on po dwie modlitwy (do wyboru): kolektę, modlitwę nad darami i modlitwę po komunii a także aż dwie prefacje, nawiązujące do historii Stanów Zjednoczonych, oraz specjalne błogosławieństwo. Po spakowaniu bagaży, wczesnym popołudniem ks. Sławek wyruszył na lotnisko George’a Busha, skąd o godz. 4:25 PM odleciał do Monachium.
1 lipca 2019
Ks. proboszcz wraz z ks. Sławkiem Melnykiem udali się z jednodniową pielgrzymką do sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe, w stolicy Meksyku. Dzień ten poświęcili wyłącznie modlitwie. Najpierw na terenie sanktuarium a potem w katedrze, centrum Meksyku. Jedną część różańca ofiarowali w intencji Towarzystwa Chrystusowego, w którym w tych dniach odbywać się będzie Kapituła Generalna. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św. przed obliczem Matki Boskiej, której przewodniczył ks. Sławek, ofiarując ją w intencji swoich rodziców.
30 czerwca 2019
Czerwone maki dominowały w dekoracji sali parafialnej, w której odbyło się spotkanie z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Casino. To nawiązanie do znanej piosenki o czerwonych makach, które wyrosły pijąc polską krew. Kilkanaście osób uczestniczyło w tym spotkaniu, pielęgnując pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy.
28 czerwca 2019
Po Mszy św. uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawionej w hotelowym pokoju i po śniadaniu pojechaliśmy do New Braunfels, do parku przy rzece Comal, gdzie trwała wielogodzinna zabawa. Gdy udało nam się „oderwać” chłopców od rzeki pojechaliśmy na dobry lunch i samochód skierował się do Houston. Na miejscu byliśmy tuż przez godz. 8:00 PM.
27 czerwca 2019
Rano czekała nas najbardziej ulubiona atrakcja, jaką jest Jacob’s Well. Mieliśmy zarezerwowany pobyt od godz. 10:00 do 12:00 lecz dzięki uprzejmości pracowników parku, mogliśmy go przedłużyć do 1:30 PM! Chłopcy korzystali ile mogli. Każdy wykonał po sto skoków do studni. Po południu niestety znowu padał deszcz więc pojechaliśmy do San Marcos na lody i krótki spacer po mieście. Dzień zakończyliśmy długą zabawą na przyhotelowym basenie.
26 czerwca 2019
Na prośbę ludzi przychodzących na codzienną Mszę św. do naszego kościoła, dziś rano została odprawiona Msza św. z formularza o św. Josemaria Escriva, w jego liturgiczne wspomnienie.
Po Mszy św. rozpoczęła się druga część obozu dla ministrantów. W tej części uczestniczyła Ewelina Reichert, jako ich opiekunka. Pierwszym etapem był Hamilton Pool. Tu niestety spotkała nas niemiła niespodzianka. Poziom bakterii w rzece tak się podniósł, że nie wolno było korzystać z wody. Zrobiliśmy więc tylko spacer, żeby zobaczyć Hamilton Pool i za radą pracowników parku pojechaliśmy nad rzekę Pedernales. Tutaj także zbliżała się burza więc pojechaliśmy do hotelu w Wimberley, gdzie chłopcy jeszcze przez dwie godziny bawili się w basenie.
25 czerwca 2019
Rano na plebanii zjawili się ministranci, którzy rozpoczęli swój obóz letni. Pierwsze kroki skierowali do centrum św. Wincentego à Paolo, przy kościele St. Jerome, gdzie złożyli dwie torby ubrań, wśród nich ubrania pozostawione w naszym kościele i nigdy nie odebrane. Wolontariusze centrum opowiedzieli o swojej pracy. Potem pojechaliśmy do Galveston., gdzie chłopcy przez półtorej godziny „walczyli” z potężnymi falami. Gdy nad Zatokę nadeszła burza pojechaliśmy do miasta na lunch i… niestety musieliśmy wracać do Houston, gdyż deszcz nie ustawał…
23 czerwca 2019
Śpiewając pieśń Twoja cześć chwała, wyszliśmy z procesją z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Przez 30 sekund trwał dość mocny deszcz, który „uszkodził” kartki z pieśniami na procesję. Po chwili trwogi aura się uspokoiła i mogliśmy doprowadzić procesję do końca, a więc do dziękczynnego Te Deum za dar Eucharystii.
22-23 czerwca 2019
W odpowiedzi na apel biskupów polskich, po każdej Mszy św. śpiewaliśmy przebłagalne Suplikacje, jako zadośćuczynienie za akty profanacji dokonane przez grupy homoseksualistów.
22 czerwca 2019
Od rana grupa parafian, głównie rodzice dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii św. przygotowywała nasz kampus na jutrzejszą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przygotowano cztery ołtarze, do których przyjdzie procesja z Najświętszym Sakramentem.
21 czerwca 2019
Kolejny gość z Towarzystwa Chrystusowego odwiedza naszą wspólnotę. Tym razem jest to ks. Sławek Melnyk z Polskiej Misji Katolickiej w Bonn, w dawnej stolicy Niemiec. Na lotnisku im. George’a Busha przywitał go ks. proboszcz.
19 czerwca 2019
Naszą parafię odwiedzi ks. Xavier Bilavendiran, proboszcz kościoła St. Katherine Drexel w Hempstead, TX, który rozmawiał na temat możliwości odprawiania w naszym kościele Mszy św. dla wspólnoty tamilskiej.
16 czerwca 2019
Tegoroczna uroczystość Trójcy Przenajświętszej wypadła w dniu, w którym obchodzi się Dzień Ojca. To on i byli w centrum naszej modlitwy. W ich intencji zostały odprawione dwie niedzielne Msze św. a potem zostali zaproszeni na „męski piknik”.
14 czerwca 2019
Niemal w samo południe do naszej parafii przybyła Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej, Agata Kornhauser-Duda, która została podjęta uroczystym śniadaniem na jej cześć. Naszemu Gościowi towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, z Kancelarii Prezydenta oraz Bogusława Chwastowska. Wcześniej Pani Prezydentowa przeszła przez teren szkoły, żywo interesując się wszelkimi pracami uczniów, które są umieszczone w salach i na korytarzu. W bibliotece odbyła się rozmowa z nauczycielami Szkoły im. Mikołaja Kopernika. Pani Prezydentowa, która jest matką i nauczycielem, prowadziła bardzo interesującą rozmowę na temat pracy nauczycieli i ich wyzwań. Podkreślała, że praca nauczycieli jest misją i powołaniem. Przekazała nam podziękowanie swojego męża za wczorajsze spotkanie z Polonią i wyraziła podziw nad dbałością o każdy szczegół. Spotkanie przedłużyło się o 20 minut, co bardzo świadczy o serdeczności atmosfery w jakiej się odbywało.
13 czerwca 2019
Wieczorem do naszej wspólnoty przybył Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz delegacją, która towarzyszy mu podczas sześciodniowej podróży po USA. Wizyta rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem św. Papieża Jana Pawła II. W miejscu, na którym stali została ustawiona tablica upamiętniająca to historyczne wydarzenie. Następnie Para Prezydencka podeszła do The Houston Polonia Memorial, gdzie zapalono dwa znicze ku pamięci wspominanych tam zmarłych, wśród których jest między innymi Prezydent Lech Kaczyński, minister Paweł Wypych oraz sierżant Michael Ollis (1988-2013), który okrywając własnym ciałem rannego polskiego żołnierza, uratował mu życie. Pan Prezydent wspomniał, że zna rodziców tego bohaterskiego żołnierza. Po chwili zadumy, Para Prezydencka weszła do kościoła. Tutaj ofiarowano naszej wspólnocie patenę. Po tym Para Prezydencka przeszła do sali parafialnej, gdzie czekało nań ponad 300 osób. Spotkanie z Polonią Teksasu, ale także Nowego Meksyku i Oklahomy, rozpoczęło się od śpiewu hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Wszystkich gości przywitał Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston, Robert Rusiecki. Następnie dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Jan Badowski, prowadził ceremonię dekoracji kilku osób odznaczeniami państwowymi. Wśród odznaczonych był biskup John Yanta, emerytowany biskup Amarillo, który obecnie, mimo podeszłego wieku i ciężkiej choroby stoi na czele komitetu budującego The Polish Heritage Center w Panna Maria, Teksas. Biskup John Yanta został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasług Rzeczpospolitej Polskiej. Po wspólnym zdjęciu odznaczonych i Prezydenta, odbyła się ceremonia wręczenia flag państwowych przedstawicielom organizacji polonijnych. W imieniu naszej parafii, flagę odebrał Radek Zieliński. Następnie głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który dziękował Polonii za podtrzymywanie polskości i prosił o budowanie zwartej wspólnoty. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania Para prezydencka przed godzinę rozmawiała z niemal wszystkimi uczestnikami spotkania, którzy podchodzili do wspólnego zdjęcia. Po godz. 9:00 PM kolumna samochodów opuściła nasz kampus.
8 czerwca 2019
Od rana trwała praca nad przygotowaniem naszej sali i całego kampusa na wizytę Pary Prezydenckiej. Przede wszystkim należało oczyścić krzesła, które były schowane w jednym z pomieszczeń podczas gruntownego czyszczenia podłogi. Umyto także okna i rozwieszono biało-czerwone flagi. Odliczamy czas do spotkania…
Wieczorem odbyła się Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Odczytano wszystkie czytania ze Starego Testamentu, po czym po hymnie Chwała na wysokości Bogu, przeszliśmy do czytań nowotestamentalnych.
31 maja 2019
Wieczorem została odprawiona Msza św. jako podziękowanie za ciężką pracę podczas festiwalu, a po niej odbyło się pełne radości spotkanie.
26 maja 2019
W dniu, w którym w Polsce obchodzi się Dzień Matki zakończyliśmy biały tydzień, a na pamiątkę przyjęcia Pierwszej Komunii w naszym kościele dzieci otrzymały ikony Matki Boskiej Częstochowskiej.
Po południu wywieszono protokół z głosowania na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W komisji wyborczej nr 140 zdecydowanym zwycięzcą został komunista W. Cimoszewicz, działacz Związku Młodzieży Socjalistycznej (od 1968 roku) a potem członek PZPR (od roku 1971). Został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Carex”.
25 maja 2019
Do naszej parafii przybyła już druga delegacja przygotowująca wizytę Prezydenta Andrzeja Dudy w Houston. Tym razem gościliśmy Krzysztofa Krajewskiego, szefa Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Macieja Obcowskiego, naczelnika wydziału w Protokole Dyplomatycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Obaj panowie oddali głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego komisji wyborczej numer 140, utworzonej na terenie naszej parafii.
24 maja 2019
Modlitwę dzisiejszego nabożeństwa majowego ofiarowaliśmy w intencji Kościoła w Chinach. Została odmówiona także specjalna modlitwa napisana przez Papieża Benedykta XVI. To właśnie on w roku 2007 ustanowił dzień modlitw za naszych braci i siostry w Chinach, cierpiących z powodu komunistycznego reżimu.
20 maja 2019
Rozpoczęliśmy biały tydzień. Msza św. podczas której dzieci są ubrane świąteczne stroje będzie odprawiana codziennie, aż do piątku, 24 maja.
Dziś także rozpoczął się remont podłogi w sali parafialnej.
19 maja 2019
Dzień Pierwszej Komunii św. jest przede wszystkim świętem Eucharystii, gdyż poszerza się liczba osób, które mogą Ją przyjmować, ale także jest to święto rodzin. Nasza dzisiejsza uroczystość zgromadziła rodziny 23 dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię św. Była to największa grupa w całej historii naszej parafii! Poprzednio rekordową grupą była grupa dzieci, które 17 maja 1992 przystąpiły do tego sakramentu. Było ich wówczas 21. Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od procesji dzieci i pokropienia wodą święconą. Po kazaniu dzieci odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, a podczas znaku pokoju serdecznie ucałowały swoich rodziców. Po Mszy św. ks. proboszcz odwiedził kilka rodzin, podczas ich świątecznych spotkań.
18 maja 2019
W dniu beatyfikacji Guadelupe Ortiz de Landázuri (1916-1975), pierwszej osoby świeckiej należące do Opus Dei, w naszym kościele odbyła się dziękczynna Msza, której przewodniczył ks. Frank Vera. Msza św. zgromadziła licznych członków Opus Dei, uderzająca była przede wszystkim duża liczba dzieci.
Z okazji 99. rocznicy urodzin św. Papieża Jana Pawła II, po zakończeniu wieczornej Mszy św. udaliśmy się pod jego pomnik, gdzie zaśpiewaliśmy litanię loretańską.
17 maja 2019
Dziś wieczorem dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. przystąpiły do pierwszej spowiedzi. Także wielu rodziców skorzystało z możliwości spowiedzi, w której pomagał ks. Jan Kubisa.
13 maja 2019
W 102. rocznicę objawień Fatimskich zebraliśmy się na różańcu w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza w Wenezueli oraz w intencji nawrócenia Rosji.
12 maja 2019
W Dzień Matki nasze najlepsze uczucia i modlitwy koncentrowały się wokół Matek. W ich intencji odprawiono dwie Msze św. Podczas Mszy św. o godz. 11:00 AM najpierw odczytano imiona i nazwiska zmarłych Matek, po czym zaśpiewaliśmy pieśń żałobną, następnie pojawiły się imiona Matek żyjących, za które pomodliliśmy się pieśnią Była cicha i piękna jak wiosna.
11 maja 2019
Przygotowania do Pierwszej Komunii św. wkroczyły w ostatni etap. Dziś rano odbyła się próba wszystkich elementów uroczystości, która odbędzie się 19 maja.
5 maja 2019
Naszą wspólnotę odwiedziła dzisiaj Pierwsza Dama Teksasu, Cecilia Abbott. Pani Abbott została uroczyście wprowadzona do kościoła, w towarzystwie Roberta Rusieckiego, Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Houston. Po Mszy św. odbyła się parada festiwalowa, zakończona przemówieniami Konsula Generalnego RP i Pierwszej Damy Teksasu. Pani Abbott została ugoszczona polskimi specjałami i chętnie pozowała do zdjęć z gośćmi festiwalu.
Po południu przybyła do naszej parafii grupa pracowników Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz oficerów Służby Ochrony Państwa, którzy przygotowują wizytę Prezydenta RP w Houston. Rekonesans terenu trwał 2 godziny.
3 maja 2019
Świętowanie uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski rozpoczęliśmy od Mszy w intencji moralnej odnowy Narodu Polskiego. Po południu natomiast rozpoczął się trzydniowy festiwal. Mimo fatalnych zapowiedzi pogody, niebo oczyściło się z chmur i ponownie mamy zapewnioną słoneczną pogodę.
30 kwietnia 2019
Nieoczekiwanie nasz kampus odwiedził gen. bryg. Andrzej Pawlikowski, w latach 2006-2007 i 2015-2017 szef Biura Ochrony Rządu. Pan generał wszedł do kościoła i obejrzał nasz teren. W tym czasie grupa ludzi pracowała nad przygotowaniem do festiwalu.
28 kwietnia 2019
Niedziela Miłosierdzia Bożego, była dniem ogromnej aktywności. Na porannej Mszy św. po angielsku, Pierwszą Komunię św. przyjęła Mary Elizabeth O-Bar. Tej uroczystości przewodniczył br. Marcin Buntow. O godz. 11:00 AM rozpoczęła się Msza św., na której odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Najpierw każde dziecko zostało przedstawione Wspólnocie, ojciec lub ojciec chrzestny zapalił od Paschału święcę, po czym wszyscy odpowiedzieliśmy na pytania Kościoła dotyczące wyrzeczenia się zła i wyznania wiary.
Tuż po Mszy św. przygotowaliśmy kościół na Mszę uroczystości Miłosierdzia Bożego. Przed jej rozpoczęciem 7 księży słuchało spowiedzi. Punktualnie o 3:00 PM rozpoczęła się liturgia. Procesję poprowadzili Heralds of the Gospel i Rycerze Kolumba. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił br. Marcin Buntow. Najbardziej przejmującym jej elementem jest indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. „Ubodzy w duchu” (por. Mt 5, 3) podchodzą przed Najświętszy Sakrament i powierzają Chrystusowi największe tajemnice swojego życia. Cała liturgia trwała 2 godziny.
Dziś także gościliśmy John-a Cebrowskiego i jego żonę Amandę. John jest wiceprezydentem Polish Heritage Center w Panna Maria, Teksas. Przyjechał do nas, by przedstawić ideę budowy tego ośrodka, który ma być otwarty w przyszłym roku.
20 kwietnia 2019
Od godz. 10:00 AM na nasz kampus przyjeżdżały tłumy ludzi, w większości „katolicy jednego dnia”, by poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne. Br. Marcin przewodniczył dwóm obrzędom, na które składały się: Koronka do Miłosierdzia Bożego, składka na budowę wejścia do kościoła i poświęcenie pokarmów. W tym roku zebraliśmy $2,389.00, to jest $251 więcej niż przed rokiem.
O godz. 9:00 PM rozpoczęło się nasze wielkanocne czuwanie. Parafianie i Goście zebrali się wokół wielkiego ogniska, przygotowanego przez Dariusza Bochusa. Orędzie Wielkanoce wygłosił br. Marcin Buntow. Procesja wokół kościoła także i w tym roku była tak wielka, że gdy jej czoło doszło do kościoła, ludzie wciąż wychodzili na procesję. Do koncelebry dołączył ks. Jerzy Hordelski, sercanin.
Zakończyliśmy zbieranie jałmużny wielkopostnej. Zebrano $590, które zostały przekazane na odbudowę domów w dwóch miastach w dolinie Niniwy, w Iraku: Bartella (gdzie zniszczono 1,772 domy) oraz Ba-Shiqua (580 zniszczonych domów).
19 kwietnia 2019
Ks. proboszcz wraz z Gościem z Polski udali się pod klinikę aborcyjną przy Gulf, gdzie odmówili modlitwę różańcową oraz pokropili wodą święconą wjazdy na teren kliniki. Następnie nawiedzili konkatedrę Serca Pana Jezusa, gdzie odmówili modlitwę południową. Wieczorem br. Marcin przewodniczył liturgii Męki Pańskiej. Po niej Najświętszy Sakrament przeniesiono w uroczystej procesji, ze śpiewem Odszedł Pasterz od nas, do Grobu Pańskiego, przygotowanego w The Houston Polonia Memorial.
18 kwietnia 2019
Msza św. Wieczerzy Pańskiej zgromadziła przede wszystkim dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii i ich rodziców. Dwunastu ojców zostało poproszonych o udział w obrzędzie mandatum. W homilii ks. proboszcz nawiązał do niedawnej wypowiedzi Papieża-Seniora Benedykta XVI, na temat aktualnego kryzysu w Kościele, gdzie padły ważne słowa na temat naszego stosunku do Eucharystii: „Zastanówmy się nad tym uwzględniwszy centralne zagadnienie, jakim jest odprawianie Świętej Eucharystii. Nasze podejście do Eucharystii może jedynie budzić niepokój”. Na zakończenie Mszy. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji, która w tym roiku została przygotowana w hallu naszej sali parafialnej. Mszę św. koncelebrował br. Marcin Buntow, franciszkanin, który wczoraj przyleciał do nas z Krakowa.
14 kwietnia 2019
Obchód Niedzieli Palmowej rozpoczęliśmy od Gorzkich Żali, zaraz po nich nastąpiło poświęcenie palm i uroczysta Msza św. ku czci Chrystusa. Rozprowadzaniem palm zajęli się ministranci, zbierając środki na letni obóz. W tym roku zebraliśmy $355, to jest o $375 mniej niż przed rokiem.
Po trwającej niemal dwie godziny liturgii dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii miały krótką katechezę na temat sakramentu pokuty i próbę spowiedzi.
12 kwietnia 2019
Ostatnie przygotowania do Wielkanocy dotknęły także naszych serc. Dzisiaj dwóch księży służyło przez 50 minut w konfesjonale, przybliżając na Boże Miłosierdzie.
10 kwietnia 2019
Już wczoraj wieczorem The Houston Polonia Memorial został przyozdobiony kwiatami i świecami, dla upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. Po tej niespotykanej w nowoczesnym świecie tragedii, Polacy zjednoczyli się w modlitwie i bólu, tworząc mocne podstawy do pojednania narodowego. Szybko jednak proces ten został zakłócony przez ówczesną władzę i sprzyjające je wszystkie media. Plac przez pałacem Prezydenckim w Warszawie, stał się miejscem gorszących scen niszczenia znaków pamięci, profanacji krzyża, naśmiewania się z ofiar i ich rodzin. W dziewiątą rocznicę tej tragedii została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich Ofiar.
7 kwietnia 2019
Po Mszy i Gorzkich Żalach odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii. Cały dwuletni okres przygotowania podsumowaliśmy stwierdzeniem pewnej kobiety, spotkanej ostatnio przez ks. proboszcza: „Moim zadaniem jako matki, jest doprowadzenie moich dzieci do nieba”. Dla przykładu ks. proboszcz wymienił dzieci, które miały stuprocentową obecność na zajęciach. Są nimi: Wiktor Bilewski, Julia Burdziak, Martyna Matuszyk, Melania i Julia Rudnicki, Potem wspónie zaplanowaliśmy ostatnie etapy przygotowania. Uroczystość Pierwszej Komunii św. odbędzie się w niedzielę, 19 maja.
6 kwietnia 2019
Dziś nasza sala parafialna i podwórko były wypełnione ludźmi, którzy przygotowywali gołąbki na festiwal, który odbędzie się w dniach 3-5 maja.
5 kwietnia 2019
W nawiązaniu do inicjatywy rotmistrza Witolda Pileckiego (1901-1948), poranna Msza św. została odprawiona w intencji odnowy moralnej Narodu Polskiego.
Wieczorem natomiast odprawiliśmy Drogę Krzyżową wokół naszego kościoła.
3 kwietnia 2019
Ks. proboszcz odwiedził kościół św. Faustyny Kowalskiej, w Fulshear, TX, gdzie wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania. Podróż w jedną stronę zajęła 1 godz. i 40 minut.
31 marca 2019
Wspólnota amerykańska miała dziś swój dzień wielkopostnej refleksji, prowadzony przez ks. Franka Verę z Opus Dei.Bardzo mała grupa wiernych wzięła udział w tym spotkaniu.
25 marca 2019
Z największym szacunkiem uklęknęliśmy dzisiaj na Mszy św. wypowiadając słowa wyznania wiary: „On to za sprawą Ducha Świętego począł się z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem”. Kościół świętuje dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a więc początek ziemskiego życia Zbawiciela.
Cała seria kłopotów spotkała naszego Gościa w drodze na Białoruś. Najpierw aż o 74 minuty był opóźniony samolot z Houston do Chicago. Tam natomiast okazało się, że samolot do Warszawy będzie opóźniony o 2 godz. i 15 minut. Rejs z Chicago lądował na lotnisku im. Chopina we wtorek, 26 marca o godz. 3:55 PM, kiedy nie było już szans na lot do Mińska, stąd ks. Oleg musiał zostać na noc w hotelu w Warszawie.
Wieczorem ks. proboszcz udał się na adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy seminarium w Houston. Tym razem na adoracji zebrała się niemal cała kaplica wiernych.
24 marca 2019
Białe róże i biało-czerwone świece zostały postawione przed tabliczką upamiętniającą rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich 6 dzieci, którzy zostali zamordowani za ratowanie Żydów. Dziś mija 75. rocznica ich śmierci. Po Mszy św. odprawionej w ich intencji przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie zaśpiewaliśmy Psalm 130.
22 marca 2019
Hymnem do Ducha Świętego rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne prowadzone przez ks. Olga Szpiecia. Nasz gość służył w konfesjonale od godz. 6:00 PM. O godz. 7:00 PM rozpoczęła się Droga Krzyżowa a po niej Gorzkie Żale z kazaniem rekolekcyjnym.
Ciekawostka: Kwiaty przyniesione 1 marca, w Narodowy dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dopiero dziś zostały usunięte z The Houston Polonia Mermorial.
21 marca 2019
W szesnastym dniu akcji 40 Days for Life, księża udali pod klinikę aborcyjną, gdzie odmówili modlitwę różańcową.
20 marca 2019
Ks. proboszcz zabrał swojego gościa do San Antonio i Panna Maria. Cała podróż była wypełniona modlitwą. Na jej zakończenie księżą odmówili nad grobem ks. Leopolda Moczygemby (18245-1891) nieszpory i modlitwy Towarzystwa Chrystusowego. Po drodze, w Gonzales, odwiedzili ks. Stanisława Fiuka, który ugościł ich kolacją.
19 marca 2019
W uroczystość św. Józefa została odprawiona Msza św. w intencjach Kościoła, zakończona litanią do św. Józefa.
18 marca 2019
Późną nocą do Houston przyleciał ks. Oleg Szpieć, który będzie prowadził rekolekcje wielkopostne. Na lotnisku przywitał go ks. proboszcz.
17 marca 2019
W dzisiejszej Mszy św. udział wzięli wysocy przedstawiciele Grupy Lotos: Patryk Demski, Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i Innowacji, Robert Sobków, Wiceprezes Zarządu do spraw Finansowych oraz Grzegorz Pytel, doradca Zarządu. Także tym razem Tomek Pollak zgodził się zrobić kolka zdjęć ze Mszy św. polishchurchhouston.com//anons/galerie_fotografii/1971-Msza_sw_17_marca_2019.html
15 marca 2019
Rozważania dzisiejszej Drogi Krzyżowej oparte było na fragmentach 15 Psalmów.
14 marca 2019
Zebranie dekanalne księży, które dziś odbyło się w kościele Epiphany of the Lord w Katy, gościło dziś nowego dyrektora finansowego archidiecezji (Chief Finance Officer), którym od kilku miesięcy jest Aad de Lange. Przedstawił on swoją wizję pracy i chętnie odpowiadał na pytania księży, których zgromadziło się aż dwudziestu.
13 marca 2019
Ks. Ryszard Kulma zaprosił polskich księży z Houston na spotkanie z okazji urodzin.
10 marca 2019
Odbyła się pierwsza katecheza dla rodziców na temat przygotowania dziecka do pierwszej spowiedzi. To nowy element naszego programu, który zbliża się powoli do zakończenia. Skorzystało z niej kilka rodzin. Na dzisiejszej katechezie przedstawiono ogólne spojrzenie na sakrament pokuty i pojednania w Kościele i w Stanach Zjednoczonych. Za tydzień zostaną omówione wszystkie Przykazania Boże, jako przygotowanie do dobrego przeżycia tego sakramentu.
6 marca 2019
Na rozpoczęcie Wielkiego Postu zaoferowano aż 4 nabożeństwa z posypaniem głów popiołem. Najsłabsza frekwencja była na popołudniowym nabożeństwie po angielsku. Przyszło około 20 osób. Ks. proboszcz przyjął popiół podczas Mszy św. w katedrze Our Lady of Walsingham.
3 marca 2019
Na kolejnej zbiórce dla ministrantów rozmawialiśmy na temat siedmiu sakramentów, w jaki sposób zostały usystematyzowane w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz na temat nabożeństw wielkopostnych, które już wkrótce się rozpoczną. W zbiórce nie wzięli udziału najstarsi ministranci, gdyż w tym samym czasie mieli przygotowanie do bierzmowania.
Po południu została odprawiona Msza św. w 25. rocznicę sakramentu małżeństwa Davida i Marie Carmen Ginebra.
1 marca 2019
Rano w The Houston Polonia Memorial pojawiły się biało-czerwone świece oraz kwiaty. To znak pamięci o Żołnierzach Wyklętych, których dziś wspomina cała Polska.
Na zakończenie dnia została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. W kościele bardzo ograniczono oświetlenie, aby uczestników wprowadzić w mroki Mokotowa, gdzie dokonano najwięcej zabójstw Żołnierzy Wyklętych. Podczas modlitwy powszechnej odczytano następujący list małych dzieci, które prosiły Bieruta o łaskę dla ich Ojca: Najjaśniejszy Panie Marszałku! Proszę Cię z całego serduszka razem z moim maleńkim braciszkiem Andrzejem – daruj życie mojemu najdroższemu Tatusiowi. Nie mamy nikogo ktoby nami opiekował się oprócz Mamusi, a jeżeli Tatusia nie stanie to i Mamusia nie będzie miała siły do pracy. Aleksander i Andrzej Kawalec z Warszawy (zachowano oryginalną pisownię). Po tych słowach w kościele zapadła głęboka cisza. Pod koniec Mszy św. odmówiliśmy litanię do św. Józefa, Opiekuna Kościoła, początkując w ten sposób modlitwę, która będzie nam towarzyszyła przez cały miesiąc marzec. Powrót do tej dawnej tradycji Kościoła dokonał się dzięki inspiracji ks. Rafała Sorkowicza, chrystusowca, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Po odśpiewaniu hymnu Boże coś Polskę, przeszliśmy do The Houston Polonia Memorial, gdzie znajduje się kilka tabliczek upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Tutaj zaśpiewaliśmy hymn Państwowy oraz pieśń o zwycięstwie Chrystusa, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana.
25 lutego 2019
Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, która odbyła się w kaplicy seminarium St. Mary-s. Ku jego ogromnemu zaskoczeniu ostatnią pieśnią, którą śpiewano po zakończeniu adoracji był Święty, Święty, Święty, Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010). Utwór został oczywiście wykonany po polsku!
11 lutego 2019
Z okazji obchodzonego już po raz 27. Światowego Dnia Chorego, podczas porannej Mszyśw. udzielony został sakrament namaszczenia chorych.
10 stycznia 2019
W prezbiterium kościoła ustawiono figurę Matki Bożej z Lourdes, której liturgiczne wspomnienie przypada jutro. Przy tej okazji gorąco modliliśmy się w intencji ludzi chorych.
9 lutego 2019
Ksiądz proboszcz wziął udział w sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania, do którego po raz pierwszy przystąpiło sto dzieci z kościoła St. Edith Stein w Katy.
2 lutego 2019
W święto Ofiarowania Pańskiego kościół był wypełniony niemal po brzegi. Mszę św. rozpoczęliśmy od poświęcenia świec i procesji, podczas której śpiewaliśmy pieśń Starca Symeona. W krótkiej homilii podkreślono, że ofiarowanie Jezusa w świątyni Jerozolimskiej oznacza, że każdy z nas potrzebuje świątyni, która powinna być naszym drugim domem.
Po Mszy św. zespół „Wawel” gościł swoich sympatyków na ognisku. Mimo niewielkiego deszczu spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze.
1 lutego 2019
Po zakończeniu okresu odwiedzin kolędowych powróciliśmy do normalnego planu tygodnia, w tym do odprawiania wieczornych Mszy św. po polsku w piątki. Pierwsza z nich została odprawiona za rodziny, które w tym roku przyjęły kolędę. Po Mszy św. odbyła się kolęda na plebanii, na którą zaproszono kilka rodzin.
31 stycznia 2019
W domu Artura i Magdaleny Dunalów odbyła się ostatnia wizyta duszpasterska (kolęda). Msza św. za wszystkie odwiedzone rodziny zostanie odprawiona 1 lutego.
27 stycznia 2019
Odbyło się kolejne posiedzenie rady finansowej parafii.
23 stycznia 2019
Siostra Teresa Wicińska z Cochabamba w Boliwii przesłała serdeczne podziękowanie za pomoc dla swoich podopiecznych, którą w okresie adwentu i Narodzenia Pańskiego zebrały dzieci z naszej wspólnoty.
22 stycznia 2019
W kolejną, ponurą rocznicę zalegalizowania aborcji w Stanach Zjednoczonych, Msza św. została odprawiona w kolorze fioletowym. Przed południem ks. proboszcz dołączył do ludzi modlących się o zaprzestanie aborcji, przed kliniką aborcyjną przy Gulf.
19 stycznia 2019
Wieczorem została odprawiona Msza św. żałobna, połączona z nieszporami w intencji ks. Wojciech Baryskiego, który był pierwszym proboszczem naszej wspólnoty (1982-1989).
18 stycznia 2019
Ks. Pablo Borgio z watykańskiego Sekretariatu Stanu przysłał nam liścik z podziękowaniem za życzenia dla Papieża Seniora Benedykta XVI.
16 stycznia 2019
Grupa seniorów z kościoła St. Vincent de Paul odwiedziła nasz kościół. Oprócz informacji na temat naszej Patronki, konieczne były wyjaśnienia dlaczego zachowaliśmy świąteczną dekorację, gdyż taki zwyczaj nie jest znany w Stanach Zjednoczonych.
Kronika 2018
31 grudnia 2018
Około trzydziestu osób zgromadziło się na ostatniej Mszy św. w Roku Pańskim 2018. Raz jeszcze zaśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum, zachęcając się wzajemnie do przyjęcia odpustu zupełnego za ten akt.
W roku Pańskim 2018 w naszym kościele ochrzczono 7 dzieci, zawarto 5 sakramentalnych związków małżeńskich, udzielono 16,748 komunii świętych (mniej o 956 niż przed rokiem).
Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen. (1 Tym 1, 17).
30 grudnia 2018
Podczas Mszy św. w ostatnią niedzielę roku, podczas aktu pokuty zaśpiewaliśmy Suplikacje,przepraszając Boga za wszelkie wykroczenia przeciwko Niemu w kończącym się roku. Na zakończenie natomiast zaśpiewaliśmy hymn Te Deum, dziękując za Jego troskę o nas.
28 grudnia 2018
W święto Świętych Młodzieniaszków, Kościół otacza specjalną modlitwą dzieci. My również byliśmy świadkami specjalnego błogosławieństwa, które przyjęła piątka dzieci rodziny Demkiewiczów.
Po Mszy św. odbyła się pierwsza wizyta kolędowa, którą przyjęli Daniel i Monika Demkiewiczowie. Jak zwykle przygotowano specjalny obrazek kolędowy, którym jest zdjęcie ministrantów przy figurze Chrystusa Króla, zrobione w Jego uroczystość, 25 listopada 2018, a hasłem są słowa z Księgi proroka Daniela: „A Jego królestwo nie ulegnie zagładzie” (Dn 7,14).
25 grudnia 2018
Frekwencja na Mszach św. Narodzenia Pańskiego nie była oszałamiająca. Na Mszy św. po angielsku było 40 osób a na Mszy po polsku 100. Goście i parafianie długo robili zdjęcia przy żłóbku.
24 grudnia 2018
Rano została odprawiona ostatnia Msza św. adwentu. W samo południe na plebanii odbyło się wigilijne spotkanie księży z Houston. Przybyło 4 księży i jeden brat zakonny. Natomiast o 10:00 PM rozpoczęliśmy świętowanie Narodzenia Pańskiego. Podczas Pasterki oprawą muzyczną zajął się Brunom Walczak i Richard Kline.
23 grudnia 2018
Dzisiejsza niedziela była w Polsce dniem żałoby narodowej po tragicznym, wypadku w kopalni w Karwinie. Przed błogosławieństwem przez chwilę modliliśmy się w ich intencji w ciszy, po czym zaśpiewaliśmy Dobru Jezu a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.
21 grudnia 2018
Dzień sakramentu pokuty. W posłudze konfesjonału pomagali nam księża Jak Kubisa oraz Wojciech Adamczyk, sercanin. Księża spowiadali przez dwie godziny. W tym czasie śpiewaliśmy po raz ostatni Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny a także została odprawiona Msza św. w intencji tragicznie zmarłych górników z kopalni w Karwinie, w Republice Czeskiej. W wyniku wybuchu metanu w kopalni tej zginęło 13 górników w tym 12 Polaków. Po Mszy św. dzieci przeniosły 13 świec do The Houston Polonia Memorial, gdzie wspólnie modliliśmy się za górników oraz ich pogrążone żałobie rodziny.
19 grudnia 2018
Spora grupa parafian przyszła dziś do kościoła, żeby udekorować go na święta. Jakiś czas nie wiadomo było jak złożyć żłóbek, dlatego kronikarz postanowił opisać całą procedurę. Tylnia ściana żłóbka składa się z elementów oznaczonych literą C, które należy ułożyć od numeru 1 do 7. Lewa ściana od D1 do D7, prawa ściana od A1 do A8. Na prawą stronę dachu nakłada się krótsze deski i przybija się jako pierwsze. Na lewą dłuższe i przybija się jako drugie. Z dzisiejszego wydarzenia utworzono sporą galerię fotograficzną, bo liczącą aż 45 zdjęć. Dziękujemy!
16 grudnia 2018
Coroczne spotkanie mieli dziś lektorzy. W jego trakcie przypominamy elementy zachowania w czasie wykonywania funkcji oraz informujemy się wzajemnie o okresach absencji, co pomaga w przygotowaniu kalendarza posługi na nowy rok. W spotkaniu uczestniczyły dwie nowe lektorki: Samantha Reichert i Dorota Nowobilska.
12 grudnia 2018
Z okazji święta Matki Boskiej z Guadelupe w prezbiterium wystawiono jej obraz. Ks. proboszcz natomiast odwiedził kościół Our Lady of Guadelupe, który jest najstarszą parafią hiszpańskojęzyczną w naszym mieście (założona w 1912). Zgodnie z meksykańskim zwyczajem wierni usypali tam dwie góry kwiatów przed figurami Maryi.
9 grudnia 2018
Po południu odbyło się posiedzenie rady finansowej parafii. Na jej szefową wybrano Maryann Ciaston a sekretarzem została Joanna Marzec. Następne spotkanie odbędzie się 27 stycznia 2019.
8 grudnia 2018
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem Patronalnym Stanów Zjednoczonych. Z tej okazji pierwszopiątkowa Msza św. dla seniorów z 10100 Kempwood została przeniesiona na dzisiejszą sobotę. Po południu natomiast Maryję Niepokalaną uczciła wspólnota chorwacka.
7 grudnia 2018
Na pierwsze roraty przyszło tak wiele dzieci, że dla jednego chłopca zabrakło lampiona. Msze ku czci Matki Najświętszej poprzedziliśmy śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu.
3 grudnia 2018
Ks. David Angelino odprawił dziś w naszym kościele Mszę Wszechczasów. Towarzyszyło mu dwóch ministrantów z kościoła Regina Coeli, gdzie taka Msza jest sprawowana codziennie. Podczas tej Mszy św. odbyła się konsekracja nowych członków Milicji Niepokalanej.
2 grudnia 2018
Słowa modlitwy „Przyjdź Królestwo Twoje” znowu nabrały nowego znaczenia. Kolejny adwent w naszym życiu. Niedzielną Mszę poprzedza śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu. Podczas Mszy poświęciliśmy i wręczyliśmy książeczki do nabożeństwa dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii oraz opłatki na wigilijny stół.
1 grudnia 2018
Ks. Łukasz Kluska, polski pallotyn pracujący na Kubie przesłał podziękowanie z Wyspy za ofiarę, jaką otrzymał z naszej parafii. Do podziękowania dołączyło małżeństwo Manolo, którzy w tym roku będą obchodzili 50. rocznicę małżeństwa.
26 listopada 2018
Gościliśmy dzisiaj dra hab. Skibińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił wykład „Wyzwania niepodległości. Z czym zmierzyła się Polska w roku 1918”. Z zaproszenia na wykład skorzystało blisko 70 osób!
25 listopada 2018
Kończymy dziś rok liturgiczny obchodząc uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Z tej okazji figura Chrystusa Króla została ozdobiona złotym ornatem a na Krzyżu w głównym ołtarzu zawieszono złotą stułę. W kazaniu odniesiono się do problemu często powtarzanego kłamstwa, co doprowadziło do skazania Jezusa a dziś jest powodem cierpień wielu ludzi, całych społeczeństw i Kościoła. „Kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo”, homileta powtarzał z trwogą kilkakrotnie.
W bibliotece parafialnej odbyło się spotkanie w sprawie organizacji festiwali w roku 2019. Ustalono następujące daty festiwali: 3-5 maja 2019 oraz 20-22 września 2019. Organizatorami pierwszego będą Damian Reichert i Rafał Zieliński. Wszystkie spotkania w sprawie organizacji mają się odbywać w takim czasie, aby mógł w nich uczestniczyć proboszcz.
21 listopada 2018
Siostry Karmelitanki Bose z warszawskiej Woli przesłały kolejnego mejla z podziękowaniem za pomoc przekazaną dla nich z naszej parafii.
16 listopada 2018
Z okazji wspomnienia Matki Boskiej Ostrobramskiej, obok tabernakulum wystawiono dziś jej obraz. We Mszy św. wzięła udział jedna Polka i rodzina Wietnamska.
12 listopada 2018
Czerwony barszcz i krokiety z kapustą serwowano uczestnikom wykładu „For Our Freedom and Yours”, Pete’a Hetherington’a, który odbył się na University of St. Thomas w Houston. Goście chętnie z tego poczęstunku korzystali, bo do Houston dotarła fala bardzo zimnego powietrza. Gospodarz wieczoru, prof. John Hittinger z John Paul II Forum podkreślił, że poczęstunek ma związek z polskim świętem narodowym, które było obchodzone wczoraj.
11 listopada 2018
Centralnym wydarzeniem naszych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, była Msza św. za Ojczyznę połączona z Te Deum. Używano złotego koloru szat liturgicznych. Po homilii, która była w istocie życzeniami dla Polski, klęcząc odmówiliśmy modlitwę za Ojczyznę, której autorem był św. Jan Paweł II, a którą wypowiedział na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1987 roku. Zaraz po tej modlitwie zaśpiewaliśmy pierwszą i ostatnią zwrotkę hymnu Boże coś Polskę, która zawiera słowa: „Powstała z grobu na Twe władne słowo”. Kończąc eucharystyczną ofiarę podziękowaliśmy Bogu za odzyskanie Niepodległości śpiewając Te Deum. Po Mszy św. dzieci ze szkoły im. Mikołaja Kopernika przedstawiły okolicznościową akademię. Na zakończenie wszyscy przeszliśmy przed pomnik św. Papieża Jana Pawła II, gdzie zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W naszej uroczystości wziął udział Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston, Pan Robert Rusiecki. Wielu parafian ubranych było w polskie stroje ludowe. Chętnie też przypinaliśmy biało-czerwone kotyliony przegotowane przez dzieci.
10 listopada 2018
Adam Dratwa, Damian Reichert, którzy wczoraj byli gospodarzami spotkania pofestiwalowego, dziś, z pomocą Krzysztofa Pioruna, przyozdobili cały nasz kampus dziesiątkami biało-czerwonych flag. Także dzieci podczas zajęć szkolnych wykonywały różne biało-czerwone dekoracje. Jesteśmy gotowi do świętowania…
Wieczorem miało miejsce pierwsze jubileuszowe wydarzenie, czwarty wieczór pieśni patriotycznych, przygotowany przez Piotra Przybylskiego.
9 listopada 2018
W święto katedry na Lateranie została odprawiona Msza św. za organizatorów festiwalu „Dożynki” oraz spotkanie. Niska temperatura spowodowała, że po raz pierwszy musieliśmy je przenieść do sali parafialnej.
8 listopada 2018
W samo południe na cmentarzu Forest Park przy Westheimer odbyło się spotkanie modlitewne za zmarłych. Odwiedziliśmy 3 groby, ale naszą modlitwą ogarnialiśmy wszystkich Polaków leżących na tym cmentarzu.
3 listopada 2018
Parafia gościła uczestników surprise party, które zorganizowano dla Mateusza Pollaka, obchodzącego wkrótce 30. rocznicę urodzin.
Od kilku tygodni w modlitwie powszechnej wypraszamy łaski dla zdradzonego Kościoła w Chinach. Po podpisaniu przez Watykan bardzo krytykowanego przez katolików w Chinach, w tym przez emerytowanego biskupa Hong Kongu, kard Józefa Zena, porozumienia z władzami komunistycznymi, prześladowania Kościoła wzmogły się. W ostatnim czasie zburzono tam dwa sanktuaria maryjne. W prowincji Sanxisanktuarium Matki Bożej Siedmiu Boleści i w prowincji Guizhou, sanktuarium Matki Bożej Błogosławieństw.
2 listopada 2018
Bardzo owocne było dzisiejsze wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych: odprawiono trzy Msze św. oraz odmówiono aż trzy części różańca. Na zakończenie dnia przeszliśmy w procesji do The Houston Polonia Memorial na wspólną modlitwę za zmarłych.
1 listopada 2018
Uroczystość Wszystkich Świętych miała specjalną oprawę. Przed ołtarzem wystawiono relikwie, które są w posiadaniu kościoła. Po obydwu Mszach wierni podeszli i przez chwilę modlili się, prosząc o wstawiennictwo Wszystkich Świętych.
26 października 2018
Bardzo uroczyście zakończyliśmy nasze nabożeństwa różańcowe. Na prośbę uczestników, część dzisiejszego różańca była śpiewana. W okolicznościowym kazaniu przypomnieliśmy sobie jakie wizerunki Maryi towarzyszyły nam podczas tych nabożeństw: Matka Boża Miłosierdzia z Ostrej Bramy, Matka Boska Fatimska (podczas modlitwy różańcowej po angielsku), Matka Boska Łaskawa z Krzeszowa w diecezji legnickiej i wreszcie dzisiaj, Santa Maria La Antigua, Patronka Panamy. W dalszej części kazania przypomniano o chrystocentrycznym charakterze modlitwy różańcowej.
22 października 2018
Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Papieża Jana Pawła II w kościele wystawiono jego relikwie.
Ks. proboszcz wziął udział w spotkaniu przedwyborczym, na którym Prezydent Donald J. Trump wspierał senatora Teda Cruza w wyścigu do senatu. Spotkanie odbyło się w Toyota Center i zgromadziło nie mniej niż 16 tys. osób. Wszystkich zgłoszeń na spotkanie było 100 tys. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy prowadzonej przez pastora baptystę. W jej spontanicznej części pojawiła się prośba, by Bóg uchronił Teksas przed zbudowaniem nim socjalizmu (sic!). Na sam koniec pastor posłużył się słowami modlitwy przypisywanej św. Franciszkowi z Asyżu: O Panie uczyń z nas narzędzia swojego pokoju. Wszyscy mówcy, włączając Prezydenta Donalda Trumpa, podkreślali sukcesy jego polityki: najniższy od dekad wskaźnik bezrobocia, obniżenie podatków, ograniczenie gorsetu przepisów utrudniających tworzenie miejsc pracy, wysoki poziom rozwoju gospodarczego, powrót przedsiębiorstw do działalności w USA.
21 października 2018
Niemal na zakończenie miesiąca różańca świętego, grupa 23 dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. otrzymała różańce. Przy tej okazji miało miejsce specjalne kazanie do dzieci na temat różańca.
20-21 października 2018
W parafii odbyły się spotkania informacyjne na temat archidiecezjalnej kampanii Ignite. Our Faith, Our Mission, prowadzone przez Phila Toups’a. W niedzielę dołączyła do niego Benita Gonzales, z biura szkół katolickich archidiecezji. Spotkania cieszyły się zaskakująco niską frekwencją. W sobotę przyszła zaledwie jedna osoba, a na dwóch spotkaniach w niedzielę były 23 osoby!
18 października 2018
Zgodnie z naszą tradycją w święto św. Łukasza, Patrona służby zdrowia, podczas porannej Mszy św. został udzielony sakrament namaszczenia chorych.
17 października 2018
Siostry Karmelitanki Bose z warszawskiej Woli przesłały email z podziękowaniem za pomoc dla ich klasztoru.
12-14 października 2018
Kolejne „Dożynki”, czyli nasz jesienny festiwal. Po przeniesieniu go na październik raz jeszcze dopisała nam pogoda. Wszak niemal cały wrzesień był deszczowy. Jednak wyraźnie straciliśmy wielu gości. Z pewnością duży wpływ na to miał zakaz reklamy festiwalu na autostradach. Wśród nowości, którymi chcieliśmy zaskoczyć naszych gości był występ małej grupy nazwanej roboczo „Wawel babcie”. Dziękujemy Adamowi Dratwie i Damianowi Reichertowi za ich ciężką pracę przywódców, kierowników i ludzi od „nagłych poruczeń”.
7 października 2018
Po Mszy św. odbyło się spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Choć obecność była dobrowolna, wzięło w nim udział większość rodziców.
5 października 2018
Rozpoczęliśmy październikowe nabożeństwa różańcowe. W tym roku ofiarujemy je w intencji Kościoła.
30 września 2018
Po wakacyjnej przerwie odbyło się spotkanie ministrantów. Rozpoczęliśmy je od wspomnień obozu dla ministrantów, którego kontynuacji pragną wszyscy chłopcy.
29 września 2018
Wspólnota chorwacka miała dziś swoją Mszę św.
28 września 2018
Wieczorną Mszę św. zakończyliśmy gorącą modlitwą w intencji nowicjuszy chrystusowców, którzy jutro, w święto świętych Archaniołów, złożą pierwszą profesję zakonną. Królowo Towarzystwa Chrystusowego – módl się za nami!
25 września 2018
Na plebanii odbyło się trzecie spotkanie z Philipem Toups’em z Guidance in Giving, czyli firmy która prowadzi kampanię Ignite. Our Faith, Our Mission dla naszej archidiecezji.
Z Lublina dotarła do nas miła wiadomość. Dziś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, pracę doktorską obronił ks. Paweł Jasina, chrystusowiec, który dwukrotnie odwiedzał naszą wspólnotę (w 2013 i 2016). Na naszej stronie internetowej od razu pojawiły się gratulacje.
23 września 2018
Tydzień po niedzieli katechetycznej dziś rozdawano rodzicom materiały do katechezy. Ogółem na przygotowanie do Pierwszej Komunii zapisanych jest 23 dzieci.
16 września 2018
Nasza wspólnota obchodziła dzisiaj niedzielę katechetyczną. Najpierw odbyły się zapisy na kurs przygotowujący do bierzmowania a potem spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. W tym roku przygotowanie będzie miało charakter home schooling. W kościele natomiast będą się odbywały katechezy dla rodziców.
14 września 2018
Podczas wieczornej Mszy św. uczciliśmy Krzyż Chrystusa. Kazanie było poświęcone historii odnalezienia Krzyża Chrystusa przez cesarzową Helenę. Ilustracją na zaproszeniu do wzięcia udziału we Mszy św. było zdjęcie wielkiego Krzyża w downtown Houston, który został usunięty, zgodnie z głoszoną wszędzie polityką tolerancji. My jednak głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą (por. 1 Kor 1, 23-24).
10-14 września 2018
W domu rekolekcyjnym kapucynów w Washington Township, MI, odbyły się doroczne rekolekcje chrystusowców, które prowadził ks. dr hab. Adam Rybicki, prof. KUL, z Katedry Duchowości Systematycznej i Praktycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Rekolekcjonista bazował głównie na rekolekcjach, które wygłasza „do facetów”, jak kilkakrotnie podkreślił.
9 września 2018
Ostatnia niedziela, którą spędził w naszej wspólnocie ks. Bogusław Burgat. Zaraz po zakończeniu Mszy św. i lunchu na plebanii, dzięki uprzejmości Rafała Zielińskiego, udał się na lotnisko im. George’a Busha, skąd odleciał do Poznania.
8 września 2018
W święto Narodzenia Matki Najświętszej szkoła im. Mikołaja Kopernika rozpoczęła nowy rok szkolny. Mszę św. na rozpoczęcie odprawił ks. Bogusław Burgat, Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego. Wziął także udział w spotkaniu z rodzicami. Podczas tego spotkania ks. proboszcz sporo uwagi poświęcił bezpieczeństwu dzieci i uczulał rodziców, by wszyscy przyczynili się do budowania standardów najwyższej jakości dotyczących bezpieczeństwa.
5 września 2018
Ksiądz Wikariusz Generalny odbył podróż do San Antonio. Odwiedził m. in. katedrę św. Franciszka, misję San José i Concepción. W drodze powrotnej do Houston zatrzymał się w Panna Maria, TX, gdzie rozmawiał z miejscowym proboszczem ks. Wiesławem Iwańcem. Na zakończenie odwiedził ks. Stanisława Fiuka w Gonzales, TX. Ks. Stanisław pomagał nam w zorganizowaniu podróży misyjnej na Kubę.
4 września 2018
Ksiądz proboszcz zaprosił polskich księży z Houston na lunch w księdzem Wikariuszem Generalnym. W spotkaniu wzięli udział ks. Juan Kubisa i ks. Ryszard Kulma.
31 sierpnia 2018
W drodze powrotnej do Houston ks. Wikariusz Generalny wraz z księdzem proboszczem zatrzymali się w stolicy Meksyku i odwiedzili sanktuarium Matki Boskiej w Guadelupe. W samo południe sprawowali Mszę św. a potem pod figurą Chrystusa Króla modlili się w intencji Towarzystwa Chrystusowego.
27 sierpnia 2018
Wcześnie rano, ks. Wikariusz Generalny razem z ks. proboszczem udali się w podróż misyjną na Kubę. Z Houston odlecieli najpierw do stolicy Meksyku a stąd do Hawany. Na lotnisku w Hawanie odebrała ich siostra Henryka, salezjanka, która pracuje na Kubie od 25 laty. Księża przekazali około 100 funtów darów oraz $910.00.
26 sierpnia 2018
W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej dokonaliśmy poświęcenia The Houston Polonia Memorial. Najpierw, o godz. 9:00 AM została odprawiona Msza św. za sierżanta Michael’a Ollisa, który 28 sierpnia 2013, podczas ataku rebeliantów na bazę w Ghazni, w Afganistanie, widząc rannego polskiego żołnierza, osłonił go własnym ciałem, ponosząc śmierć na miejscu. Michael Ollis jest jedną z osób upamiętnionych na The Houston Polonia Memorial. Natomiast o godz. 11:00 AM zebraliśmy się przed The Houston Polonia Memorial, gdzie Wikariusz Generalny dokonał jego poświęcenia. Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.
24 sierpnia 2018
Kolejny gość przybył do naszej wspólnoty, jest nim ks. Bogusław Burgat, Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego. Będzie przewodniczył uroczystości poświęcenia The Houston Polonia Memorial. Na lotnisku im. George’a Busha przywitał go ks. proboszcz.
21 sierpnia 2018
Pracownicy firmy Guidance in Giving odbyli pierwsze spotkanie z proboszczem na temat przygotowywanej akcji Ignite. Our Faith, Our Mission. Ma ona na celu zebranie $150,000,000.00 przeznaczonych na sześć różnych celów. Naszej parafii wyznaczono kwotę $165,558.00 z czego na potrzeby parafii może być przeznaczone $54,634.00.
15 sierpnia 2018
W samą uroczystość Wniebowzięcia frekwencja wyglądała lepiej niż wczoraj. Na porannej Mszy było 60 osób a na wieczornej 80. Kazanie było próbą przeciwstawienia się mocno propagowanej w Polsce myśli, że pamięć o zmarłych jest czymś niestosownym. Niekiedy próbuje się utożsamiać ludzi modlących się za zmarłych do faszystów (sic!). Podczas gdy Kościół od początku nie unikał tematu śmierci, a cmentarze czy katakumby były pierwszymi miejscami spotkań i sprawowania Eucharystii. Także dzisiejsza uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest przecież zaproszeniem do refleksji na końcem (śmiercią?) Jej życia.
14 sierpnia 2018
Po południu naszą wspólnotę i Houston opuścił ks. Bogusław Migut z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Raz Jeszce pozostawił w Houston bardzo dobre wspomnienie, przede wszystkim dotyczące jego homilii, dobrze przygotowanych i przemyślanych. Dziękujemy!
Szesnaście osób wzięło udział we Mszy św. wigilijnej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Cześć Maryi, cześć i chwała!
1 sierpnia 2018
Ks. proboszcz oddał cześć Powstańcom Warszawskim, uczestnicząc w uroczystości Godziny „W” w rodzinnym Lubinie, na Dolnym Śląsku, gdzie przebywa podczas wakacyjnego wypoczynku.
29 lipca 2018
W dzisiejszej Mszy św. udział wzięli wysocy przedstawiciele Prokuratury Krajowej, a mianowicie: Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego, Bogdan Święczkowski, Zastępca Prokuratora Generalnego, Marek Pasionek oraz Radca Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie, Paweł Gębski. Po Mszy św. odbyło się spotkanie z naszymi Gośćmi.
21-22 lipca 2018
Zgodnie z naszym zwyczajem w niedzielę poprzedzającą wspomnienie św. Krzysztofa, święciliśmy pojazdy, w których spędza się wiele godzin dziennie.
12 lipca 2018
Wyjątkowo dwunastego dnia lipca odmówiliśmy różaniec fatimski, gdyż jutro (13 lipca) w naszym kościele nie ma Mszy św. Modlitwa o pokój na świecie i nawrócenie Rosji zjednoczyła nas z wieloma czcicielami Matki Boskiej Fatimskiej na całym świecie.
11 lipca 2018
Z Białego Domu dotarło do nas pismo podpisane przez Prezydenta Donalda Trumpa, z podziękowaniem za życzenia świąteczne wysłane wiele miesięcy temu. W krótkim piśmie Prezydent Trump podkreśla, że zarówno on jak mi jego żona Melania, byli serdecznie poruszeni wsparciem, jakie im okazaliśmy.
Do naszej wspólnoty przybył ks. Bogusław Migut z Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, który spędzi u nas kilka tygodni. Na lotnisku im. George’a Busha przywitał go proboszcz. W hali przylotów ks. proboszcz spotkał Krystynę Aponiuk, która także odbierała gościa z Polski.
3 lipca 2018
W bibliotece parafialnej odbyło się kolokwium kończące wewnętrzną kontrolę (internal audit), jaką przeprowadzili pracownicy archidiecezji.
Kronika 2017
31 grudnia 2017
Jak zwykle w ostatnim dniu roku w specjalnym akcie pokuty, którym były Suplikacje przeprosiliśmy Boga za grzechy, którymi Go obraziliśmy. Na zakończenie natomiast zaśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum, dziękując za Jego opiekę nad nami. Podczas Mszy św. śpiewał zespół „Majeranki” działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce Zdrój.
Wieczorem odbyła się zabawa sylwestrowa zorganizowana przez zespół „Wawel”.
W Roku Pańskim 2017 w naszym, kościele udzielono 14 chrztów, 3 pary zawarły związek małżeński, 5 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii św., udzielono 17,704 komunii św.
Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.(1 Tym 1, 17).
30 grudnia 2017
Liczna delegacja parafian wzięła udział w kolędowaniu w Chappell Hill.
28 grudnia 2017
Ks. proboszcz wziął udział w trwającej trzy godziny modlitwie czcicieli Krwi Jezusa, która co czwartek odbywa się w katedrze Our Lady of Walsingham.
27 grudnia 2017
Małgorzata i Dariusz Walczakowie gościli pierwszą w tym sezonie kolędę. W tym roku obrazkiem kolędowym jest oficjalne logo 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którym jest autograf słowa „niepodległa” napisany przez Józefa Piłsudskiego, a hasłem są słowa polskiej kolędy „Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą”.
24 grudnia 2017
Po porannych obchodach czwartej niedzieli Adwentu, o godz. 10:00 PM została odprawiona Pasterka. W tym roku nie mieliśmy „żywej” Bożej Rodziny w żłóbku, gdyż wyznaczone do tej roli dziecko rozchorowało się.
22 grudnia 2017
Przez dwie godziny i czterdzieści minut ks. Jan Kubisa spowiadał dziś wiernych przed świętami Bożego Narodzenia.
17 grudnia 2017
Naszą wspólnotę odwiedził dziś Minister Spraw Zagranicznych, Pan Witold Waszczykowski, któremu towarzyszył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Waszyngtonie, Pan Piotr Wilczek, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Zagranicznych, Pan Jan Parys oraz Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Pan Piotr Woźniak. Przed Mszą św. odbyło się spotkanie Ministra z parafianami, podczas którego można było zadawać pytania. Minister Waszczykowski odwiedza Houston przede wszystkim w związku otwarciem Konsulatu Generalnego RP w naszym mieście.
16 grudnia 2017
Dzieci ze szkoły im. Mikołaja Kopernika, nauczyciele i rodzice spotkali się dzisiaj w sali parafialnej na świątecznym spotkaniu połączonym z łamaniem się opłatkiem.
Wspólnota chorwacka modliła się w naszym kościele na przedświątecznej Mszy św.
13 grudnia 2017
Poranna Msza św. została odprawiona w intencji ofiar stanu wojennego, wprowadzonego przez gen. Jaruzelskiego w roku 1981 by zniszczyć wielki ruch społeczny „Solidarność”. Nie jest znana dokładna liczba ofiar stanu wojennego. Różne szacunki mówią, że było ich od 40 do kilkuset.
Wieczorem prezbiterium archidiecezji Galveston-Houston zebrało się w konkatedrze na dorocznych nieszporach pod przewodnictwem kard. Daniela DiNardo. Kardynał dziękował księżom przede wszystkim za zaangażowanie na rzecz ofiar huraganu Harvey.
12 grudnia 2017
Dzięki uprzejmości Margaret Blome, do biura parafialnego dotarło odręczne pismo od siostry Szczepany Hrehorowicz z Domu Pokoju w Betlejem, w Autonomii Palestyńskiej, w którym podziękowała ona za nasz dar w wysokości $2,000 dla sierocińców w Jerozolimie i Betlejem. Siostra przekazała nam także malutką figurkę Dzieciątka Jezus, wykonaną z drewna oliwnego.
Firma Schlitzberger Stone Designs, Inc zainstalowała dziś na Memorial Wall, tabliczki pamięci z nazwiskami naszych drogich zmarłych.
10 grudnia 2017
W naszym kościele miał miejsce cały szereg spotkań. Najpierw, przed Mszą św. z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. a po Mszy św. z lektorami. Rodziców uwrażliwiano na przygotowanie pięknej polskiej wigilii. A lektorom zaprezentowano nauczanie Kościoła na temat znaczenia Pisma św. w jego życiu.
Po południu ks. proboszcz wziął udział w corocznym koncercie Advent Lessons and Carols, w katedrze Our Lady of Walsingham, gdzie został uprzejmie przywitany przez rektora ks. Charles’a Hough’a.
8 grudnia 2017
Dziś rano zaskoczył nas śnieg! Najstarsi mieszkańcy Houston twierdzą, że poprzednio śnieg spadł w roku 2009.
Wieczorem niewielka, bo licząca zaledwie 33 osób grupa ludzi uczestniczyła we Mszy św. uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi. W kazaniu mówiliśmy o potrzebie składania ofiary Bogu, o czym mówiła dzieciom fatimskim Maryja, gdy skarżyły się na swoje liczne obowiązki.
17 listopada 2017
Do naszej parafii przybył ks. Zygmunt Ostrowski, ekonom chrystusowców w USA i Kanadzie. W dniach 22 listopada do 7 grudnia będzie zastępował proboszcza, który udaje się na leczenie sanatoryjne do Polski.
12 listopada 2017
Jolanta Cichoń ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika przygotowała akademię z okazji Dnia Niepodległości, którą przedstawili jej wychowankowie.
11 listopada 2017
W nasze Narodowe Święto Niepodległości odbył się już trzeci koncert pieśni patriotycznych, zorganizowany i prowadzony przez Piotra Przybylskiego. W tym roku został wzbogacony o wspomnienia dotyczące wojennych losów Gerarda i Zdzisława Zawadów, dziadka i ojca Maryann Ciaston.
Tego samego dnia Rycerze Kolumba zorganizowali doroczny garage sale.
10 listopada 2017
Rano biuro parafialne odwiedził Luis Tacuri z Guidance in Giving, żeby przeprowadzić rozmowę na temat sytuacji ekonomicznej parafii po huraganie Harvey. Z przygotowanych dla niego materiałów wynika, że w październiku 2017 w porównaniu z październikiem 2016, parafia straciła 20% dochodów.
9 listopada 2017
Po raz trzeci w tym roku nasza parafia została okradziona. Tym razem łupem stały się rzeczy po ostatnim festiwalu: wino, piwo, napoje a nawet papier toaletowy (sic!).
Ekonomiczna sytuacja archidiecezji po huraganie Harvey zdominowała kolejne spotkanie dekanalne, które odbyło się w kościele St. Maximilian Kolbe. Naszym gościem był Troy Anderson z Guidance in Giving, która prowadzi kampanię Ignite (zbiórka funduszy na rozbudowę seminarium i kilka innych projektów archidiecezji).
Ks. proboszcz odbył pielgrzymkę do centrum charyzmatycznego przy Cullen, gdzie miała miejsce ostatnia w naszej archidiecezji adoracja relikwii krwi św. Papieża Jana Pawła II.
6-7 listopada 2017
Ks. proboszcz wziął udział w modlitwie przed relikwiami krwi św. Papieża Jana Pawła II w konkatedrze w downtownHouston oraz w kościele St. John Vianney.
6 listopada 2017
Z okazji National Vocation Awerness Week rozpoczęliśmy codzienne odmawianiemodlitwy o powołania napisanej przez św. Papieża Jana Pawła II.
5 listopada 2017
Ku naszemu zaskoczeniu w dzisiejszej Mszy św. wziął udział Robert Wrzosek, który przyjechał do Houston na XX Festiwal Filmów Polskich. Po Mszy św. opowiedział nam krótko o filmie „Wyklęty”, w którym gra bardzo mroczną postać. Potem przywitał się z ministrantami, którzy mieli swoje comiesięczne spotkanie. Wyznał, że sam był ministrantem przez 11 lat!
Drugie spotkanie modlitewne za zmarłych odbyło się na cmentarzu przy Westheimer. Niestety zabrakło nam przewodnika, Krystyny Aponiuk i odmawianie różańca zakończyliśmy przy grobie rodziców Tony’ego Wolskiego.
2 listopada 2017
W Dzień Zaduszny odbyło się modlitewne spotkania „pod Krzyżem”, na cmentarzu Woodlawn, a potem nawiedzenie grobów, połączone z odmawianiem modlitwy różańcowej, gdyż, jak przekonywał siedemnastowieczny duchowny, Samuel Wysocki, „różaniec i do czyśćca sięga”. Podczas wszystkich trzech Mszy odprawionych tego dnia, modliliśmy się za osiem ofiar zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku.
1 listopada 2017
Podczas świętowania „Wielkanocy jesieni” (T. Schnitzler) było wiele odniesień do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Stając wobec radości „chmury świętych” odważyliśmy się zadać sobie pytanie, czy akceptujemy program świętości przedstawiony przez Jezusa? (por. Mt 5, 1-12).
29 października 2017
Barwna procesja zespołu „Wawel” z wieńcami dożynkowymi, gospodarzy „Dożynek”, Maryann Ciaston i Waldemara Ciborowskiego z wózkiem wypełnionym owocami rolniczego trudu rozpoczęła Mszę św. Akurat wypadła ona w rocznicę poświęcenia kościoła, stąd stała się okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyłączyli się do budowy kościoła i konsekwentnie go utrzymują. W tych dniach także przypada rocznica buntu reformacji, stąd w modlitwie powszechnej modliliśmy się: „W duchu pokuty przeprośmy Boga za bolesny podział chrześcijan dokonany dokładnie 500 lat temu. Niech Twoje miłosierdzie, o Panie, okaże się potężniejsze i uleczy rany zadane Twojemu Kościołowi, który jest jeden, święty, powszechny i apostolski”.
27-28 października 2017
Wystartowaliśmy. Mimo bardzo niskich temperatur (około 62o F) nasz festiwal, czasami nazywany przez prowadzących „zimowym”, odbywa się. Naprędce wymyślono, że gościom należy serwować gorące wino i… tak się stało.
26 października 2017
Ks. proboszcz dołączył do grupy modlących się przed kliniką aborcyjną przy Gulf, gdzie spotkał m . in. biskupa diecezji Victoria, Bernarda J. Cahill’a oraz ks. Michael’a McFall z kościoła St. Cecilia.
Po południu trwały ostatnie przygotowania do naszego festiwalu. Przyszło bardzo dużo ludzi. Wszystkim rzucał się w oczy najmłodszy pomocnik, Mateusz Zwolak, który ma 7 lat!
22 października 2017
W 69. rocznicę śmierci kardynała Augusta Hlonda odprawiono Mszę św. w intencji jego beatyfikacji. Mottem okolicznościowego kazania były jego prorocze słowa: „Zwycięstwo gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Maryi”.
15 października 2017
Grupa dzieci ze szkoły im. Mikołaja Kopernika została dziś pasowana na ucznia. Tego aktu dokonała dyrektor szkoły, Hanna Tomaszkiewicz.
Podczas specjalnego spotkania uczciliśmy setną rocznicę powstania Milicji Niepokalanej. Najpierw Rich May wygłosił konferencję: „Powstanie Milicji Niepokalanej w nauczaniu św. Maksymiliana Kolbe”, po czym była możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty a o godz. 4:00 PM ks. Alvaro Interiano odprawił Mszę św. połączoną z konsekracją nowych członków Milicji Niepokalanej. W tej części Mszy św. asystował mu ks. David Angelino z kościoła St Jerome.
Dziś udostępniono parafianom rozliczenie za rok finansowy 2016-2017, który się zakończył 30 czerwca. Październik jest miesiącem, w którym w naszej archidiecezji publikuje się rozliczenia roczne.
13 października 2017
W setną rocznicę ostatniego objawienia Maryi w Fatimie, odbyły się aż dwa nabożeństwa różańcowe. Rano, tajemnice różańca rozważaliśmy przed Najświętszym Sakramentem, a wieczorem pożegnaliśmy figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Po zakończeniu nabożeństwa różańcowego, śpiewając litanię loretańską przeszliśmy w procesji wokół kościoła, po czym w przedsionku kościoła zaśpiewaliśmy „O Maryjo żegnam Cię…”. W kazaniu podjęto temat „reszty Izraela”, jako modelu Kościoła.
6 października 2017
Blisko 80 osób wzięło udział w wieczornej Mszy św. i modlitwie różańcowej, w łączności z akcją „Różaniec do Granic”, która odbędzie się jutro w Polsce. Nawiązując do otoczenia wszystkich granic naszej Ojczyzny modlitewnym łańcuchem, przed ołtarzem położyliśmy mapę Polski, a wzdłuż granic ustawiliśmy wizerunki Maryi z różnych części świata.
3 października 2017
Ks. proboszcz wziął udział w koncercie dobroczynnym na University of St. Thomas w Houston, podczas którego zbierano datki na remont zniszczonych przez powódź organów w dwóch kościołach: St. Philip the Apostle w Huffman, TX oraz St. Ignatius Loyola w Spring. Podczas koncertu wykonano m. in. Mszę Requiem, op. 48 Gabriela Fauré.
1 października 2017
Na zakończenie Mszy św. zachęcaliśmy się do odmawiania modlitwy różańcowej oraz do uczestnictwa w akcji Różaniec do Granic, które odbędzie się 7 października w Polsce. Nasza parafia została oficjalnie zgłoszona jako uczestnik tej wielkiej akcji modlitewnej.
Na pierwszym po wakacjach spotkaniu z ministrantami rozmawialiśmy na temat modlitwy różańcowej, która jest znakiem rozpoznawczym wszystkich katolików na świecie.
30 września 2017
Trzech chłopców: Kevin, Michał i Antoni zgłosiło się na pierwszą zbiórkę kandydatów na ministrantów.
28 września 2017
Z ponad miesięcznym opóźnieniem odbyło się pierwsze w tym roku katechetycznym spotkanie dekanalne. Księża zebrali się w kościele Christ the Redeemer, a głównym prelegentem była Margaret Thompson, z biura audytu wewnętrznego archidiecezji. Nasz gość przedstawiła program powoływania rad finansowych we wszystkich parafiach archidiecezji. Do 1 grudnia tego roku w każdej parafii ma być powołana rada finansowa odpowiedzialna za przygotowywanie budżetu parafii, jego realizację i sporządzanie rocznego raportu z jego wykonania.
23 września 2017
Wspólnota chorwacka miała dzisiaj swoją Mszę św., podczas której udzielono chrztu św. dwojgu dzieciom.
W dniu beatyfikacji ks. Stanley’a Rother’a, pierwszego amerykańskiego męczennika, zamordowanego w Guatemali w roku 1981, podziękowaliśmy Bogu za ten dar śpiewając na zakończenie Mszy św. hymn O Błogosławiona Trójco.
17 września 2017
Dwanaścioro dzieci skorzystało z zaproszenia na katechezę, która będzie prowadzona w kościele, dla dzieci, które przyjęły Pierwszą Komunię św. Dziś utrwalaliśmy sobie trudne słowo „uobecnienie”.
16-17 września 2017
Na obydwu Mszach św. po polsku zachowaliśmy chwilę milczenia dla uczczenia ofiar sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.
16 września 2017
W kościele odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców dzieci, które chcą przystąpić do Pierwszej Komunii w roku 2019. Wstępnie zapisano 22 dzieci. Rodzice mają jeden tydzień na refleksję czy są w stanie wypełnić wymagania jakie stawia nasza parafia. Kolejne spotkanie odbędzie się 23 września, a katecheza rozpocznie się 7 października.
15 września 2017
Nasz kościół odwiedził ks. Bashar Al.-Shamany, iracki mnich z Syryjsko-Prawosławnego Kościoła Antiocheńskiego, który w listopadzie tego roku będzie przewodniczył liturgii małżeństwa w naszym kościele.
13 września 2017
W duchu zawierzenia Najświętszej Maryi Panny, także dzisiaj, w rocznicę piątego objawienia Maryi w Fatimie, odmówiliśmy modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na świecie i nawrócenia Rosji.
12 września 2017
334. rocznicę odsieczy wiedeńskiej zaznaczyliśmy w naszej wspólnocie przez odprawienie Mszy św. wspomnienia Imienia Najświętszej Maryi Panny. Przed Mszą św. nasza międzynarodowa wspólnota została poinformowana o zwycięstwie króla Jana II Sobieskiego na muzułmańskim agresorem.
10 września 2017
Przyjechali do nas Domingo i Eileen Marquez z Nowego Meksyku, którzy pragną na miejscu zapoznać się ze zniszczeniami spowodowanymi przez huragan Harvey i zorganizować pomoc dla najbardziej poszkodowanych. Nasi goście przedstawili się na zakończenie Mszy św. a potem odbyło się spotkanie w bibliotece parafialnej. W tym samym czasie odbywał się piknik zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły, którego dochód został przeznaczony na potrzeby poszkodowanych przez huragan.
Dzisiejsza niedziela została nazwana niedzielą katechetyczną, w związku ze ogólnym zebraniem rodziców na temat katechezy, która będzie prowadzona w kościele dla osób, które przyjęły sakrament bierzmowania, komunii św., a także dzieci, które rozpoczną przygotowanie do przyjęcia Pierwszej Komunii św. w roku 2019. Tych ostatnich zgłosiło się aż dwadzieścioro dwoje!
W naszej parafii – podobnie jak we wszystkich kościołach w USA – przeprowadzono zbiórkę pieniędzy dla ofiar huraganu Harvey. Zebraliśmy $1,830.00. Ponadto zgromadziliśmy już $3,300 na parafialnym funduszu pomocy.
9 września 2017
Z dwutygodniowym opóźnieniem zainaugurowaliśmy dzisiaj nowy rok szkolny w Szkole im. Mikołaja Kopernika. Msza św. rozpoczęła się od hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź. Kazanie było poświęcone misji Towarzystwa Chrystusowego, które wczoraj obchodziło 85. rocznicę powstania. Natomiast podczas spotkania z rodzicami powołano się na spostrzeżenia Filipa Witkowskiego dotyczące szkół sobotnich. Zarówno na porannej jak i wieczornej Mszy św. śpiewaliśmy błagalne Suplikacje, prosząc Boga o ratunek dla mieszkańców Karaibów i Florydy, ciężko doświadczonych huraganem Irma. Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami!
7 września 2017
Kiedy w Teksasie trwała noc adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji ofiar huraganu Harvey, także w naszym kościele odbyła się Godzina Święta, przygotowana przez Milicję Niepokalanej.
3 września 2017
W Stanach Zjednoczonych obchodzono dziś Narodowy Dzień Modlitw w intencji Ofiar Huraganu Harvey.
Czy zostałeś zalany/zalana? To pytanie, którym się dzisiaj witaliśmy, żegnaliśmy, i które było obecne we wszystkich rozmowach po Mszy św. Dzięki Bogu większość rodzin przeżyła huragan bez szwanku. Na zakończenie Mszy św. podano szereg informacji na temat ścieżki pomocy, na którą powinni wejść poszkodowani. Parafia zebrała do tej pory $700 na pomoc dla poszkodowanych.
2 września 2017
Poranna Msza św. ku czci Matki Bożej miała specjalną oprawę. W kościele paliło się kadzidło a przed Mszą zgłosiło się dwóch ministrantów Rafael i Patricio, uczniowie Western Academy. Podczas wspólnej modlitwy polecaliśmy Bogu ofiary huraganu Harvey.
Prezydent Donald Trump złożył dziś już drugą w ciągu kilku dni, wizytę w Teksasie, tym razem odwiedził Houston, wielokrotnie dziękując wszystkim zaangażowanym w pomoc ofiarom huraganu.
1 września 2017
Po raz pierwszy w tych dniach Msza św. o godz. 7:00 PM została odprawiona w zupełnej samotności (sine populo). Była ofiarowana w intencji Polski, która obchodzi doniosłe rocznice. Wczoraj minęła 37. rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku, także 35. rocznica zbrodni lubińskiej (gdzie w roku 1982 ZOMO zastrzeliło trzech demonstrantów). Dziś natomiast 78. rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę.
Pezydent Donal Trump ogłosił niedzielę, 3 września, Narodowym Dniem Modlitwy za Ofiary Hraganu Harvey.
31 sierpnia 2017
Natura, na którą z taką trwogą spoglądamy od kilku dni, potrafi także rozradować oko obserwatora. Obecnie w momencie, gdy kapłan udaje się w procesji przed ołtarz na rozpoczęcie Mszy św., Krzyż Chrystusa w głównym ołtarzu jest rozświetlony kolorową aureolą… Dziś także mogliśmy się cieszyć jeszcze większą frekwencją, głównie bardzo młodych ludzi. Ponieważ niektóre kościoły w okolicy są wciąż zamknięte, ogłoszono, że w naszym kościele będą odprawione dodatkowe Msze w piątek o godz. 8:00 AM i w sobotę o 10:30 AM.
30 sierpnia 2017
Dziś po raz pierwszy nie trzeba było używać kurtek przeciwdeszczowych ani parasoli. Cała płyta parkingu była sucha, co znaczy, że deszcz nie padał całą noc. W porannej Mszy wzięło udział ponad 30 osób. Niestety na przyszły tydzień są zapowiadane nowe, obfite opady deszczu.
29 sierpnia 2017
Raz jeszcze nasz kościół stał się miejscem modlitwy dla pragnących tego mieszkańców Houston. Na porannej Mszy zgromadziło się 18 osób. Także dzisiaj modliliśmy się o ratunek dla Teksasu i dobrą, bezdeszczową pogodę.
Wśród wiadomości agencji prasowych na temat sytuacji w Teksasie znalazło się zdjęcie naszego parafianina, Rafała Zielińskiego, który dołączył do wolontariuszy pomagających w ratunku ludzi uwięzionych przez powódź w domach. Gratulujemy i dziękujemy!
Po godz. 11:00 AM Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem wylądował na lotniku w Corpus Christi. Obydwa lotniska Houston są nieczynne. Prezydent Trump chce osobiście zapoznać się z sytuacją w naszym stanie.
O godz. 5:13 PM zza chmur wyszło słońce i świeciło aż do zachodu.
Mayor Sylvester Turner wprowadził w Houston na czas nieokreślony, godzinę policyjną, która obowiązuje od 10:00 PM do 5:00 PM. W tym czasie nie wolno używać pojazdów. To posunięcie ma zapobiec fali zbrojnych napadów ludzi, którzy tragedię Houston wykorzystują do osobistego wzbogacenia.
28 sierpnia 2017
Dzięki Bogu, poniedziałek był kolejnym dniem nieprzerwanej służby Bogu w naszym kościele. W porannej Mszy św. – ofiarowanej w intencji mieszkańców Teksasu – wzięło udział 15 osób. Wszyscy mocno przemoczeni. Dziś czeka nas rekordowa ilość opadów deszczu. Kyrie eleison!
Po południu dokonano przeglądu sytuacji wokół naszego kościoła, a więc ulic Oak Tree Drive. Long Point, Blalock i Neunens. Wszędzie system kanalizacyjny działał bez przeszkód i w związku z tym nigdzie nie stwierdzono podtopień. To dobra wiadomość, bo do dziś w Houston spadły 3 stopy deszczu.
27 sierpnia 2017
Po trwających niemal całą noc silnych opadach deszczu, o godz. 7:00 AM ks. proboszcz dokonał oględzin naszego campusa. Okazało się, że tylko w okolicach plebanii zebrała się woda z powodu zatkanej przez orzechy i liście kratki ściekowej. Po jej oczyszczeniu woda zeszła. Nigdzie indziej nie odnotowano podtopień, stąd jak zwykle w niedzielę o godz. 7:30 AM zostały otworzone bramy a potem kościół. Byliśmy gotowi do służby Bożej. Nawet kilka osób skorzystało z sakramentu pokuty. Żadna z Mszy nie została odprawiona sine populo. Na Mszy św. o godz. 9:00 AM było 13 osób a o 11:00 AM w l
Kronika 2016
31 grudnia 2016
Z powodu niefortunnego błędu dotyczącego godziny odprawienia ostatniej Mszy św. w roku 2016, wieczorem odprawiono dwie następujące po sobie Msze: o godz. 6:00 PM i o 7:00 PM. Na tej pierwszej zaśpiewaliśmy Suplikacje, jako przeproszenie za upadki kończącego się roku a na zakończenie Te Deum laudamus. Podczas Mszy użyto ornatu nawiązującego do objawień w Fatimie, co ma związek z 100. rocznicą tych objawień.
W Roku Pańskim 2016 w naszym kościele ochrzczono 15 dzieci, sakramentalny związek małżeński zawarło 7 par, sakrament bierzmowania przyjęło 17 osób, udzielono 16,450 komunii św.
Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.(1 Tym 1, 17).
29 grudnia 2016
Do biura parafialnego wpłynął obszerny, odręczny list ks. Jarosława Wiśniewskiego skierowany do jego przyjaciół i dobrodziejów, z którego wynika, że nasze paczki dotarły do Papui Nowej Gwinei i jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zostały przekazane do potrzebujących rodzin z diecezji Kimbe.
27-29 grudnia 2016
Ks. proboszcz wraz z ks. Pawłem Jasiną udali się na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe w stolicy Meksyku. Podczas niej raz jeszcze zostały odczytane prośby i podziękowania, które parafianie polecili Matce Bożej przed rokiem, podczas peregrynacji Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. W Meksyku spotkali Bruno Bazana, który zaopiekował się nimi.
26 grudnia 2016
Anna i Paweł Matuszykowie jako pierwsi zorganizowali bożonarodzeniową kolędę. Odwiedziło ich dwóch księży. Tegoroczny obrazek kolędowy przedstawia biskupa Steven’a Lopes’a w otoczeniu naszych ministrantów tuż przed rozpoczęciem Mszy św. połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Mottem kolędy są słowa pochodzące z Ewangelii według św. Jana „Była światłość prawdziwa” (1, 9).
24-25 grudnia 2016
W naszym kościele odprawiono łącznie cztery Msze św. uroczystości Narodzenia Pańskiego. Dzięki pięknej dekoracji głębiej przeżywaliśmy tajemnicę nocy betlejemskiej.
W tych dniach zbieraliśmy dodatkową składkę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Łącznie zebraliśmy $1,000.
24 grudnia 2016
W samo południe odbyło się tradycyjne spotkanie przy wigilijnym stole polskich księży pracujących w archidiecezji Galveston-Houston. Po szybko spożytym posiłku każdy wyruszył do swoich obowiązków.
21 grudnia 2016
Poranna Msza św. została odprawiona w intencji świętej pamięci biskupa Javier’a Echevarii, Prałata Prałatury Opus Dei, który zmarł w Rzymie, 12 grudnia, w święto Matki Boskiej z Guadelupe. Prałatura Opus Dei korzysta z naszego kościoła w każdą sobotę, gdy odbywa się spowiedź oraz w każdy pierwszy wtorek miesiąca, gdy kobiety mają u nas swój dzień skupienia.
20 grudnia 2016
Ks. Paweł Jasina wraz z ks. proboszczem wzięli udział w tradycyjnym meksykańskim obrzędzie Posada u jednej z rodzin meksykańskich. Na to modlitewne spotkanie złożyła się modlitwa różańcowa, śpiew litanii loretańskiej podczas procesji wokół domu oraz śpiew Posada, będący prośbą o przyjęcie do domu pielgrzymów, którymi są Maryja i Józef. W ten sposób rodziny meksykańskie przez 9 dni przygotowują się na Święta Narodzenia Pańskiego.
19 grudnia 2016
Ks. proboszcz wziął udział w spotkaniu informacyjnym na temat nowej kampanii generalnej, którą przeprowadzi archidiecezja Galveston-Houston pod hasłem „Ignite. Our faith, Our Mission”. Spotkanie odbyło się na terenie seminarium St. Mary’s a jego gospodarzem był kard. Daniel DiNardo.
18 grudnia 2016
Podczas spotkania z rodzicami dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii wspólnie czytaliśmy tekst kard. Josepha Ratzingera „Jak rozumieć obecność Jezusa w Eucharystii”. W tym samym czasie ks. Paweł Jasina jeszcze słuchał licznych spowiedzi, a parafianie ubierali kościół na Święta Narodzenia Pańskiego.
17 grudnia 2016
Komitet rodzicielski szkoły im. Mikołaja Kopernika zaprosił dziś uczniów, grono nauczycielskie i rodziców na wspólną wigilię. W słowie wstępnym ks. proboszcz akcentował potrzebę systematyczności w przekazie wiary dzieciom oraz nauki w szkole.
15 grudnia 2016
Ks. proboszcz przywitał dzisiaj na lotnisku im. George’a Busha ks. Pawła Jasinę, który przyjechał do Houston na okres adwentu i Bożego Narodzenia.
14 grudnia 2016
We wspomnienie św. Jana od Krzyża duchowieństwo archidiecezji Galveston-Houston zebrało się w konkatedrze na nieszporach pod przewodnictwem kard. Daniela DiNardo. W adwentowej modlitwie wziął udział ks. proboszcz.
11 grudnia 2016
Ks. Paul Kais z Prałatury Opus Dei, przewodniczył dzisiejszej Mszy św. i wygłosił homilię dla wspólnoty amerykańskiej.
Wieczorem ks. proboszcz wziął udział w koncercie w katedrze Our Lady of Walsingham. Koncert zatytułowany „Advent Lessons and Carolls”, miał charakter modlitewnego czuwania, na które składało się siedem czytań z Pisma św. (lessons) przeplatanych śpiewem hymnów okresu Adwentu i Bożego Narodzenia. Pierwsze czytanie wykonał syn proboszcza katedry Charlie Hough. Po koncercie ks. proboszcz spotkał się z bpem Steven’em Lopes’em, który przedstawił mu swoją matkę, Barbarę.
10 grudnia 2016
Wspólnota chorwacka miała dziś swoje przedświąteczne spotkanie i Mszę św.
9 grudnia 2016
Porażka adwentowych rorat. Mimo powtarzanych zachęt do przyprowadzenia dzieci na roraty, dziś pojawił się tylko jeden chłopiec (sic!). Dołączyło do niego troje dzieci z Meksyku. Msza św. była ofiarowana w intencji tragicznie zmarłych górników kopalni „Rudna”, na Dolnym Śląsku.
7 grudnia 2016
Wieczorem ks. Alvaro Interiano odprawił vigil Mass uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, połączonej z konsekracją nowych członków Milicji Niepokalanej. W homilii wspomniał o swoich dwóch podróżach do Polski latem tego roku, kraju „tak ekscytującego, że trzeba go odwiedzać często”.
4 grudnia 2016
Na comiesięcznym spotkaniu z ministrantami przekazano im garść informacji na temat teologii adwentu oraz sakramentu pojednania, do którego warto przystąpić przed jednymi z największych świąt chrześcijańskich.
Szkoła im. Mikołaja Kopernika zorganizowała spotkanie z Mikołajem. Jak zwykle było wiele radości i zaskoczenia!
2 grudnia 2016
Odprawiliśmy pierwsze roraty. Ku naszemu zaskoczeniu niektóre dzieci przyniosły własne lampiony. Msza św. została odprawiona w intencji Radka Zielińskiego, który na jej zakończenie mógł napić się wody z Lourdes.
30 listopada 2016
Poranna Msza św. została odprawiona w intencji pomyślności akcji ratunkowej w kopalni „Rudna” w Polkowicach, gdzie w wyniku tąpnięcia doszło do poważnego wypadku górniczego. Do tej pory odnaleziono ciała 4 górników. Kolejnych 4 jest poszukiwanych przez ekipy ratunkowe. Święta Barbaro – módl się za nami!
27 listopada 2016
Wraz z całym Kościołem świętym rozpoczęliśmy adwent i nowy rok liturgiczny. W homilii nawiązano do stanowczego wezwania Jezusa do czuwania, które należy zamienić w czyn, choćby poprzez budowanie domowej liturgii, czyli momentów wspólnej modlitwy, rozważania, czy okolicznościowych dekoracji, które nawiązują do roku liturgicznego. Na zakończenie Mszy św. poświęcono opłatki na stół wigilijny.
26 listopada 2016
Następujące osoby przyjęły dziś sakrament bierzmowania: Hanna Adamski, John Argűello, Rafał Bilewski, Lucia Caranti, Sofia Castaňeda, Josep Ginebra, Maxymilian Kowalewski, Natalie Lewicki, Ian Martula, Samir Martula, Paulina Pater, Christopher Odolski, Krystyna Podskarbi, Maria Ramos, Rafael Ramos, Alexander Wachowicz, Patrick Zając. Uroczystości przewodniczył bp Steven J. Lopes, pierwszy biskup Ordynariatu Katedry św. Piotra (dla byłych anglikanów). Mszę św. rozpoczął hymn O Stworzycielu Duchu przyjdź. O oczekiwanych darach Ducha Świętego przypominała sugestywna dekoracja w kolorze czerwonym. Z tyłu ambony umieszczono herb biskup, który nawiązuje m. in. do jego polskich korzeni (srebrno-czerwony kolor). W podziękowaniu ks. biskup otrzymał od nas ręcznie malowaną ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Podobnie wszyscy bierzmowani otrzymali ikonę Czarnej Madonny wykonaną metodą sitodruku. Po Mszy św. wykonano cały szereg pamiątkowych zdjęć po czym odbyło się przyjęcie w sali parafialnej.
25 listopada 2016
Wieczorem odbyła się spowiedź kandydatów do bierzmowania, z której skorzystali także świadkowie, rodzice i przyjaciele kandydatów. W posłudze sakramentu pojednania pomagał ks. Jan Kubisa. Następnie odbyła się próba generalna jutrzejszej uroczystości.
20 listopada 2016
Zgodnie z życzeniem papieża Piusa XI na zakończenie głównej Mszy św. uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, przed Najświętszym Sakramentem odmówiliśmy litanię do Bożego Serca oraz akt oddania rodzaju ludzkiego Bożemu Sercu. Następnie w duchu wdzięczności za wszelkie łaski Jubileuszu Miłosierdzia zaśpiewaliśmy Te Deum. Po błogosławieństwie asysta udała się do figury Chrystusa Króla, która dziś została ubrana w ornat z logo Jubileuszu Miłosierdzia, gdzie całym sercem zaśpiewaliśmy „Chrystusa Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam”.
Po południu ks. proboszcz wziął udział w 8. koncercie Pro Memoria, organizowanym w konkatedrze Sacred Heart. Jego pierwsza część nawiązywała do zakończonego właśnie Roku Miłosierdzia. Wysłuchaliśmy m. in. dwóch pieśni młodych kompozytorów „Prayer for Compation”, Howarda Maple’a oraz „Tranform us, Lord into Your Mercy”, Percival’a Cacanindina. Ta druga pieśń jest kompilacją modlitwy św. Franciszka z Asyżu i zapisków z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej. Obaj kompozytorzy byli obecni na koncercie. W drugiej części zabrzmiała „Sunrise Mass” norweskiego kompozytora Ola Gjeilo. Całość zakończyła modlitwa do Maryi w pieśni „Ave Maria nr 11”, Daniela Knaggs’a, który także zaszczycił nas swoją obecnością.
15 listopada 2016
Do Papui Nowej Gwinei wyekspediowano 6 paczek ubrań, które zebraliśmy w Niedzielę Misyjną. Paczki powinny dotrzeć na miejsce w ciągu 10 dni.
Podczas posiedzenia Konferencji Episkopatu USA, metropolita Galveston-Houston, Daniel kardynał DiNardo został wybrany przewodniczącym tego gremium na trzyletnią kadencję.
Wieczorem w naszym kościele odprawiono specjalną Mszę św. w 40-lecie sakramentu małżeństwa Danuty i Kazimierza Jackow.
13 listopada 2016
W kościele odbyło się jedno z ostatnich spotkań młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Za 10 dni sakrament ten otrzyma 17 osób. Należy odnotować, że Patryk Zając dwukrotnie otrzymał najwyższą ocenę z wyróżnieniem.
W kościołach lokalnych zakończył się dziś Rok Miłosierdzia. Po południu ks. proboszcz odwiedził jedną z bram miłosierdzia, kościół St. Theresa w Sugar Land.
Po południu usunięto z naszego kościoła wielkie logo Roku Miłosierdzia.
12-13 listopada 2016
W związku z otwarciem w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej, w tych dniach zbieraliśmy specjalną składkę, jako nasz udział w tym wielkim dziele Narodu Polskiego. Ogółem zebraliśmy $770.00, które już w poniedziałek, 14 listopada zostały przekazane do Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie, które otrzymało 2,982.18 PLN.
11-13 listopada 2016
Trzy dni trwały nasze obchody Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. 12 listopada odbył się wieczór pieśni patriotycznych przygotowany przez Piotra Przybylskiego. Wspólne śpiewanie trwało od 7:00 PM do 10:00 PM! W tym roku do tego spotkania został włączony konkurs historyczny, który wywołał wielkie emocje. Wreszcie, w niedzielę 13 listopada podopieczni Agnieszki Zielińskiej ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika przedstawili krótki program okolicznościowy. Najsłabszym punktem była modlitwa za Ojczyznę. Na początku Mszy św. były zaledwie 4 osoby, potem kilka dotarło ze spóźnieniem.
10 listopada 2016
Aż 14 księży wzięło udział w spotkaniu dekanalnym w kościele St. Monica. Naszymi gośćmi byli: ks. Italo Dell’Oro, z biura formacji księży oraz Sandy Higgins z Office of Worship, która przedstawiła nowy obrzęd sakramentu małżeństwa, który będzie obowiązywał od 30 grudnia tego roku.
9 listopada 2016
Po wczorajszym zwycięstwie Donalda Trump’a w wyborach prezydenckich, uczestnicy porannej Mszy św. wyrażali podziw nad siłą wspólnej modlitwy. Sondaże przedwyborcze nie dawały mu szans w wyścigu do Białego Domu z wybitną przedstawicielką cywilizacji śmierci.
8 listopada 2016
W przypadający dziś wyborczy wtorek, po porannej Mszy św. został wystawiony Najświętszy Sakrament, przed którym odmówiliśmy modlitwę różańcową o zwycięstwo cywilizacji życia.
6 listopada 2016
Dziś odbyło się spotkanie z rodzicami młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. 15 kandydatów ma już zapewnione miejsce w finałowym wydarzeniu.
Po południu odbyło się modlitewne spotkania na cmentarzu przy Westheimer. Uczestniczyło w nim zaledwie 7 osób!
5 listopada 2016
Rycerze Kolumba przeprowadzili doroczny garage sale.
2 listopada 2016
Zgodnie z piękną tradycją Kościoła odprawiono dziś aż trzy Msze św. W kazaniu mówiliśmy o artykule wyznania wiary „wierzę w świętych obcowanie”, który wskazuje na możliwość kontaktu ze światem dusz. Wczoraj prosiliśmy Wszystkich Świętych o orędownictwo w naszych sprawach, a dziś rzuciliśmy ogromne koło ratunkowe modlitw duszom czyśćcowym.
29-30 października 2016
W duchu wdzięczności Bogu i ludziom obchodziliśmy rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Dzisiaj także dzieci przygotowujące się do Pierwszej komunii św. zebrały drugą składkę przeznaczoną na koszty wysłania ubrań dla dzieci w Papui Nowej Gwinei. Zebrano $730.
28 października 2016
Ostatnie nabożeństwo różańcowe było poświęcone modlitwie o pokój w Syrii. Rozważaliśmy tajemnice światła a modlitwie przewodniczyły dzieci w tym sześcioletni Antoni Kline oraz 7 letni Wiktor Bilewski. Na początku Mszy św. ministrant zapalił świecę wotywną św. Toribio Romo, którego w ten symboliczny sposób poprosiliśmy o orędownictwo w tej niecierpiącej zwłoki intencji. Tym razem naszej modlitwie towarzyszyła figurka Matki Boskiej, Strażniczki Wiary z Barda Śląskiego, który jest najstarszym wizerunkiem Maryi w Polsce. Liczy nie mniej niż 1000 lat!
23 października 2016
Dzisiejsza Niedziela Misyjna była dniem zbiórki ubrań przeznaczonych dla dzieci z Papui Nowej Gwinei. Zaskoczyła nas ich duża ilość. Prośbę o taką pomoc skierował do nas znany polski misjonarz, ks. Jarosław Wiśniewski.
Zaraz po Mszy św. ks. proboszcz udał się do Dallas na pierwszy polski festiwal w tym mieście.
21 października 2016
Podczas dzisiejszego nabożeństwa różańcowego w naszym kościele gościła figurka Matki Boskiej z Aparecida w Brazylii. Jej poświęcone było dzisiejsze kazanie, natomiast modlitwę różańcową, prowadzoną przez dzieci, ofiarowaliśmy w intencji naszych rodzin.
18 października 2016
Z okazji dzisiejszego święta św. Łukasza podczas porannej Mszy św. został udzielony sakrament namaszczenia chorych, do którego przystąpiło 15 osób.
16 października 2016
Tuż przed Mszą św. w kościele został odtworzony komunikat sprzed 38 lat, ogłaszający wybór kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Wspominając to wielkie wydarzenie byliśmy świadkami dwóch ważnych wydarzeń. Najpierw dwóch chłopców: Adam Przybylski i Tomek Rusak, zostało wprowadzonych posługę ministranta. A przed zakończeniem Mszy odbyła się promocja (pasowanie na ucznia) nowych uczniów szkoły sobotniej im. Mikołaja Kopernika. Podczas modlitwy eucharystycznej wspomniano imiona siedmiu nowych świętych, kanonizowanych dziś przez Papieża Franciszka. Podniosłą liturgię zakończył śpiew hymnu Te Deum.
15 października 2016
Przyjaciele Karoliny Dzienniak zorganizowali dziś na naszym parkingu garage sale, którego dochód jest przeznaczony na koszty jej leczenia.
14 października 2016
Około 30 osób zebrało się na modlitwie nazwanej Wielką Pokutą. W Polsce to spotkanie modlitewne odbędzie się jutro, na Jasnej Górze. My włączyliśmy się w jego owoce dzień wcześniej. Modlitwę rozpoczęła godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona śpiewem Litanii do Bożego Serca. O godz. 7:00 PM rozpoczęła się Msza wspomnienia św. Małgorzaty Marii Alacoque, której zawdzięczamy kult Serca Bożego, polegający na zadośćuczynieniu za grzechy własne i innych. Podczas wejścia śpiewaliśmy „Panie przebacz nam”, a w ramach aktu pokutnego uklęknęliśmy do Suplikacji. Modlitwa powszechna odbyła się w milczeniu, które trzykrotnie przerwało wezwanie z Koronki do Miłosierdzia Bożego: „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Po Mszy św. rozważyliśmy bolesne tajemnice różańca, których biblijnym przewodnikiem były fragmenty Psalmu 22.
7 października 2016
We wspomnienie Matki Boskiej Różańcowej rozpoczęliśmy odprawianie nabożeństw październikowych. Każdemu z nich będzie towarzyszył inny wizerunek Maryi. Dziś była to figura Matki Boskiej z Lourdes. W kazaniu przypomnieliśmy sobie sposób odmawiania różańca, opisany przez Papieża Jana Pawła II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae (2002),który został przyjęty całkowitym milczeniem przez większość wspólnot Kościoła. Naszemu rozważaniu tajemnic radosnych towarzyszyły dziś fragmenty ze Starego Testamentu. W drugiej części kazania mówiono o przesłaniu Matki Boskiej z Lourdes. Po nabożeństwie uczestniczące w nim dzieci zostały poczęstowane słodyczami.
4 października 2016
Do biura parafialnego wpłynęło podziękowanie z Domu Pokoju w Jerozolimie za ofiarę zebraną przez naszą wspólnotę i przekazaną 22 sierpnia br.
2 października 2016
Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. otrzymały dziś różańce. Zanim to nastąpiło wygłosiły apel misyjny. W odpowiedzi na prośbę znanego polskiego misjonarza, ks. Jarosława Wiśniewskiego, który pracuje w Papui Nowej Gwinei, zwróciły się z apelem o przyniesienie do kościoła ubrań dla dzieci. Ich zbiórka nastąpi 23 października, a więc w Niedzielę Misyjną. Na zakończenie Mszy odmówiliśmy modlitwę do Anioła Stróża w intencji obrońców życia (dziś w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Dzień Szacunku dla Życia), naszych młodych misjonarzy i pewnego małżeństwa z Minnesoty, które dziś ochrzciło jedenaste dziecko! Bogu niech będą dzięki!
Młodzież przygotowująca się do bierzmowania miała dziś swój egzamin. Pomyślnie zdały go następujące osoby: Hanna Adamski, John Arguello, Rafal Bilewski, Lucia Caranti, Sofia Castaneda, Maxymilian Kowalewski, Krystyna Podskarbi, Maria Ramos, Rafael Ramos, Alexander Wachowicz, Patrick Zajac. Gratulujemy!
Podczas dzisiejszej zbiórki ministrantów ćwiczyliśmy m. in. przebieg uroczystości wprowadzenia w posługę dwóch nowych chłopców, która odbędzie się 16 października.
30 września 2016
Wieczorna Msza św. została ofiarowana jako podziękowanie za ostatni festiwal a po niej odbyło się spotkanie pofestiwalowe.
27 września 2016
Ks. proboszcz wziął udział w wykładzie prof. Piotra Jaroszyńskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na temat Jan Paweł II a nowa ewangelizacja, zorganizowanym przez Forum Jana Pawła II na University of St. Thomas. W sali wykładowej spotkał Ewę i Jamesa Thompsonów oraz ks. Janusza Ihnatowicza.
22 września 2016
Kilkanaście osób pracowało dziś nad statystykami festiwalowymi licząc wszystkie bilety.
16-18 września 2016
W tych dniach odbył się VIII festiwal „Dożynki”. Choć prognozy pogody mówiły o 60-80% możliwości deszczu, podczas całego festiwalu mieliśmy udaną pogodę. Bogu niech będą dzięki! W niedzielę, 18 września Mszy św. przewodniczył ks. Lesław Prebendowski. Nad całością organizacji festiwalu dniem i nocą czuwał Adam Dratwa.
15 września 2016
Do naszej parafii przybył ks. Lesław Prebendowski, z kościoła St. Albert the Great w Burbank, Illinois, który będzie nam pomagał w czasie festiwalu.
11 września 2016
Tuż na początku nowego roku katechetycznego odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii Świętej. W drugim roku przygotowania będą uczestniczyły następujące dzieci: Gabriella Bartczak, Emilia Matuszyk, Teresa Podskarbi, Kevin Reichert, Julia Rogowski, Radek Zieliński.
10-11 września 2016
W tych dniach Msze św. kończyliśmy żałobnym śpiewem „Dobry Jezu a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie”, wspominając ofiary zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku w roku 2001 oraz zmarłego ks. Tomasza Dzidę.
8 września 2016
Księża John Kha Tran oraz Ignatius Dang Hoang gościli dzisiaj w kościele św. Maksymiliana uczestników spotkania dekanalnego. W jego trakcie prezentację na temat formacji nowych diakonów przedstawił diakon Dominic Romaguera, dyrektor biura przyjęć i weryfikacji.
7 września 2016.
W naszym kościele rozpoczęliśmy odprawianie 9 Mszy żałobnych w intencji ks. Tomasza Dzidy, który zasłabł podczas pielgrzymki chrystusowców do Ziemi Świętej, przez tydzień był nieprzytomny i zmarł 5 września w szpitalu w Ammanie, w stolicy Jordanii. Ks. Tomasz głosił w tym roku rekolekcje wielkopostne dla naszej wspólnoty. W kościele oprócz świecy paschalnej, zapalono wotywną świecę św. Toribio Romo, patrona emigrantów. Po Mszy część jej uczestników zatrzymała się na modlitwie różańcowej w intencji Zmarłego. Requiescat in pace!
4 września 2016
Pożegnaliśmy ks. Kingsleya Ekeochę, który po porannej Mszy św. wyruszył do Chicago, skąd we wtorek, 6 września uda się przez Londyn do swojej ojczyzny, Nigerii. Tego właśnie dnia poranna Msza św. będzie sprawowana w jego intencji.
21 sierpnia 2016
Po południu ks. proboszcz udał się na pielgrzymkę Towarzystwa Chrystusowego do Ziemi Świętej, pod przewodnictwem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, wybitnego polskiego biblisty i znawcy problemów relacji chrześcijańsko-żydowskich.
20 sierpnia 2016
Ks. proboszcz wziął udział w roboczym spotkaniu nauczycieli Szkoły im. Mikołaja Kopernika, w którym, omawiano plan nowego roku szkolnego 2016-2017. Jednym z poruszanych tematów był problem przywrócenia na stałe katechezy w szkole.
18 sierpnia 2016
W przededniu wspomnienia kolejnego objawienia w Fatimie (w sierpniu Matka Boska objawiła się 19.) odmówiliśmy modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju i nawrócenia świata.
13-14 sierpnia 2016
Siostra Teresa Wicińska, polska albertynka pracująca w Boliwii wygło
Kronika 2015
Hymn Te Deum zakończył także ostatnią Mszę św. roku 2015, która była wigilijną Mszą uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. Podczas homilii rozważaliśmy bojaźń Bożą Maryi. Bojaźń, którą opiewa Pismo święte (por. Syr 1, 14), a która przez wielu ludzi została zupełnie zapomniana.
Po Mszy św. rodzina Ginebra, która dopiero co wróciła z urlopu w Meksyku dała koncert hiszpańskich kolęd, długo śpiewając przy żłóbku.
W Roku Pańskim 2015 w naszej parafii ochrzczono 6 dzieci, dziewiętnaścioro dzieci przyjęło Pierwszą Komunię św., 5 par złączyło się węzłem sakramentu małżeństwa, zmarło 10 osób, udzielono 16726 komunii św.
Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen. (1 Tym 1, 17)
27 grudnia 2015
Przepraszam i dziękuję – to dwa słowa, które uroczyście wypowiedzieliśmy wobec Boga w podczas ostatniej niedzielnej liturgii. Najpierw podczas aktu pokutnego zaśpiewaliśmy Suplikacje, przepraszając za wszelkie nasze niedociągnięcia, a na zakończenie Mszy św. pełnym sercem śpiewaliśmy Te Deum, dziękując z wszelkie Boże łaski.
26 grudnia 2015
Rozpoczęła się kolęda, czyli świąteczne odwiedziny rodzin. Pierwszą wizytę złożono w domu Anny i Mariusza Lewickich. W tym roku przygotowano dwa obrazki kolędowe. Jeden przedstawia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, podczas Jej peregrynacji w naszym kościele, a drugi „rodzinne” zdjęcie zrobione na zakończenie peregrynacji. Hasłem kolędy jest fragment Apelu Jasnogórskiego: „Jestem przy Tobie, czuwam”.
25 grudnia 2015
Podczas chrztu Olivii Małgorzaty Dzielski użyto wody z rzeki Jordan.
24 grudnia 2015
Boże Narodzenie świętujemy w bardzo wysokiej temperaturze. Termometry wskazują nawet 83o F. W kościele konieczne było używanie klimatyzacji. Kazanie poświęcone było praktykowaniu miłosierdzia w „trzech kierunkach”: wobec samego siebie, poprzez korzystanie z sakramentu miłosierdzia, wobec drugiego człowieka, wypełniając uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała i wreszcie wobec Boga, okazując Mu szacunek, polegający m. in. na porzuceniu „podwójnych standardów”, czyli dopuszczaniu się na terenie kościoła czynów, które nie są akceptowane w codziennym życiu w domu, pracy, szkole.
19 grudnia 2015
Ks. proboszcz skierował do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy pismo następującej treści: „Napomniany przez Parafian śpieszę z najserdeczniejszymi życzeniami Radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016. Życzę dalszej odwagi w realizacji postulatu, który w mrocznych dniach stanu wojennego, wyraził – cytując bardzo znaną w Polsce piosenkę Jana Pietrzaka – Prezydent Ronald Reagan – żeby Polska była Polską! Wraz z tymi życzeniami potwierdzam, że Pan i Pana misja są obecne w mojej codziennej modlitwie, którą także często wyrażamy publicznie, podczas naszych niedzielnych Mszy św.”
14 grudnia 2015
Z okazji rozpoczęcia Jubileuszu Miłosierdzia ks. proboszcz wraz z ks. Lesławem Prebendowskim odmówili przed kliniką aborcyjną przy Gulf modlitwę różańcową o miłosierdzie dla pracowników przemysłu aborcyjnego.
13 grudnia 2015
Zakończeniem rekolekcji była parafialna inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia. Na początku Mszy św. odczytaliśmy fragment bulli Misericoriae vultus, ogłaszającej Rok Miłosierdzia i wyznaczającej datę lokalnych inauguracji na niedzielę 13 grudnia. Następnie przedstawiciel parafii odmówił modlitwę Jubileuszu a małe dziecko poprosiło o wskazanie i otwarcie Bramy Miłosierdzia. Wtedy asysta wraz z przedstawicielami parafii udała się do konfesjonału, gdzie w sposób sakramentalny przyjmujemy łaskę miłosierdzia. Tutaj wspólnie wyraziliśmy wolę, aby w Roku Miłosierdzia każdy parafianin przeszedł przez Bramę Miłosierdzia, przystępując do spowiedzi świętej. Po otwarciu drzwi konfesjonału, asysta powróciła do ołtarza, gdzie kontynuowaliśmy sprawowanie Mszy św. Podczas Mszy św. używano specjalnego szkaplerza z logo Jubileuszu a przy ołtarzu ustawiono kopię siedemnastowiecznego obrazu Rembrandta Powrót synamarnotrawnego. Łączność ze świętym miastem Jeruzalem (por. Ap 21, 2) wyraził kielich mszalny ozdobiony wizerunkami Jerozolimy.
Dziś także rozpoczęła się peregrynacja małej kopii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Pierwszą rodziną, która zaprosiła Maryję do swojego domu była rodzina Ewy i Marka Bartczaków.
12 grudnia 2015
W południe w sali parafialnej odbył się opłatek szkolny. Przybyło około 200 osób! Uderzający jest kontrast między liczbą rodzin przyprowadzającymi dzieci do szkoły a rodzinami, które regularnie uczestniczą w życiu parafii…
Drugi dzień rekolekcji i nieco lepsza frekwencja. Około 60 osób słuchało kolejnej nauki.
11 grudnia 2015
Zaledwie 38 osób skorzystało z zaproszenia na rekolekcje adwentowe, które zostały zorganizowane z okazji Jubileuszu Miłosierdzia. Nasze ćwiczenia duchowe rozpoczęliśmy od śpiewu hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź, po czym prowadzący rekolekcje ks. Lesław Prebendowski zapalił świecę wotywną św. Toribio Romo Gonzalesa, patrona emigrantów.
10 grudnia 2015
Porannej Mszy św. przewodniczył ks. Jacek Nowak, proboszcz kościoła St. Peter the Apostle w Dallas, TX, który przyjechał do nas, czyli swojej byłej parafii, by odebrać Ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. W ten sposób Jej peregrynacja w naszej wspólnocie definitywnie się zakończyła.
Po południu ks. proboszcz odebrał z lotniska im. G. Bush a ks. Lesława Prebendowskiego, który będzie prowadził rekolekcje adwentowe z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
8 grudnia 2015
W Rzymie Papież Franciszek zainaugurował Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.
W naszym kościele zawisł baner Roku Miłosierdzia. Oficjalna jego inauguracja nastąpi w niedzielę,13 grudnia.
6 grudnia 2015
Procesją Ikony wokół kościoła zakończyliśmy Jej odwiedziny naszej wspólnocie. W kazaniu wskazano, że niezwykłe nagromadzenie nadzwyczajnych wydarzeń religijnych na początku tego adwentu, przypomina działanie lekarzy na oddziale intensywnej opieki. Opatrzność „atakuje nas” nowymi inicjatywami, byśmy szczerze odpowiedzieli sobie, czy traktujemy naszą wiarę, jak drogocenną perłę. Na zakończenie każdej Mszy robiliśmy rodzinne zdjęcia przed Ikoną. Choć Ikona została oficjalnie pożegnana, to pozostanie w naszym kościele do najbliższej środy, 9 grudnia. Tego dnia zostanie przekazana do parafii St. Peter the Apostle, w Dallas, TX.
30 listopada-4 grudnia 2015
W naszym kościele trwała wieczorna modlitwa przed obliczem Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. Najpierw była godzina przeznaczona na modlitwę w ciszy (7:00-8:00 PM), po czym o godz. 8:00 PM śpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, o godz. 8:25 PM różaniec wraz z prośbami i podziękowaniami do Matki Najświętszej, o godz. 8:50 PM była medytacja, a całość kończyliśmy o godz. 9:00 PM śpiewając Apel Jasnogórski.
27 listopada 2015
Ks. proboszcz w towarzystwie ks. Lesława Prebendowskiego odwiedził kościół Our Lady of Cedars, obrządku maronickiego, gdzie odbywa się peregrynacja relikwii św. Szarbela, jednego z najbardziej znanych świętych libańskich.
22-25 listopada 2015
Ks. proboszcz wraz z ks. Lesławem Prebendowskim udali się do Brush w stanie Kolorado, do parafii St Marys, po ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Ogółem przebyli 2,132 mile. Do Houston powrócili w środę, 25 listopada, o godz. 4:15 AM.
22 listopada 2015
Zgodnie z naszym zwyczajem, wspólnota amerykańska zorganizowała dziś Thanksgiving dinner. Honory gospodarza pełnił ks. Lesław Prebendowski. W tym samym czasie ks. proboszcz odbywał pilne spotkanie z rodzicami kandydatów do bierzmowania.
21-22 listopada 2015
Ornat na figurze Jesusa Chrystusa w naszym kościele podkreślił podniosłość Jego uroczystości. Ks. proboszcz wyjaśnił, że zainspirował go zwyczaj ubierania w szaty pontyfikalne figury św. Piotra w jego bazylice w Rzymie. Kazania na wszystkich Mszach głosił ks. Lesław Prebendowski.
17 listopada 2015
Wieczorem odbyło się posiedzenie komitetu The Houston Polonia Memorial. Hector Villarreal poinformował na nim, że projekt otrzymał już wszystkie potrzebne pozwolenia z miasta Houston.
16 listopada 2015
Nasz parafianin David Ginebra osobiście przekazał do sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe w stolicy Meksyku Mszał rzymski trzeciej edycji w języku angielskim. Do tej pory sanktuarium udostępniało angielskojęzycznym pielgrzymom stary Mszał, z błędnym tłumaczeniem tekstów eulogijnych. Na jednej z pierwszych stron Mszału dokonano wpisu „Donado por la parroquia de Nuestra Senora de Czestochowa, Houston, Texas, USA” z datą 11 listopada 2015.
Dzięki życzliwości szeregu ludzi do Houston dotarły dziś wieczorem relikwie pierwszej kategorii św. Papieża Jana Pawła II, ofiarowane nam przez arcybiskupa Lwowa Obrządku Łacińskiego, ks. abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Relikwie przebyły następującą trasę: Lwów-Lublin-Szczecin-Berlin-Istambuł-Houston. Uroczystego wprowadzenia relikwii dokonamy 3 kwietnia 2016 roku.
14-15 listopada 2015
W czasie każdej Mszy św. śpiewaliśmy Sulikacje, modląc się za ofiary ataków we Francji oraz prosząc o zachowanie od nagłej i niespodziewanej śmierci dla nas i naszych rodzin w Polsce i USA.
14 listopada 2015
Wieczorem odbył się koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych przygotowany i przeprowadzony przez Piotra Przybylskiego. Był to w zasadzie ciekawie przeprowadzony wykład historyczny przeplatany naszym śpiewem. Piotr najpierw rysował tło epoki, a potem zachęcał do śpiewu pieśni zeń pochodzącej. Dziękujemy!
13 listopada 2015
W związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu, gdzie mogło zginąć nawet 140 osób, po komunii św. zaśpiewaliśmy Suplikacje, modląc się za ofiary i prosząc o bezpieczeństwo dla Polski i Stanów Zjednoczonych.
8 listopada 2015
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości dzieci z naszej szkoły przedstawiły dziś krótką akademię. W modlitwie powszechnej prosiliśmy Boga, aby spełniło się pragnienie wielu Polaków likwidacji komunizmu pod każdą postacią.
Po południu odbyło się spotkanie modlitewne na cmentarzu przy 12800 Westheimer.
7 listopada 2015
Rycerze Kolumba przeprowadzili doroczny garage sale. Z uwagi na opady deszczu sprzedaż odbyła się w sali parafialnej.
4 listopada 2015
Do parafii przybył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Ryszard Głowacki oraz Przełożony Prowincji pw. Królowej Polonii Zagranicznej, ks. Paweł Bandurski. Ich wizyta ma związek z wizytacją generalną, przewidzianą przez Ustawy Towarzystwa Chrystusowego.
Wieczorem została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego, ks. Ryszarda Głowackiego, po której w bibliotece odbyło się spotkanie z radą finansową i radą parafialną.
2 listopada 2015
Nasz kościół przypominał dzisiejszego wieczoru polski cmentarz. Wokół zdjęć naszych drogich zmarłych zapalono liczne znicze i ustawiono kwiaty. Choć tak wiele myśleliśmy dzisiaj o śmierci, w naszych sercach najmocniej utrwaliły się słowa z dzisiejszej Ewangelii: „niech się nie trwoży serce wasze” (J 14, 1).
1 listopada 2015
Podczas dzisiejszej procesji na wejście przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych dwoje dzieci wniosło relikwiarze św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Śpiewając tę litanię prosiliśmy przede wszystkim o orędownictwo w intencji ludzi, którzy ucierpieli z powodu powodzi spowodowanych ogromnymi opadami deszczu w Teksasie.
Po południu odbyła się modlitwa na cmentarzu Woodlawn. Na jej zakończenie dziękowaliśmy rodzicom małych dzieci za ich przyprowadzenie i wszczepienie w ich serca modlitwy za zmarłych.
Kronika 2014
31 grudnia 2014
Na międzykontynentalnym lotnisku im. George’a Bush’a w Houston, ks. proboszcz przywitał ks. prof. dra hab. Antoniego Dębińskiego, Rektora Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II oraz towarzyszącego mu ks. dra Marka Grygla, chrystusowca, asystenta rektora do spraw kontaktów z Polonią, którzy przybyli z kilkudniową wizytą do Houston.
Dziękczynny hymn Te Deum laudamus zabrzmiał raz jeszcze na zakończenie wieczornej Mszy św. Wcześniej ks. proboszcz złożył wszystkim noworoczne życzenia i zaprosił do sali parafialnej na zabawę.
W Roku Pańskim 2014 w naszej parafii ochrzczono 11 dzieci, jedno dziecko przyjęło pierwszą komunię św. 7 par złączyło się węzłem sakramentu małżeństwa, udzielono 16135 komunii św.
Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.(1 Tym 1, 17)
28 grudnia 2014
Kazanie podczas dzisiejszej Mszy św. było przeznaczone dla dzieci. Kontynuowaliśmy temat „dzielenia się” z drugim człowiekiem.
W nawiązaniu do przypadającej jutro 25. rocznicy przywrócenia Polsce jej historycznej nazwy „Rzeczpospolita Polska” oraz orła z koroną, jako godła, podczas Mszy św. używano kielicha mszalnego ozdobionego właśnie orłami z koronami.
26 grudnia 2014
O godz. 10:00 AM odbył się chrzest Anabelli Schiffer.
Wieczorem odprawiono Mszę św. święta św. Szczepana. W kazaniu padła zachęta do podtrzymywania polskich tradycji bożonarodzeniowych. Tradycją naszej wspólnoty jest, że ta Msza zawsze jest odprawiana w intencji Thalii i Jacka Mrożkiewiczów, w rocznicę małżeństwa.
Tego dnia także odbyła się pierwsza kolęda tego sezonu. Ksiądz wyruszył do domu Małgorzaty i Sebastiana Dzielskich. W tym roku obrazek kolędowy przedstawia pomnik św. Jana Pawła II, a hasłem kolędy są ostatnie słowa z ewangelii według św. Mateusza „Oto Ja jestem z Wami” (Mt 28, 20).
24-25 grudnia 2015
Liturgiczne świętowanie Narodzenia Pańskiego rozpoczęło się o godz. 9:00 PM Mszą wigilijną. Podczas kazania na temat genealogii Jezusa stwierdzono m. in., że Jezus przyszedł do ludzkości takiej, jaka jest, a więc słabej i grzesznej, i nie ma w nim jakiegokolwiek odruchu odrzucenia wobec człowieka grzesznego. O północy, rozważając łukaszowy opis narodzenia podkreślono, że zbawienie dokonuje się w ciszy i pokorze. W dzień Narodzenia Pańskiego, hymn o Słowie (J 1, 1-18) dał podstawę do wydobycia potęgi Boga, który – paradoksalnie – rodzi się jako małe dziecko potrzebujące pomocy. W ten sposób Bóg jak gdyby „zmusza” nas do przyjęcia Go do swojego życia.
Jak zwykle podczas Mszy św. o północy w żłóbku zagościła żywa szopka. W rolę Pana Jezusa wcielił się Brian Adam Burdziak , syn Emilii i Adama.
24 grudnia 2014
Jeszcze dziś rano Rafał Zieliński wraz z Adamem Dratwą uzupełniali świąteczną oprawę plebanii. W tym roku jest ona wyjątkowo pięknie ozdobiona.
Tradycyjnie w samo południe na plebanii odbyła się wigilia dla polskich księży pracujących w archidiecezji Galveston-Houston. W tym roku zabrakło między nami ks. Janusza Ihnatowicza, który święta spędza poza Houston. Tak wczesna pora wigilii ma związek z obowiązkami księży, dla których są to najbardziej wyczerpujące dni.
Wczesnym popołudniem miał miejsce dyżur w konfesjonale, z którego skorzystało kilka osób.
21 grudnia 2014
Spora grupa parafian została dziś po Mszy św. po to, by przygotować kościół na Święta Narodzenia Pańskiego. Po kilku godzinach pracy świątynia napełniła się świąteczną atmosferą.
20 grudnia 2014
Szkoła Polska zakończyła swoje zajęcia w roku 2014 uroczystą wigilią. Nasze spotkanie rozpoczęły dzieci od śpiewu kolędy, po czym ks. proboszcz odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza na temat narodzin Chrystusa. Następnie złożyliśmy sobie życzenia oraz spożyliśmy posiłek przygotowany przez restaurację „Polonia”.
Wieczorem na plebanii zabłysła świąteczna dekoracja przygotowana przez Adama Dratwę. Adam co tydzień troszczy się o estetykę naszego campusa. Dziękujemy!
17 grudnia 2014
Ks. proboszcz wziął udział w nieszporach adwentowych odprawianych w konkatedrze w downtown Houston, którym przewodniczył kard Daniel DiNardo otoczony duchowieństwem archidiecezji Galveston-Houston. Tego dnia zabrzmiała pierwsza wielka antyfona : „O Mądrości, która wyszłaś z ust Najwyższego, Ty obejmujesz wszechświat od krańca do krańca i wszystkim rządzisz z mocą i słodyczą; przyjdź i naucz nas dróg roztropności”. Ona też stała się punktem wyjścia rozważania kardynała, w którym kilkakrotnie dziękował księżom za ich ofiarną służbę archidiecezji.
13-14 grudnia 2014
Wspominając kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, wszystkie Msze św. w tych dniach kończyliśmy śpiewem hymnu „Boże coś Polskę”.
13 grudnia 2014
Wspólnota chorwacka miała dziś swoją przedświąteczną spowiedź i Mszę św.
12 grudnia 2014
W święto Matki Boskiej z Guadelupe w kościele został wystawiony Jej obraz. Podczas wieczornej Mszy św. modliliśmy się w intencji zmarłej w Polsce dr Wandy Błeńskiej, świeckiej misjonarki, która przez 43 lata służyła ludziom chorym na trąd. W kazaniu dotyczącym uniwersalizmu Kościoła mówiono o objawieniach w Guadelupe i o dr Błeńskiej.
11 grudnia 2014
W kościele St. Maximilian Kolbe odbyła się kolejna spowiedź adwentowa, w której wziął udział ks. proboszcz.
8 grudnia 2014
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zostały odprawione dwie Msze św., które zgromadziły niewielką liczbę wiernych. Zdecydowana większość parafian nie wypełniła obowiązku Holy Day of Obligation.
7 grudnia 2014
Uchodźcy z Palestyny sprzedawali dziś pamiątki z Ziemi Świętej. Parafia nasza od kilku lat daje im taką możliwość w adwencie i Wielkim Poście.
Po Mszy św. odbyło się krótkie spotkanie organizacyjne z lektorami.
Dzień po liturgicznym wspomnieniu naszą parafię odwiedził św. Mikołaj. Wywołało to niespotykany aplauz wśród dzieci.
Wieczorem, w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Alvaro Interiano odprawił Mszę św. połączoną z konsekracją nowych członków Milicji Niepokalanej (dzieła św. Maksymiliana Kolbego). Msza św. zgromadziła blisko 70 osób. Wszystkich uderzała ich młodość.
4 grudnia 2014
Poranna Msza św. została odprawiona za górników – ludzi ciężkiej pracy, których Patronką jest św. Barbara, wspominana w dzisiejszej liturgii.
Wieczorem kościół St. Edith Stein w Katy przeżywał swój dzień adwentowej spowiedzi, w którym wziął udział ks. proboszcz.
2 grudnia 2014
Ks. proboszcz wziął udział w adwentowej spowiedzi w kościele St. Jerome.
29/30 listopada 2014
W kościele pojawiła się adwentowa dekoracja: roratka przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i wieniec adwentowy w prezbiterium. Wprowadzenia w głębokie przeżycie tego okresu dokonał diakon Antoni Rudnicki. W modlitwie powszechnej wspomnieliśmy m. in. zmarłą w Poznaniu dr Wandę Błeńską, święcką misjonarkę, która przez 43 lata zajmowała się ludźmi chorymi na trąd. Zmarła 27 listopada w wieku 103 lat!
27 listopada 2014
Niewielka grupa wiernych wzięła udział we Mszy św. w świątecznym dniu Thanksgiving, która została odprawiona o godz. 10:00 AM.
Kronika 2013
31 grudnia 2013
Na zakończenie dzisiejszej Mszy św. raz jeszcze zabrzmiał dziękczynny hymn Te Deum. Uczestnicy liturgii zostali poinformowani o możliwości uzyskania dopustu zupełnego za odmówienie tego hymnu. Po Mszy św. rozpoczęła się zabawa sylwestrowa przygotowana w całości przez Parafian.
W Roku Pańskim 2013 w naszym kościele ochrzczono 17 dzieci. Sakrament bierzmowania przyjęły 22 osoby, pierwszej komunii św. udzielono 6 dzieciom i 2 osobom dorosłym, sakramentem małżeństwa obdarzyły się 3 pary, odbyło się 5 pogrzebów, rozdano 15,543 komunii św.
Królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu, cześć i chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.(1 Tym 1, 17)
Kronika 2012
Pełny tekst kroniki parafialnej za rok 2012 znajduje się w załączniku w formacie PDF.
Kronika 2011
Pełny tekst kroniki parafialnej za rok 2011 znajduje się w załączniku w formacie PDF.
Kronika 2010
Kronika Parafii w Houston 2010.
Styczeń.
3 stycznia odbył się w kościele V Koncert kolęd.
8 stycznia – koncert Anety Barcik w sali parafialnej.
10 stycznia – tradycyjny „Opłatek” w nowej sali parafialnej gromadzi licznych wiernych na wspólnym przeżywaniu polskiej tradycji opłatkowej.
17 stycznia – Jasełka – Misterium o Bożym Narodzeniu w wykonaniu dzieci z Polskiej Szkoły.
Luty.
12 luty – rozpoczęcie pracy w parafii przez ks. Leszka Wedziuka SChr
16 luty – spotkanie parafian w ramach „śledzika” w sali parafialnej
17 luty – środa popielcowa, rozpoczęcie Postu, msze św. o godz. 8am oraz 7pm
Marzec.
12 marca – kolejny postny piątek w którym Rycerze Columba zapraszają wszystkich parafian na smarzoną rybę
12 – 14 marca – rekolekcje wielkopostne, które przeprowadza ks. Andrzej Totzke SChr
18 marca – wielkopostne spotkanie duchowieństwa diecezji Galveston-Houston z kard. Danielem DiNardo w gmachu diecezjalnego Seminarium
24 marca – nawiedził naszą wspólnote misjonarz ks. Jan Koczy SVD, pracujący w Ekwadorze
28 marca – Niedziela Palmowa z tradycyjną procesją z palmami a po niej piknik w pobliżu kościoła
30 marca – Msza św. Chrism Mass w katedrze Houston
Kwiecień.
1 kwietnia – Wielki Czwartek – Msza św. wraz z adoracja
2 kwietnia – Wielki Piątek – ceremonie wielkopiątkowe od godz 6.30pm, Droga Krzyżowa, ceremonia oraz adoracja Grobu Pańskiego
3 kwietnia – Wielka Sobota – od godz. 10AM wystawienie Najświętrzego Sakramentu w Grobie Pańskim oraz ceremonia poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Tradycyjnie dzieci z sobotniej Polskiej Szkoły radowały się z ceremonii zbierania jajek wielkanocnych na terenie przykościelnym.
Wieczorem w kościele ceremonie Wielkiej Soboty przy licznym udziale wiernych.
4 kwietnia – Wielkanoc – rano o 7am wierni zebrali się na tradycyjną Msze św. rezurekcyjną. W pięknie udekorowanym kościele celebrowaliśmy w tym dniu Zmartwychwstanie Chrystusa. Sprawowane w tym dniu były jeszcze dwie msze św.
5 kwietnia – mimo dnia pracy w Stanach, wieczorem licznie zebrali się parafianie na mszy św. z racji II dnia świąt. Modliliśmy się w tym dniu o szybką beatyfikacje Sługi Bożego Jana Pawła II.
8 kwietnia – ks. Leszek bierze udział w konferencji dekanalnej z miejscowym duchowieństwem.
Wieczorem odbyło się w sali parafialnej spotkanie komitetu organizacyjnego tegorocznego majowego Festiwalu.
9 kwietnia – po wieczornej mszy św. piątkowej odbyło się zebranie Rady Parafialnej w celu omówienia najważniejszych spraw naszej Wspólnoty.
10 kwietnia – w godzinach rannych dotarła do nas wiadomość o katastrofie lotniczej w Smoleńsku, gdzie zginęła Para Prezydencka wraz z 96 osobami. Spontanicznie liczni parafianie zebrali się na wieczornej mszy św. w naszej świątyni, gdzie modliliśmy się w intencji wszystkich poległych.
11 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia Bożego – przed każdą mszą św. odmawiana była w tym dniu Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 3PM w naszej świątyni zebrali się czciciele Jezusa Miłosiernego na dodatkowej Mszy św. wraz o odmówieniem Koronki oraz Godziny Miłosierdzia. Także w tym dniu, przez cały dzień modliliśmy się w intencji wszystkich którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.
12 – 16 kwietnia – ks. Leszek udał się na doroczne rekolekcje w ramach naszego Zgromadzenia
do Mundeline, IL. Ćwiczenia duchowne poprowadził bp Joseph Grech z Australii.
25 kwietnia – Rada Parafialna zorganizowała w sali parafialnej tradycyjny obiad – „święconkę”.
Maj.
1-2 maja – dwudniowy IV Polski Festiwal na terenie parafii. Od godz. 10am rozpoczęło się świętowanie polskich tradycji, tańców, zabaw, potraw i zwyczajów. Przez dwa dni, przy dobrej pogodzie dla kilkutysięcznej publiczności nasze parafialne zespoły, zaproszeni inni wykonawcy oraz goście prezentowali naszą polską kulturę. Były też stoliska z polskimi pamiątkami, okoliczna wystawa o Polsce i katastrofie pod Smoleńskiem oraz jak zawsze do zjedzenia tradycyjne polskie potrawy i ciasta.
9 maja – w tę majową niedzielę odwiedził nas jubilat ks. Jerzy Frydrych, były proboszcz naszej parafii, który w bierzącym roku obchodzi swój jubileusz 25 –lecia przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Jubilat sprawował Eucharystię a następnie spotkał się z parafianami w sali na uroczystym obiedzie.
W tym dniu z racji Dnia Matki, dzieci z Polskiej szkoły przedstawiły krótki program artystyczny oraz wręczyły kwiaty dla wszystkich Matek w kościele.
13 maja – Ks. Leszek udał się do San Antonio na kolejne spotkanie polskich księży w ramach Polish American Priests Association of Texas (P.A.P.A.).
14 maja – 16 maja – do parafii przyleciał ks. Richard Philiposki, który w najbliższą niedzielę zastąpi ks. Leszka. Ks. Leszek udał się do Toledo (OH), by tam uczestniczyć w uroczystości I Komunii św. dzieci które przygotowywał do tego sakramentu, gdy jeszcze był w tej parafii.
22 maja – ostatnia sobota nauki w sobotniej szkole przy parafii. W tym dniu dzieci zebrały się najpierw w kościele na Mszy św., by dziękować Bogu za cały rok szkolny a następnie w klasach z nauczycielami na rozdaniu świadectw oraz nagród za pilną naukę w szkole.
23 maja – po zakończonej Mszy św. cała parafia spotkała się na pikniku przygotowanym przez rodziców dzieci z Polskiej szkoły.
30 maja – dzień I Komunii św. dla 12 dzieci, które przez całoroczną katechezę przygotowały się do spotkania z Panem Jezusem.
Czerwiec.
6 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała – sprawowana jest tylko jedna Msza św. z tradycyjną procesją do 4 ołtarzy, przygotowanych przez grupy parafialne. Po procesji spotykamy się na parafialnym pikniku przy kościele.
14 czerwca – do parafii przylatuje na wakacyjne zastępstwo ks. Robert Nalepka z Chicago, ks. Leszek następnego dnia udaje się na urlop.
19 czerwca – na terenie parafii, w sali parafialnej, Konsulat z Los Angeles utworzył punkt wyborczy dla odbywających się w tym dniu wyborów prezydenckich w Polsce. Każdy polski obywatel zamieszkały na tym terenie miał możliwość oddania głosu w tych wyborach.
Lipiec.
4 lipca – w tym dniu w parafii odbywa się nawiedzenie Monstrancji z Najświętrzym Sakramentem w ramach diecezjalnego programu modlitwy o powołania. Po każdej Mszy św. odbywała się adoracja i wspólna modlitwa w tych intencjach.
29 lipca – po zakończonym urlopie ks. Leszka odbywa się kolejne zebranie komitetu organizacyjnego „Dożynek”, jakie parafia pragnie zorganizować we wrześniu.
Sierpień.
28 sierpnia – w tę sobotę rozpoczynamy Nowy Rok szkolny w parafialnej szkole. Dzieci wraz z rodzicami spotkali się najpierw w kościele na uroczystej Mszy św. a następnie z Bożym błogosławieństwem rozpoczęli pierwsze spotkania w szkole.
29 sierpnia – niedziela w czasie której przeżywany parafialny odpust z racji Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej patronki naszej Parafii. Po Mszy św. jest okazja do wspólnego świętowania przy kościele w ramach parafialnego pikniku.
Wrzesień.
6 – 10 września – ks. Leszek udał się do Detroit na doroczne Dni Duszpasterskie
16 września – ks. Leszek uczestniczy w dekanalnej konferencji w parafii St. Rose of Lima w Houston
18 – 19 września – II Parafialne Dożynki. Oto krótkie sprawozdanie jednej z parafianek:
DOŻYNKI CZAS ZACZĄĆ
Choc to juz druga połowa września, w Houston jest bardzo goraco. Termometry wskazuja 30C – 31C . Jedynie kalendarz przypomina, ze oto zbliza sie jesień i przychodzi czas plonow. Dożynki! W ubieglym roku cieszyły sie powodzeniem, wiec kontynuujemy tradycje. Prezydentem Festiwalu zostal Chris Krozel, funkcje Chairmana przyjal Bpbby Giles, obaj doswiadczeni juz w organizacyjnej pracy na Festiwalach Polskich. Pewnie to ich talenty i doswiadczenie pomogly w wyborze zadan, ktore przed soba postawili. Zadania niezwykle, trudne i pracochlonne. Bobby Giles potanowil przeksztalcic teren parafii w male polskie miasteczko… Z handlowa uliczka, na ktorej mozna kupic rozne polskie pamiatki, jak wyroby z bursztynu, fajans z Boleslawca, eleganckie ozdoby choinkowe, polskie koszulki specjalnie drukowane na nasze swieto .. Bary, kawiarenki, restauracja i estrada na wystepy artystyczne. Miejsce na relaks przy stolikach pod czerwonymi parasolami… Atrakcyjny plac zabaw dla dzieci… Z kosciolem gorujacym nad caloscia oraz widocznym z prawej strony posesji Centrum Kulturalnym im. Jana Pawla II, na wykonczenie ktorego cierpliwie czekamy. W realizacji projektu czynny udzial wzial Chris Krozel, ktory m. in. przygotowal drewniane konstrukcje fasad domow. Pomalowal je gustownie Jozek Kloc, wybitnie uzdolniony artysta malarz rodem z Krakowa. Jozef zajal sie tez scenografia sceny, na ktorej znalazl sie obraz wiejskiej chaty z bocianem na dachu i snopy zboza na tle blekitnego nieba. Basia Ostrowska zatroszczyla sie z pietyzmem o detale. Przybywajacych gosci witali stojacy przed ciekawie zaprojektowana brama gospodarze – ogromne postacie zbudowane z siana. Kopce siana lezace miejscami na posesji jak i artystycznie stylizowane bukiety kolorowych kwiatow, do zludzenia przypominajace polskie malwy i maki, tworzyly typowy polski krajobraz. Obok sceny znalazla sie studnia, przeniesiona zywcem z obrazow Jozefa Chelmonskiego, a na drzewach przysiadly szpaki ….. Program artystyczny przygotowala Ela Winiarska.
Na scenie pojawialy sie kolejno różne zespoły. Dzieci ze Szkoly Polskiej w ludowych kostiumach wzruszaly wszystkich tancami i piosenkami. Uzdolnione muzycznie dzieci wystapily w koncercie muzyki klasycznej. Niedawno zalozony 30-osobowy chor pod kierownictwem ks. Leszka Wedziuka spiewal polskie ludowe piosenki, Wielkim powodzeniem cieszyl sie taneczny zespol mlodziezowy, ktory prowadzi przybyly niedawno do Houston choeograf, Andrzej Kapiciak. Wystepowal duet muzyczny „Zawadiaki ” – Edward Winiarski i Janek Zurawski, majacy w swoim repertuarze niezliczona ilosc polskich piosenek. To w czasie ich wystepow goscie zaczynali spontanicznie tanczyc na przygotowanym przez organizatorow parkiecie. Huczne brawa zbieral zespol muzyczny z Podkarpacia „Halny”. Goscinnie wystapili Brian Marshall ze swoim zespolem i zespol Grega Harbara „The Gypsies”. W bufecie mozna bylo zamowic pierogi, golabki, golonke i bigos. Nie obylo sie bez texaskiego akcentu – BBQ. W barach sprzedawano piwo, wino, wode, soki i coca-cole. Byla tez kawa i pyszne ciasta, upieczone tradycyjnie przez panie domu.
Zauroczeni tym co sie dzialo wokol nas, poczulismy, ze oto w jakis niezwykly sposob, ze przenosimy sie do Polski.
O godzinie 3:00 PM na teren parafii zajechala najprawdziwsza i wcale nie najbiedniejsza dorozka z bialym koniem, a w niej Starostowie Dozynek, Barbara i Stanislaw Burzynscy, ubrani w staropolskie stroje szlacheckie. Dostojnych gosci przywital gospodarz Dozynek ksiadz proboszcz Leszek Wedziuk
I tak zaczela sie najwazniejsza czesc programu. Starosta i staroscina zabrali glos, zyczac zgromadzonym gosciom powodzenia we wszystkich przedsiewzieciach, szczescia, radosci. Podziekowali za zaproszenie do przyjecia przez nich zaszczytnych funkcji starostow „Przyjelismy je z radoscia,” powiedziala Basia Burzynska, „To dla nas wielki splendor. Cieszymy sie ze mozemy byc tu razem z wszystkimi, i zyczymy wszystkiego najlepszego!” Jako symbol milosci, zgody i pokoju wypuscili 60 golebi, ktore dostarczyl na uroczystosc Rysiu Kielbinski. Po „Polonezie”, ktory starostowie odtanczyli z mlodziezowym zespolem tanecznym, przybyla na scene delegacja z pieknym wiencem dla gospodarza Dozynek, ksiedza Leszka. Nastepna duza grupa skladajaca sie z doroslych i dzieci przyniosla bochny chleba w pieknie ustrojonych koszykach. Po poswieceniu chleba przez ks.Leszka zostali nim obdarowani wszyscy, ktorzy w rozny sosob przyczyniaja sie do pozytywnego obrazu naszej polskiej rzeczywistosci w Houston. Dostali je rowniez sponsorzy. W nastepnej kolejnosci wszycy obecni zostali zaproszeni do podzielenia sie chlebem. „Jakiez to wzruszajace, jaki wspanialy gest pojednania i milosci” powiedziala o tej ceremonii Staroscina, Basia Burzynska. „Nasze glowne przeslanie – kochajmy sie! ” Dzieki wspolnej pracy, wspolnej radosci nasza parafia bedzie coraz piekniejsza, a nam bedzie sie zylo coraz lepiej. Po uroczystosci zapytalam ks. Leszka jak postrzega idee dozynek w miejscu, gdzie nie mamy przeciez ani lanow zboz ani zniw ani sianokosow. Ksiadz powiedzial: „rozszerzamy troche pojecie tradycyjnych plonow na plony naszej pracy, a mamy wiele powodow zeby sie cieszyc. Mozemy byc dumni i szczesliwi, ze dzieki wielu Polakom mamy nowy kosciol, zbudowany praca naszych rak i darow. Dzis przed nami stoi zadanie wykonczenia Centrum Kulturalnego, w ktorym znajdzie swoje miejsce Polskia Szkola. Bedzie tez piekna aula -miejsce spotkan dla wszystkich. Chcemy stworzyc wspolnote ludzi wierzacych i tych, ktorzy gromadza sie wokol centralnego miejsca, jakim jest dla Polonii kosciol. Zatem idea Dozynek to cos wiecej niz zbiory zboza. Dozynki skonczyly sie pozno wieczorem w niedziele, Dwa dni wypelnione zabawa, radoscia, przyjemnosciami. Odwiedzilo nas okolo 4000 osob, Zawitali reporterzy ze stacji TV ABC, ktorzy zrobili film z uroczystosci i zaprosili pare osob do studia TV, gdzie Basia Ostrowska, Bobby Giles i Kasia Krozel opowiedzieli o naszych polskich tradycjach, polskich kostiumach ludowych, pielegnowaniu polskich zwyczajow. Sharon Szpak zawiozla kosz z polskimi tradycyjnymi potrawami.
Pewnie po sukcesie tegorocznego swieta bedziemy zastanawiac sie co zrobic, zeby przyszly rok byl jeszcze bardziej interesujacy.
Jak to ładnie powiedziała Ela Winiarska, „Każdy następny rok musi być lepszy. Musi!.” Więc zabieramy siędo pracy nad nowymi projektami..
Do zobaczenia na Dożynkach 2011.
Maryna Kęstowicz-Lech
26 września – uczestniczymy jako parafialna wspólnota w dorocznym 47 Slavic Heritage Festival. Jest to okazja by wspólnie ze wspólnotą Czechów, Ukrainców, Chorwatów i naszą przedstawić dorobek i tradycję tych narodów.
Październik.
10 października – wspólnota Chorwatów zbiera się na wieczornej mszy św. w naszym kościele. Na mszę św. przyjeżdża ks. Mate Bizaca z Los Angeles.
14 października – ks. Leszek uczestniczy w kolejnej konferencji dakanalnej tym razem w Katy.
29 października – gościmy poraz kolejny ks. Jana Koczego misjonarza z Ekwadoru. Ks. Jan prezentuje tym razem film, który telewizja polska nakręciła o Jego pracy misyjnej oraz o wizycie w Houston.
31 października – niedziela przed dniem Wszystkich św. Po odprawieniu Mszy św. ks. Leszek udaje się na okoliczne dwa cmentarze, gdzie wspólnie ze zgromadzonymi wiernymi modli się i poleca wszystkich tam pochowanych miłosierdziu Bożemu.
Listopad.
1 listopada – dodatkowa msza św. wieczorna z modlitwą za wszystkoch polecanych w tegorocznych Wypominkach.
11 listopada – ks. Leszek bierze udział w kolejnym spotkaniu polskich księży pracujących w Teksasie, którzy zgromadzili się pod przewodnictwem Bp Johna Yanta w gościnnym ośrodku w San Antonio.
13 listopada – sobota, ks. Leszek wraz z delegacją parafian bierze udział w uroczystości 25 lecia Apostolatu Polskiego i posługi Księży Chrystusowców w Dallas, TX.
20 listopada – dzieci wraz z rodzicami ze szkoły polskiej przy naszej parafii biorą udział w Texas Renaissance Festival.
21 listopada – w tę niedzielę odbywają się wybory do nowej Rady Parafialnej w naszej wspólnocie oraz po mszy św. gromadzimy się na wspólnym obiedzie Dziękczynienia.
Grudzień.
3 grudnia – odbywa się pierwsze zebranie nowo wybranej Rady Parafialnej, na której zostają wybrani poszczególni funkcyjni Rady oraz nakreślony przyszły plan działalności.
5 grudnia – tradycyjne spotkanie najmłodszych parafian po mszy św. ze św. Mikołajem w sali parafialnej.
10 – 12 grudnia – rekolekcje adwentowe przeprowadza w nasze parafii Prowincjał ks. Paweł Bandurski.
14 grudnia – spotkanie duchowieństwa z kard. Danielem DiNardo w miejscowej katedrze przed Swiętami Bożego Narodzenia.
18 grudnia – spotkanie opłatkowe w polskiej szkole
21 grudnia – spotkanie wigilijne dla polskich księży pracujących w Houston. Przybyło 7 księży, by na parafii wspólnie przeżyć Wigilię, dzielić się opłatkiem i przeżyć wspólnotę na emigracji.
24 grudnia – tradycyjna msza św. Pasterka sprawowana jest przy wypełnionym po brzegi kościele.
25 grudnia – I dzień Swiąt Bożego Narodzenia, gromadzi licznych parafian wraz z gośćmi na mszach św.
26 grudnia – Niedziela św. Rodziny – w tym dniu podczas mszy św. udzielony jest chrzest dla 6 dzieci.
31 grudnia – tradycyjna zabawa sylwestrowa zorganizowana przez Radę Parafialną, gromadzi licznych uczestników w nowej sali parafialnej. Z Bożym błogosławieństwem kończymy ten Stary Rok rozpoczynając kolejny tym razem 2011.
Kronika 2009
W Uroczystość Objawienia Pańskiego „Adoracja przy żłóbku” dzieci ze Szkoły Polskiej
· 11 stycznia – Spotkanie Opłatkowe w Sali Parafialnej
· 1 lutego – koncert kolęd w kościele przeprowadzony przez Katarzynę Chałasińską
· 21 lutego Komitet Rodzicielski organizuje Bal Karnawalowy „Samba De Janerio”. Dochód przeznaczony na budowę nowej Sali i szkoły
· Czwartek, 19 lutego gościliśmy w naszej parafii księży posługujących w naszym dekanacie
· W niedzielę 1 marca organizowany jest w Sali Parafialnej Pokaz Młodych Talentów
· Od 1 do 8 marca zostały przeprowadzone w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które wygłosił ks. Prof. Paweł Bortkiewicz, SChr. Ks. Pawel mial również wykad: W kierunku antropologii adekwatnej. Wizja osoby ludzkiej w bioetyce” na Rice University
· W okazji 4 rocznicy śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II w naszej Parafii, odbył się niecodzienny koncert. Piotr Rachoń, organista z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zaprezentował na organach kilka utworów. Uznany i ceniony organista przebywa w Houston na studiach doktoranckich na University of Houston w klasie organów prof. Roberta Batesa . Piotr Rachoń ukończył Akademie Muzyczna w Warszawie na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów. Kilka lat później dodatkowo Sekcje Muzyki Koscielnej Koncertuje jako solista w różnych.krajach ,m.in. w Rosji. Na koncert z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II Piotr Rachoń przygotował program związany z kalendarzem liturgicznym, który obowiązuje podczas wielkiego postu. Szczegolne miejse w programie koncertu zajely utwory polskich kompozytorow ,Mieczyslawa Surzynskiego I Mariaa SawyPodczas tych „muzycznych rekolekcji” ich uczestnicy wysłuchali utworów sakralnych skłaniających do refleksji i zadumy.Pierwszym utworem była kompozycja „Litanie” Jego autorem jest francuski muzyk Jehan Alain ,który żył w latach 1911 – 1940. Jehan Alain był zdolnym organistą i kompozytorem. Wspomniana „Litanie” to utwór dedykowany młodszej siostrze kompozytora, która w wieku 23 lat zginęła w wypadku w Alpach. Kolejnym utworem była improwizacje na temat pieśni Święty Boże op. 38 Mieczysława Strużynskiego. Na Konkursie w 1902 r w Petersburgu kompozytor otrzymał za nie nagrodę. O Mieczysławie Strużyńskim mówiło się że jest polskim Bachem ponieważ podobnie jak Johan Sebastian Bachs stworzył kilka zbiorow utworow organowych opartych na tradycyjnych polskich pieśniach kościelnych. Następnie zebrani mogli posłuchać utworu „Partita” Mariana Sawy (zestaw wariacji na temacie pieśni Jezu Chryste, Panie miły…), Potem -Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha ( to jeden z najbardziej efektownych i lubianych utworów tego kompozytora). Ostatnim punktem programu był prawdziwy rarytas. „Carillon de Westmister „francuskiego kompozytora Louisa Vierne. Po koncercie słuchacze zadawali różne, częst pytania Piotrowi Rachoniowi. Próbowali się bowiem np. dowiedzieć jakie są najlepsze organy w Europie, które organy w Houston są najlepsze, ile jest piszczałek w przeciętnym instrumencie i jak przygotował siędo występu. Koncert miał charakter charytatywny. Pieniądze zebrane podczas niego Piotr Rachoń przeznaczył na budowę Centrum Kulturalnego. Piotr Rachon odpowiada: „Przygotowanie organów do koncertu obejmuje dwa etapy. Podstawową czynnością jest oczywiście nastrojenie instrumentu czyli zestrojenie ze soba wszystkich głosów oraz ich intonacja czyli nadanie każdemu z głosów ich indywidualnego charakteru (barwy, zadęcia, głosności). Tę pracę wykonuje organmistrz. Do wykonawcy zaś należy odpowiedni dobór głosów do wykonywanych utworów. Można ten proces porównać do pracy malarza, który mając do dyspozycji zastaw farb miesza ja ze sobą uzyskując nowe kolory,barwy, odcienie, z których tworzy piekny obraz na półtnie. Wie on jednak, że konkretnych barw używa w ścisle określonych sytuacjach.Organista mając do dyspozycji od kilku do kilkuset głosów może je, podobnie jak malarz kolory, dowolnie ze sobą łączyć tworząc nowe, żądane barwy dźwiękowe. Odpowiednie przygotowanie registracji, bo tak nazywa się ten proces łączenia, i doboru głosów, wymaga poza pewną wrażliwością, pewnej wiedzy teoretycznej. Organista musi pamiętać, że np. w okresie Baroku we Francji budowano instrumenty bardzo różniące się od organów konstruowanych w tym samym czasie w Niemczech czy we Włoszech, i że np. organista epoki Renesansu miał do dyspozycji zupełnie inny zestaw głosów organowych niż jego kolega żyjący np. epoce Romantyzmu. Mówiąc najprościej; wykonawca podczas procesu registracji musi wiedzieć z jakich barw organowych korzystał kompozytor jeśli chce być wierny jego estetyce. I tak, muzyka wielkiego Bacha nie będzie brzmiała dobrze na instrumencie przeznaczonym do wykonywania muzyki romantycznej, a z kolei muzyki Regera nie da się z powodzeniem wykonać na słynnych instrumentach Silbermanna czy Cliquot idealnych do wykonywania muzyki odpowiednio niemieckiego i francuskiego baroku. Pierwszym etapem mojej pracy było więc podjęcie decyzji CO można zagrać na danym instrumencie, a drugim krokiem dobór głosów organowych do wszystkich fragmentów wykonywanych utworów. Szczególnie ten drugi etap zabiera sporo czasu bo np. kompozytorzy, szczególnie w epoce Romantyzmu, poddający się tak ochoczo emocjonalnym uniesieniom (i upadkom), pisali muzykę, w której jej charakter nieustannie się zmieniał. Raz była ONA rzewnym płaczem innym znów razem egzaltowanym krzykiem rozpaczy. Wszystko to może kompozytor zawrzec w swojej partyturze, wszystkie te uczucia można wyrazić muzyką i… wszystkie one wymagają określonego madium dźwiękowego jakim są konkretne GŁOSY ORGANOWE. Musiałem więc zdecydować, będąc w zgodzie z historycznymi zasadami, o których pisalem wcześniej, kiedy użyć delikatnego, słodkiego FLETU, kiedy fanfarowego TROMPETU, kiedy nosnych PRYNCYPAŁÓW, czy iskrzących się MIKSTUR, a kiedy pełnego TUTTI czyli wszystkich głosów połączonych razem i brzmiących jednocześnie”. Maria Kestowicz-Lech
· 19 kwietnia w Święto Miłosierdzia Bożego o godz. 3:00pm była celebrowana Uroczysta Msza św. przygotowana przez „The Heralds of The Gospel”. W tym dniu odbyla się również doroczna Święconka Parafialna
· 2 Maja Trzeci Festiwal Polski. Zaproszony został góralski Zespół Pieśni i Tańca „Dunajec” z Detroit. Na Festiwal przybyło około trzech tysięcy ludzi. Festiwal okazał się ponownie sukcesem. Festiwalem koordynował Tony Wolski
· W niedzielę 3 maja Dzieci ze Szkoły Polskiej im. Mikołaja Kopernika pod patronatem naszej parafii przyznali doroczną nagrodę Orderu Uśmiechu Janowi Żurawskiemu oraz i Antonio Wolskiemu
· 10 maja W kościele wręczany zostal “Krzyż Sybiraków” odznaczenie przyznawane przez Kancelarie Prezydenta Rzeczypospolitej dla osób które zostały wywiezione na Syberie przez Służby Bezpieczeństwa ZSSR podczas II Wojny Światowej. Krzyżem Sybiraków zostali odznaczeni; Leonard (Mirek) Krazynski, Alicja & Witold Lukaszewski, Krystyna & Tadeusz Pawulski, Krystyna & Tadeusz Latawiec. Wręczenia dokonali konsul d/s polonii Małgorzata Cup oraz konsul honorowy Zbigniew Wojciechowski
· Do I Komunii św. 17 maja przystąpiło 11 dzieci
· Znany i utalentowany muzyk z Wiednia, Marek Kudlicki, wystąpil ponownie z koncertem organowym w naszym kościele 23 maja. Program obejmował utwory różnych epok i stylów oraz także kompozycje organowe polskich autorów
· W niedzielę, 7 czerwca została odprawiona Msza św. z udziałem młodzieży – tegorocznych absolwentów średnich i wyższych uczelni
· Od 19 czerwca 2009 r. do 19 czerwca 2010 r. z inicjatywy Papieża Benedykta XVI Kościół obchodzi Rok poświęcony Kapłanom. W każdy Pierwszy Czwartek Miesiąca będziemy modlić się za kapłanów w nabożeństwie „Godzina Święta”
· Na zastępstwo wakacyjne przyjeżdża ks. Robert Nalepka, SChr
· W niedzielę, 24 sierpnia, uroczyście celebrujemy Święto Patronalne naszej parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczy biskup Vincent M. Rizzotto, D.D., J.C.L. W czasie Mszy św. 21 parafian przyjęło Sakrament Bierzmowania
· Archidiecezja Galveston _ Houston organizuje międzynarodową konferencję ewangelizacyjną „Powolanie do świętości” w dniach 11-12 września. Na konferencje zostali zaproszeni światkowe świętości życia Jana Pawal II oraz blogosławionej Matki Teresy z Kalkuty
· W sobotę 12 września,2009 po raz pierwszy w histori parafii w Houston zorganizowane zostaly Dożynki, Znane w Polsce od wieków święto plonów obchodzą coraz liczniejsze grupy Polaków rozrzucone po świecie. Czas zakończenia żniw to tradycyjnie czas podsumowania całorocznej pracy i radości z jej efektów. My Polacy w Houston mamy swoje specjalne powody do dumy i radości .Jesteśmy dumni z kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, który w 2001 zbudowano w całości ze składek i darowizn parafian, a którego budowę prowadził Waldemar Ciborowski. A oto teraz właśnie zakończono pierwszy etap budowy Centrum Kulturalnego im Jana Pawla II, które też budujemy ze składek, nie szczędząc pracy na zbiórkę pieniędzy w tym celu. Wszystkie zarobine na Dożynkach pieniądze przeznaczone są na dalszą budowę Centrum. Krzysztof Króżel i Bobby Giles. przyjeli na siebie obowiązki gospodarzy Festiwalu i ciężko pracowali, a z nimi osoby, które się zgłosiły na ochotnika do pracy.Organizacja Festiwalu zaczęła się kilka miesięcy wcześniej, każdy miał ustalony zakres obowiązków. Trzeba było przecież przygotować teren posesji parafii, zbudować scene, ustalić program artystyczny, zorganizować kuchnie, Dużą cześć terenu wydzielono na miejsce gier i zabaw dla dzieci, gdzie cieszyły się powodzeniem trampolina i wodna zjeżdzalnia, a to ze względu na pogode, bo w Houston jest wciąż gorąco, około 30C. Dekoracje na dużej posesji parafii zostały zrealizowane wg.projektu Basi Ostrowskiej Miejscami widać było leżące snopy siana a ogromne kwiaty w kolorach maków chabrów i malw wprowadzały wszystkich w swojski nastrój polskich łąk. Drewniany plot tuż przy scenie i obraz pejzażu złocistych łanów zbóż z drogą wiejską na scenie dopełniał całości. Przy głównym wejściu powstał pasaż ze sklepami, gdzie można było kupić pamiątki z Polski, dożynkowe koszulki, wyroby z bursztynu, nawet polskie ozdoby na choinke .Sprzedawano też bilety na loterie ,na której główną nagrodą był 52” 1080p telewizor. Kuchnia cały dzień oferowała polskie przysmaki – gołąbki,pierogi ,kiełbase jak również teksańskie barbecue. Otwarty był Ogród Piwny. Cieszyły się powodzeniem domowe wypieki ciast, Piękny wieniec dożynkowy który przez 3 dni plotły Wiktoria Grabowska i Ela Wojciechowska został ofiarowany Matce Boskiej Częstochowskiej , Chlebem zaś obdarowano osoby i organizacje , które przyczyniły się w sposób znaczący do budowy naszego Centrum Kulturalnego. Starosta Krzysztof Króżel wręczył bochen chleba m.in. państwu dr. Stanisławowi i dr. Barbarze Burzynskim ,Kongresowi Polsko – Amerykanskiemu, Polish National Alliance Towarzystwu im Fryderyka Chopina. Ligii Giles, wlaścicielom sklepu polskiego Andrzejowi i Sharon Szpak. Dzieci roznosiły chleb pomiędzy wszystkich obecnych . Wytworzył się prawdziwie świąteczny, rodzinny nastrój. Cały dzień trwał świetny program artystyczny który przygotowała Ela Winiarska ,Wystąpiły dzieci ze Szkoły Polskiej, Zespół „Mi Re Do”. Tradycyjne ludowe pieśni zaśpiewali Kleo Rundzio i Teresa Puchala z akompaniamentem Basi Zakrzewskiej,Zespół „My Houstonskie Cepry” i Kasia Chalasinska i Zdzislaw Bialonowicz grali i śpiewali melodie taneczne. ,Nastrój zabawy udzielił się wszystkim i nikt nie spieszył się do domu. Odczuliśmy też wreszcie ulgę wielką, bowiem wg, zapowiedzi pogody w sobote miał padać deszcz w Houston. I padał wszędzie dookoła omijając naszą posesje, na której Dożynki trwały do poźnego wieczora. Maria Kestowicz- Lech
· W niedziele 13 września,2009 nasza parafia była gospodarzem 46 Slavic Festival. im Sw.Cyrylego i Metodego. Historia Slavic Festiwal zaczeła sie w 1963r. kiedy to ks. Dmytro Blazejowskyj z Ukrainy zaproponował, żeby grupy narodów słowianskich w Houston obchodziły wspólnie Dzień św. Cyryla i Metodego, uznanych za apostołów wszystkich Słowian. Akurat 1100 mineło od czasu, kiedy obaj bracia Cyryl i Metody wprowadzili jezyk słowianski do liturgii przy okazji nawracania na chrześcianstwo ludy Morawii. Tradycyjnie oprócz Polaków w Festiwalu biorą udział Ukraincy, Czesi i Chorwaci. Wspólne świętowanie pozwala nam wszystkim na podzielenie się kulturą i tradycjami, tak sobie przecież bliskim narodom. Dzień zaczął się Mszą św., w której przewodniczył ks. pralat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawla II. W czasie Mszy ofiarowano naszej patronce Matce Boskiej Częstochowskiej wieniec dożynkowy. Po mszy obyła się uroczystość wbudowania kamienia węgielnego w sciane powstającego Domu Parafialnego. Kamień został przewieziony z Polski z kościoła, w którym był ochrzczony papież Jan Pawel II. W południe rozpoczała się ceremonia otwarcia Festiwalu Na scene weszły delegacje Polski, Czech, Chorwacji i Ukrainy z flagami. Odśpiewanio hymny Stanów Zjednoczonych i krajów biorących udział w Festiwalu. Przedstawiciele delegacji przywitali publiczność w rodzinnych językach. Następnym punktem programu było przedstawiene publiczności królowej i księżniczek festiwalu, rokrocznie wybieranych przez poszczegolne kraje. Po prezentacji przy akompaniamencie akordeonu odbyła się na posesji parafii parada, w której wzięły udział poczty sztandarowe, delegacje , grupy artystyczne z wszystkich krajów biorących udział w Festiwalu. Najmłodsze dzieci rozdawały kwiatki wśród publiczności. Po części oficjalnej zaczął się program, który trwał cały dzień. Wszystkie występy byly na wysokim poziomie artystycznym, Dla dzieci zorganizowano specjalne atrakcje, Byly to m.in. zjeżdzalnia wodna i trampolina czynne caly dzień. Oczywiście kuchnia byla różnorodna, każdy kraj przygotowal swoje przysmaki. Powodzeniem ,jak zawsze cieszyly się polskie pierogi, goląbki, kielbasa, ciasta domowej roboty. W ciagu 2 dni na Dozynkach i Slavic Festival mieliśmy okolo 3000 gości. Zebrane fundusze są preznaczone na budowe Domu Parafialnego – Centrum Kulturalnego im. Jana Pawla I.I Sporo osób prywatnych i instytucji wspomoglo nasze prace finansowo. W przygotowaniach do Festiwalu pracowalo 250 wolontariuszy. Maria Kestowicz-Lech
· W niedzielę, 24 sierpnia, 2009 uroczyście celebrujemy Święto Patronalne naszej parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczy biskup Vincent M. Rizzotto, D.D., J.C.L.
· Czwartek Miesiąca na godz. 6:00 wieczorem do kościoła na „Godzinę Świętą”.
· Sobota, 19 września – rozpoczęcie zajęć w Szkole Polskiej. Do Szkoły Polskiej będzie uczęszczało 50 studentów, których będzie uczyło 5 nauczycieli
· W Muzeum Holocaustu w Houston można zwiedzać wystawę poświęconą polskiemu papieżowi Janowi Pawłowi „A Blessing to One Another: Pope John Paul II and the Jewish People”. Wystawa została przygotowana przez Xavier University in Cincinnati zawiera zdjęcia, filmy, dokumenty, artykuły dotyczące współpracy Kościoła Katolickiego i wspólnoty Żydowskiej
· Zakładamy w Parafii Młodzieżowy Zespół Taneczny. Tańca ludowego będzie uczył Andrzej Kapiciak horeograf i założyciel zespołu Dunajec w Michigan. Mamy nadzieję, że Zespół ten będzie skupiał przez wiele lat polonijną młodzież i dzieci. Głównym celem działalności Zespołu to praca i cały proces wychowawczy młodego pokolenia Polaków, na który skadają się; nauka patriotyzmu, polskości, tradycji polskich i kultury, obowiązkowości, odpowiedzialności, obcowania wśród równieśników oraz wspólnoty parafialnej, a nade wszystko wychowania młodzieży w tradycji naszej wiary
· 18 października gościmy w parafii ks. Czesława Króla oraz o. Cypriana Świerczyńskiego, OCist
· W sobotę 24 października, organizacja Knights of Kolumbus przy parafii przeprowadziła “Garage Sale” w świetlicy parafialnej. Dochody ze sprzedaży został przeznaczony na różne cele dobroczynne organizacji i dla dobra naszej parafji
· 25 października odwiedza naszą parafię prezydent, Lech Wałęsa oraz p. Konsul Joanna Kozińska- Frybes
· 11 listopada – Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Z okolicznościowym odczytem wystąpił Dr. Zbigniew J. Wojciechowski, konsul honorowy R.P. oraz dzieci ze Szkoły Polskiej. Po Mszy św odbył się piknik przygotowany przez rodziców ze Szkoly Polskiej
· 6 grudnia – spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem zorganizowane przez Szkołę Polską
· 11 grudnia rozpoczęcie Rekolekcji Adwentowych. Poprowadził je ks. Prowincjał Paweł Bandurski, SChr. Ksiądz prowincja przeprowadził również wizytację kanoniczną
· Powstaje parafialna strona internetowa w nowej szacie graficznej. Strona jest dwujęzyczna www.parafiahouston.com i www.polishchurchhouston.com. Strona jest odświeżana codziennie, można znależć informacje o nadchodzących wydarzeniach, historię parafii, biuletyn, zdjęcia, jak również połączenia do ciekawych i wartościowych miejsc internetowych oraz kalendarz parafialny z rocznicami urodzin, ślubów osób zapisanych w księgach parafialnych. Strona powstała przy pomocy www.kompania.info
· Bal Sylwestrowy w nowej sali Centrum Kulturalnego im. Jana Pawla II był wspaniały. Nie do wiary jak sala, ktora jest wciąż na etapie prac wykonczeniowych, zmieniła się na tę jedyną noc sylwestrową w elegancką salę balową. To dzięki pomysłowości, zaangażowaniu i ogromnej pracy Rady Parafialnej i wielu wolontariuszy. Idea balu sylwestrowego w nowej sali cieszyła się powodzeniem i 320 biletów zostało sprzedanych w ciagu jednego miesiaca. Większość dekoracji zostało zrealizowanych według pomysłów Ewy Dumany. Wszystkim podobały się płatki sniegu i ogromne bomki choinkowe zwisające z sufitu, które ofiarowal „Target”. Elegancko i stylowo nakryte stoły to zasługa Krysi Sochalskiej, która wypożyczyła parafii zastawę stołową. Na stołach stanęły specjalne podstawki wykonane przez Kazimierza Tarnowskiego, a na nich wazony z białymi, sniegowymi gałązkami z wiszącymi złotymi gwiazdkami. Pod wazonami swieczki w czerwonym kolorze stwarzały swiąteczny nastrój. Goście mieli do dyspozycji dwa swietnie zastawione bary. Janusz Cieszynski przygotowal smaczną kolację. Na deser były domowe ciasta przygotowane jak zwykle przez niezawodne panie domu. Muzyką zajął się Chris Piorkowski, który bezpłatnie przejął na siebie obowiazki DJ. Wystapili też Kasia & Zdzisiu, a Aneta Barcik zaśpiewała „Dziwny jest ten swiat” Czeslawa Niemana jako zapowiedz swego koncertu, ktory ma sie odbyc 8-go stycznia 2010 w naszej parafii. Miejsca do tanca bylo wystarczajaco duzo i choc na balu bylo ponad 320 gosci, nie bylo tloku. Dopisywaly szampanskie humory. Krolem Balu zostal Waldemar Ciborowski, zas Krolowa Balu zostala wybrana Ewa Dumana. Waldemar Ciborowski jest glownym budowniczym Centrum Kulturalnego i pracuje na rzecz parafii w Radzie Parafialnej. Ewa Dumana wziela nawet urlop w pracy aby wszystko przygotowac, i dopilnowac by ten pierwszy bal w Centrum Kulturalnym polskiej parafii byl naprawde wyjatkowy. Tak oto zaczelismy Nowy Rok i nowy rozdzial w zyciu naszej parafii. Maryna Kestowicz-Lech
· Dzięki życzliwości i ofiarności Maximilliana i Natalii Jurcic oraz Pawła Steć z „Eagle Chair, Inc”, mieliśmy w czasie Balu Sylwestrowego wygodne drewniane krzesła. Zostały one zakupione do Domu Parafialnego.
Kronika 2008
13 stycznia – Spotkanie Opłatkowe w Sali Parafialnej
· Gościmy w parafii zespół młodzieżowy „Adonai” z Polski oraz opiekuna zespołu ks. Czesława Króla
· 20 stycznia „Adoracja przy żłóbku” dzieci ze Szkoły Polskiej
· 26 stycznia Komitet Rodzicielski organizuje na Zabawę Karnawałową. Dochód przeznaczony na budowę nowej Sali
· 27 stycznia – koncert kolęd w kościele przeprowadzony przez Katarzynę Chałasińską
· We wtorek poprzedzający Środę Popielcową, 5 lutego Restauracja Polonia zorganizowała w Sali Parafialnej tradycyjnego „śledzia”
· W niedzielę 9 marca o godz. 12:30PM organizowany jest w Sali Parafialnej Pokaz Młodych Talentów
· Od 7 do 10 marca zostały przeprowadzone w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które wygłosił ks. dr. Sławomir Murawka SChr
· Doroczna Święconka Parafialna odbyła się 30 marca
· 30 marca w Święto Miłosierdzia Bożego o godz. 3:00pm była celebrowana Uroczysta Msza św. przygotowana przez „The Heralds of The Gospel”
· W piątek, 28 marca w kościele odbył się koncert muzyczny przygotowany przez naszego parafianina, wybitnego skrzypka Andrzeja Grabca
· 2 kwietnia, konsekracja nowej katedry „Sacred Heart” w Houston przez kardynała Daniela DiNardo. Naszą parafię w czasie tej uroczystości reprezentowali; dk. Antoni Rudnicki, Mateusz Podskarbi oraz Stanly Polak. Budowę nowej katedry rozpoczęto trzy lata temu jako dar diecezji na trzecie milenium chrześcijaństwa. Katedra może pomieścić do 2 tyś. Wiernych
· 1 maja gościmy w parafii znakomitą organistkię z Polski Marietta Kruzel-Sosnowską oraz jej córkę skrzypaczkę, Jolę Sosnowską. Marietta Kruzel-Sosnowska jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i ekspertem muzyki organowej, a jej córka specjalizuje się w muzyce Baroku (mieszka i koncertuje w Austrii). Koncert „Sacred Inspirations of Polish Organ and Violin Music” zawierał kompozycje muzyki sakralnej 19/20 wieku
· 3 Maja Drugi Festiwal Polski. Zaproszony został góralski Zespół Pieśni i Tańca „Holnii” z Chicago. Na Festiwal przybyło około czterech tysięcy ludzi. Festiwal okazał się wielkim sukcesem. Wygospodarowano $58,000.00. Festiwalem koordynował Tony Wolski
· Do I Komunii św. 18 maja przystąpiło 15 dzieci
· 2 czerwca gościmy w naszej parafii byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i laurata pokojowej nagrody nobla Lecha Wałęsę. Odbyła się również ceremonia uroczystego rozpoczęcia budowy Domu Parafialnego „ground breaking” z podpisaniem aktu erekcyjnego
· W niedzielę, 8 czerwca została odprawiona Msza św. z udziałem młodzieży – tegorocznych absolwentów średnich i wyższych uczelni
· Na zastępstwo wakacyjne przyjeżdża ks. Tomasz Ludwicki, SChr
· Utalentowany młody pianista, parafianin Adam Golka wystąpił w naszym kościele z koncertem fortepianowym w piątek, 18 lipca. W programie utwory min. Frederica Chopin, Ludwiga van Beethoven, Roberta Schumanna, Franz Liszta. Całkowity dochód z koncertu charytatywnego został przeznaczony na budowę Domu Parafialnego – Centrum Kultury Polskiej w Houston
· W niedzielę, 24 sierpnia ks. biskup Vincent Rizzotto pobłogosławił dzieło budowy Domu Parafialnego, wyrażając pranienie szybkiej realizacji projektu, aby odsłonić kościół i przygotować profesjonalne zaplecze kształcenia duszpasterskiego. Obecnie trwają prace przygotowawcze pod założenie fundamentówDomu Parafialnego, które wykonuje Waldemar Ciborowski
· Sobota, 6 września 2008 – rozpoczęcie zajęć w Szkole Polskiej. Zapisanych jest 39 dzieci, które będą uczyły 4 nauczycieli
· 13 września południowy Texas doświadczył bardzo silnego sztormu. Wszyscy byliśmy wstrząśnięci ogromem tragedii zaistniałej po huraganie „Ike”
· 12 października doroczny Festiwal Słowiański. Tegorocznym gospodarzem jest społeczność Chorwacka
· 19 października, instalacja nowej Rady Parafialnej. Przewodniczącą została Barbara Tomaszewska
· 25-26 października odbyły się w Houston uroczyste obchody z okazji 400 lat przybycia pierwszych polskich osadników do Ameryki, Nowej Kolonii Angielskiej, zorganizowane przez Kongres Polonii Amerykańskiej. Program Jubileuszu zawieral następujące wydarzenia: Sympozjum zatytułowane: „Udział polskich emigrantów w tworzeniu struktur społecznych, kulturowych i ekonomicznych Ameryki”, wystawy, kiermasze, prelekcje promujące polską sztukę kulturę i wymianę handlową, Uroczysty Gala Bankiet pod auspicjami Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie Roberta Kupieckiego, Msza Święta z udziałem Biskupa John Yanta, dedykacja „The Live Oak Tree” na terenie parafialnym kościoła, upamiętniającego pierwszych emigrantów z przybyłych z Polski do Teksasu w 1854 roku (Panna Maria). Uroczystość połączona z występem dzieci polonijnych podczas pikniku
· 11 listopada – Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Mszy św. przewodniczyl ks. Jan Koczy SVD, pracujący na misjach w Ekwadorze. Z okolicznościowym odczytem wystąpił Dr. Zbigniew J. Wojciechowski, konsul honorowy R.P. oraz dzieci ze Szkoły Polskiej. Po Mszy św odbył się piknik przygotowany przez rodziców ze Szkoly Polskiej
· W Uroczystość Chrystusa Króla zostali uroczyście przyjęci nowi ministranci; Grzegorz Tarnowski i Brunon Walczak oraz odbyło się przeszeregowanie starszych ministrantów
· 5 grudnia 2008 zmarł w Houston Marcus D. Leuchter, przyjaciel naszej polonijnej społeczności i krzewiciel polskości na obczyźnie. W roku 2004 został odznaczony orderem Amicus Poloniae za budowanie pomostu między żydowską i polską społecznością w Ameryce
· 7 grudnia – spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem zorganizowane przez Szkołę Polską
· 13 grudnia rozpoczęcie Rekolekcji Adwentowych. Poprowadził je ks. Pralat dr. Franciszek Kurzaj z San Antonio
· W sobotę 27 grudnia gościliśmy Zespół Pieśni i Tańca – Śląsk”. Świętując 400 lat polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych, koncert najbardziej znanego Zespołu folklorystycznego w Polsce był kontynuacją bogactwa i dumy polskiej tradycji w USA
· Zabawa sylwestrowa zorganizowana przez Radę Parafialną w Sali Parafialnej. Dochód przeznaczony na cel budowy Domu Parafialnego
Kronika 2007
7 stycznia – Spotkanie Opłatkowe w Sali Parafialnej oraz „Jasełka” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Polskiej
· 19-22 stycznia – odwiedziny prowincjała, ks. Andrzeja Maślejak SChr,. Wspólne spotkanie u Arcybiskupa i z parafianami. Ks. prowincjał głosi kazania na Mszach św.
· 20 stycznia – polonijny wieczór kolęd w Chateau Polonez
· 28 stycznia – koncert kolęd w kościele przeprowadzony przez Katarzynę Chałasińską
· Znany polski muzyk, Stan Borys, wystąpił z koncertem w sobotę, 10 lutego, w Sali Parafialnej
· 17 lutego Komitet Rodzicielski organizuje Zabawę Karnawałową z okazji 25-lecia założenia Polskiej Szkoły. Na zabawę do Sali Parafialnej przybyło 230 osób
· W niedzielę 25 lutego o godz. 12:30PM organizowany jest w Sali Parafialnej Pokaz Młodych Talentów
· Od 16 do 19 marca zostały przeprowadzone po raz pierwszy w naszej parafii Misje Święte, które wygłosił ks. Biskup Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyński. Na pamiątkę Misji Świetych został poświęcony Krzyż Misyjny
· 18 marca 41 parafian przyjęło Sakrament Bierzmowania
· Listem z 3 kwietnia, ks. Arcybiskup dziękuje za udział w dorocznej zbiórce funduszy na cele charytatywne DSF. Nasza parafia w rekordowym czasie wywiązała się z określonej przez archidiecezję sumy pieniędzy
· W kwietniu zostaje wydana przy współudziale prof. Ewy Thompson publikacja poświęcona historii Polonii w Houston. Okazją do wydania książki jest 25- rocznica powstania Polskiej Misji Pastoralnej
· 15 kwietnia doroczna Święconka Parafialna w czasie której został zaprezentowany parafianom projekt Sali Parafialnej autorstwa Don Purser. Projekt ten został wyłoniony w wyniku konkursu. Swoje projekty zaprezentowali również Jan Madey i Hector Villarreal
· 15 kwietnia w Święto Miłosierdzia Bożego o godz. 3:00pm była celebrowana Uroczysta Msza św. przygotowana przez „The Heralds of The Gospel” We Mszy św. wzieło udział ok. 400 pątników
· Od maja rozpoczęło się w naszej parafii nawiedzenie rodzin obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
· 5 maja Pierwszy Festiwal Polski. Na Festiwal przybyło około trzy tysiące osób. Festiwal okazał się wielkim sukcesem. Festiwalem koordynował Tony Wolski
· Do I Komunii św. 13 maja przystąpiło 13 dzieci
· 24 czerwca, Rada Budowlana po naniesieniu poprawek uwzględniających sugestie parafian, zatwierdziła projekt Sali Parafialnej przygotowywany przez Don Purser
· Na zastępstwo wakacyjne przyjeżdża z Ekwadoru, polski misjonarz o. Jan Koczy SVD
· W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny duchowe przygotowanie do jubileuszu 25-lecia prowadzi ks. dr Leszek Rasztawicki
· Piątek, 24 sierpnia – Koncert Jubileuszowy, który odbył sie w kościele z udziałem około 300 osób. Wystąpiła „Acadiana Symphony Orchestra” pod dyrekcją parafianina Mariusza Smolija. Na organach grał Dariusz Pawlas. Kilka pieśni z akompaniamentem orkiestry zaśpiewał dziecięcy chór parafialny prowadzony przez Katarzynę Chałasińską. W programie znalazły się utwory polskich kompozytorów: Andrzeja Panufnika, Mieczysława Karłowicza, Adama Jastrzębskiego i Wojciecha Kilara oraz Mozarta, Bacha, Tomaso Albinoni i Leroy Andersona. Dwugodzinny koncert był wielkim przeżyciem duchowym
· Sobota, 25 sierpnia – Bankiet 25-lecia w Chateau Polonez, sali bankietowej, której właścicielem jest parafianin Ryszard Sienko. Na bankiet, w którym wzięło udział ponad 400 osób, sala została udostępniona parafii gratisowo. Bankiet w języku polskim i angielskim prowadzili: Adam S. Gołuński i Venessa Panuk. Głównym mówcą na bankiecie był znany lekarz, wynalazca lekarstwa na raka, dr Stanisław Burzyński. W imieniu Zgromadzenia Księży Chrystusowców życzenia i gratulacje z okazji Jubileuszu na ręce Ks. Proboszcza Jacka Nowaka i parafian złożyli Ks. Generał Tadeusz Winnicki i Ks. Prowincjał Andrzej Maślejak. Słowa uznania wypowiedziała również Konsul Generalny Krystyna Tokarska – Biernacik z Los Angeles. Młodzież z parafii wykonała Poloneza. Za stronę muzyczną byli odpowiedzialni: Katarzyna Chałasińska – Johnson, Zdzisław Białonowicz i Chris Piórkowski. Dochód z bankietu został przeznaczony na budowę Sali
· Niedziela, 26 sierpnia – Msza św. Jubileuszowa na którą przybyło około 500 osób, przewodniczył Ks. Abp. Daniel N DiNardo, ordynariusz Archidiecezji Houston – Galveston. Mszę św. Koncelebrowali: Ks. Generał. Ks. Prowincjał, Ks. Jerzy Frydrych, Ks. Proboszcz oraz kilku księży gości. Po komunii św. Ks. Generał zakończył swoje przemówienie wręczeniem przedstawicielom parafii medalu uznania Towarzystwa Chrystusowego. Po Mszy św., w czasie obiadu specjalny program przedstawiły dzieci z Polskiej Szkoły przygotowane przez Anetę Króżel
· Sobota, 8 września 2007 – rozpoczęcie zajęć w Szkole Polskiej. Zostaje zatrudniona dyplomowana nauczycielka Hanna Tomaszkiewicz. Pani Hania pracowała również w Szkole Polonijnej w Calgary
· Parafianin Lee Pamuk z okazjii jubileuszu parafii zafundował „Grotę – skalnik przy kościele
· Piątek, 21 września , Wojciech Machnicki, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie, wystąpił w Sali Parafialnej z monodramem muzyczno – kabaretowym
· 30 września doroczny Festiwal Słowiański. Tegorocznym gospodarzem jest społeczność Czeska
· Inauguracja spotkań Grupy modlitewnej – Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Spotkania odbywają się w pierwszy piątek miesiąca w kościele
· Burzynski Research Institute, Inc oraz Burzynski Clinic celebruje w sobotę, 13 października, „30-ci lat ratowania życia”. Gatulujemy Dr. Stanisławowi Burzynskiemu M.D. za niezykły wkład w światową medycynę poprzez wynalezienie antyrakowej terapii antyneoplastonami. (Za proces namnażania komórek rakowych odpowiadają onkogeny, a dezorganizują go antyonkogeny. Antyneoplastony są związkami, które po pierwsze, blokują onkogeny, po drugie, pobudzają antyonkogeny. Antyneoplastony wprowadzają nienormalne (rakowe) komórki w fazę zaprogramowanego umierania śmiercią komórkową. Jest to wyłączanie sygnału rozwojowego komórek rakowych pochodzącego z genów. Antyneoplastony to przełom w leczeniu raka i jest terapią nieporównanie mniej szkodliwą dla organizmu niż chemioterapia czy radioterapia). Jesteśmy dumi z osiagnięć naukowych naszego parafianina oraz wdzieczni za to wszystko co czynią państwo Burzyńscy dla rozwoju naszej parafii
· Benedykt XVI 17 paździrnika podniósł do godności kardynalskiej arcybiskupa Daniela DiNardo (po raz pierwszy jest kardynał z Texasu) Arcybiskup Daniel N. DiNardo urodził się 23 maja, 1949 r. w Steubenville, Ohio. W 1967 wstąpił do seminarum w Pittsburgh, uzyskał M.A. z filozofii oraz S.T.L. na North American College w Rzymie i S.T.L. na Uniwersytecie Gregoriańskim z patrystyki. Świecenia kapłańskie przyjął 16 lipca 1977 w Pittsburgh. Był profesorem w seminarium duchownym w Pittsburgh. W latach 1984-1991 pracował w kongregacji do spraw biskupów w Rzymie. Otrzymał sakrę biskupią 7 października 1997 w diecezji Sioux City. (Metropolia Dubuque – Stan Lowa). Od 2004 był biskupem pomocniczym Archidiecezji Galveston – Houston a 28 lutego 2006 Ojciec Świety ustanowił biskupa Daniela DiNardo arcybiskupem
· 11 listopada – Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Z okolicznościowym odczytem wystąpił Dr. Zbigniew J. Wojciechowski, konsul honorowy R.P. oraz dzieci ze Szkoły Polskiej. Po Mszy św odbył się piknik przygotowany przez KPA
· 2 grudnia, prezentacja organizacji charytatywnej „Rycerze Kolumba” oraz zawiązanie parafialnego oddziału
· 9 grudnia – spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem organizuje tradycyjnie Szkoła Polska
· 14 grudnia rozpoczęcie Rekolekcji Adwentowych. Poprowadził je ks. Antoni Czyżewski z Lublina
· W niedzielę, 30 grudnia w Uroczystość Świetej Rodziny na Mszy o godz. 11:00AM odbył się koncert kolęd solistki zespołu „Śląsk” Izabeli Mogocz
· Zabawa sylwestrowa zorganizowana przez Radę Parafialną w Sali Parafialnej. Dochód przeznaczony na cel budowy Domu Parafialnego
Kronika 2006
8 stycznia – Spotkanie Opłatkowe w Sali Parafialnej oraz „Jasełka” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Polskiej
· 14 stycznia – wieczór kolęd przeprowadzony przez Debbie Carlson i Katarzynę Chałasińską
· W dniach 2-5 luty gościmy w naszej parafii o. paulina Szymona Stefanowicza, który głosi nauki maryjne
· 5 luty pokaz młodych talentów
· W lutym w Sali Parafialnej można było zobaczyć wystawę z okazji 61 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowaną przez Konsulat Generalny w Los Angeles
· W karnawale 11 lutego zabawa walentynkowa oraz 26 lutego śledzik „bez wody”
· 28 lutego Papież, Benedykt XVI ustanowił biskupa Daniela N. DiNardo nowym biskupem Archidiecezji
· 18 marca przygotowaliśmy wraz z Ogniskiem Polskim wieczór poezji ks. Twardowskiego
· Rekolekcje wielkopostne odbyły się od 24 do 27 marca. Głosił je ks. dr Antoni Klein, SChr
· 2 kwietnia Msza w I rocznice śmierci Jana Pawła II oraz projekcja filmu „Karol, człowiek, który został Papieżem”. Krótkie relacje z celebracji w naszym kościele wyświetliła lokalna telewizja „Local 2” oraz ukazał się artykuł w „Houston Chronicle”
· 8 kwietnia Misterium Drogi Krzyżowej na zewnątrz kościoła przygotowany przez młodzież. W tym nabożeństwie wykorzystane zostały teksty rozważań Drogi Krzyżowej, Jana Pawła II. W przygotowaniu młodzieży pomagał Adam Gołuński
· Doroczna Święconka Parafialna odbyła się 23 kwietnia po Uroczystej Mszy sw. w Święto Miłosierdzia Bożego
· 30 kwietnia „Dzień sportu” organizuje dla dzieci Szkoła Polska
· 7 maja Msza św. z okazji 3-Maja oraz Piknik Polonijny organizowany przez KPA
· W dniach 26-28 maja nasza parafia jest gospodarzem IX Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Do Houston przybyło 320 nauczycieli
· Do I Komunii św. 21 maja przystąpiło 8 dzieci
· W sobotę 3 czerwca Ognisko Polskie przedstawiło w Sali Parafialnej sztukę teatralną „Jej portret”
· W niedzielę 4 czerwca odbyła się Msza św. z udziałem tegorocznych absolwentów średnich i wyższych uczelni. Uczestniczyło 12 studentów
· 5 czerwca nasza parafia zakupiła 1,6 akra ziemi. Na tym teranie powstanie Sala Parafialna projektu Jana Madeja, oraz dodatkowe parkingi
· Na zastępstwo wakacyjne przyjeżdża ze Szczecina ks. Tomasz Ludwicki, TChr, dyrektor Zespołu „Serduszka”
· Listem z 10 lipca, ks. Arcybiskup dziękuje za udział w dorocznej zbiórce funduszy na cele charytatywne DSF. Po raz drugi parafia osiągnęła wyznaczoną sumę
· 9 sierpnia w parafii gości ks. dr. Gogusław Jaworowski, misjonarz oraz egzorcysta
· 27 sierpnia uroczysta celebracja święta patronalnego. Mszy św. przewodniczy ks. dr. Witold Kania, kazanie głosi ks. prof. Janusz Ihnatowicz
· Sobota, 9 września 2006 – rozpoczęcie zajęć w Szkole Polskiej. Zapisanych jest 37 dzieci
· 23 i 24 września doroczny Festiwal Słowiański. Gospodarzem jest społeczność ukraińska
· W niedzielę 8 października zostali uroczyście przyjęci nowi ministranci oraz odbyło się przeszeregowanie starszych ministrantów
· 22 października, instalacja nowej Rady Parafialnej. Przewodniczącym został Mateusz Podskarbi
· Czwartek, 26 października gościliśmy w naszej parafii 15 księży posługujących w naszym dekanacie
· 28 października, wyjazd dzieci ze Szkoły Polskiej do San Antonio
· 12 listopada – Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości
· 3 grudnia – spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem zorganizowane przez Szkołę Polską
· 15-17 grudnia po raz pierwszy w naszej parafii odbyły sie Rekolekcje Adwentowe. Poprowadził je ks. Adam Bobola, SChr, dyrektor Polskiej Misji w Lombard,IL
· Zabawa sylwestrowa zorganizowana przez Radę Parafialną w Sali Parafialnej
Kronika 2005
Pierwszego września 2005 przyjazd ks. Jacka Nowaka, SChr. do Houston i objęcie parafii
· Drugiego września na prośbę Ambasadora Polski, ministra Bogusława Winida z Waszyngton parafia organizuje pomoc dla Polaków, którzy ucierpieli w wyniku huraganu „Katrina”. Zawiązuje się komitet pomocy ofiarom kataklizmu. Pomocą koordynuje konsul Paweł Pietrasienski z Chicago. Do parafii zgłaszają się Polacy z Nowego Orleanu. Przekazywane są wiadomości do Polski za pośrednictwem telewizji TVN 24 i radia RMF FM
· Sobota, 9 września – rozpoczęcie zajęć w Szkole Polskiej. Zapisanych jest 35 dzieci
· 15 września spotkanie z Arcybiskupem Galveston Houston, Rev. Józefem Fiorenzą
· 23 września zabezpieczenie parafii przed huraganem Rita. W kościele gromadzą się parafianie na modlitwę. Kościół służy również jako schronienie przed nadchodzącym huraganem. O przebiegu wydarzeń relacjonuje z parafii dla Polskiej Telewizji Piotr Kraśko
· 28 września – wizytacja kanoniczna Przełożonego Generalnego, ks. Tadeusza Winnickiego SChr oraz Prowincjała, ks. Andrzeja Maślejak SChr,. Wspólne spotkanie u Arcybiskupa i z parafianami, wyjaśnienie sprawy przeniesienia ks. Jana Fiedurka
· 2 października liturgiczne wprowadzenie w posługę proboszcza. Instalacji ks. Jacka dokonał Kanclerz Kurii, prałat Rev. Frank H. Rossi, STL
· 8 i 9 października doroczny Festiwal Słowiański. Tegorocznym gospodarzem jest społeczność polska. Po raz pierwszy drugi dzień festiwalu jest na terenie parafii. Na zaproszenie Kongresu Polsko – Amerykańskiego przyjeżdża do Houston Zespół Pieśni i Tańca „Dunajec”
· W Sali Parafialnej 8 października, wybory na Prezydenta RP. Komisji wyborczej #122 przewodniczy Dariusz Dobrowolski z Konsulatu w Los Angeles
· 16 październik – Dzień Papieski – Okolicznościowa Akademia
· 1 Listopada uzyskaliśmy pozwolenie z Archidiecezji na utworzenie „Building Fund” w celu zbierania funduszy na zakup ziemi i budowę Sali Parafialnej. Jednocześnie ks. Arcybiskup J. Fiorenza przypomina o zadłużeniu wobec Archidiecezji z ostatnich lat
· 13 listopada – Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości oraz piknik
· 19 listopada wystąpił z koncertem organowym, znany i utalentowany muzyk, Marek Kublicki
· 4 grudnia – spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem organizuje tradycyjnie Szkoła Polska
· Zabawa sylwestrowa zorganizowana przez Radę Parafialną. Dochód przeznaczony na cel budowy Sali.